مواد اولیه دارویی و پزشکیمواد اولیه شیمیایی

بوتیل پارابن (Butylparaben)

سفارش محصول تماس با کارشناس

بوتیل پارابن (Butylparaben) بوتیل پارابن با نام علمی (بوتیل بنزوات) یک ماده آلی با فرمول شیمیایی (C۱۱H۱۴O۳) می‌باشد. این ماده عموماً به صورت پودر سفید بی‌بو و یا جامد کریستالی در دسترس است.

بوتیل پارابن یکی از محصولات خانواده پارابن‌ها می‌باشد. پارابن‌ها خانواده‌ای از مواد شیمیایی هستند که به دلیل ساختار فیزیکی و شیمیایی منحصر به‌فرد، به عنوان مواد نگه‌دارنده استفاده می‌شوند. این مواد به دلیل جلوگیری از رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها در صنایع بهداشتی و آرایشی، دارویی و همچنین غذایی از مواد کاربردی جهت بهبود میزان ماندگاری به شمار می‌روند.

از انواع دیگر پارابن‌ها می‌توان به:

اشاره کرد.

بوتیل پارابن به دلیل کمترین میزان اثرگذاری بر سلامت انسان و طبیعت، از محبوبیت بالایی در صنایع ذکر شده برخوردار است.

این ماده در صنایع آرایشی و بهداشتی در بیش از ۲۰ هزار محصول مراقبت از پوست و آرایشی از جمله:

  • سایه چشم
  • مرطوب‌کننده صورت
  • کرم ضد پیری و ضد آفتاب استفاده می‌شود.

دیگر کاربرد این ماده، نگه‌دارنده و قارچ‌کش در صنعت مواد غذایی و دارویی است. نحوه عملکرد این مواد بیشتر بر روی بخش‌های حیاتی مانند DNA باکتری‌ها و قارچ‌هاست، که باعث جلوگیری از رشد سریع آن‌ها می‌شود.

خواص علمی:

بوتیل پارابن دارای جرم مولکولی ۱۹۴.۲۳ g/mol می‌باشد.

نقطه ذوب بوتیل پارابن ۶۹o C است.

این ماده در آب به مقدار کم قابل انحلال می‌باشد (کم محلول).

این ماده به صورت پودر سفید یا کریستال تولید می‌شود.

شماره ثبت پایگاه علمی بیلشتاین بوتیل پارابن ۱۱۰۳۷۴۱ می‌باشد.

استانداردها:

از سال ۱۹۲۴ و زمان تولید اولیه، مباحث تهدیدهای سلامتی این ماده مطرح گردید که با اعلام سازمان بهداشت آمریکا این ماده به عنوان ماده بی‌ضرر در مصارف بهداشتی و نگه‌دارنده مواد غذایی مورد تایید قرار گرفت. در سال ۲۰۰۳، بوتیل پارابن برای استفاده به عنوان یک افزودنی عطر و طعم در مواد غذایی توسط سازمان غذا و کشاورزی ایالات متحده و سازمان بهداشت جهانی تصویب شد. همچنین این ماده از سال ۲۰۱۰ و با اعلام کمیته محصولات مصرفی اتحادیه اروپا به عنوان ماده‌ی بدون ریسک برای سلامت انسان در مصارف مجاز معرفی و مصرف آن بلامانع اعلام شده است.

روش تولید:

این ماده به صورت صنعتی و از واکنش استری‌شدن ۴-هیدروکسی بنزوئیک و ۱-بوتانول در حضور یک کاتالیزور مانند اسید سولفوریک حاصل می‌شود.

سیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید