مواد اولیه آزمایشگاهیمواد اولیه صنعتی

کادمیم اکسید

سفارش محصول تماس با کارشناس

کادمیم اکسید یک ترکیب معدنی با فرمول CdO است. این ترکیب یکی از پیش‌سازه‌های اصلی سایر ترکیبات کادمیم می‎‌باشد. این ترکیب در یک شبکه کریستالی از ماسک سنگ مکعبی مانند کلرید سدیم متبلور می‌شود و دارای کاتیون‌ها و آنیون‌های هشت وجهی است. اکسید کادمیم را می‌توان به عنوان یک پودر آمورف بی‌رنگ یا به عنوان بلو‌های قهوه‌ای یا قرمز یافت. اکسید کادمیم یک نیمه‌هادی از نوع n است که در دمای اتاق دارای Band gap ،۲.۱۸ الکترون ولت می‌باشد. برای اطلاع از قیمت و خرید کادمیم اکسید با ما تماس بگیرید.

تولید و خرید کادمیم اکسید در موارد آزمایشگاهی

از آنجا که ترکیبات کادمیم اغلب در ارتباط با سنگ معدن روی یافت می‌شوند، اکسیـد کادمیم یک محصول جانبی رایج پالایش روی است. این ماده با سوزاندن عنصر کادمیم در هوا تولید می‌شود. همچنین از پیرولیز دیگر ترکیبات کادمیم، مانند نیترات یا کربنات، اکسیـد کادمیم فراهم می‌شود. اکسید کادمیم خالص، قرمز رنگ است اما CdO به دلیل تمایل به ایجاد نقص‌های ساختاری ناشی از جای خالی آنیون، در رنگ‌های مختلفی موجوداست. اکسید کادیم از طریق اکسیداسیون بخار کادمیم موجود در هوا بصورت تجاری تهیه می‌شود.

برای تهیه مواد آزمایشگاهی میتوانید روی خرید مواد آزمایشگاهی کلیک کنید.

خرید اکسید کادمیم در چه مواقعی خوب است؟

کادمیم اکسید در حمام‌های آبکاری کادمیم، الکترود برای باتری‌های ذخیره‌سازی انرژِی، نمک‌های کادمیم، کاتالیزور، لعاب‌های سرامیکی، فسفور‌ها و سموم دفع آفات شیمیایی استفاده می‌شود. عمده استفاده از کادمیم اکسید به عنوان ماده ای برای آبکاری حمام و رنگ‌دانه‌ها است.

هادی شفاف:

CdO به عنوان یک ماده رسانای شفاف مورد استفاده قرار می‌گیرد. اکسید کادمیـم به عنوان یک فیلم‌هادی شفاف در اوایل سال ۱۹۰۷ توسط کارل بادکر تهیه شده است. اکسید کادمیـم به شکل فیلم‌های نازک در کاربردهایی از قبیل فتودودیودها، فوتوترانسیستورها، سلول‌های فتوولتائیک، الکترودهای شفاف، نمایشگر‌های کریستال مایع، ردیاب‌های IR و پوشش‌های ضد انعکاس استفاده شده است. ریز ذرات CdO وقتی در معرض نور UV-A قرار دارند تحت تحریک باند گپ قرار می‌گیرند و در تجزیه نوری فنل نیز انتخابی عمل می‌کنند.

آبکاری کادمیم:

بیشتر آبکاری تجاری کادمیـم با استفاده از ترسیب الکتریکی از حمام‌های سیانور انجام می‌شود. حمام‌های سیانور از اکسیـد کادمیم و سدیم سیانید در آب تشکیل شده‌اند که احتمالاً سیانید کادمیم و هیدروکسید سدیم را تشکیل می‌دهند. فرمول معمولی ۳۲ گرم بر لیتر اکسید کادمیم و ۷۵ گرم در لیتر سیانید سدیم است. غلظت کادمیوم ممکن است تا ۵۰٪ تغییر کند. آبگیرها معمولاً به حمام اضافه می‌شوند و آبکاری در دمای اتاق با آندهای کادمیم با خلوص بالا انجام می‌شود.

واکنش‌پذیری کادمیم اکسید:

CdO یک اکسید بازی است و بنابراین توسط اسیدهای آبی مورد حمله قرار می‌گیرد تا محلول‌های +Cd(H۲O)۶]۲] را تشکیل بدهد. پس از درمان با محلول‌های قلیایی قوی، ترکیب Cd(OH)۴]۲] تشکیل می‌شود. یک لایه نازک از اکسید کادمیم بر روی سطح کادمیم در هوای مرطوب و در دمای اتاق تشکیل می شود. کادمیم در دمای اتاق اکسیده می‌شود تا CdO تشکیل شود. بخار کادمیوم CdO و هیدروژن در یک واکنش برگشت‌پذیر تشکیل می‌شود.

منابع:

  • https://en.wikipedia.org/wiki/Cadmium_oxide
  • https://books.google.com/books?id=Xqj-TTzkvTEC
  • https://link.springer.com/article/10.1007%2FBF02652928
  • https://web.archive.org/web/20061210213049/http://www.npi.gov.au/database/substance-info/profiles/17.html

سیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید