مصالح ساختمانی

مواد شیمیایی خطرناک، در مصالح ساختمانی داخلی

همه چیز با آنچه ساختمان‌های زندگی شما ساخته شده شروع می شود. حتی اگر اخبار پر از داستان در مورد مواد سبز جدید و بهترین شیوه‌های ساخت و ساز باشد، ممکن است این موارد در دیوارهای خانه قدیمی شما نباشد. فقط برخی از مواد شیمیایی سمی که معمولاً در مصالح ساختمانی یافت می‌شوند عبارتند از:

  • آزبست
  • سرب
  • جیوه
  • ترکیبات پرفلور شده، از جمله PFOA
  • پارافین های کلره دار زنجیره کوتاه (SCCP)
  • اترهای دی فنیل پلی برومینه (PBDE)
  • بازدارنده های شعله هالوژنه (HFR)
  • ترکیبات آلی فرار (VOC)
  • آرسنیک مس کروم (CCA)
  • فتالات‌ها مانند PVC هستند

اگرچه ممکن است برخی از این مواد برای شما آشنا به نظر برسند، اما برخی از آن‌ها بیشتر شبیه چیزی در یک مجله علمی هستند. مواد شیمیایی که آن‌ها توصیف می‌کنند بسیار رایج‌تر از آن است که به نظر می‌رسد.

مصالح ساختمانی
مصالح ساختمانی

استفاده از آزبست در مصالح ساختمانی

الیاف آزبست در مصالح ساختمانی به منظور ایجاد عایق حرارتی مقاوم، مقاوم در برابر حرارت، مقاوم در برابر مواد شیمیایی و… مفید هستند. بنابراین، بیشترین کاربردهای آن‌ها شامل کاشی کف و سقف، گچ، عایق، چسب، تخته و الوار، مواد سقف، مواد نسوز و محصولات سیمانی است.

آزبست یک ماده سرطان‌زای شناخته شده است که استنشاق فیبرهای آزبست باعث مشکلات تنفسی و بیماری‌های ریوی مانند آزبستوز، مزوتلیوما یا سرطان ریه می‌شود.هر سه این بیماری‌ها رشد با تأخیر را تجربه می‌کنند و ممکن است بیماری‌ها برای 40-20 سال پس از قرار گرفتن در معرض آزبست، آشکار نشوند.

آزبست سالم، دست نخورده و در مجموع در شرایط خوب لزوماً برای سلامتی انسان مشکلی ایجاد نمی‌کند. تخریب و آسیب، الیاف را در هوا آزاد می‌کند. برای از بین بردن یا تعمیر مواد حاوی آزبست که در طی یک پروژه بهسازی منزل آسیب دیده یا به هم خورده باشد، به یک متخصص حرفه‌ای نیاز است.

مصالح ساختمانی
مصالح ساختمانی

آرسنیک مس کروم شده (CCA) در چوب تحت فشار

آرسنات مس کروم شده (CCA) یک آفت کش / ماده نگهدارنده است که برای جلوگیری از پوسیدگی در الوار طراحی شده برای استفاده در فضای باز استفاده می‌شود. CCA حاوی آرسنیک، کروم و مس است و از دهه 1970 تا زمانی که EPA آن را به تدریج از بین برد، برای اهداف اقامتی در ایالات متحده در عرشه، و میزهای پیک نیک مورد استفاده قرار گرفته است.

چوب‌های تیمار شده با CCA می‌توانند برای سلامتی انسان خطرناک باشند زیرا آرسنیک یک ماده سرطان‌زا شناخته شده است. قرار گرفتن در معرض آرسنیک می‌تواند باعث سرطان ریه، مثانه، پوست، کلیه، پروستات و مجاری بینی شود. قرار گرفتن در معرض آرسنیک همچنین می‌تواند منجر به آسیب عصبی، سرگیجه و بی‌حسی شود.

آرسنیک می‌تواند به سطح چوب تصفیه شده شسته شود و از طریق تماس دست و پوست با لمس سطح چوب و جذب آن، به ویژه در مورد کودکان، از طریق بردن دست به دهان، قابل جذب شود. آرسنیک همچنین می‌تواند به زمین اطراف محل چوب تصفیه شده شسته شود.

مصالح ساختمانی
مصالح ساختمانی

استفاده از فرمالدئید در مصالح ساختمانی

فرمالدئید به طور گسترده‌ای برای تولید مصالح ساختمانی و بسیاری از محصولات خانگی استفاده می‌شود. این ترکیب همچنین یک محصول جانبی حاصل از احتراق و برخی دیگر از فرآیندهای طبیعی است. بنابراین، ممکن است در داخل و خارج از خانه در غلظت‌های قابل توجهی وجود داشته باشد.

در خانه‌ها، مهم‌ترین منابع فرمالدئید به احتمال زیاد مصالح ساختمانی چوبی فشرده شده ساخته شده با استفاده از چسب‌های حاوی رزین‌های اوره-فرمالدئید (UF) هستند.

محصولات چوبی فشرده ساخته شده برای استفاده در فضای داخلی شامل تخته خرده چوب، تخته سه لا و تخته فیبر با تراکم متوسط ​​است که حاوی نسبت رزین به چوب بالاتر از هر محصول چوبی فشرده UF دیگر است و به طور کلی به عنوان بالاترین محصول چوبی فشرده‌کننده فرمالدئید شناخته می‌شود.

فرمالدئید همچنین برای افزودن کیفیت فشار دائمی به لباس و پارچه، به عنوان یک جز چسب و به عنوان نگهدارنده در برخی از رنگ‌ها و محصولات پوشش استفاده می‌شود. فرمالدئید، گازی بی‌رنگ و با بوی تند، محرک تنفسی و سرطان‌زایی شناخته شده است.

این ترکیب در سطوح بالا در برخی از انسان‌ها، می‌تواند باعث آبریزش چشم، احساس سوزش در چشم و گلو، حالت تهوع و دشواری در تنفس شود (بالاتر از 0.1 قسمت در میلیون).

استفاده از ترکیبات پرفلور (شامل PFOA) در مصالح ساختمانی

ترکیبات پرفلورین (PFC) خانواده‌ای از مواد شیمیایی حاوی فلورین با خواص منحصر به فرد برای ایجاد لاک و مقاوم در برابر چسبندگی مواد هستند. PFC ها در مجموعه گسترده‌ای از محصولات مصرفی و بسته بندی مواد غذایی مانند کیسه‌های ذرت بو داده مایکروویو، جعبه‌های پیتزا، و محصولات تمیز کننده و مراقبت‌های شخصی مانند شامپو، نخ دندان و پاک کننده‌های دندان مصنوعی استفاده می‌شود.

حتی لباس Gore-Tex نیز حاوی PFC است. اگرچه این مواد شیمیایی از دهه 1950 در محصولات بی‌شماری مورد استفاده قرار گرفته‌اند، اما تحت آزمایشات کمی دولت قرار گرفته‌اند.

اشکال مختلف PFC وجود دارد، اما دو نوع معروف‌ترین آن‌ها عبارتند از:

PFOA یا پرفلوورواکتانوئیک اسید، که برای تولید محصولات تفلون استفاده می‌شود. PFOA به طور کلی سمی است. در محیط تجزیه نمی‌شود و نیمه عمر آن در بدن بیش از چهار سال دارد. PFOA یک ماده سرطان‌زای انسانی است. این ترکیب باعث ایجاد تومورهای کبد، لوزالمعده، بیضه و غدد پستانی در حیوانات آزمایشگاهی می‌شود.

PFOS یا سولفونات پرفلوئورواکتان، یک محصول تجزیه کننده مواد شیمیایی، تا سال 2002 در ساخت مصالح ساختمانی داخلی از جمله فرش، مبلمان و لباس مورد استفاده قرار گرفته است. PFOS باعث سرطان کبد و تریوئید در موش صحرایی می‌شود. نیمه عمر PFOS بیش از 8 سال تخمین زده شده است.

مصالح ساختمانی
مصالح ساختمانی

استفاده از فتالات‌ها در مصالح ساختمانی

فتالات‌ها، به نام “نرم کننده‌ها”، گروهی از مواد شیمیایی صنعتی هستند که برای انعطاف‌پذیری پلاستیک‌ها مانند پلی وینیل کلراید (PVC) استفاده می‌شوند. مصالح ساختمانی بیشترین کاربرد نهایی برای PVC است.

عمده استفاده‌های PVC انعطاف پذیر در مصالح ساختمانی شامل پشتی فرش، کفی انعطاف‌پذیر، پوشش دیوارها، سطح سقف صوتی، منسوجات مبلمان، غشاهای سقف، غشای ضد آب و عایق سیم برق است. فتالات‌ها در جامعه مدرن تقریباً همه جا وجود دارند و همچنین می‌توان آن‌ها را در اسباب بازی‌ها، بسته‌بندی مواد غذایی، شیلنگ، کت بارانی، پرده دوش، کفپوش وینیل، چسب‌ها، مواد شوینده، اسپری مو و شامپو یافت.

برخی از فتالات‌ها از بین برنده‌های غدد درون ریز شناخته شده یا مشکوک هستند، به این معنی که بر سیستم هورمون‌های انسانی تأثیر گذاشته و آن را تغییر می‌دهند. فتالات همچنین به عنوان سموم تولید مثل در تولید مثل خصوصاً در پسران مشکوک هستند.

اترهای دی فنیل پلی برومینه (PBDE)

PBDE ها به عنوان بازدارنده شعله در مصالح ساختمانی پلاستیکی استفاده می‌شوند و به ویژه در محصولات کف پلی اورتان (عایق و بالشتک) بسیار گسترده هستند.در ماه مه سال 2010، سازمان حفاظت محیط زیست ارزیابی، قرار گرفتن در معرض PBDE ها را منتشر کرد و اطلاعاتی را در مورد میزان قرار گرفتن انسان در معرض مواد شیمیایی و بار آن در اختیار قرار داد.

تصور می‌شود که مسیرهای اصلی قرارگیری در معرض PBDE برای انسان از طریق استفاده در محصولات مصرفی خانگی و حضور آن‌ها در گرد و غبار خانه است و نه از مسیرهای غذایی. PBDE‌ها در مطالعات حیوانی با مسمومیت کبدی، سمیت تیروئید، سمیت رشد و تولید مثل و مسمومیت عصبی رشدی همراه بوده‌اند.

پارافین‌های کلر دار زنجیره کوتاه (SCCP)

استفاده اولیه SCCP ها به عنوان روان‌کننده و خنک‌کننده در عملیات برش فلز و تشکیل فلز است – بنابراین ممکن است در چرخه عمر محصولات ساخت فلز وجود داشته باشد.دومین کاربرد قابل توجه به عنوان نرم‌کننده ثانویه در PVC در بسیاری از کاربردهای مشابه نرم کننده‌های فتالات ذکر شده در بالا است.

به میزان کمتری در پلاستیک‌های دیگر از جمله رزین‌های اکریلونیتریل-بوتادین-استایرن (ABS)، رزین‌های پلی استر غیراشباع، پلی اتیلن، پلی پروپیلن و کفپوش اورتان برای لاستیک‌ها، رنگ‌ها، چسب‌ها، آب‌بندها و درزگیرها به عنوان نرم‌کننده یا بازدارنده‌های شعله و تأخیر در اشتعال استفاده می‌شود.

اگرچه هیچ مطالعه‌ای بر روی انسان انجام نشده است، SCCP ها برای موجودات آبزی سمی و برای موش‌ها به عنوان ترکیب سرطان‌زا طبقه‌بندی می‌شوند.

برچسب:

روال ثبت سفارش محصولات شیمیایی

با سلام و احترام ، روال ثبت سفارش مواد اولیه شیمیایی در شرکت پیشگامان شیمی به شرح زیر است. لطفا ابتدا با شماره تماس های زیر تماس گرفته ، بعد از مشاوره های لازم و پرسش و پاسخ های مورد نیاز جهت رفع ابهامات میتوان پیش فاکتور مورد نظر را صادر و روال پرداخت را طی کرد. در اخر هم با بارگیری و تحویل به مشتریان عزیز این پروسه به اتمام میرسد.

۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

۰۹۱۹۵۳۸۰۵۷۲

درخواست مشاوره مواد شیمیایی
درخواست مشاوره مواد شیمیایی

معرفی محصولات و خدمات پیشگامان

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست