اسید بوریک

خرید اسید بوریک

شرکت پیشگامان شیمی این ماده را در بسته‌بندی‌های 25 کیلوگرمی از کشور ترکیه با برند آتی معدن وارد می‌کند.بوریک اسید (Boric acid) ماده‌ی شناخته شده‌ای است، و کاربردهای بسیاری نیز دارد. در این مقاله با ساختار، کاربردها و آن بیشتر آشنا می‌شویم.

اسید بوریک چیست؟

اسید بوریک یک ماده شیمیایی سفید و کریستالی است که خواص ضد قارچی و ضد ویروسی دارد. این ماده معدنی یک فرم معمول بور است که یک عنصر طبیعی در مواد معدنی مختلف است. منابع طبیعی این ماده عبارت‌اند از:

  • آب‌ها
  • آتشفشان‌های طبیعی
  • نمک‌های دریا

این نوعی ماده معدنی دارای سمیت کم، با خاصیت حشره‌کشی، قارچ‌کشی بالا است.

ویژگی‌های اسید بوریک:

اسید بوریک، اسید اورتوبوریک، اسید بوراکیک، بورات هیدروژنی و اسید بوریکوم نیز نامیده می‌شود. این ماده در بسیاری از محصولات تجاری مورد استفاده برای کنترل حشرات بکار برده می شود. همچنین اسید ضعیف بور است که اغلب به عنوان یک بازدارنده شعله، ضدعفونی‌کننده یا پیش‌رونده برای سایر ترکیبات شیمیایی استفاده می‌شود.

فرمول شیمیایی آن H3BO3 است و در شکل پودر سفید یا بلورهای بی‌رنگ موجود است که در آب گرم حل می‌شود. آن را تبخیر نمی‌شود و یا در هوا پخش نمی‌شود. بور، عنصر اصلی اسید بوریک، در طبیعت به خودی خود وجود ندارد. این باید با عناصر دیگر ترکیب شود تا ترکیبات ایجاد شود.

بور یک ماده مغذی ضروری برای گیاهان و انسان‌ها است. ما هر روز 1-3 میلی‌گرم بور از مواد غذایی که می‌خوریم دریافت می‌کنیم. دانه‌ها، آجیل، میوه‌ها و سبزیجات منابع خوب بور هستند. اسید بوریک به عنوان خشک‌کننده شناخته شده است.آن را به عنوان یک قاتل حشره‌ای می‌شناسند که با حذف رطوبت از بدن باعث کمبود آب شدید و در نهایت مرگ می‌کند. این قدرت را برای مدت زمان طولانی حفظ می‌کند و در مقادیر بسیار کم مؤثر است.

در حالی که آن را به عنوان به عنوان آفت‌کش‌های مصنوعی سریع عمل نمی‌کند، این نگرانی‌های بهداشتی قابل توجهی را به عنوان آفت‌کش‌های مصنوعی مطرح نیست و در طول مدت طولانی بسیار مؤثر است. این ماده بی‌بو است و بر خلاف حشره‌کش‌ها غیر دائمی است. به این معنی است که حشرات به بازگشت به مناطق تحت درمان ادامه خواهند داد.

کاشف بوریک اسید:

ویلهلم همبرگ از دانشمندانی بود که ابتدا این ماده شیمیایی را کشف کرد. در سال 1702، در آزمایشگاه او، با مخلوط کردن اسید معدنی، آب و بوراکس، کریستال‌های بور را جدا کرد. آب برای تبخیر به بلورها؛ به نام نمک Homberg شناخته شده است. با تحقیقات بیشتر در اروپا، این ترکیبات مزایای پزشکی فراوانی را نشان داد.

کریستال‌های اسید بوریک شبیه به نمک طبخ هستند، بی‌بو، سفید و هیچ طعم و مزه‌ای ندارند. مواد معدنی که اسید بوریک مشتق شده است، معمولاً در تخت‌های خشک دریاچه یا خشکی یافت می‌شود.بوریک اسید و نمک‌های بورات سدیم آن آفت‌کش‌ها هستند که ما می‌توانیم در طبیعت و بسیاری از محصولات پیدا کنیم. بوراکس یکی از رایج‌ترین محصولات است.

اسید بوریک و نمک‌های سدیم آن هر کدام ترکیب بور با عناصر دیگر را به شیوه‌ای متفاوت ترکیب می‌کنند. به طور کلی، سمیت آن‌ها هر کدام به مقدار بور موجود در آن‌ها بستگی دارد.

تهیه اسید بوریک

یکی از ساده‌ترین روش‌های تهیه اسید بوریک، واکنش به بوراکس با اسید معدنی است (به عنوان مثال اسید هیدروکلریک). معادله شیمیایی برای این واکنش می‌تواند به صورت زیر باشد:

Na2B4O7.10H2O + 2HCl → 4H3BO3 + 5H2O + 2NaCl

اسید بوریک همچنین می‌تواند از هیدرولیز دیبوران و تری هالیدهای بور (مانند بورون تری کلراید یا بور تری فلوئورید) تهیه شود.

خواص اسید بوریک

H3BO3Boric Acid
Molecular Weight/ Molar Mass61.83 g·mol−1
Density1.435 g/cm3
Boiling Point158 °C
Melting Point300 °C

تحت شرایط استاندارد برای دما و فشار (STP)، اسید بوریک به عنوان یک جامد سفید و کریستالی که نسبتاً در آب محلول است وجود دارد. حلالیت H3BO3 در آب وابسته به دما است. در دمای 25 درجه سانتی‌گراد، حلالیت اسید بوریک در آب 57 گرم در لیتر است. با این حال، هنگامی که آب تا 100 درجه سانتی‌گراد گرم می‌شود، حلالیت این ترکیب به تقریباً 275 گرم در لیتر افزایش می‌یابد.

همچنین می‌توان خاطرنشان کرد که اسید بوریک به مقدار کمی در پیریدین محلول و کمی در استون محلول است. پایه مزدوج اسید بوریک آنیون بورات است.

ساختار مولکول‌های H3BO3

هر مولکول اسید بوریک دارای پیوندهای منفرد اکسیژن بور است. اتم بور موقعیت مرکزی را اشغال می‌کند و به سه گروه هیدروکسید مرتبط است. هندسه کلی مولکولی اسید بوریک مسطح مثلثه است. ساختار مولکول‌های H3BO3 در زیر نشان داده شده است.

کاربردهای بوریک اسید

اسید بوریک و نمک‌های آن برای مبارزه با انواع مختلفی از آفات می‌توانند بکار برده شوند. این آفات شامل حشرات، ملخ‌ها، عنکبوت‌ها، قارچ‌ها می‌باشد. محصولات حاوی این اسید برای استفاده در کشور ایران از سال 1353 ثبت شده است.محصولات حاوی بوریک می‌تواند مایع، گرانول، قرص، پودر، گرد و غبار یا طعمه باشد.

آن‌ها در مکان‌هایی مانند خانه‌ها، بیمارستان‌ها و ساختمان‌های تجاری بکار برده می‌شوند. آن‌ها همچنین در مناطق مسکونی فضای باز، سیستم‌های فاضلاب و همچنین محصولات غذایی و غیر غذایی استفاده می‌شود. چند محصول غیر آفت‌کش حاوی این اسید شامل محصولات اصلاح خاک، کود، پاک‌کننده‌های خانگی، مواد شوینده شستشو و محصولات مراقبت شخصی است.

این اسید می‌تواند حشرات را در صورت مصرف آن بکشند. معده آن‌ها را مختل می‌کند و می‌تواند بر سیستم عصبی آن‌ها تأثیر بگذارد. همچنین می‌تواند خراش و خسارت بیرونی حشرات را از بین ببرد. بوریک و بوراکس، یک نمک بورات سدیم، می‌توانند گیاهان را از بین ببرند. متابورات سدیم، یکی دیگر از نمک‌های بورات سدیم، گیاهان را از تولید انرژی که از نور نیاز دارند، متوقف می‌کند. این ماده همچنین می‌تواند رشد قارچ‌ها مانند قالب را متوقف کند. این مانع بازتولید آن‌ها می‌شود.

این ماده را می‌توان در موارد روزمره پیدا کرد، از قبیل:

  • لوازم آرایشی
  • آفت‌کش‌ها
  • محصولات پاک‌کننده
  • استخر شنا و مواد شیمیایی آب‌گرم
  • مواد مخدر و محصولات بهداشتی طبیعی

بسیاری از دستورالعمل‌های موجود در اینترنت نیز از این اسید برای ساخت هنرهای خانگی و صنایع دستی استفاده می‌کنند.

اسید بوریک را از کجا تهیه کنیم

از کجا می توان اسید بوریک را به صورت آنلاین خریداری کرد؟ پودر اسید بوریک را برای خرید منحصراً می توانید از شرکت پیشگامان شیمی خریداری کنید. ای نشرکت فعال در حوزه خرید و فروش مواد شیمیایی بوده و شما می توانید از طریق خرید اسید بوریک با جریان آزاد برای اهداف مختلف استفاده کنید.

اسید بوریک به عنوان یک دارو

به عنوان یک ضدعفونی‌کننده برای درمان بریدگی‌ها و سوختگی‌های جزئی مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این، این ترکیب همچنین در سالن‌های پزشکی استفاده می‌شود. از محلول‌های بسیار رقیق این اسید می‌توان به عنوان مژه استفاده کرد.

به دلیل خاصیت ضد باکتریایی آن، همچنین می‌تواند برای درمان آکنه در انسان مورد استفاده قرار گیرد. به شکل پودری آن، همچنین برای جلوگیری از قارچ پای ورزشکار (tinea pedis) می‌تواند در جوراب و کفش پاشیده شود.ذکر این نکته حائز اهمیت است که اسید بوریک در صورت مصرف یا استنشاق در مقادیر نسبتاً زیاد، می‌تواند سمی باشد. علاوه بر این، ادامه قرار گرفتن در معرض این اسید در مدت زمان طولانی می‌تواند به کلیه آسیب برساند.

فروش اسید بوریک:

این ماده در کیسه‌های ۲۵ کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد.شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، مواد اولیه مورد نیاز صنایع غذایی و دارویی را بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به‌وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

ایــن مــقالـه از ۰ رای ۰ امــتـیـاز گــرفتــ
spinner در حال ثبت رای
مواد اولیه شیمیایی
اسانس های خوراکی
فهرست