مواد اولیه دارویی و پزشکیمواد اولیه شیمیایی

گلوکونات کلسیم

سفارش محصول تماس با کارشناس

گلوکونات کلسیم دارویی با نام تجاری Kalcinate است که در جهت رفع کمبود کلسیم بدن تجویز می‌شود. این دارو برای کمک به بهبود جذب کلسیم غذا و همچنین درمان بیماری‌هایی همچون پوکی استخوان، مشکلات نرمی استخوان، کاهش فعالیت غدد پاراتیروئید و تعدادی از بیماری‌های عضلاتی بسیار مؤثر و کاربردی می‌باشد.

خرید گلوکونات کلسیم
خرید گلوکونات کلسیم

گلوکونات کلسیم در دهه ۱۹۲۰ مورد استفاده پزشکی قرار گرفت. این دارو در فهرست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی قرار دارد. گلوکونات کلسیم به عنوان یک داروی عمومی در دسترس است.

اما برای مصرف این دارو چه نکاتی باید رعایت شود؟ در این مقاله هدف ارائه‌ی اطلاعات کلی در ارتباط با این دارو می‌باشد. همراه ما باشید با مقاله‌ی گلوکونات کلسیم.

آنچه در این مقاله می‌خوانیم:

 1. چه افرادی برای مصرف داروی گلوکونات کلسیم مجاز هستند و موارد منع مصرف این دارو چیست؟
 2. مکانیسم اثر گلوکونات کلسیم به چه صورت است؟ کلسیم 
 3. عوارض جانبی مصرف این دارو چیست؟

یکی از مهم‌ترین عنصرها در بدن کلسیم می‌باشد که فقدان آن باعث بروز اختلالاتی در عملکرد طبیعی قلب، کلیه، عضلات و بسیاری موارد دیگر می‌شود. از این رو اگر به هر دلیلی نظیر رژیم‌های غذایی نامناسب، کلسیم مورد نیاز خون تامین نشد، باید به کمک داروها و مصارف خارجی این نیاز طبیعی بدن را برآورده ساخت.

چه افرادی برای مصرف داروی کلسیم کربنات گلوکونات مجاز هستند و موارد منع مصرف آن چیست؟

خرید گلوکونات کلسیم
خرید گلوکونات کلسیم

اهمیت کلسیم

کلسیم بیستمین عنصر در جدول تناوبی است. در گروه فلزات قلیایی و در دوره ۴ جدول تناوبی قرار دارد. کلسیم به صورت Ca ترسیم می‌شود. کلسیم یکی از فراوانترین مولکول‌های موجود در زمین است. این یک عنصر اساسی در سطح کلان برای گیاهان و حیوانات است.

این فراوان‌ترین فلز در بیشتر حیوانات است زیرا کلسیم استخوان‌ها را اشغال می‌کند. برای فرآیندهای سیگنالینگ سلول ضروری است. بنابراین، کلسیم برای رشد و نمو موجودات مهم است. لبنیات مانند پنیر، شیر حاوی مقدار قابل توجهی کلسیم هستند. بنابراین آن‌ها بهترین منابع غذایی هستند.

موارد استفاده گلوکونات کلسیم:

استفاده از گلوکونات کلسیم برای درمان مشکلاتی نظیر:

 • هیپوکلسمی
 • هایپرکالمی و اثر آن بر قلب
 • سوختگی با اسید هیدروفولیک
 • درمان افرادی که ایست قلبی کرده‌اند به کار می‌رود.

همچنین در مواردی برای درمان کمبود ویتامین D، کاهش علائم بیماری کولیک حاد در افراد، کم‌شدن گرفتگی عضلات بدن که به علت نیش حشرات به وجود می‌آیند و پادزهری مفید برای خنثی‌کردن اثر سومصرف سولفات منیزیم نیز تجویز و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خرید گلوکونات کلسیم
خرید گلوکونات کلسیم

مصارف پزشکی

کمبود کلسیم خون

محلول گلوکونات کلسیم ۱۰٪ (به صورت داخل وریدی داده می‌شود) نوعی کلسیم است که بیشترین کاربرد را در درمان کمبود کلسیم خون دارد.

این فرم کلسیم به خوبی لاکتات کلسیم جذب نمی‌شود، و فقط حاوی ۰.۹۳٪ (۹۳۰ میلی گرم در دسی لیتر) یون کلسیم است (که توسط یک گرم املاح وزن در ۱۰۰ میلی لیتر محلول تعریف می‌شود تا محلول ۱٪  w/v ایجاد شود) ) بنابراین، اگر هیپوکلسمی حاد و شدید باشد، به جای آن کلرید کلسیم تجویز می‌شود.

پتاسیم خون بالا

گلوکونات کلسیم به عنوان یک عامل محافظت کننده قلب در افرادی که سطح پتاسیم خون آنها بالا است استفاده می‌شود، یکی دیگر از این موارد استفاده از کلرید کلسیم است. هنگامی که سطح پتاسیم بالا باشد (> 5/6 میلی مول در لیتر) یا هنگامی که الکتروکاردیوگرام (ECG) تغییرات ناشی از پتاسیم خون بالا را نشان می‌دهد، توصیه می‌شود.

اگرچه تاثیری بر سطح پتاسیم در خون ندارد، اما تحریک پذیری قلب را کاهش می‌دهد، در نتیجه احتمال آریتمی قلبی را کاهش می‌دهد.

مصرف بیش از حد سولفات منیزیم

این ماده همچنین برای مقابله با مصرف بیش از حد نمک اپسوم سولفات منیزیم، که اغلب به منظور جلوگیری از تشنج به طور پیشگیری کننده در زنان باردار تجویز می‌شود (مانند بیمار مبتلا به پره اکلامپسی).

سولفات منیزیم دیگر به زنان بارداری که زایمان زودرس دارند به منظور کاهش یا توقف انقباضات داده نمی‌‌شود (در حال حاضر به دلیل اثربخشی بهتر و پروفایل‌های عوارض جانبی، از دیگر توکلیتیک‌ها استفاده می‌شود). سولفات منیزیم اضافی منجر به سمیت سولفات منیزیم می‌شود که هم منجر به افسردگی تنفسی و هم از دست دادن رفلکس های عمیق تاندون (هیپورفلکسی) می‌شود.

سوختگی اسید هیدروفلوئوریک

تهیه ژل گلوکونات کلسیم برای درمان سوختگی اسید هیدروفلوئوریک استفاده می‌شود. گلوکونات کلسیم با اسید هیدروفلوئوریک واکنش داده و کلرید نامحلول و غیر سمی تشکیل می‌دهد. علاوه بر این که ژل گلوکونات کلسیم ۲.۵٪ مستقیماً روی سوختگی شیمیایی گذاشته می‌شود، ممکن است فرد مکمل‌های گلوکونات کلسیم نیز دریافت کند زیرا یون فلوراید باعث رسوب کلسیم سرم و ایجاد هیپوکلسمی می‌شود.

نیش عنکبوت بیوه سیاه

از لحاظ تاریخی، گلوکونات کلسیم داخل وریدی به عنوان پادزهر برای ایجاد عنکبوت بیوه سیاه، اغلب در رابطه با شل کننده‌های عضلانی استفاده می‌شد. اما این درمان از آن زمان بی‌اثر بوده است.

ایست قلبی

در حالی که از کلسیم وریدی در ایست قلبی استفاده شده است، استفاده عمومی از آن توصیه نمی‌شود. موارد ایست قلبی که در آن هنوز توصیه می‌شود شامل پتاسیم خون بالا، کلسیم کم خون مانند مواردی است که ممکن است به دنبال تزریق خون رخ دهد و مصرف بیش از حد مسدود کننده کانال کلسیم.

این احتمال وجود دارد که استفاده عمومی باعث بدتر شدن نتایج شود. در صورت استفاده از کلسیم، کلرید کلسیم به طور کلی فرم توصیه شده است.

موارد منع مصرف داروی گلوکونات کلسیم:

 • افراد با بیماری‌ها یا مشکلات زیر مجاز به استفاده از گلوکونات کلسیم نمی‌باشند.
 • افراد مبتلا به بیماری‌های کلیوی و یا سنگ کلیه
 • کسانی که مبتلا به بیماری‌های قلبی یا ریوی سارکوئیدوز هستند.
 • مبتلایان به بیماری‌های مربوط به پانکراس

توصیه می‌شود اگر فرد دارای این بیماری‌ها باشد یا سابقه گرفتاری به این بیماری‌ها را داشته است، حتماً قبل از مصرف این دارو با پزشک مشورت‌های لازمه را داشته باشد.

مکانیسم اثر گلوکونات کلسیم به چه صورت است؟

کلسیم، یکی از مهم‌ترین عناصر برای بهبود عملکرد صحیح قلب، دستگاه‌های عصبی و عضلانی و همچنین اسکلت بدن می‌باشد. از این رو زمانی که میزان نرمال کلسیم در خون کاهش پیدا کند فرد اختلالات یا دردهای عضلانی را در بدن خود احساس می‌کند. عنصر کلسیم به شکل گلوکونات در اکثر محصولات مکمل کلسیم وجود دارد و می‌تواند میزان کلسیم در خون را متعادل سازد.

شبکه‌ی آندوپلاسمی صاف در سلول‌ها وظیفه‌ی جذب کلسیم در خون را بر عهده دارند و یکی از عمده‌ترین مشکلاتی که در هنگام کاهش کلسیم در بدن رخ می‌دهد گرفتگی‌های عضلات پشت ساق پا است.

خرید گلوکونات کلسیم
خرید گلوکونات کلسیم

عوارض جانبی مصرف این دارو چیست؟

موارد زیر را می‌توان از عوارض جانبی گلوکونات کلسیم که در افراد مختلفی دیده شده است، بیان کرد:

 • بروز حالت تهوع و استفراغ
 • یبوست
 • کاهش فشار خون
 • نامنظمی در ضربان طبیعی قلب
 • افزایش تعریق
 • افزایش ترشح اسیدهای معده
 • برافروختگی و همچنین احساس شدید گرما
 • اگر این دارو با سرعت به داخل عروق بدن تزریق شود و نکات لازم برای تزریق آن رعایت نشود، ممکن است باعث آریتمی قلب و در نهایت ایست قلبی در فرد شود.
 • وجود درد و سوزش در محل تزریق گلوکونات کلسیم
 • تغییر رنگ پوست و قرمزی آن

طبیعی است در هنگام داشتن هرکدام از علائم بالا، مشکل خود را به پزشک مربوطه اطلاع داده و با توجه به نظر پزشک خود، تغییرات لازمه را در روند مصرف دارو اعمال نمایید.

و سخن آخر:

توصیه می‌شود از مصرف خود سرانه این دارو بپرهیزید و حتماً قبل از مصرف با پزشک متخصص در این زمینه مشورت کنید. همچنین توضیحات تکمیلی نظیر نوع مصرف، زمان‌های مصرف دارو در روز و… را از او جویا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید