خوراکی و غذامقالات آموزشی

کلم ‌ترش و سرکه

کلم ترش فواید غذایی چشم‌گیری دارد. این ماده غذایی فاقد چربی، کم کالری و منبع خوبی از فیبر، آهن و ویتامین‌های C و K است. به عنوان یک محصول طبیعی تخمیر شده، یک پروبیوتیک نیز هست. خبر بد این است که: کلم ترش به اندازه‌ای سدیم بالایی دارد که فقط باید در مقادیر کمی از آن لذت برد تا از مصرف بیش از حد نمک خودداری شود.

پایه تخمیر:

اصل کلم ترش چیزی نیست جز کلم و نمک اما گاهی اوقات ادویه هم اضافه می‌شود. وقتی کلم‌های ریز خرد شده با نمک مخلوط شده و برای مدتی اجازه نشستن نمک روی آن داده می‌شود، نمک آب غنی از قند را از کلم بیرون می‌کشد. با گذشت زمان، آب میوه و شکر برای تولید کلم ‌ترش تخمیر می‌شود. این فرآیند تخمیر طبیعی نوع باکتری‌های زنده که را برای شما مفید هستند را تولید می‌کند بنابراین کلم ترش تازه یک ترکیب پروبیوتیک می‌باشد. شما نمی‌دانید چه مقدار باکتری سالم ممکن است مصرف کنید، به خصوص در قسمت‌های کوچک. با این حال، پروبیوتیک‌ها از باکتری‌های سالم در دستگاه گوارش شما پشتیبانی می‌کنند، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند و به سنتز ویتامین‌ها کمک می‌کنند.

خوب، بد:

طبق گزارش مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، ۹۰ درصد سدیم در رژیم غذایی معمولی از مواد غذایی خریداری شده در فروشگاه یا رستوران است. به عبارت دیگر، این مقدار در حال حاضر در غذایی است که شما خریداری می‌کنید و تنها کاری که می‌توانید انجام دهید این است که به مقدار موجود در بخشی که می‌خورید توجه کنید. مصرف روزانه توصیه شده (۱۵۰۰ میلی‌گرم) برای پر کردن نقش‌های حیاتی سدیم کافی است. وجود سدیم برای این که اعصاب و ماهیچه‌های شما به درستی کار کنند ضروری است، از جمله ماهیچه‌های قلب شما، و همچنین سدیم، میزان آب بدن را تنظیم می‌کند. در صورت مصرف بیش از حد سدیم، بدن شما آب را حفظ می‌کند در نتیجه حجم خون افزایش می‌یابد و متناظر با آن فشار خون بالا می‌رود.

اخبار غم‌انگیز درباره سدیم در تولیدات غذایی

غذاهای کم سدیم حاوی کمتر از ۱۴۰ میلی‌گرم سدیم در هر وعده هستند، در حالی که غذاهای فاقد سدیم باید کمتر از ۵ میلی‌گرم سدیم در یک وعده داشته باشند. این مقادیر دیدگاه‌های زیادی راجع به سدیم موجود در کلم ترش ارائه می‌دهند. یک چهارم فنجان کلم دارای ۲۳۵ میلی‌گرم سدیم و یک فنجان سر پر حاوی ۹۳۹ میلی‌گرم سدیم است. مقدار کمتر ۱۶٪ از سدیم کل روز را تأمین می‌کند، در حالی که مصرف بیشتر ۶۳٪ از سدیم روزانه شما را تأمین می‌کند. دریافت این مقدار سدیم بسیار زیاد از یک بخش کوچک از رژیم غذایی روزانه شما را دچار مشکل می‌کند، اگر امکان دارد، در مقدار مصرف روزانه توصیه شده بمانید.

برای مشاهده و تهیه مواد اولیه غذایی، روی خرید مواد اولیه صنایع غذایی کلیک کنید.

خطر را کاهش دهید:

اگر خودتان کلم ترش خود را تهیه می‌کنید، برای کاهش مقدار سدیم در محصول نهایی از نمک کمتری استفاده نکنید. دانشگاه آلاسکا هشدار می‌دهد که حذف نمک ممکن است باعث فاسد شدن کلم شود و تخمیر کلم صورت نگیرد. براساس اطلاعات بانک اطلاعات مواد مغذی USDA، خارج کردن رطوبت از کلم به کاهش سدیم آن کمک کند. بعد از خارج کردن رطوبت، با آبکشی کلم زیر آب سرد می‌توانید سدیم بیشتری را کاهش دهید. ممکن است کلم کم سدیم شده و کل سدیم را به نصف کاهش دهد، اما برچسب محصول را بررسی کنید زیرا مقدار سدیم بسته به مارک متفاوت است.

سایر محصولات:

شما می‌توانید برای تهیه محصولات به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی یکی از برترین شرکت‌ها در زمینه تأمین مواد اولیه در ایران، آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، مواد اولیه شامل لسیتین، خرید آلژینات سدیم، خرید لاکتات سدیم، آلانتوئین، متیل پارابن، خرید اسید اسکوربیک، ایزوله سویا، خرید سوربات پتاسیم، خرید ستیل الکل، خرید ویتامین e، خرید کافور، خرید منتول، صمغ عربی، خاک دیاتومه، زانتان گام، گوارگام، کربومر، سوربیتول و…. را در تمامی زمینه‌های دارویی و پزشکی، صنعتی، آرایشی بهداشتی، اسانس‌ها، غذایی با بهترین قیمت و کیفیت تأمین کنید. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

منابع:

  • Linus Pauling Institute: Sodium (Chloride)
  • Nutrition 411: Probiotics and Prebiotics
  • University of Alaska Fairbanks: Sauerkraut
  • Centers for Disease Control and Prevention: Vital Signs — Food Categories Contributing the Most to Sodium Consumption — United States, 2007-2008
  • Colorado State University Extension: Understanding the Food Label
  • USDA Nutrient Database for Standard Reference: Sauerkraut, Canned, Solids and Liquids
  • USDA Nutrient Database for Standard Reference: Sauerkraut, Canned, Low Sodium

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید