کرم سرد (Cold Cream)

کرم سرد امولسیونی از آب و چربی‌های خاصی است که معمولاً شامل موم زنبور عسل و مواد معطر مختلفی است که برای صاف کردن پوست و پاک کردن آرایش طراحی شده است. امولسیون از نوع “آب در روغن” است برخلاف نوع “روغن در آب” به اصطلاح امولسیون کرم ناپدید کننده [روشن‌کننده]، زیرا به نظر می‌رسد هنگام اعمال بر روی پوست از بین می‌رود.نام “کِرم سرد” از احساس خنک‌کننده‌ای که کرم روی پوست می‌گذارد ناشی می‌شود.این محصول تقریباً 2000 سال است که مورد استفاده قرار می‌گیرد.کلد کرم به دلیل خاصیت مرطوب‌کنندگی آن، عمدتاً برای درمان پوست (مانند ماسک صورت یا مومیایی کردن لب) استفاده می‌شود.همچنین می‌تواند برای پاک کردن آرایش و به عنوان کرم اصلاح‌کننده استفاده شود.

تاریخچه کرم سرد

اختراع کلد کرم به گالن، پزشک یونانی در قرن دوم اعتبار داده شده است. این حساب مربوط به 1857 است.با این حال فرمول مدرن برای کلد کرم با آنچه در آثار گالن داده شده است از نظر بو و کیفیت متفاوت است، گرچه از نظر ظاهری یکسان است – گریس و آب. در عطرها انواع مختلفی از کُلد وجود دارد که به دلیل بو‌های متفاوت از جمله کافور، بادام شیرین، بنفشه، گل سرخ و غیره متمایز می‌شوند.در فرانسه، این ماده هنوز به عنوان “موم گالن” شناخته می‌شود.

فرمول مدرن کرم سرد

اکنون در فرمولاسیون جدید کرم سرد روغن زیتون را جایگزین روغن معدنی یا روغن‌های دیگری می‌کنند.روغن زیتون ارزان‌تر است و کندتر از آن‌ها خراب می‌شود، و همچنین الکل، گلیسیرین و لانولین را جایگزین می‌کنند. از آغاز دهه 1970، روغن جوجوبا به عنوان یک ماده رایج در فرمولاسیون کرم سرد تبدیل شد و به عنوان جایگزین روغن بدست‌آمده از نهنگ‌ها استفاده می‌شد.

یکی دیگر از ترکیبات رایج در کُلد کرم مدرن، بوراکس است که باعث سفیدی کرم سرد می‌شود.مارک‌های از این کرم که در ایالات متحده به فروش می‌رسد شامل Pond و Noxzema.با گذشت قرن‌ها، کاربردهای جدیدی برای این محصول پیدا شده است: “به عنوان کُلد کرم لازم در توالت برای نرم کردن و خنک کردن پوست بعد از آفتاب سوختگی، به عنوان یک کرم پاک‌کننده، برای رفع سفتی پوست و غیره استفاده می‌شود.

جستجو در پیشگامان شیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست