فواید روی و سلنیوم

روی و سلنیوم دو عنصر کمیاب هستند که برای سلامتی انسان لازم است.هر یک از این مواد معدنی نقش مهمی در بدن دارد و کمبود آن‌ها می‌تواند منجر به انواع مشکلات سلامتی شود. هر دو عنصر روی و سلنیوم برای عملکرد سیستم ایمنی مورد نیاز است و همین باعث می‌شود این مواد مغذی برای حفظ بدن از بیماری‌های شایع حیاتی باشند.

نقش روی و سلنیوم:

روی در عملکرد سیستم ایمنی، سنتز پروتئین، تقسیم سلولی و بهبود زخم نقش دارد. علاوه بر این، روی برای رشد و نمو طبیعی در دوران کودکی و بارداری بسیار مهم است. سلنیوم برای تولید مثل، عملکرد تیروئید، سنتز DNA و محافظت از بدن در برابر آسیب اکسیداتیو و عفونت بسیار مهم است.

سلامت عملکرد سیستم ایمنی بدن را حفظ کنید:

روی به سالم نگه‌داشتن گلبول‌های سفید کمک می‌کند تا بتوانند با عفونت‌ها و بیماری‌ها مقابله کنند.علاوه بر این، روی برخی اثربخشی بر کاهش علائم سرماخوردگی نشان داده است. مقاله‌ای که در سال 2003 در “Folia Microbiologica” منتشر شد خاطرنشان کرد که روی و سلنیوم هر دو در تعدیل عملکرد سیستم ایمنی مهم هستند.

سلنیوم برای عملکرد مناسب سه نوع مختلف از سلول‌های سیستم ایمنی بدن موسوم به نوتروفیل‌ها، ماکروفاژها و سلولهای کشنده طبیعی ضروری است.

سلنیوم برای سلامت تیروئید:

تیروئید نسبت به سایر ارگان‌های بدن دارای سلنیوم بیشتری است.بنابراین، وضعیت سلنیوم می‌تواند شاخص مهمی از بیماری تیروئید باشد. تیروئید غده کوچکی است که در قاعده گردن قرار دارد و کنترل ترشح هورمون‌هایی که سوخت و ساز بدن را تنظیم می‌کنند، بر عهده دارد.

شرایط تیروئید می‌تواند بر میزان انرژی و وزن بدن و همچنین سایر عوامل مرتبط با عملکرد متابولیک تأثیر منفی بگذارد. مقاله‌ای که در سال 2013 در «Clinical Endocrinology» منتشر شده است، خاطرنشان می‌کند که مکمل سلنیوم ممکن است آنتی ‌بادی‌های ضد تیروئید را کاهش دهد، که می‌تواند به سالم ماندن تیروئید کمک کند.

با روی از بیماری‌های مزمن مربوط به سن جلوگیری کنید:

براساس مقاله‌ای که در سال 2007 منتشر شده در “سالنامه‌های آکادمی علوم نیویورک”، امکان دارد روی نقش مهمی در جلوگیری از التهاب‌های مزمن داشته باشد. محققان خاطرنشان كردند كه در افراد مسن مبتلا به التهاب مزمن كمبود روی به طور مداوم مشاهده می‌شود. مصرف کافی روی ممکن است به محافظت در برابر انواع بیماری‌های التهابی وابسته به سن کمک کند.

کمبودهای معدنی:

کمبود روی یا سلنیوم می‌تواند باعث ایجاد تعدادی از شرایط سلامتی شود.سطح سلنیوم پایین با تغییرات منفی در خلق و خو مرتبط است، و این کمبودها ممکن است یک عامل خطر برای بیماری‌های قلبی عروقی باشد. Office of Dietary Supplements همچنین خاطرنشان می‌کند که کمبود سلنیم ممکن است با ناباروری مردان و یک نوع آرتروز مرتبط باشد.

کمبود روی می‌تواند موجب از بین رفتن اشتها، اختلال در عملکرد سیستم ایمنی، عقب ماندگی رشد و تسریع در پیری در میان دیگر پیامدهای بهداشتی شود.

سایر محصولات:

شما می‌توانید برای تهیه محصولات به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید.این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست