کاربرد فلوئوروآنتیمونیک اسید

فلوئوروآنتیمونیک اسید چیست؟

فلوئوروآنتیمونیک اسید (Fluoroantimonic acid) یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی H2FSbF6 است. این یک اسید فوق‌العاده قوی است و به راحتی به عنوان سوپر اسید واجد شرایط شناخته می‌شود. تابع اسیدیته هامت، H0، برای نسبت‌های مختلف HF: SbF5 اندازه‌گیری شده است. در حالی که H0 برای HF خالص برابر با 15 منفی است، افزودن تنها 1 مول ٪ SbF5 باعث کاهش آن به حدود 20 منفی می­‌شود.

ترکیب “کانونی” اسید فلوئورآنتیمونیک با تیمار مایع فلوراید هیدروژن(HF) با پنتافلوئورید مایع آنتیموان(SbF5) با نسبت استوکیومتری 2: 1 تهیه می‌­شود. این ترکیب قوی‌ترین سوپر اسید بر اساس مقدار H0 اندازه‌گیری شده است. فقط اسیدهای کربوران، ممکن است اسیدهای قوی‌تری نسبت به اسید فلوئورانتیمونیک باشند زیرا نمی­‌توان مقدار H0 آن­‌ها را به دلیل نقاط ذوب بالا به طور مستقیم مشخص کرد. این ماده فوق‌العاده خورنده است و فقط در ظروف اندود شده با تفلون قابل ذخیره‌سازی است.

فلوئورآنتیمونیک اسید با گرم‌شدن تجزیه می‌­شود و باعث تولید گاز فلوئورید هیدروژن و آنتیموان پنتافلورید مایع می‌شود. در دمای زیر 40 درجه سانتی‌گراد، فلوئوروآنتیمونیک اسید گاز هیدروفلوئوریک اسید را آزاد می‌کند. مایع آنتیموان پنتافلوراید با گرم‌کردن و رها کردن HF در فاز گاز از اسید فلوروآنتیمونیک قابل تولید است.

واکنش تولید فلوروآنتیمونیک اسید منجر به تشکیل یون فلورونیوم به عنوان گونه اصلی در تعادل می‌شود:

فروش فلوئوروآنتیمونیک اسید

با این حال، همان‌طور که گفته شد، تولید “فلوروآنتیمونیک اسید” پیچیده است و از مخلوطی از پروتون‌های حل‌شده HF ،+ [(HF) nH] (به عنوان مثال، +H3F2) و ترکیبات افزایشی SbF5 فلوراید تشکیل شده است (به عنوان مثال، Sb4F21) بنابراین فرمول “+ [H2F] “SbF6 یک فرمول مناسب اما بسیار ساده­‌تر از ترکیب واقعی است.

کاربرد­های فلوئوروآنتیمونیک اسید

  • این اسید فوق‌العاده قوی تقریباً از همه ترکیبات آلی می­‌تواند هیدروژن بگیرد. در سال 1967، بیکل و هوگوین نشان دادند که فلوئوروآنتیمونیک اسیددر تولید کربانیون کاربرد دارد.

(CH3)3CH + H+ → (CH3)3C+ + H2

(CH3)4C + H+ → (CH3)3C+ + CH4

  • همچنین در تولید ترکیبات طلا tetraxenon استفاده می‌شود.
  • از جمله کاربردهای دیگر این ماده استفاده در فعالیت های آزمایشگاهی می‌باشد. برای خرید مواد آزمایشگاهی می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

ایمنی و خطرات فلوئوروآنتیمونیک اسید

فلوئوروآنتیمونیک اسید بسیار خورنده، سمی و حساس به رطوبت است. مانند اکثر اسیدهای قوی، به دلیل گرمای هیدراتاسیون فلوئوروآنتیمونیک اسید می‌تواند به شدت با آب واکنش نشان دهد. در نتیجه نمی‌توان آن را در محلول آبی استفاده کرد، فقط در هیدروژن فلوراید به عنوان حلال قابل استفاده است. فلوئوروآنتیمونیک اسید را نمی‌توان در شیشه نگه‌داری کرد، زیرا آن را حل می‌کند. باید در یک ظرف PTFE (پلی تترا فلورو اتیلن) نگه‌داری شود.

خرید فلوئوروآنتیمونیک اسید

شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌ شما مشتریان عزیز، فلوئوروآنتیمونیک اسید مورد نیاز صنایع مختلف را با بهترین قیمت و بهترین کیفیت تأمین کند. این محصول در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود. قیمت‌های عرضه شده توسط این شرکت همواره پائین‌ترین قیمت است و شما مشتریان عزیز می‌توانید ضمن استعلام قیمت با قیمت سایر اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر مقایسه نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست