مواد اولیه صنایع غذاییمواد اولیه شیمیایی

کربوکسی متیل سلولز (CMC)

سفارش محصول تماس با کارشناس

خرید کربوکسی متیل سلولز

به انگلیسی Carboxymethyl cellulose
نام‌‎های دیگر سدیم کربوکسی متیل سلولز؛ کارملوز؛ E466
شناسه محصول ۹۰۰۰-۱۱-۷
فرمول شیمیایی C6h12o6
شکل ظاهری پودری سفید رنگ
ویسکوزیته ۲۵۰۰-۳۵۰۰
گرید غذایی، دارویی، صنعتی
برند و کشور تولید کننده FIC و شاندونگ چین
قیمت تماس بگیرید ☎️

کربوکسی متیل سلولز سدیم (CMC) چیست؟

یک مشتق سلولز، یک صمغ سلولزی یونی است و به دلیل خاصیت ضخیم‌شدن، تعلیق، چسبندگی و نگه‌داری آب، از آن به طور گسترده در زمینه‌های مختلف استفاده می‌شود.با توجه به خلوص متفاوت، فروش کربوکسی متیل سلولز در ظاهر پودر سفید یا زرد رنگ است و در آب سرد و گرم محلول است. خرید سدیم کربوکسی متیل سلولز بسته به میزان ویسکوزیته محلول و خلوص به مدل‌های مختلفی تقسیم می‌شود. ویسکوزیته سدیم کربوکسی متیل سلولز با افزایش دما کاهش می‌یابد. تا زمانی که درجه حرارت از ۵۰ درجه تجاوز نکند، این اثر برگشت‌پذیر است، زیرا برای مدت طولانی در دماهای بالاتر نگه‌داری می‌شود. مواد قلیایی موجود در محلول می‌توانند باعث تخریب کربوکسی متیل سلولز سدیم شوند.ویسکوزیته محلول در طیف گسترده‌ای از مقادیر pH طبیعی است اما پایدارترین در محدوده pH 7-9 است. با کاهش مقدار pH، محلول اسیدی می‌شود. سدیم کربوکسی متیل سلولز به تدریج از نوع نمک به نوع اسید محلول در آب تبدیل نشده و از محلول رسوب می‌کند. وقتی مقدار pH زیر ۴ باشد، بیشتر نوع نمک به نوع اسید تغییر می‌کند، ساختار شبکه سه‌بعدی را تشکیل می‌دهد و رسوب می‌کند.به طور کلی هرچه مقدار DS کربوکسی متیل سلولز سدیم بیشتر باشد، سازگاری با نمک‌ها نیز بهتر خواهد بود. افزودن نمک به محلول سدیم کربوکسی متیل سلولز می‌تواند اثرات بهتری نسبت به حل‌شدن در آب نمک داشته باشد.

خلوص کربوکسی متیل سلولز:

فروش کربوکسی متیل سلولز سدیم به طور کلی بسته به خلوص به ۳ درجه تقسیم می‌شود:درجه خلوص بالا مواد غذایی (با محتوای بیش از ۹۹.۵٪)، درجه صنعتی (با محتوای بیش از ۹۰٪) و محصولات خام (با محتوا بیش از ۶۵٪).

با توجه به ویسکوزیته (وزن مولکولی)، ۳ نوع وجود دارد:

 • ویسکوزیته بالا (با ویسکوزیته ۱٪ محلول ۵۰۰۰-۸۵۰۰ Pa · S)
 • ویسکوزیته متوسط (با ویسکوزیته محلول ۱٪ ۱۰۰۰-۵۰۰۰ Pa · S) 
 • ویسکوزیته کم (با ویسکوزیته ۱٪ محلول ۵-۱۰۰۰ Pa · S).

بنابراین، خرید کربوکسی متیل سلولز انواع زیادی دارد که برای نیازهای مختلف کاربردهای مختلفی دارد.

حلال کربوکسی متیل سلولز

Cmc در آب سرد و گرم محلول است و در حلالهای آلی و غیر قطبی نامحلول است. با این حال، این ماده در مخلوط آب و حلال های محلول در آب مانند الکل و استون محلول است. محلولهایی با غلظت پایین cmc را می توان در حضور ۵۰ درصد وزنی الکل یا ۴۰ درصد وزنی استون تهیه کرد. با این حال، گاهی اوقات محلول های آبی cmc می‌توانند غلظت بیشتری از الکل و استون را نیز در محلول تحمل کنند. به طور کلی، بدیهی است که آن دسته از گریدهای CMC که ویسکوزیته کمتری دارند، می توانند غلظت بالاتری از الکل و استون را در محلول‌های خود تحمل کنند.

ساختار شیمیایی CMC

با افزایش درجه جایگزینی و کاهش وزن مولکولی، میزان حلالیت CMC افزایش می‌یابد. اندازه ذرات کربوکسی متیل سلولز تأثیر مهمی بر خصوصیات پراکندگی و حلالیت دارد. به عنوان مثال، به طور تجربی مشخص شده است که وقتی تلاطم ناشی از مخلوط‌کن کافی نباشد و گرداب در محلول ایجاد نشود، گرانول های درشت و بزرگ نسبت به گرانول‌های نرم و کوچک پراکندگی بهتر و آسان تری دارند. با این حال، لازم به ذکر است که وقتی اندازه گرانول‌ها بزرگتر می‌شود، زمان مورد نیاز برای حل یا پراکندگی آنها در محلول نیز افزایش می یابد. از این رو، در مواردی که میزان حلالیت بالایی مورد نیاز است، بهترین گزینه استفاده از CMC با اندازه ذرات کوچک و نرم است. با این حال، در این شرایط برای رسیدن به یک پراکندگی مناسب، باید از تکنیک های خاصی مانند: خیس شدن پودر CMC توسط مایعات دیگر (مایعاتی که تورم ایجاد نمی‌کنند)، مخلوط کردن CMC با سایر مواد خشک استفاده کنیم. 

نحوه استفاده از کربوکسی متیل سلولز

وقتی ذرات CMC به آب اضافه می‌شوند، تمایل به تجمع و ایجاد توده هایی دارند. برای داشتن پراکندگی آسان و خوب، فرآیند حل باید شامل یک فرآیند دو مرحله‌ای باشد.

پراکندگی مناسب پودر خشک در آب: ذرات باید جداگانه خیس شوند و نباید هیچگونه تجمع در سیستم داشته باشیم. ذرات مرطوب باید در واسطه‌ها حل شوندوقتی ما از یک روش مناسب استفاده می‌کنیم، پراکندگی بسیار خوب اتفاق می‌افتد و CMC خیلی سریع حل می‌شود. برای داشتن یک محلول شفاف که هیچ توده حل نشده‌ای داشته باشد، می‌توان از چندین روش استفاده کرد.

روش ۱

کربوکسی متیل سلولز را به گرداب آب اضافه کنید. سرعت افزودن باید آنقدر آهسته باشد که بتواند ذرات از هم جدا شوند و سطح آنها به صورت جداگانه خیس شود، اما باید به اندازه کافی سریع باشد تا در هنگام افزودن CMC، غلظت ویسکوزیته فاز آبی را به حداقل برساند.

روش ۲

قبل از افزودن CMC به آب، پودر را با مایع قابل تجمع در آب مانند الکل، گلیکول یا گلیسرول خیس کنید که باعث تورم CMC نمی‌شود. دو تا سه قسمت مایع در هر قسمت از CMC باید کافی باشد.

روش ۳

CMC را با هر ماده خشک و غیر پلیمری استفاده شده در فرمول مخلوط کنید. ترجیحاً CMC باید کمتر از ۲۰٪ کل ترکیب باشد.

خواص کربوکسی متیل سلولز:

فروش کربوکسی متیل سلولز سدیم به عنوان یک ماده افزودنی مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.این ماده دارای خواص ضخیم‌کنندگی، تعلیق‌کننده، امولسیون‌کننده، تثبیت‌کننده، تشکیل‌فیلم، مقاومت در برابر اسید و عملکردهای دیگر می‌باشد.
همچنین می‌تواند جایگزین نقش گوارگام، ژلاتین، آگارآگار، آلژینات‌ سدیم و پکتین در تولید مواد غذایی باشد و در صنایع غذایی مدرن مانند:
 • محصولات سرد
 • آب‌میوه
 • مربا
 • نوشیدنی‌های لبنی
 • چاشنی‌ها
 • رشته‌فرنگی فوری
 • محصولات پخته‌شده گوشتی

مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در مقایسه با سایر محصولات مشابه، دارای مزایایی همچون:

 • سرعت سرعت انحلال بیشتر
 • سیالیت خوب
 • مولکول‌های یکنواخت توزیع‌شده
 • مقاومت در برابر اسید زیاد
 • تحمل به نمک زیاد
 • شفافیت زیاد
 • سلولزهای آزاد کمتر و ژل‌های کمتری است.
با توجه به خاصیت آب‌گریز، خواص شکل‌گیری خوب فیلم، ویسکوزیته بالا و عملکرد چسبندگی از دیگر ویژگی‌ها، CMC کاربردهای متنوعی دارد که در زیر ذکر شده است.

صنعت ساخت و ساز:

CMC در بیشتر ترکیبات سیمان و مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد زیرا به عنوان یک عامل تثبیت‌کننده و آب‌گریز عمل می‌کند. باعث افزایش پراکندگی ماسه در سیمان می‌شود و عمل چسبندگی آن را شدت می‌بخشد. همچنین از این ماده به عنوان چسب در اثاثه یا لوازم داخلی استفاده می‌شود.

کربوکسی متیل سلولز در مواد شوینده:

صنایع شوینده بزرگترین مصرف‌کننده CMC هستند. ترکیبات سی ام سی بیشتر در صابون‌ها و مواد شوینده مورد استفاده قرار می‌گیرند. کربوکسی متیل سلولز پس از برداشتن مواد شوینده، به‌عنوان مهار کننده بازتولید گریس در پارچه عمل می‌کند.

صنعت کاغذ:

پوشش CMC باعث کاهش مصرف موم در کاغذ و مقوا می‌شود و از نفوذ کمتر موم به کاغذ اطمینان می‌یابد. به همین ترتیب، در نتیجه درخشش سطحی که می‌دهد، میزان مصرف جوهر چاپ کاهش می‌یابد. علاوه بر این، به دلیل این‌که سطح را صاف می‌کند، CMC باعث می‌شود که کاغذ نسبت به گریس مقاوم‌تر شود و ارتباط بین الیاف را بهبود بخشد و از این طریق رنگ کاغذ را بهبود بخشد. همچنین از آن به عنوان یک ماده پراکندگی در اکستروژن الیاف از پالپ و جلوگیری از لخته‌شدن آن‌ها استفاده می‌شود.

کربوکسی متیل سلولز پودری
کربوکسی متیل سلولز (CMC) چیست

کشاورزی:

در سموم دفع آفات و اسپری های مبتنی بر آب، کربوکسی متیل سلولز به عنوان یک عامل تعلیق کننده عمل می‌کند. همچنین به عنوان چسب عمل می‌کند تا بعد از کاربرد حشره‌کش را به برگ‌های گیاهان بچسباند. بعضی اوقات، از CMC به عنوان یک کمک در زوال برخی کودهای که بسیار آلاینده هستند استفاده می‌شود.

چسب‌سازی:

سی ام سی به ترکیبات مختلف چسب و چسب اضافه شده است که تقریباً برای هر ماده استفاده می‌شود. این ماده در صنعت چرم بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. چسب‌هایی که به چوب به چوب‌های دیگر می‌پیوندند با ترکیب کربوکسی متیل سلولز با نشاسته و فنل فرمالدئید به طور مؤثری ساخته شده‌اند.

لوازم آرایشی:

کربوکسی متیل سلولز در مواد دندانپزشکی و در خمیر دندان و ژل‌ها استفاده می‌شود. این اتر محلول در آب به عنوان یک ضخیم‌کننده، تثبیت‌کننده، ماده تعلیق‌کننده در لوسیون‌ها یا شامپوها استفاده می‌شود و در محصولات مراقبت از مو بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رنگ:

سی ام سی در رنگ‌ها و لاک‌های روغنی استفاده می‌شود. به عنوان یک ضخیم‌کننده عمل می‌کند و رنگ‌دانه را در مایعات معلق می‌کند.

صنعت نفت:

خام یا خالص در حفاری به عنوان ضخیم‌کننده کلوئید استفاده می‌شود و هنگام جدا کردن مته از سوراخ برای جلوگیری از رسوبات استفاده می‌شود.

پلاستیک‌سازی:

اصلی‌ترین کاربرد CMC در صنعت پلاستیک کمک به افزایش چسبندگی پلاستیک مانند لاتکس است.

سرامیک‌سازی:

اکثر اترهای محلول در آب برای پیوستن به قطعات چینی استفاده می‌شوند. آن‌ها دارای خواص پخت خوبی هستند و محلول‌های CMC خاکستر بسیار کمی ایجاد می‌کنند.

صنعت نساجی:

CMC خام به عنوان ماده در تولید پارچه استفاده می‌شود. کربوکسی متیل سلولز همچنین در ترکیبات با نشاسته در کارهای لباسشویی استفاده می‌شود. برای به پایان رساندن بهتر پارچه‌ها در فرآیند تولید، پارچه با CMC آغشته شده و سپس با اسید و گرما درمان می‌شود. همچنین در چاپ پارچه و به عنوان ماده ضخیم‌کننده در رنگ‌ها و لاک‌های نساجی بسیار مؤثر است.

صنایع غذایی:

در مواد غذایی در چاشنی بستنی، کرم و لبنیات به عنوان کمکی برای تشکیل ژل در ژلاتین‌ها و پودینگ‌ها و همچنین به عنوان یک ضخیم‌کننده در سس سالادها و فیله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین:

 • به عنوان ماده معلق در آب‌میوه‌ها
 • به عنوان یک کلوئید محافظ در امولسیون‌ها و سس مایونز
 • به عنوان یک ماده محافظ برای پوشش سطح میوه‌ها
 • به عنوان یک تثبیت‌کننده در محصولات پخت آماده استفاده می‌شود.

از آن‌جا که CMC توسط بدن انسان متابولیزه نمی‌شود، برای استفاده در غذاهایی که کالری کم دارند تأیید شده است.به عنوان پرکاربردترین ماده ضخیم‌کننده در جهان، خرید کربوکسی متیل سلولز سدیم به طور گسترده در صنایع غذایی به عنوان یک افزودنی عالی غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هدف از خرید کربوکسی متیل سلولز در بسیاری از مواد غذایی به عنوان مواد تثبیت‌کننده، تعلیق‌کننده و ضخیم‌کننده می باشد. خرید مواد اولیه غذایی در بسیاری از مواقع مستلزم اطلاعات کافی می باشد.

 • در ماست:

  • کربوکسی متیل سلولز سدیم می‌تواند از تجمع و رسوب پروتئین شیر جلوگیری کند، آن را به طور یک‌نواخت پراکنده و معلق کند، پایداری کیفیت غذا را حفظ کند، ماندگاری مواد غذایی را افزایش داده و با فرآیندهای استریل‌کردن معمول مانند UHT و پاستوریزاسیون سازگار باشد. دوز توصیه‌شده ۰.۳٪ -۰.۵٪ است.
 • در بستنی:

  • که از آن استفاده می‌شود، می‌تواند از رشد کریستال‌های یخی جلوگیری کند، سرعت انبساط، مقاومت در برابر ذوب، شکل‌دهی و طعم را بهبود بخشد.

 • در رشته‌فرنگی فوری:

  • می‌تواند باعث افزایش سختی رشته‌فرنگی و مقاومت در برابر جوش شود.

 • در بیسکویت‌ها و پنکیک‌ها:

  • این امکان را به وجود می‌آورد که دارای شکل‌پذیری بهتر شده، سطح صاف ایجاد کند و به راحتی شکسته نشوند.

 • در نان و کیک‌ها:

  • خرید کربوکسی متیل سلولز می‌تواند ویسکوزیته را کنترل کند، احتباس آب و قابلیت نگه‌داری فرآورده‌های نانوایی را بهبود بخشد.

 • در ماست:

  • از فروش کربوکسی متیل سلولز می‌توان برای جلوگیری از تراکم پروتئین موجود در ماست و همچنین رسوب‌گذاری و لایه‌بندی استفاده کرد. با یک‌دست بودن خوب، ثبات نوشیدنی‌های اسیدی را تضمین می‌کند و مدت زمان نگه‌داری آن می‌تواند طولانی‌تر باشد.

نوشیدنی‌های شیر اسیدی:

نوشیدنی شیر اسیدی نوعی نوشیدنی شیر مخلوط با مزه شیرین و ترش است. این محصول از مواد شامل:

 • آب
 • شیر (یا پودر شیر، ماست پس از تخمیر و غیرفعال‌شده)
 • تثبیت‌کننده امولسیون
 • اسید سیتریک
 • اسانس میوه‌ای
 • رنگ‌دانه مصنوعی

تشکیل‌شده است.برخی از شرکت‌های تولید نوشیدنی شیر اسیدی برای افزایش نقطه فروش و جذب مصرف‌کننده مقدار کمی آب‌میوه و رنگ‌دانه طبیعی را در ترکیبات این محصول اضافه می‌کنند. استفاده از cmc می‌تواند بافت نوشیدنی‌ها را تثبیت کند، از رسوب‌گذاری و لایه‌بندی در نوشیدنی‌ها جلوگیری کند، طعم را بهبود بخشد و مقاومت در برابر حرارت را تقویت کند.در فرآیند تولید، برخی از شرکت‌های تولید نوشیدنی شیر اسیدی فقط از سی ام سی به عنوان تثبیت‌کننده ضخیم استفاده می‌کنند، در حالی‌که سایر شرکت‌ها ترکیبات کربوکسی متیل سلولز سدیم، سایر تثبیت‌کننده‌های ضخیم‌کننده و امولسیون‌کننده را مخلوط کرده و در تولید نوشیدنی‌های شیر اسیدی استفاده می‌کنند.از آنجا که مقدار pH نوشیدنی اسید نسبتاً کم است، برای مقاومت در برابر اسید کربوکسی متیل سلولز مورد نیاز بالاست. هرچه DS (درجه تعویض) بالاتر باشد، مقاومت اسیدی کربوکسی متیل سلولز بهتر خواهد بود. در ضمن، خلوص محصول بالاتر خواهد بود (۵/۹۹٪) و استفاده از محصول با ثبات‌تر خواهد بود.

خمیردندان
مواد اولیه خمیردندان

کربوکسی متیل سلولز در داروسازی

از CMC برای پوشش قرص‌هایی با درجه خلوص بالا و گرانروی کم استفاده می‌شود. سی ام سی در محیط اسیدی معده نامحلول است اما در محیط اصلی روده محلول است. همچنین از آن برای ژل‌های فرم، برای انتقال دارو، جدا کردن قرص‌ها و به عنوان تثبیت‌کننده، امولسیون‌کننده، اسپری‌ها و قرص‌های چسب زیستی که به طور داخلی به مخاط یک قسمت بدن وصل می‌شوند، استفاده می‌شود.ابتکاری‌ترین کاربردهای CMC در حوزه پزشکی است. از محلول‌های CMC برای تشکیل ژل‌هایی استفاده می‌شود که در جراحی قلب، قفسه سینه و قرنیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در عملیات جراحی قفسه‌سینه، ریه‌ها بهم ریخته می‌شوند و سپس با محلول CMC پوشیده می‌شوند تا از نشت هوا و ورود مایعات جلوگیری شود. در زمینه ارتوپدی، از محلول‌های CMC در روغن کاری مفاصل استخوان‌ها، بیشتر در مچ دست، زانو و باسن استفاده می‌شود. مایع برای جلوگیری از فرسایش، تورم و از بین رفتن احتمالی غضروف‌های متصل به استخوان‌ها در این مفاصل تزریق می‌شود.از خرید کربوکسی متیل سلولز سدیم می‌توان برای ساخت مواد تشکیل‌دهنده فیلم استفاده کرد. در برخی برنامه های تحقیقاتی روی حیوانات ثابت شده که این ماده توانایی کنترل عفونت زخم را دارد. در بهترین نسخه، فیلم ساخته‌شده توسط پلی وینیل الکل (PVA)، کربوکسی‌متیل سلولز سدیم (CMC) و کربوکسیل پلی‌متیل (CP) با نسبت ۳: ۶: ۱ است. هم توانایی چسبندگی و هم میزان ترشح افزایش می‌یابد. علاوه بر این، به بهبود قابل ملاحظه‌ای توانایی چسبندگی عوامل فیلم پایدار از مخاط، افزایش مدت زمان مقاومت در آماده‌سازی در حفره دهان و افزایش اثر بخشی دارو کمک می‌کند.برخی مطالعات نشان داده‌اند که خرید کربوکسی متیل سلولز سدیم در کاهش چسبندگی صفاقی بعد از عمل سدیم نسبت به هیالورونات سدیم برتر است، بنابراین می‌تواند روشی مؤثر برای جلوگیری از بروز چسبندگی صفاقی باشد. در درمان سرطان کبد، سدیم کربوکسی متیل سلولز می‌تواند در داروهای ضد سرطان پرفیوژن شریانی مورد استفاده قرار گیرد تا به طور قابل توجهی زمان مقاومت داروهای ضد سرطان در تومور را افزایش دهد. cmc عملکرد آنتی‌پلاستیک را تقویت کرده و اثر بخشی درمانی را بهبود بخشد. علاوه بر این، سدیم کربوکسی متیل سلولز کاربردهای گسترده‌ای در داروهای حیوانی دارد.

آنالیز کربوکسی متیل سلولز

آنالیز CMC

آنالیز کربوکسی متیل سلولز

جهت دریافت آنالیز جدیدتر و خرید کربوکسی متیل سلولز با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

فروش کربوکسی متیل سلولز

cmc پرمصرف‌ترین و بیشترین مقدار نوع سلولز در جهان است. این مشتقات کربوکسی متیل سلولز است که به عنوان صمغ سلولز نیز شناخته می‌شود، مهم‌ترین آدامس سلولزی یونی است.گرید خوراکی و دارویی در کیسه‌های ۲۵ کیلوگرمی چینی با برند شاندونگ آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد.

خرید کربوکسی متیل سلولز (CMC)

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، خرید کربوکسی متیل سلولز مورد نیاز صنایع غذایی و دارویی را بهترین قیمت و کیفیت برای شما مهیا کرده و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید. 

اسامی مترادف:

 • صمغ سلولز
 • نمک سدیم
 • سدیم کربوکسی متیل سلولز
 • CMC

کربوکسی متیل سلولز از کجا بخریم؟

پیشگامان شیمی سال هاست که این ماده را ارائه می‌کند. با توجه به محدودیت‌هایی که تولید کنندگان ایرانی نسبت به سایر دنیا دارند؛ دسترسی به مواد اولیه آن‌ها بسیار مشکل شده بود. تا اینکه پیشگامان شیمی توانست مواد اولیه‌‌ای مثلکربوکسی متیل سلولز (CMC) را در اختیارشان قرار دهد. کافی است با کارشناسان این شرکت تماس بگیرید.

این محتوا رو هم بخون...
فروش سدیم تری پلی فسفات

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید