مواد سرطان زا و دلایل اصلی سرطان
 • مواد سرطان زا و محصولات دخانیات

  پیش‌بینی می‌شود محصولات دخانیات در این قرن باعث یک میلیارد مرگ شود و بسیاری از این مرگ‌ها ناشی از سرطان است. تخمین زده شده است که مصرف دخانیات 22٪ از سرطان‌ها را در سراسر جهان ایجاد می‌کند و به چندین بیماری دیگر نیز کمک می‌کند. تست‌های آزمایشگاهی هنوز نمی‌توانند اثرات بالقوه بلند مدت سیستم‌های الکترونیکی جدید تحویل نیکوتین را بر خطر سرطان تعیین کنند.

  مواد سرطان زا و محصولات دخانیات

  عوامل عفونی و عفونت‌های مزمن

  عوامل عفونی و عفونت‌های مزمن علت حدود 13٪ سرطان‌ها در سراسر جهان یا 2.2 میلیون مورد در سال است، به ویژه در کشورهای با درآمد کم و متوسط مانند جنوب صحرای آفریقا:

  • این باکتری مسئول برخی از سرطان‌های معده است. درمان با ترکیبی از داروهای ضد میکروبی به طور بالقوه پیشگیرانه است.
  • سیزده زیرگروه ویروسی پاپیلومای مخاطی انسانی که از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شوند (HPV). انواع فرعی سرطان‌زا برای انسان هستند، آن‌ها مسئول سرطان‌های دهانه رحم و همچنین سایر سرطان‌های آنوژن و تناسلی هستند. واکسیناسیون علیه ویروس‌های پاپیلومای انسانی در بیش از 80 کشور جهان اتفاق می‌افتد.
  • عفونت مزمن با ویروس هپاتیت B و ویروس هپاتیت C بیشتر موارد سرطان کبد را تشکیل می‌دهد. واکسن‌ها و عوامل ضد ویروسی می‌توانند مؤثر باشند.

  برخی از عفونت‌های ایجادکننده سرطان، مانند عفونت با انگل‌های ماکرو، نیز از علل مهم سرطان در جمعیت‌های بومی هستند.

  مواد سرطان زا و مصرف الکل

  مصرف الکل با 3.0 میلیون مرگ در سال در سطح جهانی یا 4.2٪ از کل مرگ و میر ناشی از سرطان همراه است: حفره دهان، حلق، هایفوفارنکس، مری (سرطان سلول سنگ‌فرشی)، روده بزرگ، راست روده، کبد و مجرای صفراوی داخل کبدی، حنجره و پستان ماده (هر دو) قبل از یائسگی و یائسگی.

  به طور خاص، افراد با یک نوع آنزیمی که در جمعیت‌های شرق آسیا شیوع دارد، بیشتر در معرض خطر سرطان دستگاه گوارش فوقانی و گوارشی و سرطان روده بزرگ هستند.

  علی رغم شواهد مربوط به ارتباط بین مصرف الکل و ابتلا به سرطان، اکثر مردم جامعه از آن بی‌اطلاع هستند.

  اشعه ماوراء بنفش (UV)

  اشعه ماوراء بنفش (UV) علاوه بر اثرات بیولوژیکی مفید از جمله امکان‌پذیر کردن سنتز ویتامین D، باعث رشد تومور پوست، هر دو نوع ملانوم و غیر ملانوم می‌شود.

  منبع اصلی قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش توسط انسان، تابش خورشید است، اما بسیاری از افراد از طریق دستگاه‌های برنزه کننده مصنوعی (لامپ‌های آفتابی و تخت‌های آفتابی که در حال حاضر توسط IARC به عنوان “مواد سرطان زا برای انسان” طبقه بندی می‌شوند) قرار می‌گیرند. یک دلیل تجربی برای شواهد اپیدمیولوژیک آفتاب سوختگی در دوران کودکی یک عامل خطر عمده برای ایجاد ملانوم است.

  مؤثرترین راه برای کاهش بروز سرطان پوست جلوگیری از قرار گرفتن در معرض آفتاب غیرضروری، اجتناب از دستگاه‌های برنزه‌کننده و استفاده از اقدامات محافظتی کارآمد است.

  تشعشعات یونیزه‌کننده

  تشعشعات یونیزه‌کننده (اشعه X و اشعه گاما و ذرات زیر اتمی پرانرژی شامل نوترون‌ها، β- و ذرات α).

  تأخیر بین قرار گرفتن در معرض تابش یونیزان و بروز بیش از حد خطر سرطان از چندین سال تا چند دهه متفاوت است. قرار گرفتن افراد در معرض این تشعشات از طریق محیط (منابع طبیعی، نمایانگر 80٪ از دوز متوسط) و منابع مصنوعی ناشی می‌شود. این موارد شامل روش‌های تشخیص پزشکی، پرتودرمانی سرطان، سوانح نیروگاه هسته‌ای یا مواجهه شغلی کارگران هسته‌ای است. نشان داده شده است که این مواجهه‌ها با افزایش قرار گرفتن در معرض دوز تابش، خطر ابتلا به سرطان خون و سایر سرطان‌ها را افزایش می‌دهد.

  در حالی که نتایج مطالعات پیرامون عواقب نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل در اوکراین احتمال وجود بیش از حد سرطان تیروئید را تأیید می‌کند، با توجه به اقدامات پیشگیرانه اتخاذ شده، پس از حادثه فوکوشیما انتظار می‌رود هیچ خطر اضافی سرطان ناشی از اشعه مشاهده نمی‌شود.

  برای تلفن همراه، بیشتر مطالعات اپیدمیولوژیکی ارتباط بین استفاده از آن‌ها و تومورها را پشتیبانی نمی‌کند. با این حال، هنوز مشخص نیست که وضعیت شبکه در حال ظهور تکامل بلند مدت (LTE) (4G) یا 5G چگونه است. ساده‌ترین و مؤثرترین اقدام پیشگیرانه، دور نگه داشتن تلفن همراه از بدن هنگام حمل آن است.

  پیشگامان شیمی

  مواد سرطان زا موجود در رژیم غذایی و تأثیر تغذیه‌ای

  رژیم غذایی و تأثیر تغذیه بر خطر ابتلا به سرطان جنبه‌های مختلفی دارد، برخی از آن‌ها نامطلوب و برخی دیگر مفید هستند. احتمالاً مهم‌ترین عوامل خطر در بسیاری از انواع سرطان، تأثیر رژیم غذایی بر اضافه وزن و چاقی است که بیشتر تأثیر رژیم را به خود اختصاص می‌دهد.

  عوامل احتمالی شامل قند و انرژی اضافی، فیبر غذایی کم و ریز مغذی‌ها، مواد نگهدارنده و سایر مواد افزوده شده به غذا، مواد سرطان زای تشکیل شده در غذاهای بسیار فرآوری شده، اما همچنین سبک زندگی مانند رفتارهای کم تحرک نیز مؤثر می‌باشد.

  یک الگوی غذایی سالم که بر عدم مصرف الکل و نوشیدنی‌های شیرین و جایگزینی کربوهیدرات‌های تصفیه شده تأکید دارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این امر همراه با محدود کردن مصرف نمک، گوشت قرمز و به ویژه گوشت فرآوری شده می‌تواند خطر سرطان روده بزرگ را کاهش دهد.

  توجه داشته باشید که مصرف سخاوتمندانه میوه و سبزیجات تأثیر کمتری در خطر ابتلا به سرطان دارد، حتی اگر دارای برخی از مزایا باشند.

  برخلاف مطالعات گزارش شده در دهه 1970، همانطور که تحقیقات اخیر نشان داده است، قهوه ممکن است خطر ابتلا به سرطان کبد و سرطان آندومتر و احتمالاً سرطان‌های دیگر را کاهش دهد.

  عدم فعالیت بدنی، بی‌تحرکی و چاقی

  کمبود فعالیت بدنی، بی‌تحرکی و چاقی با 20 تا 40 درصد از کل سرطان‌ها ارتباط دارد. در واقع شواهد اپیدمیولوژیکی قوی وجود دارد که فعالیت بدنی خطر ابتلا به سرطان‌های مثانه، پستان، روده بزرگ، آندومتر، کلیه، مری را کاهش می‌دهد. شواهد متوسطی نیز در رابطه با ارتباط این عوامل با سایر سرطان‌ها مانند مثانه صفرا، دهان، پروستات و معده وجود دارد. تغییر رفتار فردی باید خطر شخصی چندین بیماری غیر واگیر از جمله سرطان را کاهش دهد.

  مواد سرطان زا در رژیم غذایی

  مواد سرطان زا در رژیم غذایی شامل عوامل طبیعی و منفرد خاص مانند آفلاتوکسین و همچنین مخلوط پیچیدهای مانند مصرف گوشت فرآوری شده است که اخیراً توسط IARC به عنوان “مواد سرطان زا برای انسان” طبقه‌بندی شده است (گروه 1). با این حال، نقش نسبی عوامل جداگانه یا گروه‌های سرطان‌زای شیمیایی در این محصولات، و اینکه آیا قرار گرفتن در معرض مواد سرطان زا در رژیم غذایی به عنوان عوامل خطر محسوب می‌شوند از 20-40 سال قبل همچنان حل نشده است.

  مواد سرطان زا

  آلودگی هوا، آب، خاک و مواد غذایی توسط مواد سرطان زای محیطی

  آلودگی هوا، آب، خاک و مواد غذایی توسط مواد سرطان زا در محیط گسترده است و شامل تعداد زیادی از عوامل ساطع شده از منابع مختلف، عمدتا از احتراق سوخت برای حمل و نقل، تولید برق، فعالیت‌های صنعتی، احتراق زیست توده و گرمایش و پخت و پز داخلی با چوب است. تعداد قابل توجهی از موارد سرطان را تشکیل می‌دهند.

  آلودگی هوا مهم‌ترین عامل در ایجاد بار سرطان محیط زیست در جمعیت انسانی با حدود 350000 مرگ ناشی از سرطان ریه در سال 2017 در سراسر جهان است.

  انتشارات در داخل خانه، ناشی از احتراق زغال سنگ به عنوان “مواد سرطان زا برای انسان” طبقه بندی شده است. رادون و مصالح ساختمانی و (چسب، فرمالدئید، سرب در رنگ یا لوله و آزبست) یا دود تنباکو از دیگر منابع قرار گرفتن در معرض مواد سرطان زا هستند.

  آب آشامیدنی یا آبی که برای فعالیت‌های کشاورزی یا تفریحی استفاده می‌شود، می‌تواند توسط آلاینده‌های سرطان‌زای طبیعی (به عنوان مثال آرسنیک)، با آلاینده‌های شیمیایی مداوم مرتبط با فعالیت‌های انسانی یا نشت از خاک آلوده شود.

  در مورد سموم دفع آفات، علی رغم قرار گرفتن در معرض بالقوه گسترده، در حال حاضر مطالعات کمی در دسترس است که می‌تواند ارتباط بین تماس طولانی مدت با سموم خاص و خطر ابتلا به سرطان را ارزیابی و توصیف کند.

  فقط یک گروه از سموم دفع آفات (ترکیبات غیر آلی آرسنیک که در حال حاضر دیگر استفاده نمی‌شوند) یک آلاینده سموم دفع آفات (دی اکسین 2،3،7،8-تتراکلرودی بنزو پارادی اکسین، TCDD) و دو حشره‌کش با مصرف فعلی محدود، یعنی لیندان و پنتاکلروفنول که همچنین به عنوان یکآفت کش استفاده می‌شود، هر دو در اتحادیه اروپا دیگر مورد تأیید نیست و توسط IARC به عنوان “سرطان‌زا برای انسان” طبقه‌بندی می‌شود (گروه 1). با این وجود، برخی از سموم دفع آفات خاص و استفاده از آن‌ها محدود یا ممنوع شده‌اند.

  شرایط شغلی و قرار گرفتن در محل کار

  از آنجای که بخش بزرگی از مواد سرطان زا انسانی شناخته شده در محل کار یافت می‌شود، عامل اصلی تولید آزبست، سیلیس بلورین و اگزوز موتور دیزل است، در نتیجه شرایط شغلی و در معرض قرار گرفتن در محیط کار چندین ماده سرطان‌زا شناخته شده ممکن است دلیل تعداد قابل توجهی از موارد سرطان باشد (بین 2 تا 8 درصد از کشورهای با درآمد بالا).

  از جمله چالش‌های کشف مواد سرطان زای شغلی این است که به طور معمول بین قرار گرفتن در معرض مواد سرطان زا و ابتلا به سرطان مدت زمان طولانی وجود دارد. بنابراین سال‌ها قبل از شروع سرطان در مورد مواجهه کارگران اطلاعات لازم است.

  در همین حال، بسیاری از مقررات و برنامه‌های موفق در این دهه‌های اخیر در بسیاری از کشورها و مناطق جهان به منظور از بین بردن یا کاهش قرار گرفتن در معرض مواد سرطان زا در محل کار اجرا شده است.

  طیف وسیعی از داروها، به ویژه داروهای هورمونی

  طی دهه‌ها طیف وسیعی از داروها، به ویژه داروهای هورمونی، که باعث ایجاد سرطان‌های خاصی در بین افراد استفاده‌کننده می‌شود، شناخته شده است. اما با توجه به دوره طولانی مورد نیاز برای ظهور هرگونه خطر سرطان، ارزیابی هرگونه اثرات احتمالی سرطان داروها مشکل‌ساز است، حتی اگر دارویی توسط افراد زیادی استفاده شود. دی اتیل استیل بسترول و فناسیتین از جمله داروهایی هستند که به دلیل خطر ابتلا به سرطان از استفاده گسترده خارج شده‌اند.

  برخی از داروهای مربوط به دسته ضد بارداری خوراکی و درمان جایگزینی هورمون یائسگی با افزایش موارد سرطانی همراه بوده است.

  داروهای سیتوتوکسیک، به ویژه در شیمی‌درمانی، ممکن است باعث سرطان‌های ثانویه شود، و استفاده کننده از آن‌ها باید این موارد و سایر عوارض جانبی را در نظر داشته باشد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  برچسب:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
  برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

  فهرست