مواد اولیه صنایع غذاییمواد اولیه شیمیایی

دی سدیم فسفات

سفارش محصول تماس با کارشناس

دی سدیم فسفات (DSP)، ترکیب معدنی با فرمول Na۲HPO۴ است.

دی سدیم فسفات یکی از چندین نوع فسفات سدیم است.

این نمک به صورت بی‌آب و همچنین ۲، ۷، ۸ و ۱۲ هیدرات شناخته شده است.

تمام انواع دی سدیم فسفات پودرهای سفید محلول در آب هستند.

فرم بی‌آب این نمک دارای خاصیت هیگروسکوپیک (نم‌گیری) است.

مترادف‌ها:

  • سدیم هیدروژن فسفات
  • سدیم فسفات دی بازیک

pH محلول آبی دی سدیم هیدروژن فسفات بین ۸ تا ۱۱ است و این بدان معنی است که این ماده نسبتاً بازی است.

HPO۴۲− + H۲O ⇌ H۲PO۴ + OH

نحوه تولید دی سدیم فسفات:

با خنثی کردن اسید فسفریک توسط هیدروکسید سدیم می‌توان این ماده را تولید کرد:

H۳PO۴ + ۲ NaOH → HNa۲PO۴ + ۲ H۲O

دی سدیم فسفات با یک واکنش شیمیایی ساده بین اسید فسفریک (H۳PO۴) و هیدروکسید سدیم ساخته می‌شود. اسید فسفریک یک اسید معدنی است. با هیدروکسید سدیم خنثی می‌شود، که در هنگام واکنش به عنوان یک ماده قلیایی عمل می‌کند. اتم‌های سدیم جایگزین دو اتم از سه هیدروژن موجود در اسید فسفریک شده و دی سدیم فسفات تشکیل می‌شود.

به صورت صنعتی در یک فرآیند دو مرحله‌ای با استفاده از دی کلسیم فسفات با سدیم بی سولفات، که سولفات کلسیم را رسوب می‌دهد، تولید می‌شود.

CaHPO۴ + NaHSO۴ → NaH۲PO۴ + CaSO۴

در مرحله دوم، محلول حاصل از مونو سدیم فسفات تا حدی خنثی می‌شود:

NaH۲PO۴ + NaOH → HNa۲PO۴ + H۲O

دی سدیم فسفات

کاربرد در صنایع غذایی:

فسفات‌هایی مانند دی سدیم فسفات از عنصر فسفر حاصل می‌شوند. از آن‌ها برای افزایش خصوصیات غذایی مانند ارزش غذایی و عملکرد آشپزی استفاده می‌شود. دی سدیم فسفات در غذاهای بسته بندی شده از جمله ماکارونی و پاستا استفاده می‌شود. همچنین در برخی از پنیرها به عنوان یک امولسیون کننده استفاده می‌شود. همچنین می‌توانید آن را در محصولات گوشتی، سس‌های کنسرو شده، شیر تبخیر شده و مقداری شکلات پیدا کنید.

فسفر که در اصل از استخوان و ادرار حیوانات گرفته می‌شد، اکنون از سنگ فسفات استخراج می‌شود. تصفیه شده و واکنش‌های شیمیایی ایجاد می‌کند.

خرید دی سدیم فسفات
خرید دی سدیم فسفات

این ماده زمانی که به عنوان یک افزودنی غذایی مورد استفاده قرار می گیرد، نقش های زیادی ایفا می‌کند.

این ماده می‌تواند به تنظیم اسیدیته مواد غذایی، غلیظ شدن، تثبیت و نگه‌داری از آن در سطح رطوبت مناسب کمک کند.

همچنین به نگه‌داشتن مواد برپایه روغن و آب، کمک می‌کند تا ترکیب شوند.

کنترل pH در غذاهای بسته بندی شده

از جمله متداول ترین موارد استفاده از دی سدیم فسفات به عنوان یک ماده خنثی کننده است. این ماده به عنوان یک محلول بافر عمل می‌کند که به کنترل pH کمک می‌کند.

محلول‌های بافر کننده، نوعی ترکیب محلول در آب است که به عنوان محلول‌های آبی شناخته می‌شود، با مخلوط کردن یک اسید ضعیف و باز مزدوج آن ایجاد می‌شود. هنگامی که یک اسید یا باز قوی به محلول اضافه می‌شود، pH محلول به طور کلی به مقدار حداقل تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

بسیاری از مایعات مصرفی نیاز به نظارت دقیق بر pH دارند تا آن‌ها را در حالت مناسب نگه دارند. به عنوان مثال، شیر خامه‌ای با کاهش PH شیر با افزودن یک اسید، می‌تواند به سرعت تبدیل به پنیر مایل به قرمز شود.

ثابت نگه داشتن PH همچنین به ایمنی مواد غذایی کمک می‌کند. غذاهایی با pH 4.6 یا پایین‌تر، محیط مناسبی را برای رشد باکتری‌هایی مانند کلستریدیوم بوتولینوم فراهم نمی‌کنند.

تثبیت لبنیات ما

اکثر مردم پنیر را دوست دارند اما تهیه آن بدون دی سدیم فسفات دشوار است. این ماده به عنوان یک امولسیون کننده عمل می‌کند که باعث می‌شود چربی و آب در طی فرآیند تولید پنیر جدا نشوند. این به ما کمک می‌کند غنی‌ترین و خامه‌ای‌ترین پنیر ممکن را بدست آوریم. در شیر تبخیر شده باعث می‌شود تا کره چربی در قوطی جدا نشود و از تشکیل ژل ناخوشایند جلوگیری کند.

و اگر طرفدار خامه همزده هستید، می‌توانید از دی سدیم فسفات به دلیل لذت برداشتن آن در فروشگاه مواد غذایی محلی تشکر کنید. دی سدیم فسفات به عنوان یک عامل فرآوری در کرم‌های سنگین در جایی که به مواد معدنی طبیعی شیر متصل می‌شود استفاده می‌شود. از عدم کنترل کرم‌های سنگین و پوشاندن تجهیزات در هنگام پردازش جلوگیری می‌کند.

خرید دی سدیم فسفات
خرید دی سدیم فسفات

کنترل بافت و حفظ غذا

نمک اولین ماده نگهدارنده‌ای بود که برای سالم نگه داشتن گوشت، غذاهای دریایی، گوشت خوک و مرغ استفاده شد. با گذشت زمان، تولیدکنندگان مواد غذایی دی سدیم فسفات را به عنوان وسیله‌ای برای نگهداری مواد غذایی استفاده کرده‌اند. اما فواید استفاده از دی سدیم فسفات روی گوشت‌ها برای نگهداری متوقف نمی‌شود. این ماده می‌تواند لطافت گوشت را بهبود بخشد و آبدارتر به نظر برسد.

دنیای شیمی به تولیدکنندگان مواد غذایی اجازه می‌دهد محصولات ایمن و لذت بخشی ایجاد کنند که زندگی ما را آسان می‌کند. دی سدیم فسفات فقط یکی از فسفات‌های سدیم است که در ساخت این غذاهای بسته‌بندی شده استفاده می‌شود. اما تعداد زیادی فسفات سدیم دیگر نیز وجود دارد که در صنعت تولید غذا و خارج از آن استفاده می‌شود.

منابع غذایی بالقوه:

ماهی و غذاهای دریایی گاهاً حاوی فسفات دی سدیم هستند که به مرطوب‌شدن آن‌ها کمک می‌کند. در غیر این صورت، آن‌ها مقدار قابل توجهی از آب را هنگام فرآوری و انبارداری از دست می‌دهند.

همچنین به حفظ سوسیس و گوشت پخته‌شده کمک می‌کند و نوشیدنی و پنیر را صاف می‌کند.

این ماده به حفظ فرآورده‌های نانوایی و حفظ نرمی بستنی و ژله‌های شیرین مصنوعی کمک می‌کند.

وجود آن از انعقاد و لخته‌شدن در حین تهیه شیر تغلیظ شده جلوگیری می‌کند.

طیف گسترده‌ای از غذاها از جمله نان، غلات صبحانه، کره، آدامس، محصولات کاکائویی و شکلات، قهوه، چای و… می‌تواند حاوی فسفات سدیم باشد.

خرید دی سدیم فسفات
خرید دی سدیم فسفات

سایر کاربردها:

دی سدیم فسفات کاربردهای غیرغذایی نیز دارد.

می‌توان از آن در تصفیه آب و به عنوان مهارکننده شعله استفاده کرد.

نمک‌های فسفات بعضاً به عنوان دارو مورد استفاده قرار می‌گیرند و به طور کلی توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده بی‌خطر تلقی می‌شوند.

در پزشکی ممکن است به پایین آمدن سطح بالای کلسیم خون یا افزایش سطح کم فسفات خون کمک کند.

به گفته محققان، این ماده ممکن است برای محدود کردن برخی از انواع سنگ کلیه مفید باشد، اما شواهد این امر هنوز کافی نیست.

در دهانشویه دی‌سدیم‌فسفات به عنوان یک عامل بافر عمل می‌کند و به حفظ pH یا اسیدیته محصول کمک می‌کند.

در تصفیه آب، تشکیل پوسته‌های کلسیمی را به تعویق می‌اندازد.

همچنین در بعضی از مواد شوینده و مواد تمیز کننده نیز یافت می‌شود.

گرم کردن دی سدیم فسفات جامد منجر به تولید ترکیب مفید تتراسدیم پیروفسفات می‌شود:

 ۲HNa۲PO۴ → Na۴P۲O۷ + H۲O

از فسفات سدیم مونوبازیک و دی بازیک به عنوان یک ملین نمکی برای درمان یبوست یا تمیز کردن روده قبل از کلونوسکوپی استفاده می‌شود.

آیا دی سدیم فسفات ایمن است

دی سدیم فسفات یک ماده افزودنی غذایی است. توسط اداره غذا و داروی ایالات متحده (FDA) “به طور کلی ایمن شناخته می‌شود” (GRAS).

وقتی صحبت از مواد افزودنی غذایی می‌شود، تعجب در مورد ایمنی کاملاً طبیعی است. موضع FDA برای برخی از افراد کاملاً دلگرم کننده نیست.

EWG می‌گوید این ماده افزودنی را می‌توان بی‌خطر دانست. به عنوان یک سم محیطی یا به طور بالقوه برای انسان مضر در نظر گرفته نمی‌شود. دی سدیم فسفات تجمع زیستی ندارد (جایی که با گذشت زمان در بدن شما جمع می‌شود). همچنین طبق قوانین کانادا به عنوان “اولویت پایین سلامت انسان” طبقه بندی می‌شود.

در سال ۲۰۱۲، یک مطالعه منبع معتبر منتشر شد که فسفات‌ها را به طور کلی خطرناک اعلام کرد. محققان پیشنهاد کردند که همه غذاهای حاوی فسفات باید برای سلامت عمومی خطرناک باشد. طبق تحقیقات آن‌ها، تجمع فسفات در بدن می‌تواند باعث ایجاد کلسیفیکاسیون اعضای بدن در افراد مبتلا به نارسایی کلیوی و حتی در افراد بدون مشکلات کلیوی شود.

اما شورای بین المللی افزودنی‌های غذایی اظهار داشت که فسفات معدنی دارای سابقه طولانی استفاده ایمن در مواد غذایی هستند و مطالعات اضافی ایمنی آن‌ها را ثابت کرده است. همانطور که گفته شد، غذاهای حاوی دی سدیم فسفات اغلب بسته بندی شده و به شدت پردازش می‌شوند، بنابراین برای شروع سالم‌ترین گزینه‌ها نیستند.

خرید دی سدیم فسفات
خرید دی سدیم فسفات

چگونه از آن اجتناب کنیم

اگر علیرغم اطمینان از ایمنی دی سدیم فسفات، می‌توانید آن را از رژیم غذایی خود دور نگه دارید. با این حال، شناسایی آن ممکن است دشوار باشد.

در بیشتر موارد، تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که لیست مواد موجود در بسته بندی مواد غذایی را بررسی کنید تا متوجه شوید آیا کالایی حاوی دی سدیم فسفات است یا خیر. با این حال، از فسفات‌ها در صنعت گوشت برای جلوگیری از فساد نیز استفاده می‌شود و بسته‌های گوشت به طور معمول این موضوع را ذکر نمی‌کنند.

پرهیز از غذاهای بسته بندی شده و فرآوری شده یکی از راه‌های ایجاد دی سدیم فسفات است. این امر به نفع سلامت کلی شما نیز خواهد بود. خرید گوشت‌های تولید محلی روش دیگری برای جلوگیری از سدیم فسفات است.

سایر محصولات:

شما می‌توانید برای تهیه محصولات به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید.

شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی یکی از برترین شرکت‌ها در زمینه تأمین مواد اولیه در ایران، آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، مواد اولیه شامل لسیتین، خرید آلژینات سدیم، خرید لاکتات سدیم، آلانتوئین، متیل پارابن، خرید اسید اسکوربیک، ایزوله سویا، خرید سوربات پتاسیم، خرید ستیل الکل، خرید ویتامین e، خرید کافور، خرید منتول، صمغ عربی، خاک دیاتومه، زانتان گام، گوارگام، کربومر، سوربیتول و…. را

در تمامی زمینه‌های دارویی و پزشکی، صنعتی، آرایشی بهداشتی، اسانس‌ها، غذایی با بهترین قیمت و کیفیت تأمین کنید. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

منابع:

https://www.livestrong.com/article/138968-the-use-disodium-phosphate/

https://en.wikipedia.org/wiki/Disodium_phosphate

https://www.tomsofmaine.com/our-promise/ingredients/disodium-phosphate

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید