کاربرد فلوئوروآنتیمونیک اسید

فلوئوروآنتیمونیک اسید (Fluoroantimonic acid) یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی H2FSbF6 است. این یک اسید فوق‌العاده قوی است و به راحتی به عنوان سوپر اسید واجد شرایط شناخته می‌شود. تابع اسیدیته هامت، H0، برای نسبت‌های مختلف HF: SbF5 اندازه‌گیری شده است. در حالی که H0 برای HF خالص برابر با 15 منفی است، افزودن تنها 1 مول٪ SbF5 باعث کاهش آن به حدود 20 منفی می­‌شود.

ترکیب “کانونی” اسید فلوئورآنتیمونیک با تیمار مایع فلوراید هیدروژن(HF) با پنتافلوئورید مایع آنتیموان(SbF5) با نسبت استوکیومتری 2: 1 تهیه می‌­شود. این ترکیب قوی‌ترین سوپر اسید بر اساس مقدار H0 اندازه‌گیری شده است.

فقط اسیدهای کربوران، ممکن است اسیدهای قوی‌تری نسبت به اسید فلوئورانتیمونیک باشند زیرا که نمی­‌توان مقدار H0 آن­‌ها را به دلیل نقاط ذوب بالا به طور مستقیم مشخص کرد، این ماده فوق‌العاده خورنده است و فقط در ظروف اندود شده با تفلون قابل ذخیره‌سازی است.

 

فلوئورآنتیمونیک اسید با گرم‌شدن تجزیه می‌­شود و باعث تولید گاز فلوئورید هیدروژن و آنتیموان پنتافلورید مایع می‌شود. در دماهای زیر 40 درجه سانتی‌گراد، فلوئوروآنتیمونیک اسید گاز هیدروفلوئوریک اسید را آزاد می‌کند. مایع آنتیموان پنتافلوراید با گرم‌کردن و رها کردن HF در فاز گاز از اسید فلوروآنتیمونیک قابل تولید است.

واکنش تولید فلوروآنتیمونیک اسید منجر به تشکیل یون فلورونیوم به عنوان گونه اصلی در تعادل می‌شود:

فروش فلوئوروآنتیمونیک اسید

با این حال، همان‌طور که در زیر ذکر شد، تولید “فلوروآنتیمونیک اسید” پیچیده است، و از مخلوطی از پروتون‌های حل‌شده HF ،+ [(HF) nH] (به عنوان مثال، +H3F2) و ترکیبات افزایشی SbF5 فلوراید تشکیل شده است (به عنوان مثال، Sb4F21) بنابراین، فرمول “+ [H2F] “SbF6 یک تقریب مناسب اما بسیار ساده­‌تر از ترکیب واقعی است.

اسید صنعتی چیست

کاربرد­های فلوئوروآنتیمونیک اسید

  • این اسید فوق‌العاده قوی تقریباً از همه ترکیبات آلی می­‌تواند هیدروژن بگید. در سال 1967، بیکل و هوگوین نشان دادند که فلوئوروآنتیمونیک اسیددر تولید کربانیون کاربرد دارد.

(CH3)3CH + H+ → (CH3)3C+ + H2

(CH3)4C + H+ → (CH3)3C+ + CH4

  • همچنین در تولید ترکیبات طلا tetraxenon استفاده می‌شود.

از جمله اربردهای دیگر این ماده استفاده در فعالیت های آزمایشگاهی میباشد. برای خرید مواد آزمایشگاهی میتوانید کلیک کنید.

ایمنی

فلوئوروآنتیمونیک اسید بسیار خورنده، سمی و حساس به رطوبت است. مانند اکثر اسیدهای قوی، به دلیل گرمای هیدراتاسیون فلوئوروآنتیمونیک اسید می‌تواند به شدت با آب واکنش نشان دهد. در نتیجه، آن را نمی‌توان در محلول آبی استفاده کرد، فقط در هیدروژن فلوراید به عنوان حلال قابل استفاده است. فلوئوروآنتیمونیک اسید را نمی‌تواند در شیشه نگه‌داری کرد، زیرا آن را حل می‌کند. باید در یک ظرف PTFE (پلی تترا فلورو اتیلن) نگه‌داری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست