اسانس زغال اخته

همه چیز درباره اسانس زغال اخته

درخت زغال اخته گونه‌ای از گیاهان گلدار است که متعلق به خانواده درخت چوب Cornaceae است. منشأ این گونه در مناطق جنوب غربی آسیا و جنوب اروپا است. در آسیا در آذربایجان، ارمنستان، ایران، اسرائیل، جورجیا، سوریه، لبنان و ترکیه در حال رشد است.این گونه در اصل یک درخت کوچک یا بوته برگ‌ریز بزرگ است و تا ارتفاع بین 5 متر تا 12 متر رشد می‌کند.

دارای شاخه‌های قهوه‌ای تیره است، در حالی که شاخه‌های آن مایل به سبز است. برگ‌ها بر خلاف یکدیگر چیده شده و حدود 4 سانتی متر تا 10 سانتی متر طول و 2 سانتی‌متر تا 4 سانتی‌متر عرض دارند.شکل برگ‌ها از تخمی تا طویل متغیر است و در کل حاشیه‌ای دارد. درختان زغال اخته دارای گل‌های زرد کوچک با اندازه 5 تا 10 میلی‌متر هستند.هر  گل دارای چهار گلبرگ کوچک زرد رنگ است. این گل‌ها در خوشه‌های 10 تا 25 گل در انتهای زمستان و در فاصله فوریه و مارس، خیلی قبل از ظاهر شدن برگ‌‌ها ظاهر می‌شوند. دارای میوه‌ای با رنگ قرمز است که حدود 2 سانتی‌متر طول و 1.5 سانتی‌متر عرض دارد. میوه آن عمدتاً برای تهیه مربا استفاده می‌شود.

مواد تشکیل‌دهنده زغال اخته و کاربرد‌های آن‌ها

زغال اخته حاوی کربوهیدرات‌ها، ترکیبات فنلیک، اسیدهای آلی، ویتامین‌ ها، و عناصر ماکرو و کمیاب است.این ترکیبات قابض ،تونیک، ادرارآور، ضد التهابی و دارای فعالیت آنتی‌اکسید و متابولیسم را بهبود می‌بخشند.

طرز تهیه اسانس زغال اخته

مواد اولیه را با تقطیر بخار جمع آوری کرده و پس از آن کار تقطیر با هگزان را جمع‌آوری می‌کند. بازده اسانس حاصل 0.03٪ می‌باشد. اسانس محلول در آب، اسانس محلول در روغن، محلول در آب و روغن می‌باشد.

کاربرد اسانس زغال اخته در صنایع غذایی

قابل استفاده در طیف وسیعی از محصولات از جمله:

  • آبنبات
  • پاستیل میوه‌ای
  • بیسکویت و کیک
  • چای و نوشیدنی حاوی آب‌میوه
  • نوشیدنی‌ شیری و بستنی
  • آدامس
  • مواد غذایی دیگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست