کادمیم اکسید

کادمیم اکسید چیست؟

کادمیم اکسید یک ترکیب معدنی با فرمول CdO است. این ترکیب یکی از پیش‌سازه‌های اصلی سایر ترکیبات کادمیم می‎‌باشد. این ترکیب در یک شبکه کریستالی از ماسک سنگ مکعبی مانند کلرید سدیم متبلور می‌شود و دارای کاتیون‌ها و آنیون‌های هشت وجهی است. اکسید کادمیم را می‌توان به عنوان یک پودر آمورف بی‌رنگ یا به عنوان بلو‌های قهوه‌ای یا قرمز یافت. اکسید کادمیم یک نیمه‌هادی از نوع n است که در دمای اتاق دارای Band gap ،2.18 الکترون ولت می‌باشد. برای اطلاع از قیمت و خرید کادمیم اکسید با ما تماس بگیرید.

تولید و خرید کادمیم اکسید در موارد آزمایشگاهی

از آنجا که ترکیبات کادمیم اغلب در ارتباط با سنگ معدن روی یافت می‌شوند، اکسیـد کادمیم یک محصول جانبی رایج پالایش روی است. این ماده با سوزاندن عنصر کادمیم در هوا تولید می‌شود. همچنین از پیرولیز دیگر ترکیبات کادمیم، مانند نیترات یا کربنات، اکسیـد کادمیم فراهم می‌شود. اکسید کادمیم خالص، قرمز رنگ است اما CdO به دلیل تمایل به ایجاد نقص‌های ساختاری ناشی از جای خالی آنیون، در رنگ‌های مختلفی موجود است. اکسید کادمیم از طریق اکسیداسیون بخار کادمیم موجود در هوا بصورت تجاری تهیه می‌شود.

برای تهیه مواد آزمایشگاهی میتوانید روی خرید مواد آزمایشگاهی کلیک کنید.

کاربرد اکسید کادمیم 

کادمیم اکسید در حمام‌های آبکاری کادمیم، الکترود برای باتری‌های ذخیره‌سازی انرژِی، نمک‌های کادمیم، کاتالیزور، لعاب‌های سرامیکی، فسفور‌ها و سموم دفع آفات شیمیایی استفاده می‌شود. عمده استفاده از کادمیم اکسید به عنوان ماده ای برای آبکاری حمام و رنگ‌دانه‌ها است.

CdO به عنوان یک ماده رسانای شفاف مورد استفاده قرار می‌گیرد. اکسید کادمیـم به عنوان یک فیلم‌ هادی شفاف در اوایل سال 1907 توسط کارل بادکر تهیه شده است. اکسید کادمیـم به شکل فیلم‌های نازک در کاربردهایی از قبیل فتودودیودها، فوتوترانسیستورها، سلول‌های فتوولتائیک، الکترودهای شفاف، نمایشگر‌های کریستال مایع، ردیاب‌های IR و پوشش‌های ضد انعکاس استفاده شده است. ریز ذرات CdO وقتی در معرض نور UV-A قرار دارند تحت تحریک باند گپ قرار می‌گیرند و در تجزیه نوری فنل نیز انتخابی عمل می‌کنند.

آبکاری کادمیم

بیشتر آبکاری تجاری کادمیـم با استفاده از ترسیب الکتریکی از حمام‌های سیانور سدیم انجام می‌شود. حمام‌های سیانور از اکسیـد کادمیم و سدیم سیانید در آب تشکیل شده‌اند که احتمالاً سیانید کادمیم و هیدروکسید سدیم را تشکیل می‌دهند. فرمول معمولی 32 گرم بر لیتر اکسید کادمیم و 75 گرم در لیتر سیانید سدیم است. غلظت کادمیوم ممکن است تا 50٪ تغییر کند. آبگیرها معمولاً به حمام اضافه می‌شوند و آبکاری در دمای اتاق با آندهای کادمیم با خلوص بالا انجام می‌شود.

واکنش‌پذیری کادمیم اکسید

CdO یک اکسید بازی است و بنابراین توسط اسیدهای آبی مورد حمله قرار می‌گیرد تا محلول‌های +Cd(H2O)6]2] را تشکیل دهد. پس از ترکیب با محلول‌های قلیایی قوی، ترکیب Cd(OH)4]2] تشکیل می‌شود. یک لایه نازک از اکسید کادمیم بر روی سطح کادمیم در هوای مرطوب و در دمای اتاق تشکیل می شود. کادمیم در دمای اتاق اکسیده می‌شود تا CdO تشکیل شود. بخار کادمیوم CdO و هیدروژن در یک واکنش برگشت‌پذیر تشکیل می‌شود.

خرید کادمیم اکسید

شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌ شما مشتریان عزیز، محصول مورد نیاز صنایع مختلف را با بهترین قیمت و بهترین کیفیت تأمین کند. این محصول در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود. قیمت‌های عرضه شده توسط این شرکت همواره پائین‌ترین قیمت است و شما مشتریان عزیز می‌توانید ضمن استعلام قیمت، با قیمت سایر اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر مقایسه نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست