مونوسدیم دی هیدروژن فسفات

سدیم فسفات به گروهی از ترکیبات شیمیایی اطلاق می شود. اتم فسفات دارای سه اتم دیگر نیز می باشد. وقتی سه هیدروژن در خود نگه می دارد تبدیل به اسید فسفریک می شود. به طور مشابه، یک هیدروژن و دو سدیم دی سدیم هیدروژن فسفات تولید می کنند، یا سه سدیم می توانند تری سدیم فسفات را به شما بدهند. هنگامی که دو هیدروژن و یک سدیم در خود دارد، آن را دی هیدروژن فسفات سدیم می نامید.

همچنین می توانید آن را فسفات سدیم مونوبازیک بنامید. این یک ترکیب شیمیایی با فرمول NaH2PO4 است. از واکنش کمی هیدروکسید سدیم و اسید فسفریک تولید می شود. در این مقاله می توانید اطلاعات زیادی در مورد سدیم دی هیدروژن فسفات به دست آورید.

خرید مونوسدیم دی هیدروژن فسفات

خرید مونوسدیم دی هیدروژن فسفات

سدیم دی هیدروژن فسفات چیست

مونوسدیم دی هیدروژن فسفات ماده‌ای است معدنی که در فرم‌های آن هیدروز، مونو هیدرات و دی هیدرات وجود دارد و در صنایع داروسازی و غذایی و… مورد استفاده فراوان قرار می‌گیرد. در ادامه مقاله به معرفی مونوسدیم دی هیدروژن فسفات می‌پردازیم.

سدیم دی هیدروژن فسفات که به عنوان فسفات سدیم تک بازیک نیز شناخته می شود، یک ترکیب معدنی است. مونوسدیم فسفات نام دیگر آن است. این یک مشتق گلیسرول است که از واکنش مونو و دی گلیسریدها به دست می آید که از منابع خوراکی با پنتوکسید فسفر به دست می آید. علاوه بر این، با کربنات سدیم خنثی می شود.

فسفات سدیم با نام فلیت فسفو سودا به بازار عرضه می شود. مزیت آن این است که حجم بسیار کمتری در مقایسه با محلول های الکترولیت پلی اتیلن گلیکول مورد نیاز است: 45 میلی لیتر از کاتارتیک بسیار اسمزی با 90 میلی لیتر آب مخلوط شده و دو بار مصرف می شود. تنها اشکال مونوسدیم دی هیدروژن فسفات ، خطر اندک هیپرفسفاتمی و هیپوکلسمی است. هیپر فسفاتمی وابسته به دوز است و در بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی شایع تر است. بیماران ممکن است با کاهش اندک پتاسیم سرم و افزایش سدیم سرم با تهیه فسفات سدیم مواجه شوند و بنابراین در نارسایی احتقانی قلب، آسیت و نارسایی کلیوی منع مصرف دارد .

درباره مونوسدیم دی هیدروژن فسفات

مونوسدیم دی هیدروژن فسفات ترکیبی معدنی با فرمول شیمیایی NaH2PO4 است. این ماده در شرایط محیطی دمای بیست و پنج درجه سانتی‌گراد و فشار یک اتمسفر به صورت پودر، کریستال و یا گرانول‌های سفید بی‌بو پایدار و در دسترس است.

به آسانی درآب حل شده اما در اتانول، اتر یا کلروفرم نامحلول است. مونوسدیم دی هیدروژن فسفات به صورت آن هیدروزخشک بدون آب، مونو هیدرات یک آبه و دی هیدرات دو آبه وجود دارد.فسفات‌ها شامل تعداد زیادی از ترکیبات می‌شوند که می‌توان آن‌ها در دسته‌بندی‌های مختلفی قرار داد: اورتوفسفات‌ها، پلی فسفات‌های خطی، متافسفات‌های حلقوی و فسفات‌های دارای اتصال عرضی.

این مواد به صورت گسترده‌ای در کابردهای مختلف مانند کود، صنایع غذایی، انرژی، محیط زیست، کاتالیست و… مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین این ماده یکی از مشتقات تولید شده در هنگام تولید مشتقات گلیسرول نیز است.یکی دیگر از روش‌هایی که برای تولید ذکر شده است، اضافه کردن اسید فسفریک به محلول داغ و غلیظ دی سدیم فسفات است.در میان ترکیبات متعدد فسفاته، اورتوفسفات‌های قلیایی مهم‌ترین‌ها هستند به صورت خاص آن‌هایی که در تولید کود و یا به عنوان افزودنی غذایی استفاده می‌شوند.

نگهداری مونوسدیم دی هیدروژن فسفات

این ترکیب در شرایط محیطی پایدار است، در اثر حرارت در صد درجه سانتی‌گراد فرم دی هیدرات تمام آب کریستالیزاسیون خود را از دست می‌دهد.با حرارت دادن بیشتر در دویست و پنج درجه سانتی‌گراد ذوب همراه با تجزیه مشاهده می‌شود که در نتیجه آن سدیم هیدروژن پیروفسفات تولید می‌ شود. در دویست و پنجاه درجه سانتی‌گراد رسوبی از سدیم متافسفات بر جای خواهد ماند. سدیم دی هیدروژن فسفات باید در یک ظرف مقاوم در برابر نفوذ هوا و در جای خشک و خنک نگهداری شود. 

خواص فیزیکی مونوسدیم دی هیدروژن فسفات

 1. ترکیب شیمیایی NaH2PO4 به شکل پودر یا کریستال سفید ظاهر می شود. بی بو هم هست
 2. وقتی صحبت از حلالیت این ترکیب می شود، در آب محلول و در الکل نامحلول است. نقطه ذوب آن 212.00 درجه سانتیگراد است.
 3. پیچیدگی آن 61.9 و سطوح pH 8.0 و 11.0 است. وزن مولکولی یا جرم مولی این ترکیب 119.98 گرم بر مول است.

خواص شیمیایی مونوسدیم دی هیدروژن فسفات

NaH2PO4 یا سدیم دی هیدروژن فسفات می تواند با پایه ای مانند هیدروکسید سدیم واکنش دهد. در نتیجه، سدیم هیدروژن فسفات و آب دریافت می کنید.

NaH2PO4 + NaOH → Na2HPO4 + H2O

سدیم دی هیدروژن فسفات با اسیدهایی مانند اسید هیدروکلریک واکنش می دهد. در نتیجه یک اسید فسفریک و کلرید سدیم دریافت می کنید.

NaH2PO4 + HCI → H3PO4 + NaCl

خرید مونوسدیم دی هیدروژن فسفات
فرمول مونوسدیم دی هیدروژن فسفات

موارد استفاده از مونوسدیم دی هیدروژن فسفات

موارد زیر برخی از کاربردهای متداول مونوسدیم دی هیدروژن فسفات – NaH2PO4 است.

کاربردهای فراوانی در تصفیه آب و صنایع غذایی دارد. از آن به عنوان امولسیفایر در محصولاتی مانند پنیر فرآوری شده استفاده می شود. همچنین به عنوان یک عامل غلیظ کننده و خمیر کننده در محصولات پخته شده کمک می کند. PH غذاهای فرآوری شده را کنترل می کند.

به کالاهای مختلفی مانند خمیر دندان، شیر تبخیر شده و خوراک دام اضافه می شود. در اینجا نیز به عنوان یک عامل غلیظ کننده و امولسیفایر عمل می کند. این ترکیب معمولاً به عنوان یک جداکننده در انواع غذاها استفاده می شود.

همچنین کاربرد عمده ای در داروسازی دارد. آنها از فسفات سدیم به صورت داخل وریدی استفاده می کنند تا به عنوان یک پرکننده الکترولیت عمل کند. همچنین به عنوان یک ملین، چه به صورت خوراکی یا مقعدی عمل می کند. در صورت مصرف خوراکی، به عنوان اسیدی کننده ادرار نیز عمل می کند و به جلوگیری از سنگ کلیه کمک می کند.

در پزشکی نیز برای یبوست و همچنین آماده سازی روده برای درمان های بالینی استفاده می شود. در برخی مکان‌ها، مردم از آن برای تشخیص وجود یون‌های منیزیم در نمک‌ها استفاده می‌کنند.

کاربردهای مونوسدیم دی هیدروژن فسفات

شما برای فروش مونوسدیم هیدروژن فسفات باید اطلاعات کافی از کاربرد این ماده داشته باشید.این ماده به دلیل خواص فیزیکی و شیمیایی که دارد در صنایع مختلفی مانند تولید غذا، داروسازی، خوراک حیوانات، قرص‌ها و در ترکیب خمیر دندان‌ها و تصفیه آب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

حلالیت در آب، دارا بودن یون فسفات و سدیم، توانایی در کلاته کردن یون‌های فلزی، تشکیل محلول‌های بافری و… برخی از ویژگی‌هایی هستند که صنایع مختلف را به استفاده و فروش مونوسدیم دی هیدروژن فسفات وا داشته است.

برای شناسایی حضور یون‌های منیزیم در نمک‌ها از مونوسدیم دی هیدروژن فسفات استفاده می‌کنند. تشکیل رسوب سفید با اضافه کردن آمونیم کلرید، امونیوم هیدروکسید و مونوسدیم فسفات به محلول رقیق هیدروکلریک اسید نشان‌دهنده حضور یون‌های منیزیم است.

مونوسدیم هیدروژن فسفات با خنثی‌سازی جزئی اسید فسفریک تهیه می‌شود. ترکیبات فسفاته معمولاً به عنوان افزودنی‌های مواد غذایی استفاده می‌شود. در خالص‌سازی آب استفاده می‌شود. از آن به عنوان امولسیفایر در خمیر دندان، غذای حیوانات و بخار شیر استفاده می‌شود.در زمینه تصفیه آب، از مونوسدیم هیدروژن فسفات می‌توان به عنوان کنترل‌کننده زنگ‌زدگی و خوردگی استفاده کرد.

کاربردهای درمانی

در زمینه دارویی قبل از انجام کولونوسکوپی برای درمان یبوست یا برای تمیز کردن روده استفاده می‌شود. برای درمان نرمی استخوان نوزادان نیز مؤثر است. در مکمل‌های خوراکی مایع برای گاو استفاده می‌شود.

مونوسدیم دی هیدروژن فسفات عنصر شیمیایی مهمی در بدن انسان است. حفظ تعادل این ماده در بدن بسیاری از جنبه‌های سلامت انسان را تأمین می‌کند. سلول‌های بدن برای رشد، ترمیم و عملکرد صحیح به فسفر نیاز دارند و البته بیشترین حضور مونو سدیم فسفات در استخوان‌هاست.

کمبود فسفر در بدن موجب علائمی چون اضطراب، استخوان درد، خستگی و تنفس نامنظم می‌شود. البته باید در نظر داشت مصرف میزان بالای این مکمل‌ها ممکن است موجب اختلالات کلیوی شود.اگرچه ترکیب مونوسدیم دی هیدروژن فسفات به خصوص همراه با سایر داروها سمی است اما محلول آن به عنوان ملین به کاهش علائم یبوست کمک می‌کند.

این ترکیب به عنوان تنظیم‌کننده اسیدیته و نگه‌دارنده در مواد غذایی با شماره به کار برده می‌شود. خاصیت نگه‌دارندگی به توانایی آن در سکوستراسیون بر می‌گردد که عبارت است از تشکیل کلاته با یون‌های فلزی مانند مس.

افزودن این نگه‌دارنده به مواد غذایی باعث جلوگیری از اکسید شدن ترکیبات غذا خصوصا چربی‌ها می‌گردد، همین امر موجب بالا رفتن ماندگاری محصولات غذایی خواهد شد.فسفات سدیم یک سالین ملین است که تصور می شود با افزایش مایع در روده کوچک عمل می کند. معمولاً بعد از 30 دقیقه تا 6 ساعت منجر به اجابت مزاج می شود.

بررسی اجمالی

فسفات سدیم یک اصطلاح کلی است که به ترکیبات متعدد سدیم (نمک) و فسفات (یک ماده شیمیایی معدنی نمک‌ساز) اشاره دارد. فسفات سدیم درجه غذایی توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) به عنوان ایمن برای مصرف شناخته شده است. اغلب به عنوان یک افزودنی در تولید مواد غذایی فرآوری شده استفاده می شود. همچنین یک عنصر در بسیاری از محصولات خانگی و داروها است. برای برخی افراد ممکن است از فسفات سدیم برای آماده سازی روده قبل از کولونوسکوپی استفاده شود.

موارد استفاده در غذا

مونوسدیم دی هیدروژن فسفات را می توان در فست فود، گوشت اغذیه فروشی، گوشت فرآوری شده، کنسرو ماهی تن، محصولات پخته شده و سایر غذاهای تولید شده یافت.عملکردهای مختلفی را انجام می دهد:

 1. غذا را غلیظ می کند. بافت غذاهای فرآوری شده مانند مخلوط پوره سیب زمینی را تثبیت می کند.
 2. گوشت و فرآورده های گوشتی را درمان می کند. این به مرطوب نگه داشتن گوشت اغذیه فروشی و بیکن کمک می کند و از فساد آن جلوگیری می کند.
 3. این یک عامل خمیر کننده است. این کمک می کند تا خمیر در کیک ها و نان های تجاری و در مخلوط کیک ها بلند شود.
 4. این یک عامل امولسیون کننده است. به عنوان یک تثبیت کننده عمل می کند تا روغن و آب را در انواع خاصی از مواد غذایی مانند پنیر فرآوری شده با هم مخلوط نگه دارد.
 5. سطح pH را در غذاهای فرآوری شده متعادل می کند. تعادل بین اسیدیته و قلیاییت را تثبیت می کند، ماندگاری را افزایش می دهد و طعم را بهبود می بخشد.
مونوسدیم دی هیدروژن فسفات
فروش مونوسدیم دی هیدروژن فسفات

غذاهایی که حاوی فسفات سدیم هستند

غذاهایی که به طور طبیعی فسفات سدیم دارند عبارتند از:

 • آجیل و حبوبات
 • گوشت
 • ماهی
 • طیور
 • تخم مرغ

غذاهایی که ممکن است فسفات سدیم اضافه کرده باشند عبارتند از:

 • گوشت پخته شده
 • گوشت اغذیه فروشی
 • فست فود
 • غذاهای فرآوری شده، مانند وعده های غذایی آماده
 • محصولات پخته شده تجاری و مخلوط کیک
 • کنسرو تن
 • غذای آماده

فسفات سدیم به طور طبیعی در بسیاری از غذاها وجود دارد. همچنین برای حفظ طراوت، تغییر بافت و دستیابی به انواع دیگر اثرات به غذاها اضافه می شود. فسفات سدیم توسط FDA بی خطر در نظر گرفته می شود، اما برخی از افراد، از جمله کسانی که بیماری کلیوی دارند، باید از مصرف آن اجتناب کنند. اگر در مورد مصرف مونوسدیم دی هیدروژن فسفات یا قبل از استفاده از آن به عنوان مکمل نگران هستید، حتماً با پزشک خود صحبت کنید.

چه کسانی باید از مونوسدیم دی هیدروژن فسفات اجتناب کنند

با پزشک خود در مورد استفاده از فسفات سدیم صحبت کنید، به خصوص اگر آن را به عنوان مکمل مصرف می کنید یا مقدار زیادی غذای فرآوری شده یا فست فود می خورید.افراد دارای شرایط خاص باید از مصرف این ماده خودداری کنند. این شامل:

 • بیماری کلیوی
 • پارگی یا انسداد روده
 • کولیت یا روده با حرکت آهسته
 • نارسایی قلبی
 • آلرژی به مونوسدیم دی هیدروژن فسفات

اگر در حال حاضر از داروهای خاصی استفاده می کنید، ممکن است پزشک شما کاهش مصرف را نیز توصیه کند. قبل از مصرف، حتماً در مورد سابقه دارویی خود، از جمله مکمل های گیاهی که استفاده می کنید، با پزشک خود صحبت کنید.

مطالعات تطبیقی

سدیم فسفات و پلی اتیلن گلیکول در 94 بزرگسال تحت کولونوسکوپی مقایسه شده است . پلی اتیلن گلیکول باعث کاهش قابل توجه پتاسیم، کلسیم، فسفر، منیزیم، بی کربنات و نیتروژن اوره خون سرم و افزایش سدیم و فسفات شد. تغییرات متناسب در افرادی که از فسفات سدیم استفاده کردند بیشتر بود. به طور خاص، در 37 نفر از بیمارانی که از فسفات سدیم استفاده کردند و 11 نفر از بیمارانی که از پلی اتیلن گلیکول استفاده کردند، غلظت فسفات بیش از 5٪ افزایش یافت.

بیمارانی که پلی اتیلن گلیکول مصرف کردند، عوارض جانبی بیشتری از جمله تهوع، استفراغ، گرفتگی و اتساع شکم، تحریک مقعد، بی خوابی و لرز گزارش کردند. همه این علائم در گروه سدیم فسفات نیز مشاهده شد، اما به طور قابل توجهی کمتر.

نویسندگان توصیه کردند که در حالی که به نظر می رسد فسفات سدیم برای بیماران قابل قبول تر است، باید فقط با نظارت بالینی و پس از غربالگری دقیق برای بیماری های قلبی عروقی، کبدی و کلیوی استفاده شود و نباید با داروهایی که اختلالات الکترولیتی را تشدید می کنند استفاده شود. به عنوان دیورتیک، یا با داروهایی که اختلالات الکترولیتی بر آنها تأثیر می گذارد، مانند دیگوکسین و لیتیوم.

در 340 بیمار که تحت کولونوسکوپی انتخابی قرار گرفتند، سدیم فسفات و پلی اتیلن گلیکول با ماده خورنده آسکوربیک اضافه شد. پلی اتیلن گلیکول اساساً به اندازه مونوسدیم دی هیدروژن فسفات مفید بود. از تمام موارد نامطلوب اعلام شده، پنج مورد مربوط به افرادی بود که پلی اتیلن گلیکول مصرف کردند و 24 مورد در افرادی بود که فسفات سدیم مصرف کردند. به طور گسترده ای به رسمیت شناخته شده در قبلی عقب افتادگی و در آخرین هیپرفسفاتمی و هیپوکالمی بود. دو مورد از هیپوکالمی نامگذاری شدند.

آیا مصرف آن بی خطر است

فسفات سدیم درجه غذایی توسط FDA به عنوان GRAS طبقه بندی می شود که به معنای “به طور کلی به عنوان ایمن شناخته می شود”. این ممکن است به این دلیل باشد که مقدار مونوسدیم دی هیدروژن فسفات اضافه شده به مواد غذایی فرآوری شده نسبتا کم است.

یک مطالعه منبع مطمئن نشان داد که فسفات سدیم، زمانی که به عنوان یک افزودنی غذایی استفاده می شود، می تواند تأثیر متفاوتی بر سلامتی نسبت به فسفات طبیعی داشته باشد. این به این دلیل است که به طور متفاوتی توسط بدن جذب می شود. با توجه به چکیده، سطوح بالای فسفات ممکن است میزان مرگ و میر را برای عموم مردم و همچنین برای افرادی که بیماری کلیوی و بیماری قلبی عروقی دارند، افزایش دهد.

محققان سطوح بالای فسفات را با تسریع پیری و آسیب عروقی مرتبط دانستند. محققان توصیه کردند که افراد به جای غذاهایی که فسفات سدیم اضافه شده دارند، از غذاهایی با فسفات های طبیعی استفاده کنند.

برخی از ورزشکاران از فسفات سدیم به عنوان مکمل برای افزایش عملکرد استفاده می کنند. با این حال، مطالعه‌ای که در مجله بین‌المللی تغذیه ورزشی و متابولیسم ورزش گزارش شده است، نشان می‌دهد که مکمل مونوسدیم دی هیدروژن فسفات توانایی هوازی را در ورزشکاران بهبود نمی‌بخشد.

عوارض جانبی ناشی از مصرف بیش از حد مونوسدیم دی هیدروژن فسفات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • استفراغ
 • سردرد
 • کاهش خروجی ادرار
 • نفخ
 • درد شکم
 • سرگیجه
 • ضربان قلب نامنظم
 • تصرف

فروش مونوسدیم دی هیدروژن فسفات

همان‌طور که توضیح دادیم برای فروش مونوسدیم دی هیدروژن فسفات باید به استفاده و از کاربرد آن در صنایع مختلف توجه کنید و اطلاعات کافی داشته باشید.شما می توانید برای تهیه این ماده باکیفیت با برندی معتبر به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید.

شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی یکی از برترین شرکت‌ها در زمینه تأمین مواد اولیه در ایران، آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، مواد اولیه را در تمامی زمینه‌های دارویی و پزشکی، صنعتی، آرایشی بهداشتی، اسانس‌ها، غذایی با بهترین قیمت و کیفیت تأمین کنید. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست