غلات صبحانه
 • غلات صبحانه (یا به طور ساده غلات) یک صبحانه سنتی است که از غلات فرآوری شده تهیه می‌شود. این غذا به طور سنتی در جوامع غربی به عنوان صبحانه میل می‌شود.

  غلات سرد آماده مصرف، که در اواخر قرن نوزدهم ظاهر می‌شوند، اغلب با شیر (به طور سنتی شیر گاو) مخلوط می‌شوند، اما می‌توانند به جای آن با ماست جفت شوند یا به صورت ساده خورده شوند. گاهی اوقات میوه یا آجیل اضافه می‌شود. بسیاری از غلات صبحانه از طریق اکستروژن تولید می‌شود.

  برخی از شرکت‌ها محصولات خود را برای مزایای سلامتی ناشی از خوردن غلات حاوی جو دوسر و فیبر بالا تبلیغ می‌کنند. در ایالات متحده غلات غالباً با ویتامین غنی می‌شوند اما هنوز هم می‌توانند بسیاری از ویتامین‌های مورد نیاز برای صبحانه سالم را نداشته باشند.

  بخش قابل توجهی از غلات با محتوای قند بالا ساخته می‌شوند. بسیاری از آن‌ها به کودکان عرضه می‌شوند، دارای تصویر کارتونی هستند و ممکن است حاوی یک اسباب‌بازی یا جایزه باشند.

  برخی از آن‌ها مواد مغذی گسترده‌ای را بدون قند، سدیم و مواد مصنوعی اضافه شده فراهم می‌کنند، در حالی که برخی دیگر از کاسه کلوچه‌های غیرمغذی هستند. با توجه به رقابت تولیدکنندگان مواد غذایی برای جذب جوانترین مصرف‌کننده به محصولات کم مصرف، شما باید هوشمندانه خرید کنید.

  مواد افزودنی موجود در غلات صبحانه

  غلات سبوس‌دار موجود در فروشگاه‌های مواد غذایی سالم حاوی مواد افزودنی مضر نیستند، اما اگر از سوپرمارکت غلات تهیه شده از بازار خریداری می‌کنید، برچسب‌ها را بخوانید تا مطمئن شوید که یک محصول مغذی خریداری کرده‌اید.

  شکر اضافه شده

  به گفته محققان، ​​کودکان با هر 3 قاشق چایخوری از غلات معمولی که به آن‌ها عرضه می‌شود، یک قاشق چای خوری شکر دریافت می‌کنند. بسیاری از غلات بزرگسالان به ازای هر فنجان به همین مقدار قند دارند و در صبحانه 100 کالری اضافی به شما می‌دهند.

  رایج‌ترین شیرین کننده غلات صبحانه شربت ذرت با فروکتوز بالا است که به گفته استاد دانشگاه پرینستون، بارت هوبل، بیشتر از قند سفره باعث چاقی می‌شود. برای کاهش مصرف قند، غلات با کمتر از 10 درصد کالری حاصل از شکر را ترجیحاً بدون HFCS انتخاب کنید.

  رنگ‌های مصنوعی
  رنگ‌های مصنوعی

  رنگ‌های مصنوعی

  بسیاری از غلات صبحانه حاوی رنگ‌های مصنوعی هستند که ممکن است خطرات سلامتی را به همراه داشته باشند. در سال 2007، مطالعه منتشر شده در “The Lancet” نشان داد که برخی از رنگ‌های غذایی مصنوعی احتمال بیش فعالی در کودکان را افزایش می‌دهد.

  شما تولید کننده گرامی برای تهیه مواد شیمیایی خود میتوانید روی خرید مواد شمیایی کلیک کنید.

  در سال 2010، مرکز علوم در جهت منافع عمومی در مقاله “رنگ‌های غذایی: رنگین کمان خطرات” بر روی Red 40 متمرکز شد و نتایج حاکی از این بود که این رنگ که با نفت ساخته می‌شود حاوی مواد سرطان زا است که سرعت رشد تومورهای سرطانی را در موش زیاد می‌کند.

  همچنین نشان داد که 15 درصد از مردم واکنش‌های پوستی آلرژیک به Red 40 را تجربه می‌کنند. محققان همچنین در حال بررسی ارتباط بین سایر رنگ‌های غذایی و مشکلات سلامتی هستند.

  غلات صبحانه
  غلات صبحانه

  سدیم

  اگرچه به نظر نمی‌رسد که غلات صبحانه سدیم زیادی داشته باشد، بسیاری از انواع تجاری، از جمله انواع سبوس دار و مربع‌های جو دوسر، حاوی 200 تا 300 میلی گرم سدیم در هر وعده هستند. موسسه پزشکی توصیه می‌کند بیش از 2.3 گرم سدیم در روز مصرف نکنید تا فشار خون شما در حد مطلوبی حفظ شود، اما متوسط ​​مصرف آمریکایی‌ها از این مقدار حدود 1 گرم بیشتر است.

  شروع روز خود با بیش از 10 درصد از مقدار بالای سدیم دریافت، پایین ماندن در حد توصیه شده را دشوار می‌کند، بنابراین غلات صبحانه بدون سدیم یا سدیم کم را انتخاب کنید.

  مواد شیمیایی

  طبق اعلام دانشگاه کالیفرنیا نشریه لس آنجلس “آنچه مواد افزودنی غذایی اضافه می‌کنند” مواد نگهدارنده، طعم دهنده‌های مصنوعی و تقویت کننده‌های بافت در غلات صبحانه قرار می‌گیرند، در نتیجه لیست طولانی از مواد تشکیل دهنده است.

  اگرچه مواد نگهدارنده می‌توانند غلات را تازه نگه دارند و از بیماری به دلیل خشکی جلوگیری کنند، اما خوردن غلات صبحانه کامل فرآوری نشده، مانند غلات جو دوسر، برنج پف کرده یا پوسته‌های سبوس ساده می‌تواند به شما اطمینان دهد که بدون مواد افزودنی بالقوه مضر از تغذیه مناسبی برخوردار هستید.

  نیاسین یا ویتامین B3 به بسیاری از،به ویژه غلات صبحانه اضافه می‌شود. این ترکیب بی‌خطر است و اغلب در ادعاهای تغذیه‌ای توسط شرکت‌های مواد غذایی ذکر می‌شود.

  بوتیل هیدروکسی تولوئن
  بوتیل هیدروکسی تولوئن

  BHA و BHT ترکیبات بوتیلی هستند که برای طولانی شدن ماندگاری غذاهای حاوی چربی و روغن استفاده می‌شوند. آن‌ها به غلات صبحانه، برنج غنی‌شده و بسیاری از غذاهای مناسب اضافه می‌شوند. فشار برای آزمایش بیشتر تأثیر آن‌ها بر روی کبد وجود داشته است.

  عوارض استفاده از افزودنی غذایی بوتیل هیدروکسی تولوئن

  نگهدارنده بوتیل هیدروکسی تولوئن، می‌تواند باعث گرسنگی بیشتر افراد و افزایش وزن شود.

  یک مطالعه که بر روی سلول‌های بنیادی انسان انجام شده است، یک ماده نگهدارنده رایج که به غلات صبحانه افزوده می‌شود باعث افزایش اشتها و افزایش چاقی می‌شود.

  ماده نگهدارنده بوتیل هیدروکسی تولوئن (BHT) در،مانند غلات صبحانه گنجانده شده است تا چربی‌های موجود در غذا را از بین ببرد.

  اما این ترکیب همچنین به عنوان  یک اختلال‌کننده غدد درون ریز مشکوک است – دسته‌ای از مواد شیمیایی که با هورمون‌های انسانی تداخل می‌کنند.

  یافتن اثرات این ترکیبات بر غدد درون ریز در انسان از نظر اخلاقی دشوار است، زیرا انجام آزمایش سیستماتیک این مواد بر روی افراد می‌تواند به آن‌ها آسیب برساند. دانشمندان در مرکز پزشکی Cedars-Sinai در لس آنجلس روشی را اختراع کردند که از بافت روده رشد یافته از سلول‌های بنیادی انسان برای اندازه گیری قرار گرفتن در معرض چندین ترکیب ایجاد کننده اختلال غدد درون‌ریز استفاده می‌کند.

  علاوه بر BHT، محققان اسید پرفلوئوروکتانوئیک (PFOA) را که در گلدان‌ها و قابلمه‌های نچسب استفاده می‌شود و تری بوتیلتین (TBT) را که در رنگ‌هایی یافت می‌شود که اغلب به مجاری آب نشت می‌کنند و در غذاهای دریایی تجمع می‌یابند، آزمایش کردند. دانشمندان این مواد شیمیایی را به بافت‌های روده اضافه کردند تا ببینند چه تأثیری دارند.

  مشخص شد که هر سه آن‌ها در تولید هورمون بافت‌های مشتق شده از سلول‌های بنیادی تداخل دارند. تصور می‌شود که این اختلال بر روی سیگنال‌های عصبی که روده به مغز برای تعیین زمان توقف غذا خوردن می‌فرستد، تأثیر می‌گذارد.

  غلات صبحانه
  غلات صبحانه

  کربوهیدرات‌ها

  تمام غلات حاوی کربوهیدرات هستند، اما فرآوری باعث کاهش کیفیت غذایی محتوای کربوهیدرات یک غلات می‌شود. غلات سبوس‌دار، از جمله جو دوسر فولادی، گندم کامل، کینوا یا غلات کامل جو دوسر، فیبر را به همراه مقداری نشاسته و مقدار کمی شکر فراهم می‌کند.

  در غلات بسیار فرآوری شده، پوست و میکروب از غلات خارج می‌شود، سپس با مواد افزودنی و مواد نگهدارنده ترکیب می‌شود. این مواد معمولاً حاوی نشاسته و شکر هستند اما فیبر زیادی ندارند. دانشکده بهداشت عمومی هاروارد فقط خرید غلات و حبوباتی را توصیه می‌کند که ابتدا یک ماده اصلی غلات را در برچسب آن‌ها ذکر کرده باشد.

  مواد تشکیل‌دهنده اصلاح‌شده ژنتیکی

  ارگانیسم‌های اصلاح شده ژنتیکی (GMO) اکثر غذاهای فرآوری شده‌ای را که می‌خوریم تشکیل می‌دهند، اما با وجود داغ بودن بحث، هیچ تحقیق قطعی در مورد تأثیرات طولانی مدت آن‌ها بر ما وجود ندارد. محققان می‌گویند: “متأسفانه، ما هرگز نمی‌توانیم شواهد قطعی داشته باشیم زیرا مدت زیادی است كه غذاهای تراریخته مصرف می‌كنیم و داشتن یك گروه كنترل مناسب (یكی بدون مصرف تركیبات اصلاح شده‌ژنتیکی) غیرممكن است.”

  آهن

  بسیاری از غلات صبحانه ادعا می‌کنند که دارای مقادیر بیشتری آهن هستند. آهن از آن جهت مهم است كه ماده اصلی هموگلوبین، رنگدانه قرمز موجود در خون است. یک اتم آهن در هر یک از گروه‌های هم در هموگلوبین موجود است و کاهش سطح آهن می‌تواند منجر به کم خونی شود.

  آهن برای دسته آنزیمی به نام سیتوکروم نیز مورد نیاز است. غذاهای خاصی مانند اسفناج حاوی مقادیر زیادی آهن هستند.

  سایر پیشنهادات مطالعه:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  برچسب:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
  برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

  فهرست