فروش بوتیل پارابن

بوتیل پارابن چیست؟

بوتیل پارابن (Butylparaben) با نام علمی (بوتیل بنزوات) یک ماده آلی با فرمول شیمیایی (C11H14O3) می‌باشد. این ماده عموماً به صورت پودر سفید بی‌بو و یا جامد کریستالی در دسترس است. بوتیل پارابن یکی از محصولات خانواده پارابن‌ها می‌باشد. پارابن‌ها خانواده‌ای از مواد شیمیایی هستند که به دلیل ساختار فیزیکی و شیمیایی منحصر به‌فرد، به عنوان مواد نگه‌دارنده استفاده می‌شوند. این مواد به دلیل جلوگیری از رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها در صنایع بهداشتی و آرایشی، دارویی و همچنین غذایی از مواد کاربردی جهت بهبود میزان ماندگاری به شمار می‌روند.

از انواع دیگر پارابن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • متیل‌ پارابن
  • پروپیل‌ پارابن
  • اتیل پارابن

بوتیل پارابن به دلیل کمترین میزان اثرگذاری بر سلامت انسان و طبیعت از محبوبیت بالایی در صنایع ذکر شده برخوردار است. این ماده در صنایع آرایشی و بهداشتی در بیش از 20 هزار محصول مراقبت از پوست و آرایشی از جمله:

  • سایه چشم
  • مرطوب‌کننده صورت
  • کرم ضد پیری و ضد آفتاب استفاده می‌شود.

دیگر کاربرد این ماده، نگه‌دارنده و قارچ‌کش در صنعت مواد غذایی و دارویی است. نحوه عملکرد این مواد بیشتر بر روی بخش‌های حیاتی مانند DNA باکتری‌ها و قارچ‌هاست که باعث جلوگیری از رشد سریع آن‌ها می‌شود.

خواص علمی بوتیل پارابن

بوتیل پارابن دارای جرم مولکولی 194.23 g/mol می‌باشد.

نقطه ذوب بوتیل پارابن 69o C است.

این ماده در آب به مقدار کم قابل انحلال می‌باشد.

این ماده به صورت پودر سفید یا کریستال تولید می‌شود.

شماره ثبت پایگاه علمی بیلشتاین بوتیل پارابن 1103741 می‌باشد.

استانداردها:

از سال 1924 و زمان تولید اولیه، مباحث تهدید سلامتی این ماده مطرح گردید که با اعلام سازمان بهداشت آمریکا این ماده به عنوان ماده بی‌ضرر در مصارف بهداشتی و نگه‌دارنده مواد غذایی مورد تایید قرار گرفت. در سال 2003، بوتیل پارابن برای استفاده به عنوان یک افزودنی عطر و طعم در مواد غذایی توسط سازمان غذا و کشاورزی ایالات متحده و سازمان بهداشت جهانی تصویب شد. همچنین این ماده از سال 2010 و با اعلام کمیته محصولات مصرفی اتحادیه اروپا به عنوان ماده‌ی بدون ریسک برای سلامت انسان در مصارف مجاز معرفی و مصرف آن بلامانع اعلام شده است.

روش تولید

این ماده به صورت صنعتی و از واکنش استری‌شدن 4-هیدروکسی بنزوئیک و 1-بوتانول در حضور یک کاتالیزور مانند اسید سولفوریک حاصل می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست