هگزافلوئوروفسفریک اسید چیست؟

هگزافلوئوروفسفریک اسید ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی H2FPF6 (همچنین به صورت [H2[PF6) است. محلول آبی این ماده به صورت مایع بی‌رنگ تا قهوه‌ای روشن قابل مشاهده است. این اسید صنعتی برونستد قوی دارای آنیون غیر کوردینه، هگزافلوروفسفات (PF6) است. این ماده از واکنش هیدروژن فلوراید با فسفر پنتافلوراید تشکیل می‌شود.

مانند بسیاری از اسیدهای قوی، هگزافلوئوروفسفریک اسید غیر محلول نیست بلکه فقط در محلول قابل حل است. این ماده با آب واکنش گرمازایی نشان می‌دهد تا اکسیونیوم هگزافلوئوروفسفات (H3OPF6) و هیدرو فلوئوریک اسید که هر دو اسیدهای قوی هستند تولید کند. علاوه بر این، چنین محلول‌های غالباً حاوی محصولات حاصل از هیدرولیز پیوند بین P-F می‌باشند. از جمله: H3OPF6 – HPO2F2 – H2PO2F – H3PO4 و اسید های مزدوج آن‌ها.

6 HPF کریستالی به عنوان هگزاهیدرات که در آن PF6 در قفس‌های هشت‌ضلعی توسط آب و پروتون‌ها محصور شده است به‌دست آمده است. طیف‌سنجی NMR نشان می‌دهد که محلول‌های حاصل از این هگزا هیدرات حاوی مقادیر قابل توجهی HF هستند. هگزافلوئوروفسفریک پس از گرم‌شدن، به HF تجزیه می‌شود.

کاربرد هگزافلوئوروفسفریک اسید

هگزافلوئوروفسفریک اسید به عنوان پاک‌کننده‌های فلزی، مواد پرداخت‌کننده الکترولیتی یا شیمیایی برای تشکیل پوشش‌های محافظ برای سطوح فلزی و همچنین به عنوان یک کاتالیزور کاربرد دارد.

واکنش‌پذیری هگزافلوئوروفسفریک اسید

هگزافلوئوروفسفریک اسید با بازهای شیمیایی واکنش نشان می‌دهد (مثال: آمین‌ها، آمیدها و هیدروکسیدهای معدنی). این واکنش‌ها می‌توانند مقادیر زیادی گرما را به میزان خطرناکی در فضاهای کوچک ایجاد کنند. رقیق‌کردن این ترکیب ممکن است گرمای قابل توجهی ایجاد کند. با فلزات فعال از جمله فلزات ساختاری مانند آلومینیوم و آهن واکنش نشان می‌دهد تا گاز هیدروژن قابل اشتعال را آزاد کند. می‌تواند به عنوان آغازگر پلیمریزاسیون آلکن‌های خاص عمل کند. با ترکیبات سیانید واکنش نشان می‌دهد و گاز سیانید هیدروژن را آزاد می‌کند.

ایمنی و خطرات هگزافلوئوروفسفریک اسید

استنشاق، بلع یا تماس پوست با هگزافلوئوروفسفریک اسید ممکن است باعث صدمه شدید یا مرگ شود. تماس با ماده مذاب آن ممکن است باعث سوختگی شدید پوست و چشم شود. هنگام استفاده از آن از هرگونه تماس پوستی خودداری کنید. آثار تماس یا استنشاق ممکن است با تأخیر همراه باشند. آتش‌سوزی ممکن است گازهای سوزش‌آور، خورنده و یا سمی تولید کند. رواناب‌های حاصل در اثر آتش‌سوزی یا آب رقیق‌کننده می‌تواند اسید خورنده و یا سمی باشد و باعث آلودگی شود.

خرید هگزافلوئوروفسفریک اسید

شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌ شما مشتریان عزیز، هگزافلوئوروفسفریک اسید مورد نیاز صنایع مختلف را با بهترین قیمت و بهترین کیفیت تأمین کند. این محصول در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود. قیمت‌های عرضه شده توسط این شرکت همواره پائین‌ترین قیمت است و شما مشتریان عزیز می‌توانید ضمن استعلام قیمت، با قیمت سایر اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر مقایسه نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست