مواد اولیه شیمیاییمواد اولیه صنایع غذایی

کازئینات کلسیم

معرفی کازئین و کازئینات کلسیم

کازئین نامی است که به گروه بزرگتری از پروتئین شناخته شده به ‌عنوان فسفو پروتئین داده می‌شود. شما می‌توانید فسفو پروتئین‌ها را در شیر پیدا کنید. فسفو پروتئین‌ها به اندازه ۸۰ درصد پروتئین موجود در شیر گاو و ۶۰ درصد پروتئین موجود در شیر انسان را نشان می‌دهند.

کازئین دارای ارزش غذایی بالایی است که از:

 • اسیدهای آمینه ضروری
 • کربوهیدرات‌ها
 • کلسیم
 • فسفر

تشکیل شده است.

کازئین – چگونه عمل می‌کند؟

کازئین که به معده می‌رسد تحت تأثیر اسید معده لخته می‌شود (بریده می شود). نتیجه آن یک لخته مخاطی است که توسط بدن به آرامی هضم می‌شود. این روند ممکن است ۵-۷ ساعت طول بکشد – در این زمان، اسیدهای آمینه که مواد ساختمانی لازم موجود در عضلات را تأمین می‌کنند، به تدریج در جریان خون آزاد می‌شوند.

با این وجود، چنین زمان طولانی جذب کازئین دارای اشکالاتی است. اگرچه تأمین پروتئین برای ساعت‌ها ثابت مانده است اما از پروتئین آب پنیر کمتر است. به عبارت دیگر – آب پنیر منجر به تخلیه سریع پروتئین می‌شود، در حالی که کازئین یک فرآیند طولانی مدت و تدریجی است. به همین دلیل، کازئین اثرات آنابولیک کمتری نسبت به آب پنیر دارد، اما ویژگی‌های آنتی کاتابولیک قوی است. تخمین زده می‌شود که بتواند حدودا ۴۰٪  از بین رفتن توده عضلانی جلوگیری کند.

کازئین به دو شکل در دسترس است:

 • کازئین میسلی
 • کازئینات کلسیم

تفاوت بین مواد مغذی در نحوه استخراج آن‌ها از شیر نهفته است.

خرید کازئینات کلسیم
کازئینات کلسیم خالص بخرید!

کازئینات کلسیم چگونه ساخته شده است؟

کازئینات کلسیم دارای ظاهری پودری شکل و با فرمول شیمیایی C۴۷H۴۸N۳O۷S۲Ca هست. کازئین کلسیم به وسیله اولترا فیلتراسیون شیر و حذف اکثر چربی، مواد معدنی، پروتئین لاکتوز و پنیر تولید می‌شود. به دنبال این جداسازی، تولیدکنندگان کازئین را با هیدروکسید کلسیم در سطح قلیایی زیادی مخلوط می کنند.

کازئینات کلسیم از کازئین میسلار متفاوت است زیرا دارای انحلال‌پذیری بالایی است. کازئینات کلسیم هنگامی تشکیل می‌شود که یک ماده قلیایی مانند کلسیم با کازئین واکنش دهد. به طور کلی، با افزودن هیدروکسید کلسیم در آب به مخلوط کشک و آب کازئین در دمای نسبتاً کم (۴۵ درجه سانتی‌گراد) تولید می‌شود.

کازئین به نمک کلسیم خود تبدیل شده و سپس خشک می‌شود. این کمک می‌کند تا محتوای مواد معدنی را به شکل کازئین افزایش دهد.

 • چربی ۱.۱٪
 • پروتئین خام (۶.۳۸) ۴/۸۹٪
 • مواد معدنی ۳.۹٪
 • رطوبت ۴.۹٪
 • لاکتوز ۰.۰۲%
 • کلسیم ۱.۳۵٪
خرید کازئینات کلسیم
کازئینات کلسیم خالص بخرید!

کازئینات کلسیم امولسیون چربی پایدار را تشکیل می‌دهد. ترکیب بدون چربی، می‌تواند با مواد خشک یا مرطوب ترکیب شود. عطر و طعم ملایم نسبت به پروتئین‌های دیگر دارد. رطوبت بسیار خوبی دارد، منبع کلسیم هست. تولید کنندگان با تغییر pH شیر به خنثی یا اسید، کازئین کلسیم را تولید می‌کنند. در این حالت، کازئین در آب غیرحلال می‌شود.

کاربردها و خواص کازئیـنات کلسیم:

کازئینات کلسیم به طور شگفت انگیزی هم برای عضله سازی و هم برای کاهش وزن به یکی از پرکاربردترین مکمل‌ها در سال‌های اخیر تبدیل شده است. این ماده از شیر بدون چربی تازه گرفته می‌شود، در واقع یک پروتئین شیر خشک شده با اسپری است که برای اختلاط آسان از آن تهیه می‌شود.

به دلیل دارا بودن مقادیر بالای اسیدهای آمینه به طور گسترده ستایش می‌شود و حتی تئوری آن‌ها این است که می‌توانند به هضم سایر اسیدهای آمینه کمک کنند زیرا مدت زمان حضور آن‌ها در دستگاه روده را طولانی می‌کند. کازئین به طور عمده توسط بدن‌سازان و ورزش‌کاران قبل از خواب استفاده می‌شود تا اطمینان حاصل شود در حالی که آن‌ها ۸ ساعت خواب دارند، عضلات خود را به آرامی با آمینو اسیدها تغذیه می‌کنند.

بنابراین، این باعث می‌شود که زمان شب بیشتر آنابولیک و کاتابولیک کمتر باشد و محیطی درون بدن ایجاد می‌کند که بیشتر برای ساخت عضلات مفید است. همچنین بعضی از ورزش‌کاران کازئین را بلافاصله پس از تمرین استفاده می‌کنند.

محققان دانشگاه علوم پزشکی تگزاس در آمریکا دریافتند که مصرف خوراکی کازئین پس از تمرین موجب افزایش میزان پروتئین سنتز (پروتئینی است که عضلات از این پروتئین برای ترمیم و افزایش بیشتر استفاده می‌کنند) برابر با پروتئین آب پنیر است که بیشتر به طور سنتی با وجود الگوهای مختلف پاسخ‌های آمینو اسید خون، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد کازئینات کلسیم در صنایع غذایی

در صنایع غذایی معمولاً از کازئینات کلسیم در پودرهایی استفاده می‌کنند که نیاز به پراکندگی سریع در آب دارند، مانند سوپ فوری و کرم‌های قهوه. بدن‌سازان از مکمل‌ های غذایی استفاده می‌کنند زیرا این نوع پروتئین به آرامی از پروتئین آب‌ پنیر تجزیه می‌شود و باعث آزاد شدن اسید آمینه می‌شود.

این محصول خواص امولسیون عالی دارد و آب بسیار خوبی دارد. سطح پروتئین بالا باعث افزایش تراکم مواد مغذی در محصول نهایی می‌شود. کازئین کلسیم مایع را به میزان کمتر از سدیم کازئینات ضخیم می‌کند. این محصول در مکمل‌های تغذیه‌ای مایع بهتر است. کازینات‌ها به طور گسترده‌ای در کرم‌های قهوه و چربی‌های خشک به عنوان امولسیون‌ها استفاده می‌شود.

کازئینات کلسیم در مقابل کازئینات سدیم؟

آن‌ها هر دو مورد کازئینات معمول هستند اما کاربردهای آن‌ها متفاوت است. کازئینات سدیم معمولاً به عنوان یک امولسیون کننده، غلیظ کننده و تثبیت کننده در غذا عمل می‌کند در حالی که کازئینات کلسیم بیشتر به عنوان ماده مغذی غذا استفاده می‌شود، همچنین می‌تواند به عنوان یک جایگزین کم سدیم برای کازئینات سدیم استفاده شود.

آیا کلسیم کازئینات برای خوردن بی‌خطر است؟

بله، ایمنی آن هنگام استفاده به عنوان افزودنی غذایی توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA)، سازمان ایمنی غذایی اروپا (EFSA)، کمیته مشترک FAO / WHO در مورد مواد افزودنی غذایی (JECFA) و همچنین سایر مقامات تأیید شده است.

خرید کازئینات کلسیم
کازئینات کلسیم خالص بخرید!

عوارض جانبی احتمالی مصرف کلسیم کازئینات چیست؟

معمولا گاهی اوقات مصرف کنندگان این سوال را دارند که آیا کازئینات کلسیم برای سلامتی ما مضر است و چه عوارضی دارد. تقریباً هیچ خطری برای سلامتی وجود ندارد اما برخی از افراد ممکن است به لاکتوز را تحمل نکنند و در صورت حساسیت به شیر ممکن است مشکلاتی داشته باشند. حتی در افراد سالم، مصرف زیاد کازئین می‌تواند باعث عوارض جانبی متعددی مانند اختلالات گوارشی، نفخ شکم، درد شکم، اسهال، استفراغ شود. در دوزهای توصیه شده، خطر عوارض جانبی بسیار پایین است.

نتیجه‌گیری

کازئینات کلسیم دارای ارزش آلی زیادی است و همچنین حاوی هر عنصر حیاتی مانند اسیدهای آمینه ضروری برای انسان است. کلسیم کازئینات همچنین دارای مقادیر بالایی از مواد معدنی، کلسیم و همچنین فسفر است که بسیار در دسترس است و به عنوان یک قسمت اساسی برای تشکیل و استحکام استخوان به نظر می‌رسد. کلسیم کازئینات بسیار کم سدیم است و محتوای زیادی در ال-گلوتامین که یک اسید آمینه است، دارد.

هنگامی که فرآیند هضم در بدن انسان کلسیم کازئینات مقدار زیادی پپتیدهای فعال زیستی را برای بهبود پاسخ آنابولیک تخلیه می‌کند و فرآیندهای متابولیکی را افزایش می‌دهد. به عنوان مکمل باعث افزایش متوسط ​​اسیدهای آمینه خون می‌شود که تا ده ساعت حفظ می‌شود.

پپتیدهای فعال زیستی در کازئین ممکن است اثرات آنابولیک و ضد کاتابولیکی داشته باشند. کازئینات کلسیم روشی مناسب برای افزودن پروتئین اضافی به رژیم غذایی است. همچنین برای زنان و مردان و میزان فعالیتی که به مزیت تغذیه‌ای پروتئین فاقد چربی، قند یا سدیم نیاز دارند، ایده آل است. برای این منظور به عنوان مخلوط نوشیدنی و همچنین به عنوان ماده‌ای برای پخت و پز مناسب است.

خرید کازئینات کلسیم
کازئینات کلسیم خالص بخرید!

کازئینات کلسیم از کجا بخریم؟

کازئینات کلسیم و کازئینات سدیم در کیسه‌های ۲۵ کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد.

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول کازئینات کلسیم مورد نیاز صنایع غذایی و دارویی را با بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به‌ وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید