تری متیلن گلیکول

خرید تری متیلن گلیکول

گلیکول اترها

اصطلاح گلیکول اتر به گروهی از حلال های شیمیایی گفته می شود که در ساخت و سایر کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. اترهای گلیکول, اترهای آلکیل هستند که از اکسید اتیلن یا اکسید پروپیلن ساخته می شوند.

همه دارای وزن مولکولی کم و نقطه جوش بالا هستند و باعث می‌شود در صورت استفاده به عنوان حلال یا واسطه پایدار باشند. بیشتر آنها زیست تخریب پذیر و محلول در آب هستند.

مقایسه گلیکول اترهای سری E و سری R

تولیدکنندگان مواد شیمیایی بین گلیکول اترهای سری P حاصل از اکسید پروپیلن و اترهای سری E مشتق شده از اکسید اتیلن تفاوت قائل می‌شوند.

در حالی که مواد شیمیایی مختلف کاربردهای متفاوتی دارند, اما استفاده معمول از اترهای گلیکول سری E شامل جوهر, رنگ, دارو و محصولات مراقبت شخصی مانند ضد آفتاب است. محصولات سری P در پاک کننده ها و چربی گیرها, رنگ های آئروسل و سایر محصولات استفاده می‌شود.

یکی از رایج ترین کاربردهای اتر های گلیکول سری P به عنوان پوشش های محافظتی است که باعث می شود آن ها در بین متخصصان مختلف برای کاربردهای خودرو, معماری و صنعتی مفید باشند.

خرید تری متیلن گلیکول
خرید تری متیلن گلیکول

بو و شکل ظاهری گلیکول اترها

“گلیکول اترها” نام گروه بزرگی از مواد شیمیایی است. بیشتر ترکیبات گلیکول اتر مایعات شفاف و بی رنگ هستند. بعضی از آنها بوی ملایم و مطبوعی دارند یا بوی بد ندارند. بقیه (به طور عمده استات ها) بوی شدید دارند.

این عقیده رایج که اترهای گلیکول هرگز به اندازه کافی تبخیر نمی‌شوند تا سطح مضر در هوا ایجاد کنند, نادرست است. بعضی از آنها به سرعت تبخیر می شوند و می توانند به راحتی به سطح خطرناک موجود در هوا برسند.

سایر ترکیبات این گروه خیلی آهسته تبخیر می شوند و بنابراین در اثر استنشاق خطر کمتری دارند. به عنوان مثال, EGME و EGEE خیلی سریع تبخیر می شوند.

مشاغلی که در آن ها از اترهای گلیکول استفاده می‌شود:

اترهای گلیکول به طور گسترده ای به عنوان حلال های صنعتی استفاده می‌شوند. هر یک از آنها ممکن است به تنهایی استفاده شوند, یا به عنوان یک ماده سازنده در محصولاتی مانند پوشش ها (رنگ ها, لاک ها, رنگ ها, جوهرها و پوشش های تراشه نیمه هادی), پاک کننده ها (برای چربی زدایی, تمیز کردن خشک, تمیز کردن فیلم و ساخت صفحه مدار), مواد افزودنی یخ زدایی از سوخت جت, مایعات ترمز و عطر و مواد آرایشی استفاده شوند.

چگونه گلیکول اترها وارد بدن شما می‌شوند و بر آن تأثیر می گذارند

اترهای گلیکول هنگامی که در هوای تنفسی شما تبخیر می‌شوند وارد بدن شما می‌شوند و در صورت تماس مایعات با پوست شما به سرعت جذب بدن می‌شوند. مواردی از مسمومیت گزارش شده است که تماس پوستی مسیر اصلی قرار گرفتن در معرض آن بوده است, حتی اگر هیچ تأثیری روی خود پوست نداشته باشد.

اثرات قرار گرفتن در معرض بیش از حد می‎تواند شامل کم خونی, مسمومیت خفیف (تا حدودی مانند اثرات نوشیدن الکل) و تحریک پوست, چشم, بینی و گلو باشد.برخی از اترهای گلیکول برای سیستم تولید مثل زن و مرد خطرناک هستند.

سیستم تولید مثل:

مشخص شده است که برخی از اترهای گلیکول باعث نقص مادرزادی و آسیب به بیضه در حیوانات آزمایشگاهی می شوند. این تأثیرات در مقایسه با سایر اثرات در سطح مواجهه کمتری رخ داده است, بنابراین علائم واضحی وجود ندارد که بتواند به حیوانات آسیب برساند.

مطالعات اخیر بر روی کارگران در معرض نشان می‌دهد که گلیکول اترها می توانند تعداد اسپرم را در مردان کاهش دهند. اترهای گلیکول که شواهدی از تأثیرات آنها بر تولید مثل حیوانات وجود دارد شامل EGME, EGMEA, EGEE, EGEEA, EGDME, EGDEE, DEGME, DEGDME و TEGDME هستند.

 بر اساس آزمایشات حیوانی, برخی دیگر از ترکیبات گلیکول اتر یا باعث نقص مادرزادی و آسیب اسپرم نمی شوند, یا بسیار ضعیف تر هستند. این موارد شامل EGPE, EGBE, DEGBE, PGME, PGMEA و DPGME است.

مانند اکثر حلال های آلی, تمام اتر های گلیکول احتمالاً می توانند به جنین در حال رشد برسند و می توانند وارد شیر مادر شوند. بنابراین, زنان باردار یا شیرده باید همانگونه که باید در معرض مصرف الکل, دخانیات و سایر داروها قرار بگیرند, قرار گرفتن در معرض آن ها را به حداقل برسانند.

خرید تری متیلن گلیکول
خرید تری متیلن گلیکول

 خون:

بیشتر اترهای اتیلن گلیکول (اما نه اترهای پروپیلن گلیکول) می‌توانند به سلول های قرمز خون آسیب برسانند و یا به مغز استخوان, در آنجا سلول های خونی آسیب بزنند. این می تواند باعث کم خونی شود. علائم ممکن است شامل خستگی, ضعف و تنگی نفس باشد, به خصوص در حین ورزش یا درست بعد از آن.

سیستم عصبی:

اترهای گلیکول می توانند به همان روشی که نوشیدن الکل می تواند شما را مست کنند. هنگام کار با اترهای گلیکول ممکن است احساس سرگیجه, “بالا”, بی نظمی, گیجی, سستی یا خستگی غیرمعمول داشته باشید. سایر علائم شامل سردرد, حالت تهوع, لرزیدن, کاهش اشتها, کاهش وزن و تغییر شخصیت است.

پوست, چشم, بینی و گلو:

بیشتر اترهای گلیکول به راحتی از طریق پوست جذب می‌شوند. بنابراین, تماس با پوست می تواند مسیر اصلی قرار گرفتن در معرض آن ها باشد. همچنین, مانند سایر حلال های آلی, گلیکول اترها می توانند روغن های محافظتی طبیعی پوست شما را حل کنند و باعث خشکی, قرمزی, پوسته پوسته شدن, ترک خوردن و درماتیت (بثورات پوستی) شوند.

اترهای مایع گلیکول که به چشمان شما ریخته می‌شوند می توانند دردناک باشند, اما به احتمال زیاد مشکلی پایدار ایجاد نمی کنند. باید چشم خود را کاملاً با آب بشویید تا اثرات آن به حداقل برسد.اگر مسمومیت یا تحریک چشم و بینی دارید, باید از قرار گرفتن در معرض آن کاسته شود.

قیمت تری متیلن گلیکول

تری متیلن گلیکول یک گلیکول اتر با قابلیت فراریت کم, با قدرت حلالیت بالا و دارای خواص اتصال عالی است.تری متیلن گلیکول مایعی چسبناک بدون رنگ و بوی کمی است. این ماده غیر قابل اشتعال ، ملایم سمی است و غیر خطرناک محسوب می شود. TEG عضو یک سری همولوگ از الکلهای دی هیدروکسی است.

تری متیلن گلیکول به عنوان نرم کننده برای پلیمرهای وینیل و همچنین در تولید ضد عفونی کننده هوا و سایر محصولات مصرفی استفاده می شود.گلایکول اترها معمولاً به عنوان حلال یا واسطه‌های صنعتی در زمینه‌های مختلف استفاده می‌شوند. متیل تری گلایکول یکی از اعضای گلایکول اترها می‌باشد.

نام رایج: تری متیلن گلیکول

مترادف‌ها:

 • تری‌اتیلن‌گلایکول‌مونو متیل‌اتر Triethylene Glycol Monomethyl Ether
 • متوکسی‌تری‌گلایکول Methoxytriglycol
 • متیل تری اگزیتول Methyltrioxitol
 • متوکسی تری اتیلن گلایکول Methoxytriethylene glycol
 • HSDB 1001
 • Dowanol TMAT
 • Poly-Solv TM
 • متیل تری گلایکول Methyl Triglycol

تری متیلن گلیکول چیست

تری متیلن گلیکول یک مایع بی‌رنگ، خنثی، ضعیف از لحاظ میزان جذب رطوبت (هیگروسکوپیک) و یک مایع با تحرک کم همراه با بوی خفیف و مطبوع است.تری متیلن گلیکول با هر نسبتی با آب و سایر حلال‌های آلی رایج مانند استون، دی‌اتیل‌اتر و متانول قابل حل است.

فروش متیل تری گلیکول

تری متیلن گلیکول یک هیدروکسی پلی اتر است که مشتق مونومتیل اتر تری اتیلن گلیکول است. متابولیت آن در متابولیسم سرطان مشاهده می‌شود. به عنوان یک متابولیت انسانی نقش دارد. این ماده از یک تری اتیلن گلیکول ناشی می‌شود.

برنامه های کاربردی

تطبیق پذیری تری متیلن گلیکول (تری اتیلن گلیکول مونومتیل اتر) با انواع کاربردهایی که ممکن است در آن ها استفاده شود, نشان داده شده است. نوسانات کم و قدرت پرداخت عالی این گلیکول اتر را به یک حلال حامل موثر برای فرآیندهای رنگ نساجی تبدیل می‌ کند.

با داشتن خصوصیات کششی سطحی برتر, حلالیت در آب و قابلیت حل برای روغن ها, این قابلیت استفاده در پاک کننده های خانگی, موسسات, صنعتی و خاص را دارد.توانایی اتصال این محصول باعث افزایش عملکرد و بهبود ثبات قفسه محصولات تمیز کننده می شود.

 • حلال فعال برای پوشش های پایه حلال.
 • حامل رنگ برای فرآیندهای رنگ منسوجات.
 • عامل اتصال و حلال در پاک کننده های خانگی و صنعتی, رنگ و کف، پاک کننده های سطح سخت و ضد عفونی کننده ها.
 • حلال فرآیند شیمیایی و حد واسط برای تولید استر
 • عامل اتصال برای رزین ها و رنگ ها در مرکب های چاپی پایه آب.
 • جزء مایعات ترمز هیدرولیکی با نقطه جوش بالا.

تری متیلن گلیکول در واکنش‌های الکلی معمولی شرکت می‌کند. کاربرد اصلی این ماده در صنایع خودرو می‌باشد و در فرمولاسیون روغن‌های ترمز و واسطه‌های آلی استفاده می‌شود.از طرفی برای تهیه رنگ‌ها و روکش‌ها و جوهرها نیز کاربرد دارد.شکل ذخیره‌ای گلیکول اترها و مشتقات آن‌ها تمایل دارند در حضور هوا یا اکسیژن پراکسیدها را تشکیل دهند.

نحوه نگه‌داری متیل تری گلیکول

با توجه به ویژگی نم‌ گیری تری متیلن گلیکول حین نگه‌ داری باید از عدم جذب آب توسط این ماده در مخزن نگه‌ داری اطمینان حاصل نمود. توصیه می‌ شود مخازن نگه‌داری با استفاده از ازت پوشانده شود تا میزان رطوبت کاهش یابد و از طرفی مخازن ذخیره‌سازی و نگهداری باید از فولاد ضدزنگ ساخته شود.

آلومینا (اکسید آلومینیم) و سایر فلزات سبک به دلیل تشکیل الکلاته (باز مزدوج از الکل) با تری متیلن گلیکول مناسب تهیه مخزن نیستند.

خلاصه خطر سلامتی گلیکول اترها

قرار گرفتن بیش از حد در معرض گلیکول اترها می‌تواند باعث کم خونی (کمبود گلبول های قرمز خون), مسمومیت مشابه اثر الکل و تحریک چشم, بینی یا پوست شود. در حیوانات آزمایشگاهی, قرار گرفتن در معرض سطح پایین در برخی از اترهای گلیکول می‌تواند باعث نقص مادرزادی شود و به اسپرم و بیضه های یک مرد آسیب برساند.

برخی شواهد نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض این ترکیبات در محل کار می تواند تعداد اسپرم انسان را کاهش دهد. بر اساس آزمایشات حیوانات و مطالعات کارگران, شما باید برخی از اترهای گلیکول را به عنوان خطر سلامتی تولید مثل خود قرار دهید.

خرید تری متیلن گلیکول
خرید تری متیلن گلیکول

فروش تری متیلن گلیکول

شرکت پیشگامان شیمی با بهترین قیمت و کیفیت آماده ارائه خدمات به شما مشتریان عزیز می‌ باشد. مشتریان عزیز می‌ توانند جهت سفارش و استعلام قیمت این محصول با شماره‌ های درج شده تماس حاصل نمایند.

برچسب:
جستجو در پیشگامان شیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست