فرمول بندی: ترکیب مواد معدنی و رتینول

توضیحاتی در مورد فرمول بندی: ترکیب مواد معدنی و رتینول

با افزایش محبوبیت اسید هیالورونیک، و ماهیت قوی رتینول، این سؤال مطرح شده که چه نوع مواد می‌تواند با رتینول ترکیب شود تا از اثربخشی بدون ایجاد واکنش‌های آلرژیک در پوست اطمینان حاصل کند.

ترکیب اسید هیالورونیک و رتینول

در سال‌های اخیر خصوصاً در رابطه با اسید هیالورونیک و گلیسیرین، هومکتانت‌ها (هومکتانت‌ها دسته‌ای از مرطوب‌کننده‌ها هستند که به آن‌ها مواد جذب‌کننده رطوبت نیز می‌گویند) محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند. رطوبت‌سازها مواد رطوبتي هستند كه با كنترل از دست دادن رطوبت و توزيع مجدد رطوبت داخل پوست، آبرسانی به پوست بدن را تسهيل مي‌كنند. این نوع مواد تشکیل‌دهنده اغلب حداقل شامل یک گروه آب دوست مانند هیدروکسیل، کربوکسیل و / یا آمین خواهد بود.

این گروه‌های آب دوست، پیوند هیدروژنی با مولکول‌های آب که به راحتی در پوست یافت می‌شوند، ایجاد می کنند. این آب از درم و اپیدرم گرفته شده و به سمت بالا به سمت لایه شاخی کشیده می‌شود و از طریق تورم فضای خالی پوست را پر می‌کند – از این رو خواص چاق‌کننده و تسکین‌دهنده معمول در مرطوب‌کننده‌ها است.

مواد هومکتانت‌ها (humectants) را می‌توان در انواع مختلف محصولات آرایشی مانند کرم، لوسیون، سرم و تونر یافت. در حالی که مشخص شده است که ماده‌های مرطوب‌کننده در گروه عامل تهویه پوست قرار دارند، اما ممکن است برای کسانی که پوست خشک دارند تنها استفاده شوند، ایده‌آل نیستند.

خرید رتینول

از آنجا که مواد مرطوب‌کننده با کشیدن رطوبت از اعماق پوست به سمت سطح بدن کار می‌کنند، اگر پوست از قبل فاقد محتوای آب باشد، ممکن است پوست را حتی بیشتر خشک کند. به همین دلیل، کسانی که از خشکی پوست رنج می‌برند – یا فرمولاسیون آن را انجام می‌دهند – باید مواد مرطوب‌کننده را با مواد تسکین‌دهنده و نرم‌کننده ترکیب کنند.

گفته می‌شود، افرادی که پوستی نرمال یا چرب دارند، مواد مرطوب‌کننده را با اثربخشی بیشتر در پوست خود احساس می‌کنند. با این حال، روش‌های بی‌شماری وجود دارد که بسته به نوع خاص آن، این ماده را با غلظت‌های مختلف به پوست می‌رساند. همانطور که قبلاً ذکر شد، مواد مرطوب‌کننده در اشکال مختلفی یافت می‌شود اما هنوز نگرانی‌هایی در مورد استفاده از مواد مرطوب‌کننده با استفاده از رتینول وجود دارد.

رتینول‌ها در میان کسانی که نگران افزایش رنگدانه و آکنه روی پوست هستند، محبوب بوده است. رتینول‌ها با ارتقا گردش سلول برای نشان دادن پوستی با ظاهری سالم عمل می‌کنند. این نوع ماده با افزایش رسوب‌زدایی (ریزش اپیدرم) و ارتقا تمایز کراتینوسیت‌ها (سلول اصلی سازنده روپوست) عمل می‌کند. این امکان را برای افزایش بازسازی سلول فراهم می‌کند.

از طریق این فرآیند، تولید کلی کلاژن افزایش می‌یابد. علاوه بر این، به انسداد برخی از مسیرهای التهابی موجود در آکنه کمک می‌کند. رتینوئیدها مولکول‌های لیپوفیلی هستند که می‌توانند به اپیدرم و درم نفوذ کنند، که ممکن است باعث بهبود زبری سطح، لکه‌های پیری و کاهش خطوط ریز شود.

در ایران، رتینول و رتینوئیدها به عنوان دارو طبقه‌بندی می‌شوند، بنابراین می‌توان آن‌ها را برای مصرف‌کنندگان تجویز یا بدون نسخه خریداری کرد. متخصصین پوست ممکن است رتینوئید را به اشکال زیر تجویز کنند: اسید رتینوئیک، آداپالن، تازاروتن و بگزاروتن. محصولات بدون نسخه شامل استرهای رتینیل، رتینول، رتین آلدهید و اکسی رتینوئیدها هستند.

کلاژن و اسید هیالورونیک
کلاژن

با توجه به ماهیت قوی رتینول، نگرانی‌هایی در مورد ترکیب مواد با رتینول برای اطمینان از کارایی محصول در حالی که باعث ایجاد واکنش نامطلوب در پوست نشده است، مطرح شده است. به ویژه با افزایش محبوبیت اسید هیالورونیک، برخی این سوال را دارند که آیا ترکیب این مواد اشکالی ندارد؟ علی‌رغم نگرانی مردم، ترکیب اسید هیالورونیک و رتینول کاملاً بی‌خطر است.

در محصولاتی مثل کرم، لوسیون یا سرم، اسید هیالورونیک در حدود 0.​05-0.​50% مؤثر واقع شده است. گلیسیرین را می‌توان در حد 5 تا 10 % یا در حد پایین 1تا 4 % استفاده کرد. با این حال، این ممکن است بر روی ساختار کلی تأثیر بگذارد. باید آزمایش مناسب انجام شود تا اطمینان حاصل شود که یک فرمول واکنش‌های نامطلوبی ایجاد نمی‌کند و مواد موثر در فرمول در غلظت‌های انتخاب شده مؤثر هستند.

ترکیب این مواد با رتینول بی‌خطر است. با این حال، رتینول با AHAs / BHAs معمولاً توصیه نمی‌شود زیرا این مواد می‌توانند پوست را خشک کرده و تحریک و حساسیت را افزایش دهند.

نفوذ اسید هیالورونیک: بینش و کارایی

به طور کلی، اسید هیالورونیک ماده‌ای است که به دما حساس است. مهم است که این ماده را در انتهای امولسیون یا از طریق یک فرآیند سرد که کمتر از 40 درجه سانتی‌گراد است، قرار دهید. این اطمینان هست که ماده در دمای بالاتر در فرمول نمی‌سوزد. افزودن یک ماده حساس به دما در دمای نامناسب ممکن است اثر بخشی ماده را کاهش دهد و باعث ایجاد پایداری شود. از طرف دیگر، گلیسیرین می‌تواند به فاز آب یک امولسیون اضافه شود، تا 80-85 درجه سانتی‌گراد گرم شود و هنوز هم مؤثر باشد. اگرچه گرمایش برای بهبود کارایی لازم نیست.

خرید کاپریلیک تری گلیسیرید

همانطور که گفته شد، از آنجا که اسید هیالورونیک و رتینول می‌تواند پوست را برای برخی خشک کند، توصیه می‌شود نرم‌کننده‌ها و مواد انسدادی را در فرمولاسیون استفاده کنید تا به کاهش خشکی و حساسیت‌های پوستی کمک کند. برخی از این مواد عبارتند از: روغن گلرنگ، روغن بادام شیرین، کاپریلیک تری گلیسیرید، کره شی باتر.

نرم‌کننده‌ها به نرمی و لطافت پوست کمک می‌کنند تا قابلیت انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشد. این امر با پر کردن فضای خالی بین سلول‌های قرنیه و جایگزینی لیپیدهای از دست رفته در لایه قرنیه انجام می‌شود.

رتینول‌ها و مواد مرطوب‌کننده، به ویژه اسید هیالورونیک و گلیسیرین، وقتی به طور مناسب فرموله شوند، می‌توانند دست به دست هم دهند. استفاده از اسید هیالورونیک، گلیسیرین و رتینول در فرمولاسیون می‌تواند فواید مختلفی برای پوست ایجاد کند. نمونه‌های معروف آن عبارتند از: ضد پیری، کاهش بیش از حد رنگدانه و ضد آکنه، صاف کردن پوست و افزایش احتباس آب.

نکته مهم، ادعاهایی مانند این‌ها باید بدون در نظر گرفتن اثر بخشی شناخته شده یک ماده اثبات شود تا اطمینان حاصل شود که آن‌ها معتبر هستند.

پیش از این: درک نقش سیلیکوپنتاسیلوکسان و دایمتیکون در لوازم آرایشی

منبع:

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست