سیترات منیزیم

سیترات منیزیم چیست؟

سیترات منیزیم (Magnesium Citrate) به شکل نمک با اسید سیتریک به نسبت 1: 1 است (1 اتم منیزیم با هر مولکول سیترات). نام “منیزیم سیترات” مبهم است و بعضی اوقات ممکن است به نمک‌های دیگری مانند تری‌منزیم سیترات که نسبت منیزیم به سیترات 3: 2 است، اشاره کند. این ماده از نظر دارویی به عنوان یک ملین‌کننده شور و برای خالی‌کردن روده قبل از جراحی بزرگ یا کولونوسکوپی استفاده می‌شود.

این دارو بدون نسخه، هم به صورت عمومی و هم با نام‌های مختلف تجاری موجود است. همچنین در فرم قرص به عنوان یک مکمل غذایی منیزیم استفاده می‌شود. این ماده حاوی 11.23 درصد وزنی منیزیم است. در مقایسه با تری‌منیزیم سیترات، بسیار در آب محلول و دارای خاصیت قلیایی کمتری است و همچنین حاوی منیزیم کمتری است. از سیترات منیزیم برای تنظیم اسیدیته استفاده می‌شود.

کاربر‌دهای سیترات منیزیم در زمینه دارویی و آزمایشگاهی

از این ماده برای خالی کردن روده‌ها قبل از عمل یا برخی اقدامات روده (مثلاً کولونوسکوپی، رادیوگرافی)، معمولاً با سایر محصولات استفاده می‌شود. همچنین ممکن است برای تسکین یبوست استفاده شود. این یک ملین شور است که تصور می‌شود با افزایش مایعات در روده کوچک کار می‌کند. سیترات منیزیم برای یبوست کاربرد دارد. معمولاً طی 30 دقیقه تا 3 ساعت منجر به حرکت روده می‌شود. برای تهیه مواد آزمایشگاهی می‌توانید روی خرید مواد آزمایشگاهی کلیک کنید.

مکانیسم عمل سیترات منیزیم:

سیترات منیزیم با فرآیند معروف به اسمز، با جذب آب از طریق بافت‌ها کار می‌کند. هنگامی که در روده است، می‌تواند به اندازه کافی آب را به داخل روده جذب کند تا باعث دفع مدفوع شود. آب اضافی، روده را تحریک می‌کند. این بدان معنی است که می‌تواند برای درمان مشکلات روده و روده بزرگ نیز استفاده شود. این ماده به بهترین وجه بر روی معده خالی کار می‌کند و همیشه باید همراه با یک لیوان آب همراه باشد تا منیزیم سیترات به درستی جذب شود.

اثرات جانبی سیترات منیزیم:

سیترات منیزیم به طور کلی ماده مضری نیست. در صورت مشکوک بودن یا ایجاد مشکلات جانبی، باید با مشورت یک متخصص مصرف شود. مصرف بیش از حد منیزیم می‌تواند منجر به عوارض جدی مانند:
  • ضربان قلب آهسته
  • فشار خون پایین
  • حالت تهوع
  • خواب‌آلودگی

و غیره شود.

مصرف بیش از دوز تعیین شده‌‌‌ می‌تواند منجر به اغما یا مرگ شود.

 

خرید سیترات منیزیم

شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌ شما مشتریان عزیز، محصول مورد نیاز صنایع مختلف را با بهترین قیمت و بهترین کیفیت تأمین کند. این محصول در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود. قیمت‌های عرضه شده توسط این شرکت همواره پائین‌ترین قیمت است و شما مشتریان عزیز می‌توانید ضمن استعلام قیمت، با قیمت سایر اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر مقایسه نمائید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست