تفاوت الکل طبی و صنعتی

تفاوت الکل طبی و صنعتی در چیست؟

الکل یکی از ترکیب‌های شیمیایی پر کاربرد و پر استفاده در این دوره می‌باشد، ما قصد داریم تا در این بخش تفاوت الکل طبی و صنعتی را به شما بگوییم تا بتوانید الکل مورد نظر خود را برای کار مخصوص انتخاب کنید.الکل‌ها یا آلکیل یک ترکیب شیمیایی از گروه OH (هیدرکسیل) هستند، که می‌توانند با تییر در ترکیبات از انواع مختلف الکل بهره برد.

اما دو نوع الکل در جوامع امروزی نام آشناتر می‌باشد که همگان با آن آشنا می‌باشند، الکل در ذات یک ترکیب برای ضد عفونی می‌باشد. اما در این دو گروه الکل تفاوت‌های بسیاری هم از نوع کارایی و هم از نوع فواید وجود دارد.

در بخش اول می‌خواهیم با الکل طبی یا همان اتانول آشنا شویم که امروزه دغدغه بسیاری از افراد به دست آوردن الکل طبی یا همان اتانول می‌باشد.

باید این مسئله را در نظر داشته باشید که تفاوت الکل طبی و صنعتی را به خوبی بشناسیم و در انتخاب آن‌ها اشتباه نکنیم، زیرا استفاده نا درست از الکل‌های صنعتی یا متانول خسارات جبران‌ناپذیری را به همراه خواهد داشت.

تفاوت الکل طبی و صنعتی

الکل طبی (اتانول)

این نوع الکل از فرمول شیمیایی C2H5OH تشکیل شده است که دارای بوی خاصی می‌باشد، این الکل طبی از میوه‌ها به دست می‌آید.از هزاران سال پیش استفاده و شناخت الکل طبی یا اتانول برای همگان آشکار شده بود و در تمامی شراب‌ها وجود داشته اما اولین‌بار الکل توسط جابر ابن حیان با عمل تقطیر بدست آمده است.

اتانول یک ماده شیمیایی قابل اشتعال و به شدت فرار می‌باشد که می‌توان به راحتی از شعله سوختن آن نوع الکل را تشخیص دهید.از این الکل در موارد بسیار زیادی استفاده می‌شود که می‌توان از آن به موردهای زیر نام برد:

استفاده در نوشیدنی‌های الکلی

اتانول از فرآیند شراب‌های یا آبجو های طبیعی به دست می‌آید که می‌توان با ترکیب اتانول و مواد افزودنی‌های مخصوص مشروبات الکلی با درصدهای مختلفی را تولید کرد.

یکی تفاوت الکل طبی و صنعتی استفاده آن‌ها در نوشیدنی‌های الکل‌دار می‌باشد که اگر از الکل‌های صنعتی (متانول) استفاده شود باعث صدمات جبران‌ناپذیر مثل کوری یا مردن شود.

استفاده در ادکلن‌ها و عطرها

یکی از مواد رقیق‌کننده و تثبیت‌کننده عطرها و ادکلن‌ها اتانول می‌باشد.

استفاده در برخی دهان‌شوی‌ها

با توجه به این که ذات اتانول برای ضد عفونی و تمیزی می‌باشد می‌توان از اتانول در دهان‌شوی‌ها به عنوان ماده ضد عفونی کننده استفاده کرد.

اما باید به این نکته توجه داشته باشید که الان با باورهای غلطت به وجود آمده مخضوصاً در این دوره که ویروس کرونا یک تهدید به حساب می‌آید استفاده از الکل بار ضد عفونی بدن یعنی خوردن آن هیچ تأثیری نخواهد داشت.

تفاوت الکل طبی و صنعتی

الکل صنعتی یا متانول

تفاوت الکل طبی و صنعتی در رنگ و بوی آن‌ها در ظاهر اولیه می‌باشد، این رنگ در الکل‌های صنعتی به رنگ نارنجی می‌باشد که ساده‌ترین راه برای تشخیص و متمایز کردن آن نسبت به اتانول می‌باشد.اما با ترکیب الکل‌های صنعتی به همراه موادهای سفید کننده باعث تغییر رنگ متانول می‌شود و رنگ آن را به شکل الکل بی‌رنگ در می‌آورد.

باید توجه داشته باشید که الکل‌های صنعتی یا همان متانول خاصیت ضد عفونی کننده ندارد و می‌تواند به راحتی از سطح پوست جذب شود و باعث بیماری‌های پوستی و ریوی شود.

فرمول شیمیایی متانول CH3OH می‌باشد که یکی از ساده‌ترین نوع‌های الکل می‌باشد، الکل صنعتی از چوب بدست آمده است که درصد بسیار پایینی برای ضد عفونی کردن دارد و باعث بروز صدمات جبران‌ناپذی می‌شود.

ساده‌ترین تفاوت الکل طبی و صنعتی در رنگ شعله سوختن آن‌ها می‌باشد که متانول یا همان الکل صنعتی رنگی ندارد و باید در زمان سوختن آن حواستان به سوختگی باشد.

باید توجه داشته باشید به هیچ عنوان نباید متانول را استنشاق یا مصرف خوراکی کنید این نوع الکل به سبب اسیدی بودنش در صورت نوشیدن باعث کوری، نارسایی کلیه و کما می‌شود.

در زمان مصرف متانول، این الکل به اسید فرمیک تغییر حالت می‌دهد که باعث مشکل در گردش خون، آسیب به کبد و آسیب‌های عصبی می‌شود.

تفاوت الکل طبی و صنعتی

با توجه به دو نکته می‌توانید به راحت‌ترین شکل ممکن تفاوت الکل طبی و صنعتی را تشخیص دهید:

  1. الکل‌های طبی بی‌رنگ و با بوی تندتری همراه هستند و بسیار فرار و ناپایدارتر از الکل‌های صنعتی می‌باشد ولی در الکل‌های صنعتی بوی کمتری نسبت به اتانول‌ها دارند و همچنین رنگ آنها به رنگ نارنجی می‌باشند.
  2.  الکل طبی در زمان سوختن به رنگ آبی می‌باشند ولی در متانول‌ها رنگ شعله بی‌رنگ یا زرد می‌باشند.

باید توجه داشت که با توجه به شدت گرفتن بیماری کرونا و نیاز روز افرون الکل بیشتر احساس می‌شود و همچنین تعدادی برای سود خود الکل‌های صنعتی را با ترکیب با مواد شیمیایی دیگر تغییر رنگ می‌دهند و به جای الکل‌های طبی می‌فروشند.

اکثر با این باور که چون الکل‌های صنعتی یکی از خانواده‌های الکل می‌باشند اقدام به خرید و استفاده از آن برای ضد عفونی می‌کنند.متانول نه تنها خاصیت ضد عفونی‌کنندگی ندارد حتی در اکثر موقع باعث بیماری و صدمه می‌شوند.

برچسب:

روال ثبت سفارش محصولات شیمیایی

با سلام و احترام ، روال ثبت سفارش مواد اولیه شیمیایی در شرکت پیشگامان شیمی به شرح زیر است. لطفا ابتدا با شماره تماس های زیر تماس گرفته ، بعد از مشاوره های لازم و پرسش و پاسخ های مورد نیاز جهت رفع ابهامات میتوان پیش فاکتور مورد نظر را صادر و روال پرداخت را طی کرد. در اخر هم با بارگیری و تحویل به مشتریان عزیز این پروسه به اتمام میرسد.

۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

۰۹۱۹۵۳۸۰۵۷۲

درخواست مشاوره مواد شیمیایی
درخواست مشاوره مواد شیمیایی

معرفی محصولات و خدمات پیشگامان

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست