رنگ غذایی آبی فیروزه ای جدید از کلم قرمز بدست آمده است

 1. صفحه اصلی
 2. اخبار و رویدادها
 3. رنگ غذایی آبی فیروزه ای جدید از کلم قرمز بدست آمده است
رنگ غذایی آبی فیروزه ای جدید از کلم قرمز بدست آمده است
 • رنگ غذایی آبی فیروزه ای جدید

  یک رنگ طبیعی درخشان آبی توسط یک تیم بین‌المللی از محققان از جمله شیمی‌دانان در دانشگاه کالیفرنیا، دیویس کشف شده است. آبی فیروزه‌ای جدید، که از کلم قرمز به دست می‌آید، می‌تواند جایگزینی برای رنگ‌های خوراکی آبی مصنوعی مانند FD&C Blue No باشد که به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته است. این اثر در 7 آوریل در Science Advances منتشر شده است.

  پاملا دنیش، دانشجوی تحصیلات تکمیلی که با پروفسور جاستین سیگل در مؤسسه شیمی و نوآوری مواد غذایی و بهداشتی UC Davis کار می‌کرد، گفت: “رنگ‌های آبی در طبیعت بسیار نادر هستند – بسیاری از آن‌ها واقعاً قرمز و بنفش هستند.”

  داشتن رنگ آبی مناسب برای اختلاط سایر رنگ‌ها مانند سبز نیز مهم است. سیگل گفت: اگر رنگ آبی مناسب نباشد، در هنگام مخلوط شدن رنگ‌های گل آلود و قهوه‌ای ایجاد می‌شود.از عصاره کلم قرمز به عنوان منبع رنگ‌آمیزی مواد غذایی طبیعی، به ویژه قرمز و بنفش، استفاده گسترده ای می شود.

  به این رنگ‌ها آنتوسیانین گفته می‌شود. برای حدود یک دهه، تیمی به سرپرستی دانشمندان در انستیتوی تحقیقات پیشرفته و علم و فناوری مریخ وریگلی، با همکاری موسسه نوآوری و بهداشت UC دیویس، دانشگاه ایالتی اوهایو، دانشگاه ناگویا، ژاپن، دانشگاه آوینیون، فرانسه و دانشگاه SISSA ایتالیا در حال جداسازی آنتوسیانین آبی از کلم قرمز بوده‌اند. اما رنگ آبی طبیعی فقط در مقادیر بسیار کمی وجود دارد.

  دانشجویان تحصیلات تکمیلی راهی برای تبدیل سایر آنتوسیانین‌های موجود در کلم به ترکیب رنگ آبی پیدا کردند. آن‌ها کتابخانه‌های عمومی میلیون‌ها آنزیم را برای نامزدهایی که ممکن است کار کنند انجام دادند و تعداد کمی را در آزمایشگاه، آزمایش کردند.

  بر اساس این نتایج، آن‌ها از روش‌های محاسباتی برای جستجوی تعداد زیادی از توالی‌های پروتئین بالقوه، بیشتر از تعداد ستاره‌ها در جهان استفاده کردند تا آنزیمی را طراحی کنند که با کارایی بالا تبدیل را انجام دهد.

  سیگل گفت: “ما از این ابزارها برای جستجوی آنزیمی که به آن علاقه داریم در جهان استفاده کردیم.”

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  برچسب:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
  برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

  فهرست