مواد اولیه دارویی و پزشکیمواد اولیه شیمیایی

دی کلسیم فسفات

سفارش محصول تماس با کارشناس

خرید دی کلسیم فسفات خوراکی

دی کلسیم فسفات یکی از مواد افزودنی و محبوب غذایی و دارویی در اکثر کشورها است. به عنوان یک تأمین‌کننده و واردکننده کننده حرفه‌ای، شرکت بین‌المللی پیشگامان شیمی تقریباً ۱۵ سال است که این محصول را از چین در گریدهای دامی، غذایی و دندانپزشکی تهیه و وارد می‌کند. در صورت بروز هرگونه سوال و مشکل لطفاً از طریق sales@irchem.ir برای ما ایمیل ارسال کنید، ما در عرض ۱ روز کاری به شما پاسخ خواهیم داد.

معرفی کوتاه دی کلسیم فسفات

به انگلیسی Dicalcium phosphate
cas No ۷۷۸۳-۳۵-۹
فرمول شیمیایی CaHPO۴
نام‌های دیگر کلسیم هیدروژن فسفات، نمک کلسیم اسید فسفریک
شکل ظاهری پودر سفید محلول در آب
گرید غذایی، دامی، دارویی
بسته‌بندی کیسه ۲۵ کیلوگرمی / کیسه ۵۰ کیلوگرمی / جامبو ۱۰۰۰ کیلوگرمی
کشور تولید کننده چین، ایران
خواص افزایش‌دهنده ویسکوزیته و ژل‌ساز
قیمت تماس بگیرید
عملکرد  حجم‌دهنده، تقویت‌کننده، مکمل‌های غذایی، خنثی‌کننده، اسانس و افزودنی‌های طبیعی، کشاورزی، نان و شیرینی و شکلات، لبنیات، گوشت، سس و چاشنی، اسانس، دام و طیور، مکمل‌ها
محل تحویل انبار شورآباد تهران
موارد مصرف در کشاورزی به عنوان کود به عنوان مکمل غذایی خوراک دام صنایع بهداشتی و دارویی در تولید خمیردندان
جرم مولکولی ۱۳۶،۰۶ g/mol
وزن مولکولی ۹۴۰، ۹۳۴، ۹۴۱، ۹۱۰، ۹۸۰

دی کلسیم فسفات چیست؟

دی کلسیم فسفات با فرمول CaHPO۴ و دی‌هیدرات آن است. پیشوند “di” نام مشترک است چون تشکیل آنیون HPO۴۲- شامل حذف دو پروتون از اسید فسفریک H۳PO۴ است. همچنین به عنوان فسفات کلسیم یا کلسیم مونو هیدروژن فسفات شناخته شده است. به عنوان یک افزودنی غذایی استفاده می‌شود، در برخی از خمیر دندان‌ها به عنوان یک عامل پرداخت‌کننده و بیومارایتی یافت می‌شود.

آماده‌سازی فسفات کلسیم Dibasic توسط خنثی‌کردن هیدروکسید کلسیم با اسید فسفریک تولید می‌شود که دی هیدرات را به عنوان یک جامد رسوب می‌کند.

خرید دی کلسیم فسفات
خرید دی کلسیم فسفات

خواص دی کلسیم فسفات

در دمای ۶۰ درجه سانتی‌گراد فرم بدون آب پر شده است:

H3PO4 + Ca (OH) 2 → CaHPO4

برای جلوگیری از تخریب که هیدروکسی آپاتیت را تشکیل می‌دهند، pyrophosphate سدیم یا هیدراته فسفاته تراماجنسی فسفات اضافه می‌شوند، برای مثال، دیابیت هیدروکسید کلسیم فسفات به عنوان یک عامل پرداخت‌کننده در خمیر دندان استفاده می‌شود. در فرآیند مداوم CaCl2 می‌تواند با (NH4) 2HPO4 درمان شود تا دی هیدرات را تشکیل دهد:

CaCl2 + (NH4) 2HPO4 → CaHPO4 • ۲H2O

سپس دوغاب دی‌هیدرات به حدود ۶۵-۷۰ درجه سانتی‌گراد حرارت داده می‌شود تا CaHPO4 بدون آب تشکیل شود به عنوان رسوب بلورین، به طور معمول به عنوان بلورهای الماسوئید صاف، که برای پردازش بیشتر مناسب هستند.

 به دو شکل وجود دارد: شکل بی‌آب (CaHPO۴، مونتیت) و فرم دی هیدرات (CaHPO۴، ۲H۲O، برشیت).

بروشیت، که معمولاً در منابع علمی با اختصار DCPD (برای دی کلسیم فسفات دی هیدرات) دیده می‌شود و به ندرت به عنوان CHPD (برای هیدروژن فسفات کلسیم دی هیدرات) یک فسفات کلسیم اسید با فرمول CaHPO۴ .۲H۲O است.

اکنون بروشیت ترکیبی است که به طور گسترده در مقیاس صنعتی در کودها مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین به عنوان ماده جایگزین استخوان و مواد غذایی افزودنی استفاده می‌شود. مونتیت به دنبال کلسیم بروشیت بدست می‌آید که در اثر حرارت دادن در دو مرحله دو مولکول آب خود را از دست می‌دهد. از هر دو ماده زیستی برشیت و مونتیت برای بازسازی استخوان در اشکال مختلف فیزیکی استفاده شده است.

خرید دی کلسیم فسفات
خرید دی کلسیم فسفات

فواید کلسیم

بدن شما هر روز به کلسیم نیاز دارد. افزودن DCP به رژیم غذایی می‌تواند به شما کمک کند برخی از توصیه‌های رژیم غذایی موسسه ملی بهداشت (NIH) را برآورده کنید. دستورالعمل های NIH 1000 میلی گرم کلسیم روزانه برای یک بزرگسال متوسط ​​۱۹-۵۰ ساله  توصیه می‌کند.

اگرچه دوز روزانه توصیه شده کلسیم ۱۰۰۰ میلی گرم است، بدن تنها قادر است حدود ۲۰۰-۴۰۰ میلی گرم از آن را به طور هم زمان جذب کند. بدن شما بقیه را در مدفوع دفع می‌کند. سطح کلسیم سرم برای یک بزرگسال به صورت متوسط ​​باید تقریباً ۸.۸-۱۰.۴ میلی گرم در دسی لیتر باشد.

دو هورمون سطح کلسیم را در خون کنترل می‌کنند: هورمون پاراتیروئید و کلسی تونین.

هورمون پاراتیروئید به استخوان‌ها می‌گوید چه زمانی نیاز به آزاد سازی کلسیم در خون دارند. همچنین باعث می‌شود کلیه‌ها کلسیم کمتری دفع کرده و ویتامین D را فعال کنند که به بدن کمک می‌کند کلسیم بیشتری جذب کند. کلسی تونین از تجزیه استخوان‌ها جلوگیری می‌کند و سطح کلسیم خون را کاهش می‌دهد تا خیلی زیاد نشود.

بیشتر کلسیم بدن در استخوان‌های شما ذخیره می‌شود، اما در خون و سلول‌ها نیز یافت می‌شود. شما باید مرتباً کلسیم مصرف کنید، در غیر این صورت بدن شما شروع به انتقال مقدار زیادی از آن از استخوان‌ها به داخل جریان خون می‌کند. با گذشت زمان، این کاهش می‌تواند منجر به بیماری استخوان مانند پوکی استخوان شود.

فواید فسفات

فسفات یک ماده معدنی طبیعی و حاصل ترکیب اکسیژن و فسفر است. به بدن کمک می‌کند تا استخوان‌ها و دندان‌ها، غشای سلول و DNA را تشکیل دهد.

FDA توصیه می‌کند هر روز ۱۲۵۰ میلی گرم فسفر مصرف کنید. بسیاری از افراد قادر به مصرف این مقدار در رژیم غذایی متوسط ​​آمریکایی هستند. مشابه کلسیم، ویتامین D به بدن کمک می‌کند تا فسفات را جذب کند. سطح طبیعی فسفر خون در بزرگسالان بین ۲.۵ تا ۴.۵ میلی گرم در دسی لیتر است و این میزان به سطح کلسیم خون بستگی دارد.

اگر فسفر کافی در بدن ندارید، ممکن است احساس ضعف کنید، با رشد استخوان روبرو شوید یا وزن کم کنید. استخوان‌های شما بیشتر فسفر بدن شما را ذخیره می‌کند، که مسئول عملکردهای عصبی و عضلانی سالم است.

کاربرد دی کلسیم فسفات

تولیدکنندگان از محصولات دی‌کلسیم‌فسفات استفاده می‌کنند. شیمی‌دانان آن را به خمیر دندان و آرایش خود اضافه کنید. بهداشت‌دهندگان آن را برای تمیز کردن دندان خود استفاده می‌کنند. دندان‌پزشکان از آن برای بازسازی فک استفاده می‌کنند. و پزشکان از آن برای ترمیم مفاصل استفاده می‌کنند.

خرید دی کلسیم فسفات
خرید دی کلسیم فسفات

 کاربرد دی کلسیم فسفات در صنایع غذایی

دی کلسیم فسفات یک پودر سفید، بی مزه و میکرو کریستالی است که به طور مکرر در غذاها و نوشیدنی‌ها به عنوان ماده بافر کننده، اصلاح کننده خمیر، امولسیفایر، ماده خمیرمایه، مکمل غذایی یا یک تثبیت کننده استفاده می‌شود. از آنجا که کلسیم و فسفات از مواد شیمیایی مهم و مفیدی هستند، بسیاری از تولید کنندگان این ترکیب را به لیست مواد تشکیل دهنده مواد مغذی و خوراکی خود اضافه می کنند.

  • بدن انسان برای عملکرد مناسب به کلسیم و فسفر نیاز دارد. این مواد شیمیایی نقش‌های زیادی در بدن دارند، از جمله سنتز DNA و ساخت و نگهداری استخوان‌ها. به همین دلیل، بسیاری از تولیدکنندگان مواد غذایی از دی کلسیم فسفات به عنوان افزودنی برای تأمین نیازهای غذایی مردم استفاده می‌کنند.
  • کلسیم و فسفات هر دو یون باردار هستند. این بدان معنی است که دی کلسیم فسفات به عنوان یک بافر در غذاهای حاوی اسید یا باز اضافی عمل می‌کند.
  •  باعث بهبود بافت بسیاری از غذاهای پخته شده و رشته فرنگی می‌شود.
  •  به میزان کافی آب غذاها را جذب می‌کند و مواد را تازه‌تر نگه می‌دارد. با افزایش ماندگاری مواد غذایی حاوی دی کلسیم فسفات، شرکت‌ها می‌توانند در هزینه‌های خود صرفه جویی کنند.
  •  به عنوان یک عامل خمیرمایه باعث می‌شود نان و محصولات نانوایی به بافتی متخلخل و لطیف‌تر تبدیل شوند.
  •  هنگامی که به املاح اضافه می‌شود، حلال‌ها را امولسیون و پایدار می‌کند، به هر لقمه مقدار مشابه عطر و طعم و بافت می‌بخشد.

بهبود استخوان

جراحان ارتوپدی در حین پیوند استخوان از دی کلسیم فسفات استفاده می‌کنند. محققان خاطر نشان کرده‌اند که این ماده شیمیایی شباهت زیادی به استخوان طبیعی دارد. این شباهت به پزشکان گزینه‌های جدیدی برای ترکیب استخوان مصنوعی و واقعی برای ایجاد یک ماتریس قوی برای روند بهبود می‌دهد. همچنین استخوان مصنوعی امکان انتقال دارو از طریق نانوذرات را به منطقه بهبود می‌دهد.

دی کلسیم فسفات برای سلامت دهان و دندانپزشکی

جراحان دهان و دندان نیز از دی کلسیم فسفات برای کمک به روند بهبود استفاده می‌کنند. محققان تأثیر مثبت این ماده شیمیایی را بر سلامت دهان و دندان توصیف کرده‌اند.

بدن شما نمی‌تواند تفاوت بین دی کلسیم فسفات و دندان‌های واقعی را تشخیص دهد. چنین بیومتیمیک‌ها با توجه به مشخصات ایمنی، پتانسیل بالایی دارند. دی کلسیم فسفات همچنین می‌تواند جایگزین فلوراید به عنوان بهترین راه جلوگیری از پوسیدگی دندان شود. تولید کنندگان اغلب آن را به سفید کننده دندان به عنوان ساینده اضافه می‌کنند تا دندان‌های شما را به آرامی صیقل دهد.

خرید دی کلسیم فسفات
خرید دی کلسیم فسفات

دی کلسیم فسفات در جیره دام

دامداران غالباً خوراک دام خود را با فسفر معدنی تأمین می‌کنند. این روش در دسترس بودن کم و قابلیت هضم ضعیف فسفر مربوط به غذا را جبران می‌کند. گزارش ژانویه ۲۰۱۸ در مجله حشره شناسی و جانورشناسی نشان داد که مکمل دی کلسیم فسفات باعث ایجاد مقادیر بالایی از فسفر در گردش خون می‌شود. بسیاری از افراد با کمبود مواد معدنی از مکمل‌های غذایی برای دسترسی به کلسیم و فسفر استفاده می‌کنند.

مکمل دی کلسیم فسفات فواید دیگری نیز دارد. تحقیقات نشان داده است که ماهیان جوان که به آن‌ها دی کلسیم فسفات داده می‌شود به بزرگسالان بزرگتر و عضلانی تبدیل می‌شوند و دانشمندان نتایج مشابهی را در بسیاری از حیوانات مزرعه پیدا کرده‌اند. بر اساس گزارش سال ۲۰۱۳، مکمل کلسیم و فسفر همچنین ممکن است به شما کمک کند از تحلیل رفتن استخوان ناشی از افزایش سن جلوگیری کنید.

ناسازگاری های دارویی فسفات و دی کلسیم

داروسازان از مواد پرکننده مانند دی کلسیم فسفات برای ایجاد ثبات در فرمولاسیون‌های دارویی استفاده می‌کنند. با این حال با داروهای اسیدی مانند تمازپام قرص خواب ترکیب خوبی ندارد. گزارشی در آوریل ۲۰۱۵ از انجمن دانشمندان دارویی آمریکا توضیح داد که چگونه این فرمول‌ها با گذشت زمان ضعیف می‌شوند. آن‌ها همچنین می‌توانند با پوسیدگی مواد شیمیایی جدید و ناخواسته‌ای ایجاد کنند.

منابع دی کلسیم فسفات

DCP را می‌توانید در بسیاری از غلات صبحانه، آردها و برخی از پاستاها پیدا کنید. بسیاری از غذاها به طور طبیعی حاوی مقادیر سالم کلسیم و فسفر هستند. لبنیات، سبزیجات برگ دار، بادام، ساردین و انجیر همه غنی از کلسیم هستند. گوشت، لبنیات، آجیل، لوبیا و غلات سبوس دار همه غنی از فسفر هستند.

عوارض جانبی دی کلسیم فسفات

تعداد کمی از افراد از طریق دی کلسیم فسفات مشکلاتی را تجربه می‌کنند. حتی در این صورت، دانشمندان عوارض جانبی را ثبت کرده‌اند. گزارشی در فوریه ۲۰۱۶ در بولتن تحقیقات دارویی اشاره کرد که این ماده شیمیایی می‌تواند باعث تحریک پوست شود. با گذشت زمان، سلول‌های پوست خشک شده و از بین می‌روند. جالب است که این تأثیرات می‌تواند به مناطقی گسترش یابد که تماس مستقیمی نداشته‌اند.

اگر باردار یا شیرده هستید این مکمل را مصرف نکنید و فقط مقدار توصیه شده را مصرف کنید تا از عوارض جانبی زیر جلوگیری کند: پوست قرمز، خارش‌دار، تحریک شده از تماس مداوم با پوست. از دست دادن اشتها، حالت تهوع یا استفراغ؛ سایر مشکلات دستگاه گوارش و تکرر ادرار.

مکمل‌ها

مکمل‌های این ترکیب به عنوان قرص، کپسول و در ترکیبات پشتیبانی استخوان موجود است.

همچنین می‌توانید پودر آن را مصرف کنید. به عنوان یک مکمل غذایی، ۲۰۰۰ میلی‌گرم (۱/۲ قاشق چای‌خوری گرد) یک یا دو بار در روز، یا طبق دستور پزشک مصرف کنید.

پودر دی کلسیم فسفات طعم گچی دارد. این ترکیب به طور کامل در آب حل نمی‌شود، بنابراین می‌توانید آن را در آب میوه‌ها یا اسموتی ها مخلوط کرده یا در کپسول قرار دهید.

سخن آخر

مکمل دی کلسیم فسفات باعث ایجاد مقادیر بالایی از فسفر در گردش خون می‌شود. به همین دلیل، بسیاری از افراد با کمبود مواد معدنی این ماده را برای افزایش سطح کلسیم و فسفر مصرف می‌کنند. این ترکیب به سلامتی دهان و استخوان شما کمک می‌کند و می‌توانید آن را به راحتی در یک اسموتی، بستنی یا محصولات پخته شده سالم قرار دهید.

دیگر محصولات: سوربات سدیم

خرید دی کلسیم فسفات
خرید دی کلسیم فسفات

فروش دی کلسیم فسفات:

دی‌کلسیم‌فسفات در کیسه‌های ۲۵ کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد.

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول دی کلسیم فسفات مورد نیاز را بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

قیمت پودر دی کلسیم فسفات خوراکی

دی کلسیم فسفات عنصری است که در طیف وسیعی از محصولات مختلف استفاده می‌شود. این ماده در تولید قرص و کپسول به عنوان “عامل جریان‌دهنده” استفاده می‌شود. دی کلسیم فسفات در اندازه‌های مختلف مش موجود است. گریدهای موجود شامل دارویی، غذایی، دامی و دندانپزشکی می‌باشد.

آنالیز دی کلسیم فسفات دارویی

جهت دریافت آنالیز گرید غذایی و دامی با ما تماس بگیرید.

دی کلسیم فسفات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید