مواد شيميايي جهت تصفيه آب

آب مايه حيات است. آب يكي از مشهورترين حلال‌ها است كه تقريباً هر ماده تا اندازه‌اي در آب محلول است و اين حلاليت به دما،  فشار، ph و پتانسيل شيميايي در آب بستگي دارد. در اين مقاله به آشنايي با مواد شیمیایی آب شیرین کن مي‌پردازيم.

لزوم تصفيه آب

يكي از آلودگي‌هاي بسيار خطرناك منابع آب، آلودگي بيولوژيكي است. آب مي‌تواند به انواع ميكروارگانيسم‌ها اعم از انواع باكتري‌ها، انگل‌ها، قارچ‌ها و ويروس‌ها آلوده شود.

چه براي مصارف آشاميدني و چه براي مصارف صنعتي معمولا آب طبيعي، احتياج به تصفيه دارد. در مهندسي شيمي بسياري از فرآيندها همانند نمك‌زدايي، خشك كردن، تبخير كردن، اختلاط، رزين‌هاي تعويض يوني، رسوبت‌زدايي و… در ارتباط با آب هستند. تصفيه آب به دو صورت امكان‌پذير است: حذف يا كاهش ناخالصي‌هاي آب در تصفيه خانه، افزايش مواد كمكي به آب در محل مصرف.

گاز كلر در تصویه آب

آشنايي با مواد شیمیایی آب شیرین کن اهميت زيادي دارد. موادي كه براي گند زدايي بيش تر مورد استفاده قرار مي‌گيرد: گاز كلر، پودر كلر، آب ژاول، مولتي اكسيدانت. كلر يكي از هالوژن‌هاي مهم در جدول مندليف است. رنگ زرد مايل به سبز دارد و در فاز گاز و يكي از اصلي‌ترين و بهترين روش‌هاي گند زدايي آب به شمار مي‌رود.

يكي از نكات مثبت گند زدايي توسط كلر يه خصوص در استخر، پاكسازي هرگونه آلودگي ميكروبي است. ممكن از پس از گند زدايي، آلودگي‌هاي ميكروبي ثانويه‌اي در شبكه لوله‌كشي سلامت آب را تهديد كند. يكي از خصوصيات مهم كلر اين است كه علاوه بر قدرت گند زدايي بالا، پايداري شيميايي لازم براي باقي گذاردن كلر باقي‌مانده را جهت رسيدن به اهداف ثانويه گند زدايي دارا است.آشنايي با مواد شيميايي جهت تصفيه آب به شما كمك مي‌كند تا آب سالم‌تري براي استفاده داشته باشيد.

گند زدايي و تصفيه به كمك ازن برای تصویه آب

يكي از ويژگي‌هاي ازن در فرآيند گند زدايي آب، زمان تمام محدود و اندك مورد نياز اين گاز است و از بهترين روش‌هاي گند زدايي آب به شمار مي‌رود. همچنين مي‌تواند ويروس‌ها را غير فعال سازد و مؤثرتر از كلر ظاهر مي‌شود. با استفاده از آن مي‌توان آهن، سولفيدها و منگنز را حتي در مقياس‌هاي كوچك از آب زدود و تصفيه كرد.

از ازن مي‌توان در ph هاي مختلف استفاده كرد، ازن گند زداي مؤثري دارد و براي از بين بردن كلوئيدها نيز كارايي بسيار دارد. آشنايي با مواد شيميايي جهت تصفيه آب بسيار جائز اهميت است و بايد به آن دقت داشت.

انواع ضدعفوني كننده ها

روش‌هاي گوناگوني براي ضدعفوني كردن منابع آب وجود دارد كه به طور كلي به دو دسته شيميايي و فيزيكي تقسيم مي‌شوند: آن‌هايي  كه با واكنش شيميايي عمل ضد عفوني كردن را انجام مي‌دهند. مثل كلر، ازن، دي اكسيد كلر، يد و… است. آن‌هايي كه فيزيكي عمل مي‌كنند مثل فيلتراسيون و پرتو دهي. آشنايي با مواد شيميايي جهت تصفيه آب به داشتن آب سالم كمك مي‌كند.

مواد شیمیایی آب شیرین کن چیست

مواد شيميايي مورد استفاده در سيستم‌هاي تصفيه آب به روش اسمز معكوس جلوگيري كننده از رسوبات در ممبران‌ها ( آنتي اسكالانت) اسيد و قلياي شست و شوي ممبران مواد شيميايي مورد استفاده در سيستم‌هاي تصفيه آب به روش شيميايي منعقد كننده جهت حذف مواد معلق و كلوئيدي ( سولفات آلومينيوم )

نمك آهن و كلر: منعقد كننده جهت مواد معلق و كلوئيدي هيدروكلريد كلسيم جهت ضدعفوني كردن آبمواد شيميايي قابل استفاده در ديگ‌هاي بخار به دليل تماس مستقيم با آب و تشكيل رسوب.ماده خنثي جهت متعادل نمودن ph آب در ديگ‌هاي بخار

مطالعه بیشتر: انواع مواد شیمیایی برای تصفیه آب

آب ژاول در تصویه آب

كوچك‌ترين خطا در تزريق مي‌تواند به شدت روي كيفيت آب تأثير بگذارد. ph بالايي دارد و قدرت گند زدايي آن بسيار پايين است. چنان چه آب شبكه داراي يون‌هاي فلزي باشد به شدت روي رنگ و حتي مزه آب تأثير مي‌گذارد. به دليل وجود سديم در آب ژاول، شوري يا تي دي اس آب شبكه تحت تأثير قرار مي‌گيرد.

به دليل غلظت بالاي كلر در آب ژاول كنترل تزريق و ميزان كلر ورودي سخت مي‌باشد. بخار آن سرفه‌آور بوده و ريه را مي‌سوزاند. شرايط نگهداري خاصي دارد و بايد به دور از نور خورشيد نگهداري شود. حمل و نقل آن بسيار دشوار است. نگهداري طولاني مدت باعث اثر بخشي آن مي‌شود و از بهترين روش‌هاي گند زدايي‌ آب به شمار مي‌رود.

تهيه مواد شیمیایی آب شیرین کن

همان طور كه در اين مقاله در مورد آشنايي با مواد شیمیایی آب شیرین کن توضيح داديم شما می توانید برای تهیه مواد گندزدای آب و خرید مواد شیمیایی به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید.

بیشتربخوایند : wikipedia

روال ثبت سفارش محصولات شیمیایی

با سلام و احترام ، روال ثبت سفارش مواد اولیه شیمیایی در شرکت پیشگامان شیمی به شرح زیر است. لطفا ابتدا با شماره تماس های زیر تماس گرفته ، بعد از مشاوره های لازم و پرسش و پاسخ های مورد نیاز جهت رفع ابهامات میتوان پیش فاکتور مورد نظر را صادر و روال پرداخت را طی کرد. در اخر هم با بارگیری و تحویل به مشتریان عزیز این پروسه به اتمام میرسد.

خرید مواد اولیه صنعتی ، خرید مواد اولیه آزمایشگاهی

درخواست مشاوره مواد شیمیایی

معرفی محصولات و خدمات پیشگامان

پیشنهاد میکنیم این مقالات را مطالعه کنید

پرسش و پاسخ مواد شیمیایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست