اسید هیدروکلریک (جوهر نمک)

اسید هیدروکلریک چیست؟

اسید هیدروکلریک یک اسید معدنی خورنده و بی‌رنگ با بسیاری از کاربردهای صنعتی است. هنگامی که با یک پایه ارگانیک واکنش می‌دهد، یک نمک هیدروکلراید ایجاد می‌کند. اسید هیدروکلریـک از لحاظ تاریخی از نمک سنگ و سدیم سبز تولید شده و بعد از نمک معمولی شیمیایی (NaCl) و اسید سولفوریک ساخته شده است.

اسید هیدروکلریک یک ترکیب شیمیایی و یک محلول آبی از گاز کلرید هیدروژن است. دارای خواص قوی خورندگی، بوی قوی و مضر است و از بی رنگ تا زرد کم رنگ است. کلاس هیدروکلریک اسید سنتزی از طریق سنتز مستقیم عناصر، حاصل از سوختن کلر در هیدروژن و سپس جذب کلرید هیدروژن به آب تولید می‌شود. کلاس اسید هیدروکلریک سنتزی در غلظت ۳۳٪ تا ۳۵.۵٪ به بازار عرضه می‌شود.

واکنش پذیری اسید هیدروکلریک با فلزات

هنگامی که کلرید هیدروژن را با درصدهایی تا حدود 40 درصد HCl در آب حل می کنید اسید هیدروکلریک دریافت می کنید. اگرچه اسید هیدروکلریک با بسیاری از ترکیبات واکنش نشان می دهد، واکنش های عنصری آن در مورد فلزات برجسته است. به خودی خود، کلرید هیدروژن با بسیاری از فلزات، به ویژه آن هایی که به سمت چپ جدول تناوبی نزدیک تر هستند واکنش نشان می دهد.

به طور کلی، فلزات در سمت چپ جدول تناوبی شدیدترین واکنش را نشان می دهند و با پیشروی به سمت راست، واکنش پذیری کاهش می یابد. در زیر نمونه هایی از واکنش اسید هیدروکلریک با فلزات قلیایی و قلیایی خاکی ذکر شده است. اسید کلریدریک با فلزات قلیایی واکنش نشان می دهد. برای مثال، دو مولکول اسید کلریدریک و دو اتم سدیم فلزی واکنش نشان می دهند تا دو مولکول کلرید سدیم (نمک غذا) و یک مولکول گاز هیدروژن تولید کنند. فلزات قلیایی خاکی، گروه دوم جدول تناوبی، با اسید هیدروکلریک واکنش داده و کلرید و هیدروژن آزاد را تشکیل می دهند.

هیدروکلریک اسید و آهن

آهن با آب واکنش نمی دهد اما اسید هیدروکلریک آن را حل می کند و هیدروژن را از HCl جابجا می کند. آهن با کلرید هیدروژن واکنش می دهد و کلرید آهن، FeCl2 تولید می کند که گاهی اوقات به نام فروس کلراید نیز شناخته می شود. باید به این نکته توجه داشت که واکنش آهن و hcl باعث تولید FeCl2 می شود نه FeCl3.

هنگامی که براده های آهن جامد به اسید هیدروکلریک آبی رقیق اضافه می شود، کلرید آهن (II) با آزادسازی گاز هیدروژن تشکیل می شود.

Fe (s) + 2HCl (aq) ————→ FeCl2(aq) + H2 (g)

در طی واکنش FeCl3 نیز تولید می‌شد، اما گاز هیدروژن تولید شده از اکسیداسیون بیشتر +Fe2 به +Fe3 و در نتیجه از تولید FeCl3 جلوگیری می‌کند. مانند سایر ترکیبات کلرید آهن، FeCl3، FeCl2 در تصفیه فاضلاب استفاده می شوند و به حذف ذرات معلق در آب کمک می کند.

کاربرد اسید هیدروکلریک (جوهر نمک)

اسید هیدروکلریک یک اسید قوی و خورنده است که در صنایع شیمیایی در تولید مقیاس بزرگ وینیل کلرید برای پلاستیک‌های PVC استفاده می‌شود و یکی از مواد شیمیایی است که از آن برای تولید فوم پلی اورتان و کلرید کلسیم استفاده می شود.

اسیدهیدروکلریک در تولید فولاد

اسیدهیدروکلریک در عملیات حذف زنگ‌زدگی و سایر ناخالصی‌ها از کربن، آلیاژ و فولاد ضد زنگ استفاده می‌شود تا فولاد را برای استفاده نهایی به طور مثال در بدنه خودرو، پل و لوازم خانگی آماده کند. همچنین در اچینگ آلومینیوم و برنامه‌های تمیز کردن فلز استفاده می‌شود.

اسیدهیدروکلریک در پاک‌کننده‌های خانگی

به علت خواص خورندگی، اسیدهیدروکلریک به عنوان یک عنصر در پاک‌کننده‌های خانگی مانند پاک‌کننده توالت، پاک کننده های کاشی و حمام ودیگر پاک‌کننده‌ها استفاده می‌شود و به تمیز کردن لکه‌های سخت کمک می‌کند.

اسیدهیدروکلریک در استخر

اسیدهیدروکلریک به عنوان یک ماده شیمیایی برای تمیز کردن استخر استفاده می‌شود تا به حفظ pH مطلوب در آب کمک کند.

تولید غذا

صنایع غذایی از اسیدهای هیدروکلریک در پردازش انواع محصولات غذایی مانند:

 • شربت‌های ذرت در نوشابه‌های غیر الکلی
 • کوکی‌ها
 • کراکر
 • کچاپ
 • غلات
 • سایر محصولات غذایی

استفاده می‌کنند. اسیدهیدروکلریک به عنوان یک اسیدی‌کننده در سس‌ها، آب‌میوه‌های سبزی و محصولات کنسرو شده به منظور افزایش عطر و طعم و کاهش فساد استفاده می‌شود.

فروش اسید هیدروکلریک

شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌ شما مشتریان عزیز، محصول اسید هیدروکلریک مورد نیاز صنایع مختلف را با بهترین قیمت و بهترین کیفیت تأمین کند و در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید. قیمت‌های عرضه‌شده توسط این شرکت همیشه پائین‌ترین قیمت است و شما مشتریان عزیز می‌توانید ضمن استعلام قیمت، با قیمت سایر اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر مقایسه نمائید.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • آهن رسان

  سلام. تاثیر جوهر نمک روی فولاد ضد زنگ یا به قول خودمون استیل چیه

  پاسخ
  • وحید طهماسبی

   با سلام ، باعث جرم گیری میشه

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست