ایمنی آب بطری

ایمنی نوشیدنی‌ها و آب بطری در بطری‌های پلاستیکی

با استفاده از بیس فنول  BPA) A) و پلی اتیلن ترفتالات (PET) به طور مداوم در رسانه‌های جمعی با توجه به بسته‌بندی نوشیدنی، پردازنده‌های نوشیدنی باید مقدار زیادی اطلاعات نادرست را که به وفور یافت می‌شود، مدیریت کنند و استانداردهای دقیق ایمنی نوشیدنی را حفظ کنید.

در حالی که از نگرانی‌های مصرف‌کننده آگاهی دارند، تولیدکنندگان نوشیدنی باید اصرار به شفافیت داشته باشند و همچنان به اطمینان مصرف‌کنندگان در مورد ایمنی محصول ادامه دهند.

در زیر سوالات متداولی وجود دارد که تولیدکنندگان نوشیدنی و مواد غذایی باید به آنها پاسخ دهند تا مشتریان از ایمنی محصولاتشان اطمینان حاصل کنند.

بیس فنول A
بیس فنول A

 چه مقدار از مطالبی که درباره ایمنی ظروف پلاستیکی آب بطری می‌خوانیم واقعی است؟

“آنچه بسیاری از مردم متوجه آن نیستند این است که سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) به طور دقیق آب بطری را به عنوان یک محصول غذایی بسته‌بندی شده تنظیم می‌کند. FDA دارای استانداردهای دقیق کیفیت و استانداردهای مشخص هویت برای آب بطری است که از مصرف‌کنندگان محافظت می‌کند. FDA همچنین متضمن اطمینان از ایمنی موادی است که همه محصولات غذایی از جمله آب بطری را بسته‌بندی می‌کند. تمام پلاستیک‌ها (و سایر مواد) که برای تماس با غذاها یا نوشیدنی‌ها در نظر گرفته شده‌اند، توسط FDA تنظیم می‌شوند تا از ایمنی آن‌ها اطمینان حاصل کنند.”

درصد زیادی از آب بطری در ظروف پلاستیکی بسته‌بندی شده است که شامل ظروف ساخته شده از PET، پلی کربنات و پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) است. اگرچه قوطی‌های آلومینیومی و ظروف شیشه‌ای همچنان محبوب هستند، بیشتر نوشیدنی‌های یک نفره، از جمله آب بطری، که امروز در ایالات متحده فروخته ‌می‌شود، در پلاستیک PET با قابلیت بازیافت 100٪ بسته‌بندی می‌شوند. پلاستیک در ظروف نوشیدنی محبوب است زیرا سبک، محکم و از نظر ایمنی به طور گسترده آزمایش شده است. بیش از 100 سال است که در صنعت وجود دارد و انقلابی در زندگی ما ایجاد کرده است.

آزمایش علمی همه ظروف پلاستیکی دو جنبه خاص را بررسی می‌کند: تعیین اینکه مقدار کمی انتقال مواد بین بسته‌بندی مواد غذایی پلاستیکی و محتویات آن وجود دارد و تعیین اینکه هر ماده‌ای که ممکن است از پلاستیک به غذا منتقل شود، خطری برای سلامتی انسان ندارد.

پلی اتیلن ترفتالات (PET)
پلی اتیلن ترفتالات (PET)

چگونه بسته‌بندی ایمن را تأیید می‌کنید؟

FDA با دقت تمام مواد بسته‌بندی را که با مواد غذایی و نوشیدنی‌ها تماس می‌گیرند، بررسی می‌کند. FDA به عنوان بخشی از بررسی خود، مهاجرت یا مهاجرت احتمالی پلاستیک‌ها و مواد درون پلاستیک به داخل محتوای مایع را ارزیابی می‌کند.

FDA دریافته است که میزان مهاجرت مواد غذایی موجود در پلاستیک به مواد غذایی در حاشیه ایمنی بر اساس اطلاعات موجود در آژانس بسیار خوب است (به عنوان مثال، آزمایش سم شناسی نشان داده است که غلظت تجمعی رژیم غذایی این مهاجران در نتیجه استفاده از مواد پلاستیکی در بسته‌بندی مواد غذایی حداقل 100 تا 1000 برابر کمتر از سطحی است که هیچ اثر سمی در مطالعات حیوانی مشاهده نشده است).

این بدان معنی است که حتی در اثر قرار گرفتن در معرض رژیم غذایی روزانه و مادام العمر در معرض این مواد که از مواد پلاستیکی در تماس با مواد غذایی مهاجرت می‌کنند، هیچ گونه اثرات سلامتی کوتاه مدت یا بلند مدت وجود ندارد.

آب بطری
آب بطری

آیا بطری‌های PET در معرض دمای بالا یا یخ زدگی مواد خطرناکی آزاد می‌کنند؟

درک این نکته مهم است که بطری‌های پلاستیکی یکبار مصرف PET حاوی ترکیباتی نیستند که قادر به تولید مواد خطرناک در شرایط استفاده عادی هستند، از جمله قرار گرفتن در معرض اتومبیل‌های گرم یا قرار دادن در فریزر.

تحقیقات در مورد مسئله انجماد آب بطری شده سنجیده است. که نتایج آن: «این یک افسانه شهری است. انجماد در واقع بر علیه ترشح مواد شیمیایی موثر است … [انجماد] در صورت وجود دیوکسین در پلاستیک، انتشار شیمیایی را محدود می‌کند و فکر نمی‌کنیم هیچ گونه خطری وجود داشته باشد. »

FDA داده‌های آزمایش مهاجرت را بررسی کرده و به این نتیجه رسیده است که ظروف PET حتی در شرایط شدید استفاده، مقادیر مضر مواد را به محتوای آن‌ها نمی‌ریزند. با توجه به گذاشتن آب بطری شده در اتومبیل گرم، FDA اظهار داشته است: “درست است که قرار دادن بطری در دمای بالاتر ممکن است به معنی انتقال درجه بیشتری از مواد از پلاستیک به آب [یا سایر نوشیدنی‌های موجود در ظروف مشابه] باشد. با این حال، FDA در بررسی ایمنی خود، در برآورد میزان بالقوه مهاجرت مواد از پلاستیک به آب، قرار گرفتن در معرض دمای بالاتر مانند زمان ذخیره‌سازی و حمل و نقل آب بطری قبل از فروش را در نظر می‌گیرد.

“سطح مهاجرت پیش بینی شده، از جمله در طول دوره‌های قرار گرفتن در معرض دمای بالا در ذخیره‌سازی و حمل و نقل، همانطور که در بالا بحث شد، آژانس این وضعیت را نگران‌کننده ایمنی نمی‌داند.”

سابقه ایمنی پلاستیک‌های پلی کربنات به چه شکلی است؟

داستان‌های اخیر رسانه‌ها سوالاتی را در مورد ایمنی بطری‌های پلاستیکی پلی کربنات به دلیل وجود ماده‌ای معروف به BPA ایجاد کرده است. از پلاستیک پلی کربنات در طیف گسترده‌ای از محصولات مصرفی، از جمله ظروف غذا و نوشیدنی استفاده می‌شود. بسیاری از ظروف آب بطری 3 و 5 گالنی از پلاستیک پلی کربنات ساخته شده‌اند و مصرف‌کنندگان می‌توانند نسبت به ایمنی این محصولات اطمینان داشته باشند.

پلاستیک پلی کربنات نزدیک به 50 سال است که مواد انتخابی برای ظروف محصولات غذایی و آشامیدنی است زیرا سبک است، بسیار مقاوم در برابر خرد شدن و دارای شفافیت است. در طی آن زمان، مطالعات زیادی برای ارزیابی پتانسیل مقادیر کمیاب BPA برای مهاجرت از بطری‌های پلی کربنات به داخل غذاها یا نوشیدنی‌ها انجام شده است. نتیجه‌گیری از آن مطالعات و ارزیابی‌های ایمنی جامع توسط ارگان‌های دولتی در سراسر جهان این است که بطری‌های پلی‌کربنات برای استفاده مصرف کننده ایمن هستند.

موضع FDA در مورد BPA چیست؟

در تاریخ 28 اکتبر 2008، FDA بیانیه‌ای در پاسخ به گزارش کمیته فرعی هیئت علمی FDA ارسال کرد که سوالاتی را در مورد ارزیابی ایمنی FDA از BPA مطرح کرد. FDA موافقت کرد که تحقیقات بیشتر “ارزشمند خواهد بود” و آژانس با مطالعات برنامه ریزی شده “رو به جلو” است.

این بیانیه همچنین موقعیت آژانس را در مورد ایمنی BPA تأیید کرد. در این مقاله آمده است: “مصرف‌کنندگان باید بدانند که بر اساس تمام شواهد موجود، اتفاق نظر موجود در بین سازمان های نظارتی در ایالات متحده، کانادا، اروپا و ژاپن بر این است که میزان فعلی قرار گرفتن در معرض BPA از طریق بسته‌بندی مواد غذایی، خطرات فوری را برای سلامتی جمعیت عمومی، از جمله نوزادان و کودکان ایجاد نمی‌کند. “

آیا بطری‌های پلاستیکی آب “ماندگاری دارند؟”

تولید کنندگان ظروف و بطری‌ها بطور مداوم آزمایشات قفسه‌ای محصولات نهایی را در بازه‌های زمانی مختلف و تحت شرایط مختلف انجام می‌دهند تا از ایمنی و یکپارچگی بسته و محتوای آن اطمینان حاصل کنند. آب بطری شده محصولی با ثبات خوب در قفسه محسوب می‌شود و هیچ اطلاعاتی در رابطه با نگرانی‌های ایمنی با آب بطری فروخته شده تا دو سال پس از بطری وجود ندارد. برخی از خرده فروشان بزرگ به کلیه تأمین کنندگان مواد غذایی (از جمله تولید کنندگان آب بطری و سایر نوشیدنی‌ها) نیاز دارند که یک تاریخ انقضا دو ساله داشته باشند. کدگذاری تاریخ تولید برای خرده فروشان برای اهداف چرخش سهام محبوب است.

FDA، که آب بطری را به عنوان یک محصول غذایی بسته‌بندی شده تنظیم می‌کند، ماندگاری برای آب بطری را تعیین نکرده است.

IBWA به مصرف کنندگان توصیه می‌کند آب بطری (و سایر نوشیدنی‌های دیگر را در ظروف پلاستیکی) در دمای اتاق (یا خنک‌تر)، در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار ندهند و به دور از حلال‌ها و مواد شیمیایی مانند بنزین، رقیق‌کننده رنگ، پاک‌کننده‌های خانگی و مواد شیمیایی تمیز کننده خشک نگهداری کنند.

از نظر نگهداری و جابجایی، مصرف‌کنندگان باید آب بطری را با همان احتیاط و احترام مانند سایر غذاها و نوشیدنی‌های بسته‌بندی شده مراقبت کنند.

بطری پلاستیکی
بطری پلاستیکی

چه اتفاقی برای ظروف پلاستیکی غذایی که در معرض نور خورشید قرار دارند می‌افتد؟

در ظروف پلاستیکی مواد غذایی، از جمله مواردی که برای آب بطری استفاده می‌شود، مواد افزودنی برای جلوگیری از اثر نور ماوراء بنفش (UV) وجود ندارد. این تأثیرات ممکن است در محصولاتی مانند مبلمان پلاستیکی در فضای باز دیده شود که اگر در فضای باز در معرض آفتاب قرار بگیرد، ممکن است در نهایت رنگ آن از بین برود یا شکننده شود. بسیاری از پلاستیک‌های مورد استفاده در فضای باز ممکن است حاوی مواد افزودنی (به اصطلاح تثبیت‌کننده UV) باشند تا حداقل سرعت این روند را کاهش دهند، اما بطری‌های پلاستیکی نوشیدنی حاوی چنین مواد افزودنی نیستند و در نتیجه، پلاستیک ضعیف شده و به مرور زمان دچار نشت می‌شود.

از این حقایق چه نتیجه‌گیری می‌توان کرد؟

جملات گمراه‌کننده در مورد ظروف پلاستیکی، نه تنها در اینترنت، بلکه در جوامع ما نیز به طور معمول تکرار می‌شوند. اما با در دست داشتن همه این واقعیت‌ها، تولیدکنندگان نوشیدنی و مواد غذایی از توانایی بیشتری برای مقابله با نگرانی‌های مشتریان خود برخوردار هستند و می‌توانند به آن‌ها اطمینان دهند که پلاستیک ماده ایمن در تماس با مواد غذایی است که توسط FDA و چندین سازمان بین‌المللی به طور کامل و جامع بررسی شده است.

“در حال حاضر هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که آلودگی‌های ناشی از مهاجرت یا از منبع آب در آب بطری وجود داشته باشد. ظروف پلاستیکی غذا و نوشیدنی تمام الزامات FDA را برآورده می‌کنند.”

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست