سیانید سدیم

خرید سیانید سدیم

سیانید سدیم (Sodium cyanide) یک ترکیب معدنی بسیار سمی است که به طور گسترده در صنایع شیمیایی و معدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده از روندهای مختلف متابولیسم جلوگیری می‌کند. به طور گسترده‌ای به عنوان معرف آزمایش برای عملکرد مناسب گیرنده‌های شیمیایی و در فرآیندهای صنعتی استفاده می‌شود.

فرمول و ساختار سیانید سدیم

فرمول شیمیایی سیانید سدیم NaCN است و جرم مولی آن 49/01 گرم بر مول است. یک ترکیب یونی است که از کاتیون سدیم (+Na) و آنیون سیانید (-CN) تشکیل شده است، که در آن کربن پیوند سه‌گانه با اتم نیتروژن دارد.NaCN جامد، ساختار بلوری مشابه با ساختار سدیم کلرید (NaCl) را دارد.

نحوه تهیه سیانید سدیم

در گذشته، NaCN با فرآیند Castner-Kellner که یک روش الکترولیتی شامل واکنش سدیم آمید با کربن در دماهای بالا تهیه می‌شده است.

NaNH22+ C → NaCN + H2

با این حال، این روند به دلیل پایین بودن میزان تولید و طولانی بودن زمان تولید، اکنون منسوخ شده است.سیانید سدیم به صورت صنعتی با واکنش سیانید هیدروژن با هیدروکسید سدیم تهیه می‌شود.

HCN + NaOH → NaCN + H2O

انحلال‌پذیری سیانید سدیم

این ماده در آب سرد بسیار محلول است و در اتانول به مقدار کمی محلول است. حلالیت این ترکیب معمولاً 48 گرم در 100 میلی‌لیتر در 10 درجه سانتی‌گراد و 82 گرم در 100 میلی‌لیتر در 34.7 درجه سانتی‌گراد است.

ضریب شکست سیانید سدیم

NaCN دارای ضریب شکست (تعداد) 1.452 است.

نقطه اشتعال سیانید سدیم

این ماده یک ترکیب فرار نیست و معمولاً به عنوان ماده غیر قابل اشتعال شناخته می‌شود.

خصوصیات فیزیکی

سیانید سدیم یک جامد کریستالی سفید در شرایط مرطوب با بوی ضعیف بادام است با این حال، معمولاً در شرایط خشک بی‌بو است. چگالی آن 1.595 گرم بر سانتی‌متر مکعب، نقطه جوش 1496 درجه سانتی‌گراد و نقطه ذوب 563.7 درجه سانتی‌گراد است. بلورهای NaCN بسیار محلول در آب و آب شونده هستند به این معنی که می‌توانند مقدار زیادی آب را از جو جذب کنند و به مایع تبدیل شوند.

خواص شیمیایی سیانید سدیم

سیانید سدیم نمک یک اسید ضعیف است (هیدروژن سیانید، HCN)، و به راحتی توسط آب هیدرولیز می‌شود تا گاز HCN که بسیار سمی است تشکیل شود.حتی بلورهای جامد NaCN می‌توانند آب موجود در جو را جذب کنند و شروع به انتشار گاز سیانید هیدروژن کنند که این امر بسیار خطرناک است.همچنین به راحتی با اسیدها واکنش نشان می‌دهد تا گاز HCN آزاد شود

NaCN + H2SO4 → HCN + NaHSO4

سیانید سدیم را می توان توسط تیمار آن با پراکسید هیدروژن (H2O2) ایمن یا سم‌زدایی کرد، که سیانات سدیم با سمیت بسیار کمتر (NaOCN) را به عنوان محصول می‌دهد.

NaCN + H2O2 → NaOCN + H2O

کاربردهای سیانید سدیم

کاربرد اصلی این ترکیب سمی در صنعت معدن است، جایی که برای استخراج طلا و سایر فلزات گران‌بها از سنگ معدن آن‌ها استفاده می‌شود. کاربرد سیانور در استخراج طلا به این خاطر است که این ماده میل زیادی به فلزات دارد. در نتیجه، کاربرد بی‌نظیری در چندین فرآیند متالورژی پیدا می‌کند. سیانیداسیون طلا یکی از این کاربردهای محبوب متالورژی است. همچنین برای آبکاری استفاده می‌شود.

این ماده به عنوان یک پیش‌ساز مهم برای بسیاری از مواد شیمیایی مفید آلی و معدنی، از جمله مواد دارویی استفاده می‌شود. ماهیگیری با سیانور: اگرچه یک فرآیند بحث برانگیز است، اما ماهیگیری با سیانور به طور گسترده در آب‌های شور انجام می‌شود تا ماهیان را در زیستگاه خود برای ماهیگیری بی‌حس کند. با این حال، بعداً مشخص شد که این ماده شیمیایی نه تنها بر روی ماهی‌ها بلکه بر روی مرجان‌ها و سایر بیوتازهای زیرآبی موجود در مناطق اطراف تأثیر می‌گذارد. از این رو، این روش محبوبیت چندانی ندارد.

ساخت مواد شیمیایی: سیانور سدیم اغلب به عنوان بستری برای تولید سایر مواد شیمیایی مانند کلرید سیانوژن، کلرید سیانوریک و سایر نیتریل ها استفاده می‌شود.به دلیل سمیت، از آن به عنوان حشره‌کش برای از بین بردن حشرات و آفات استفاده می‌شود.برای تمیز کردن فلزات، در ساخت رنگ،در ساخت محلول آبکاری، در تولید اسید هیدروسیانیک استفاده می‌شود.یکی دیگر از کاربردهای مهم NaCN در آزمایش‌های تجزیه است.

خطرات سلامتی

مصرف سیانید سدیم ماده ای پر خطر است زیرا این ماده شیمیایی بسیار سمی است. قرار گرفتن در معرض این ماده شیمیایی می تواند کشنده باشد. می تواند مغز، قلب، عروق خونی و ریه ها را تحت تاثیر قرار دهد. طبق MSDS سیانید سدیم، بسیار سمی است و در صورت بلعیدن می تواند برای انسان کشنده باشد. علاوه بر این، استنشاق و قرار گرفتن در معرض زخم های باز با سیانید سدیم می تواند سمی باشد. همچنین گاز سیانید هیدروژن را در هوا آزاد می کند که بسیار سمی است. ذخیره سازی و دفع مناسب سیانید سدیم باید در نظر گرفته شود تا از هرگونه عوارض ناخواسته جلوگیری شود.

مقدار ایمن دوز کشنده خوراکی در انسان برای یک فرد 70 کیلوگرمی کمتر از 5 میلی‌گرم در کیلوگرم در نظر گرفته می‌شود. این ترکیب هنگام استنشاق از طریق پوست جذب شده یا بلعیده می‌شود کشنده است .تماس با آن می‌تواند باعث سوختگی چشم و پوست شود. در صورت استنشاق، بلع یا تماس با بخار، یا گرد و غبار سمی است و ممکن است منجر به مرگ شود.

نحوه نگه‌ داری

در حین انبار کردن، باید از تماس با هرگونه اکسیدان قوی، اسیدها، مواد غذایی، دی‌اکسید کربن یا آب جدا شود.این ماده را باید در یک کانتینر غیرقابل نفوذ از نظر هوا و رطوبت و غیرقابل شکستن نگه‌داری کرد و در مکانی خشک و با تهویه مناسب نگه‌داری شود.

سدیم سیانید را از کجا به صورت عمده بخریم؟

ممکن است بتوانید مقادیر کمی سیانید سدیم را در شهر خود پیدا کنید. اما برای خرید مقادیر زیاد سیانید سدیم، ترجیحاً خرید از واردکننده یا واردات مستقیم از تولیدکنندگان آنها بهترین گزینه است. ما میتوانی محصول را با قیمت مناسب و با ارائه تمام مدارک در اختیار شما قرار داده که بهتر از خرید مواد شیمیایی در مقادیر کم در محل یا از یک توزیع کننده خرد است.

اگر به مقادیر عمده این ماده شیمیایی نیاز دارید، می توانید سیانید سدیم را در وب سایت ما خریداری کنید یا برای جزئیات بیشتر با ما تماس بگیرید.

شرکت های تولید کنندی سیانید سدیم

تعداد زیادی تأمین‌کننده NaCN در سراسر جهان وجود دارد

 • JinanGreat Chemical Co.Ltd
 • Alchemist Worldwide Ltd
 • Nkemchi Petroleum
 • Danny Cronje

کدام کشورها سیانید سدیم را به صورت فله تولید می کنند؟

تولید کنندگان اصلی سیانور سدیم عبارتند از:

 • چین
 • ایالات متحده آمریکا
 • مالزی
 • آفریقای جنوبی
 • هندوستان
 • مجارستان

آزمایشگاه‌های تحقیقاتی مواد شیمیایی

سیانید سدیم NaCN 98٪: از سیانور، به صورت محلول سیانید سدیم بسیار رقیق، برای حل و جدا سازی طلا از سنگ معدن استفاده می‌شود.

 

سوالات متداول

آخرین قیمت سیانور سدیم چقدر است؟

از آنجایی که سیانید سدیم یک محصول وارداتی است، قیمت ان معمولا بسته به قیمت ارز، قیمت جهانی، تعرفه حمل و نقل و سایر نهاده های صنعتی مرتبط مانند انبارداری و مالیات تغییر می کند. به منظور دریافت آخرین قیمت سیانید سدیم، لطفا با ما تماس بگیرید و ما قیمت روز را به شما ارائه خواهیم کرد.

سدیم سیانید را از کجا بخریم؟

ما وارد کننده این محصول بوده و سیانید سدیم برای فروش داریم. ما از سراسر جهان واردات داریم، بنابراین می توانید برای دریافت قیمت رایگان از طریق فرم ثبت سفارش یا برای پاسخ سریع با شمااره های موجود در سایت تماس بگیرید.

روال ثبت سفارش محصولات شیمیایی

با سلام و احترام ، روال ثبت سفارش مواد اولیه شیمیایی در شرکت پیشگامان شیمی به شرح زیر است. لطفا ابتدا با شماره تماس های زیر تماس گرفته ، بعد از مشاوره های لازم و پرسش و پاسخ های مورد نیاز جهت رفع ابهامات میتوان پیش فاکتور مورد نظر را صادر و روال پرداخت را طی کرد. در اخر هم با بارگیری و تحویل به مشتریان عزیز این پروسه به اتمام میرسد.

خرید مواد اولیه صنعتی ، خرید مواد اولیه آزمایشگاهی

درخواست مشاوره مواد شیمیایی

معرفی محصولات و خدمات پیشگامان

پیشنهاد میکنیم این مقالات را مطالعه کنید

پرسش و پاسخ مواد شیمیایی

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سیانور سدیم چگونه تهیه می شود؟

  پاسخ
  • سیانید سدیم معمولاً با واکنش هیدروکسید سدیم با سیانید هیدروژن تهیه می شود. در نتیجه واکنش جابجایی مضاعف ، آب و سیانید سدیم به عنوان محصول تولید می شود.

   پاسخ
 • آیا سدیم سیانید سمی است؟

  پاسخ
  • در کنار سایر نمک های سیانور محلول ، سیانور سدیم در میان سموم شناخته شده سریعترین عملکرد را دارد. NaCN یک مهار کننده تنفسی قوی است که بر روی سیتوکروم اکسیداز میتوکندری عمل می کند و بنابراین از انتقال الکترون جلوگیری می کند. این منجر به کاهش متابولیسم اکسیداتیو و کاهش استفاده از اکسیژن می شود.

   پاسخ
 • موارد مصرف سدیم سیانور چیست؟

  پاسخ
  • در صنعت معدن ، از سیانور سدیم در درجه اول برای استخراج طلا و سایر فلزات گرانبها استفاده می شود. این نرم افزار از میل زیاد طلا (I) به سیانید استفاده می کند ، که باعث اکسید شدن و حل شدن فلز طلا در حضور هوا (اکسیژن) و آب می شود ، سیانور طلا (یا سدیم سیانید طلا) و هیدروکسید سدیم ایجاد می شود.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست