آنالیز کادمیم نیترات

کادمیم نیترات چیست؟

کادمیوم یک عنصر شیمیایی با نماد Cd و عدد اتمی 48 است. این فلز نرم و نقره‌ای سفید است. از نظر شیمیایی کادمیم شبیه به دو فلز پایدار دیگر در گروه 12، یعنی روی و جیوه است. کادمیوم مانند روی، در اکثر ترکیبات خود حالت اکسیداسیون +2 را نشان می‌دهد و مانند جیوه، نقطه ذوب کمتری نسبت به فلزات در گروه 3 تا 11 دارد.

کادمیم نیترات هر یک از اعضای مرتبط با خانواده‌ای از ترکیبات معدنی با فرمول کلی کادمیم نیتراترا توصیف می‌کند که دارای رایج ترین شکل تترا هیدرات می‌باشد.

فرم بدون آب آن فرار است، اما بقیه موارد به صورت جامد بلوری بی‌رنگ و ظریف هستند و تمایل به جذب رطوبت کافی از هوا برای تشکیل محلول آبی دارند. مانند سایر ترکیبات کادمیم، نیترات کادمیوم سرطان‌زا است. این ماده به عنوان یک عامل سرطان‌زا، یک ژنوتوکسین و یک عامل کبدی نقش دارد.

موارد استفاده از کادمیم نیترات

کادمیم نیترات برای رنگ‌آمیزی ظروف شیشه‌ای و چینی و همچنین به عنوان پودر فلاش در عکاسی استفاده می‌شود. ترکیبات حاوی کادمیم در مواد درخشان آبی و سبز و در لامپ تصویر تلویزیون‌های رنگی استفاده می‌شود.

روش تهیه و آماده‌سازی کادمیم نیترات

نیترات کادیم با حل کردن فلز کادمیم یا اکسید، هیدروکسید یا کربنات آن در اسید نیتریک و به دنبال آن متبلور شدن تهیه می‌شود:

CdO + 2HNO3 → Cd(NO3)2 + H2O

CdCO3 + 2 HNO3 → Cd(NO3)2 + CO2 + H2O

Cd + 4 HNO3 → 2 NO2 + 2 H2O + Cd(NO3)2

واکنش‌پذیری کادمیم نیترات:

تفکیک حرارتی در دمای بالا باعث تولید اکسید کادمیوم و اکسیدهای ازت می‌شود. هنگامی که سولفید هیدروژن از طریق محلول اسیدی‌شده نیترات کادمیم عبور می‌کند، سولفید کادمیم زرد رنگ تشکیل می‌شود. سولفید قرمز اصلاح‌شده در شرایط به جوش آمدن شکل می‌گیرد. هنگامی که با محلول سود سوز آور، فرم اکسید کادمیم از محلول هیدروکسید کادمیم رسوب می‌کند بسیاری از نمک‌های نامحلول کادمیم با چنین واکنش‌های رسوبی به دست می‌آیند.

خرید کادمیم نیترات

شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌ شما مشتریان عزیز، محصول مورد نیاز صنایع مختلف را با بهترین قیمت و بهترین کیفیت تأمین کند. این محصول در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود. قیمت‌های عرضه شده توسط این شرکت همواره پائین‌ترین قیمت است و شما مشتریان عزیز می‌توانید ضمن استعلام قیمت، با قیمت سایر اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر مقایسه نمائید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست