ارزش غذایی دلمه

دلمه‌ها، که معمولاً به آن دلمه یا برگ‌های انگور پر شده نیز گفته می‌شود، یک غذای سنتی خاورمیانه است. گنجاندن دلمه در رژیم غذایی شما طیف وسیعی از ارزش غذایی از جمله کربوهیدرات‌ها، ویتامین‌ها و پلی‌فنول‌ها را به شما ارائه می‌دهد و به دلیل کالری و چربی بسیار کمی که دارد آن را برای رژیم غذایی کم کالری و کم چربی مناسب می‌کند.

درباره دلمه:

دلمه معمولاً با مخلوط کردن گیاهان، سبزیجات معطر مانند پیاز و دانه‌های کاج با برنج تهیه می‌شود. از مخلوط تهیه شده در مرکز یک برگ بزرگ انگور ریخته و آن را به صورت یک بسته کوچک مستطیلی که تقریباً اندازه و شکل انگشت شست شما است رول ‌می‌کنند. آن را در روغن زیتون، آب لیمو و آب مرغ می‌جوشانند تا کامل پخته شود. شما می‌توانید برگ انگور را در شیشه‌های موجود در فروشگاه مواد غذایی محلی خود خریداری کنید، یا می‌توانید برگ‌های انگور را با برگ دیگری به عنوان مثال کاهو، جایگزین کنید. همچنین می‌توانید شیشه دلمه‌های آماده را نیز خریداری کنید.

اساس تغذیه:

یک وعده یک عددی دلمه حاوی 35 کالری و 1 گرم چربی است، اگرچه در صورت خواباندن دلمه‌ها در روغن زیتون ممکن است این مقدار افزایش یابد. کالری و چربی نیز ممکن است بسته به مواد مورد استفاده و همچنین نسبت برنج به سایر مواد متفاوت باشد. یک عدد دلمه منبع خوبی برای پروتئین نیست، اما شما 6 گرم کربوهیدرات مصرف می‌کنید، این مقدار کمی از 130 گرم پروتئینی است که باید روزانه مصرف کنید. هر قطعه آن از نظر سدیم نسبتاً کم است و حاوی 60 میلی گرم است.

ویتامین‌ها و مواد معدنی:

مصرف یک عدد دلمه، 2 درصد از ویتامین A را که هر روز بدن نیاز دارید را تأمین می‌کند. ویتامین A موجود در این غذای خاورمیانه فوایدی برای چشم، دندان و پوست شما ایجاد می‌کند. همچنین در هر وعده‌ی دلمه، 2 درصد از مقدار توصیه‌شده برای مصرف روزانه ویتامین C را دریافت می‌کنید. ویتامین C برای رگ‌های خونی، تاندون‌ها و پوست شما مفید است. این ویتامین برای بهبود زخم نیز اهمیت دارد.

پلی‌فنول‌ها:

خوردن دلمه‌ها ممکن است پلی‌فنول‌ها را برای شما فراهم کند. پلی‌فنول‌ها، آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که می‌توانند خطر ابتلا به مشکلات قلبی عروقی را بهبود ببخشند، همچنین ممکن است در کاهش احتمال ابتلا به سرطان و مشکلات عصبی شما نقش داشته‌باشد، اگرچه آزمایش‌های بالینی انسانی برای تأیید این یافته‌ها لازم است. مطالعه‌ای که در شماره سپتامبر 2011 “ژورنال شیمی و مواد غذایی” منتشر شده است می‌گوید برگ‌های انگور منبع پلی‌فنول‌ها هستند.

سایر محصولات:

شما می‌توانید برای تهیه محصولات به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی یکی از برترین شرکت‌ها در زمینه تأمین مواد اولیه در ایران، آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، مواد اولیه شامل لسیتین، خرید آلژینات سدیم، خرید لاکتات سدیم، آلانتوئین، متیل پارابن، خرید اسید اسکوربیک، ایزوله سویا، خرید سوربات پتاسیم، خرید ستیل الکل، خرید ویتامین e، خرید کافور، خرید منتول، صمغ عربی، خاک دیاتومه، زانتان گام، گوارگام، کربومر، سوربیتول و…. را در تمامی زمینه‌های دارویی و پزشکی، صنعتی، آرایشی بهداشتی، اسانس‌ها، غذایی با بهترین قیمت و کیفیت تأمین کنید. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

منابع:

  • Food Network: Dolmades (Stuffed Grape Leaves)
  • Fitbit: Dolmas (Stuffed Grape Leaves) From Wegman’s
  • Institute of Medicine: Dietary Reference Intakes: Macronutrients
  • MedlinePlus: Vitamin A
  • University of Maryland Medical Center: Vitamin C
  • The American Journal of Clinical Nutrition; Polyphenols: Antioxidants and Beyond; A. Scalbert, et al.
  • Journal of Agricultural and Food Chemistry; Optimization, In-House Validation, and Application of a Liquid Chromatography-Tandem Mass Spectrometry (LC-MS/MS)-Based Method for the Quantification of Selected Polyphenolic Compounds in Leaves of Grapevine ( Vitis vinifera L.); K. Schoedl, et al.

سیدی

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست