مزایا یا معایب شراب انگور، مسئله این است!!!...

قبل از بررسی و حکم نهایی خواص شراب ابتدا باید بدانیم این ماده نوشیدنی چه خواصی دارد. انگور قرمز سرشار از آنتی اکسیدان و دارای خاصیت تنظیم کننده چربی و ضد التهاب است. انگور قرمز منبع کاملی از رزوراترول است. شراب یک انتی اکسیدان واقعی است و رزوراترول یک انتی اکسیدان طبیعی به شمار می‌آید. رزوراترول در پوست انگور یافت می‌شود به همین دلیل در زمان تولید شراب انگور را به طور کامل در فرایند شراب سازی قرار می‌دهند.

آیا خواص شراب انگور به اندازه ای هست که افراد به دنبال آن هستند؟

خواص شراب انگور🤔 چیست؟ بهترین زمان مصرف شراب انگور چه موقع است؟ اینها سوالاتی است که کاربران در رابطه با شراب میپرسند؟ اما قبل از آن بهتر است شراب را از نگاه خواص و مضرات بررسی کنیم. در این مقاله قصد داریم 24 خاصیت شراب قرمز برای پوست، مو و لاغری را مورد بررسی قراردهیم.

شراب چیست و از چه چیزی درست می‌شود؟

شراب یک نوشیدنی الکی است که از تخمیر انواع میوه‌ها به وجود می‌آید. بسیاری از میوه‌ها ویژگی‌های خاصی دارند که بدون نیاز به انواع افزودنی مثل انواع شکر یا انواع اسید به راحتی تخمیر می‌شوند. شراب در اصل از تخمیر میوه له شده به وجود می‌آید. بسیاری افراد بر این باور هستند که شراب فقط از انگور گرفته می‌شود در صورتی که از بسیاری میوه‌ها می‌توان شراب تولید کرد.

افزودنی‌های شراب

 شراب قرمز 86 درصد آب و 12 درصد اتانول دارد. گلیسیرین (همچنین به عنوان گلیسرول شناخته می شود) حدود 1٪ را با انواع اسیدهای غذایی تشکیل می‌دهد. علاوه بر برخی مواد شیمیایی، افزودنی‌های دیگری نیز می‌توانند در یک بطری شراب مورد استفاده قرار گیرند. رنگ‌های خوراکی (رنگ کارموزین)، مخمرهای تجاری، شکر و اسیدی‌کننده‌ها برخی از آن مواد اضافی هستند که به مصرف‌کنندگان کمک می‌کنند دقیقاً همان چیزی را که از یک برند خاص انتظار دارند، ارائه دهند. مانند صمغ عربی، کربن فعال، مونو آمونیوم فسفات، آلومینیوم سیلیکات، اسید اسکوربیک، اسید سیتریک، سولفات مس، پلی اکسی اتیلن 40، دی متیل دی کربنات، اسید تارتاریک، کربنات کلسیم، کربوهیدرات، تانن. 

خواص شراب انگور چیست؟

پیشگامان شیمی این محتوا را صرفا جهت اطلاعات عمومی منتشر کرده و هیچگونه مسئولیتی در قبال استفاده از این ماده را ندارد. آیا می‌دانید شراب قرمز دارای خواص سلامتی بسیاری می‌باشد؟ شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد مصرف متوسط شراب قرمز اثرات مفیدی دارد.

شراب قرمز چیست؟

این نوع شراب از انواع انگور سیاه تهیه می‌شود. اما رنگ شراب امکان دارد متفاوت باشد. از بنفش تند( شراب جوان ) تا قرمز آجری ( شراب بالغ ) و قهوه‌ای ( شراب قدیمی ). نحوه تهیه شراب داستان جالبی است. به عبارت ساده، شراب قرمز با خرد کردن و تخمیر انگور رنگ تیره ( میوه کامل ) تهیه می‌شود.

انواع شراب قرمز کدامند؟

شراب قرمز انواع مختلفی دارد که هر کدام عنصر خاص خود را دارد. برخی از محبوب‌ترین‌ها عبارتند از:

 • سیرا که شیراز نیز نامیده می‌شود. این گونه شراب قرمز تند و دلچسب تولید می‌نماید. از این تنوع معمولاً برای تولید شراب‌های متوسط ​​استفاده می‌شود. اما برخی از شراب‌های حاصل از این تنوع دارای طعم‌های شدید و ماندگاری بالایی هستند.
 • Merlot، که لطافت آن سبب شده است در نوشیدنی‌های جدید استفاده شود.
 • Cabernet، که یکی از بهترین انواع شراب جهان است. 
 • مالبک که از منطقه بوردو در فرانسه سرچشمه می‌گیرد، این گونه اغلب با کابارنت و مرلو مخلوط می‌شود.
 • Pinot noir 
 • Zinfandel، متنوع‌ترین رقم انگور شراب در جهان.
 • Sangiovese که می‌تواند انتخاب خوبی برای غذاهای سبک ایتالیایی باشد.
 • باربرا که دارای ویژگی های مشابه Merlot است، گرچه به همان محبوبیت نیست.

چه طعم هایی را می توان به شراب اضافه کرد؟

از طعم دهنده های نوشیدنی و طعم دهنده های طبیعی زیر می توان در شراب استفاده کرد:

 • سیب.
 • زردآلو.
 • موز.
 • گیلاس سیاه.
 • میوه سیاه.
 • توت سیاه.
 • توت ها
 • زغال اخته.
 • موارد بیشتر…

تاریخچه شراب قرمز چیست؟

شراب قرمز اولین‌بار (با استفاده از فرآیند تخمیر) در گرجستان و ایران حدود 6000 سال قبل از میلاد تولید شد. شراب برای اولین‌بار در حدود 2200 سال قبل از میلاد، در قرص های پاپیرای مصر باستان و سومری، به عنوان داروی ساخته شده بوسیله بشر ذکر شد. بقراط که به عنوان پدر پزشکی غربی شناخته می‌شود، شراب را به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم تبلیغ می‌کرد. به گفته وی، شراب همچنین برای ضد عفونی زخم‌ها، تسکین درد هنگام زایمان و معالجه علائم اسهال و بی‌حالی نیز مفید بود.

حتی در دوران قرون وسطی، راهبان کاتولیک اغلب برای انواع درمان‌های پزشکی از شراب استفاده می‌کردند. مطالعات نشان داده است که مصرف متوسط ​​شراب اثرات مفیدی بر سلامت قلب و مدیریت دیابت دارد. همچنین امکان دارد به مقابله با چاقی و بیماری‌های سیستم عصبی کمک کند. مشاهده شده است که فرانسوی‌ها علی‌رغم مصرف مقادیر زیادی کلسترول و چربی اشباع، میزان بیماری قلبی بسیار کمی دارند. برخی از متخصصان معتقدند که مصرف منظم شراب قرمز بوسیله فرانسوی‌ها می‌تواند یک دلیل باشد.

مزایای شراب قرمز چیست؟

شراب قرمز از انگور درست می‌شود و انگور سرشار از چندین آنتی‌اکسیدان است. برخی از این موارد شامل کاتچین، رسوراترول، اپی کاتچین و پروآنتوسیانیدین است. رسوراترول، آنتی‌اکسیدان حاصل از پوست انگور، فواید ضد پیری و سلامت قلب دارد. فلاونوئیدها، به ویژه آنتوسیانین‌ها، سبب می‌شود شراب رنگ قرمز غنی داشته باشد و می‌تواند اثرات مفیدی برای سلامت کلی داشته باشد. پروانتوسیانیدین‌ها می‌توانند خطر بیماری قلبی را کاهش دهند. این آنتی‌اکسیدان‌ها همچنین به مقابله با آسیب رادیکال‌های آزاد کمک می‌کنند. شراب‌ها نیز حاوی شکر هستند.

 • شراب خشک – 4 گرم شکر در هر لیتر
 • شراب خشک متوسط ​​- 4 تا 12 گرم قند در لیتر (0.5 تا 2 گرم در هر لیوان)
 • شراب شیرین – 45 گرم شکر در هر لیتر (6 گرم در هر لیوان)

شراب قرمز می‌تواند در همه این انواع موجود باشد. در صورت امکان سعی کنید انواع خشک آن را انتخاب کنید.

مزایای شراب انگور

میزان الکل شراب قرمز معمولاً 12 تا 15 درصد است.

شراب ارگانیک نوع دیگری از شراب است و از انگورهایی تولید می‌شود که طبق اصول کشاورزی ارگانیک کاشته می‌شوند. این نوع کشت استفاده از مواد شیمیایی و سایر کودهای مصنوعی را ممنوع می‌نماید. یک لیوان شراب قرمز حدود 125 کالری دارد. حاوی حدود 3.8 گرم کربوهیدرات و فاقد کلسترول است. اما، آیا می‌دانید شراب قرمز انواع مختلفی دارد؟

فواید شراب انگور

خواص شراب انگور

1. سلامت قلب را تقویت می‌نماید.

آنتی‌اکسیدان‌های غذایی موجود در شراب قرمز می‌توانند سطح کلسترول خوب (لیپوپروتئین با چگالی بالا یا HDL) را افزایش دهند. این از تجمع کلسترول جلوگیری می‌نماید و از بیماری‌های قلبی جلوگیری می‌نماید. پلی‌فنول‌های موجود در شراب قرمز، به ویژه رسوراترول، می‌توانند از لایه‌های رگ‌های خونی قلب شما محافظت کنند.

مشخص شده است که رسوراترول سبب کاهش لخته‌های خون می‌شود. رسوراترول موجود در شراب قرمز همچنین می‌تواند از بلوغ سلول‌های چربی نابالغ جلوگیری کند. همچنین می‌تواند پروتئینی به نام sirtuin 1 را فعال کند که از قلب در برابر التهاب محافظت می‌نماید. طبق مطالعه دیگری بوسیله بنیاد فناوری انگلیس، شراب قرمز می‌تواند سلامت سلول‌های رگ‌های خونی را بالا ببرد. طبق مطالعه، مصرف منظم شراب قرمز (و متوسط) به مدت 21 روز می‌تواند عملکرد اندوتلیال عروقی را به میزان قابل توجهی تقویت کند.

ما به هیچ وجه نمی‌خواهیم الکل را تبلیغ کنیم. یک لیوان شراب اینجا و آنجا اشکالی ندارد. یا اگر آخر هفته بیرون می‌روید و همراه با شام چند نوشیدنی می‌نوشید. اما اعتدال را رعایت کنید. شراب قرمز همچنین عروق را گشاد می‌نماید و از نظر فواید سلامتی، دو لیوان شراب قرمز همان پنج لیتر آب میوه است. همچنین مشخص شد که میزان کلسترول خوب در مصرف‌کنندگان شراب در مقایسه با مصرف‌کنندگان دیگر زیاد است. این مطالعه نتیجه گرفت که شراب قرمز به عنوان یک مکمل غذایی می‌تواند برای قلب مفید باشد. صحبت از دوز سالم، مردان می‌توانند مصرف خود را به 1 تا 2 نوشیدنی در روز  و زنان می‌توانند خود را به 1 نوشیدنی در روز محدود کنند

2. سطح کلسترول را کم می‌کند.

رسوراترول موجود در شراب قرمز علاوه بر بالا بردن سطح کلسترول خوب، می‌تواند سطح کلسترول بد خون را نیز کم کند. اما طبق برنامه ملی آموزش کلسترول، کاهش مصرف چربی ترانس و ورزش روزانه می‌تواند روش‌های بهتری برای کنترل سطح کلسترول باشد. مطالعات می‌گویند که یک لیوان شراب قرمز روزانه به مدت چهار هفته می‌تواند سطح کلسترول خوب را 16 درصد بالا ببرد و میزان فیبرینوژن (یک ترکیب لخته‌کننده) را 15 درصد کم کند.

اگر گوشت تیره دارید شراب قرمز می‌تواند کمک کند. از آزاد شدن ترکیبات مضر در گوشت تیره که می‌توانند سطح کلسترول را افزایش دهند جلوگیری می‌نماید. طبق یک مطالعه برزیلی، شراب قرمز امکان دارد به جلوگیری از تشکیل پلاک کمک کند که نتیجه مستقیم افزایش کلسترول است. شراب قرمز نه تنها کلسترول خوب را افزایش می‌دهد، بلکه سبب بزرگتر شدن ذرات نیز می‌شود. نسخه‌های بزرگ و کرکی HDL خبر خوبی برای قلب است.

3. به مقابله با دیابت کمک می‌نماید.

طبق انجمن دیابت آمریکا، نوشیدن شراب قرمز می‌تواند قند خون شما را تا 24 ساعت کم کند. اما کنار این، برخی مطالعات وجود دارد که نشان می‌دهد چگونه شراب قرمز می‌تواند به بیماران دیابتی کمک کند. طبق مطالعه اخیر، مصرف متوسط ​​شراب قرمز می‌تواند خطر بیماری قلبی را در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 کم کند.

جالبتر از آن است که طبق یک مطالعه، افرادی که سه تا چهار بار در هفته شراب مصرف می‌کردند 30٪ کمتر از کسانی که کمتر از یک بار در هفته می‌نوشیدند، به دیابت مبتلا می‌شوند. با این حال، پزشکان درگیر در مطالعه به بیماران خود توصیه نمی‌کنند که فقط برای کاهش خطر دیابت شروع به نوشیدن کنند. همچنین باید بدانید که انواع مختلف الکل می‌توانند تأثیرات متفاوتی بر سطح قند خون داشته باشند. به عنوان مثال، آبجو می‌تواند قند خون را بالا ببرد در حالی که سایرین می‌توانند به طور خطرناکی سطح را کاهش دهند.

تاثیر شراب در کاهش دیابت

براساس مطالعه‌های WHO، تعداد بیماران دیابتی به سرعت افزایش یافته است. دیابت می‌تواند سبب سکته، نارسایی کلیه، بیماری قلبی و قطع اندام تحتانی شود. مطالعه تأیید کرده است که مصرف هر شب یک لیوان شراب قرمز امکان دارد خطر ابتلا به دیابت را کم کند. این نشان می‌دهد که به اجزای غیر الکلی شراب قرمز می‌توان به دلیل خواص ضد دیابت آن اعتبار داد. و طبق مطالعه دیگری روی موش‌های دیابتی، شراب قرمز و پلی‌فنول‌های آن نویدبخش زیادی در درمان و حتی پیشگیری از دیابت است. اسید تانیک، یکی از ترکیبات غیر الکلی موجود در شراب قرمز است که می‌تواند به درمان دیابت کمک کند.

شراب قرمز حاوی 10 برابر پلی‌فنول بیشتر از شراب سفید است. شراب قرمز همچنین حاوی 13 برابر رسوراترول بیشتر از شراب سفید است (زیرا شراب قرمز مدت زمان بیشتری با پوست انگور تخمیر می‌شود). مطالعات نشان می‌دهد که افزایش سطح قند بعد از غذا یکی از بزرگ‌ترین دلایل التهاب است که اغلب منجر به دیابت می‌شود. اما اگر همراه وعده عصرانه خود یک لیوان شراب قرمز داشته باشید، میزان قند خون شما حدود 30٪ کمتر است.

4. با سرطان مقابله می‌نماید.

طبق تحقیقی از مرکز پزشکی دانشگاه روچستر، رسوراترول موجود در شراب قرمز می‌تواند سلول‌های سرطانی لوزالمعده را از بین ببرد. آنتی‌اکسیدان با فلج کردن عملکرد منبع انرژی اصلی سلول‌ها (میتوکندری نیز نامیده می‌شود) به این مهم دست می‌یابد. در واقع، اهمیت شراب قرمز در طول درمان سرطان به حدی است که پزشکان به بیمار توصیه نمی‌کنند که اگر شراب قرمز را قبلاً مصرف کرده است (به طور واضح و متعادل) آن را ترک کند. مطالعات نشان می‌دهد رسوراترول نه تنها سلولهای بدخیم را از بین می‌برد بلکه از بافت طبیعی در برابر اثرات مخرب تابش محافظت می‌نماید.

جالبتر اینکه، سلول‌های پانکراس به ویژه در برابر شیمی‌درمانی مقاوم هستند. دلیل این امر این است که این اندام معمولاً  آنزیم‌های قدرتمند هضم را به دوازدهه (قسمت اول روده کوچک درست در پشت معده) پمپ می‌نماید. این روند پمپاژ طبیعی لوزالمعده حتی می‌تواند شیمی‌درمانی مورد نیاز سلول‌ها را از بین ببرد. رسوراترول موجود در شراب قرمز همچنین می‌تواند قدرت موجود برای پمپاژ شیمی‌درمانی از سلول را کم کند. مطالعات همچنین نشان داده است افرادی که حداقل یک لیوان شراب قرمز در هفته مصرف می‌کنند کمتر از افراد غیرمخمر یا مشروبات الکلی یا آبجو به سرطان روده مبتلا می‌شوند.

تاثیر رسوراترول در شراب قرمز

غلظت رسوراترول در شراب قرمز می‌تواند تا 30 میکروگرم در میلی‌لیتر باشد. طبق یک مطالعه چینی، پلی‌فنول‌های شراب قرمز همچنین می‌توانند از تکثیر سلول‌های سرطانی روده بزرگ جلوگیری کنند. شراب در درمان سرطان پستان از شراب سفید بهتر است. جدا از رسوراترول، ترکیب دیگری به نام میریسیتین در شراب قرمز، خاصیت پیشگیری از سرطان را به آن می‌دهد. 

یک مطالعه اسپانیایی دیگر نشان می‌دهد که شراب قرمز با پیشرفت سرطان ریه ارتباط منفی دارد. یک مطالعه که بوسیله دانشکده پزشکی هاروارد منتشر شده است بر احتمال شراب قرمز برای جلوگیری از سرطان پروستات تأکید دارد. مردانی که مقادیر متوسط ​​شراب قرمز مصرف می‌کنند، فقط نصف احتمال ابتلا به سرطان پروستات در مقایسه با افرادی که به هیچ وجه آن را نمی‌نوشند، وجود دارد. محققان تصور می‌کنند که رسوراترول موجود در این نوشیدنی امکان دارد در برابر هورمون‌های مردانه که غده پروستات را تحریک می‌کنند، عمل کند.

فواید شراب برای بیماران قلبی

5. از چاقی جلوگیری می‌نماید.

رسوراترول موجود در شراب قرمز می‌تواند چربی بد را به چربی قهوه‌ای کالری‌سوز تبدیل کند. رژیم‌های غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان می‌توانند به مقابله با چاقی کمک کنند. رسوراترول اکسیداسیون چربی‌های رژیم غذایی را افزایش می‌دهد و از اضافه وزن بدن جلوگیری می‌نماید. این چربی سفید را به چربی قهوه‌ای تبدیل می‌نماید (چربی بژ نیز نامیده می‌شود) که در اثر گرما می‌سوزد. – در نتیجه از چاقی و اختلال در عملکرد متابولیک جلوگیری می‌نماید.

دلیل این امر این است که بیشتر پلی‌فنل‌های مفید در فرآیند تولید شراب نامحلول بوده و فیلتر می‌شوند. اگرچه امکان دارد در همه مارک‌های شراب قرمز اینگونه نباشد، اما مهم است که فرآیند تولید شراب را از فروشنده جویا شوید. مصرف شراب قرمز همچنین می‌تواند اثرات مخرب سیگار را کم کند. این می‌تواند سبب کاهش التهاب و روند پیری سلول‌ها شود (که بوسیله آنزیمی به نام تلومراز ایجاد می‌شود). طبق یک مطالعه دیگر در اسپانیا، پلی‌فنول‌های موجود در شراب قرمز میکروبیوتای روده را تعدیل می‌کنند و به جلوگیری از بیماری‌های متابولیک در افراد چاق کمک می‌کنند.

6. از فشار خون بالا و سکته مغزی جلوگیری می‌نماید.

یک مطالعه بوسیله دانشکده پزشکی هاروارد شراب قرمز غیر الکلی را نسبت به انواع رایج توصیه می‌نماید. شراب از آسیب عروق محافظت می‌نماید، در نتیجه فشار خون را کم می‌کند. همچنین، مصرف شراب قرمز غیر الکلی می‌تواند سطح اکسید نیتریک را در خون بالا ببرد. این خبر خوبی است زیرا اکسید نیتریک دیواره رگ‌های خونی را شل می‌نماید و جریان خون بهتر را تشویق می‌نماید. با این حال، ورزش منظم و رژیم غذایی مناسب بهترین گزینه در هر روز خاص است. محققان اسپانیایی همچنین می‌گویند الکل موجود در شراب قرمز توانایی آن را در کاهش فشار خون ضعیف می‌نماید.

هر چیزی بیش از این مقدار می‌تواند مشکل‌ساز باشد – زیرا الکل می‌تواند سطح فشار خون را بالا ببرد و سبب سکته شود. رسوراترول موجود در شراب قرمز همچنین می‌تواند سلول‌های مغز را به دفاع از خود در برابر رادیکال های آزاد سوق دهد. در نتیجه از سکته مغزی جلوگیری می‌نماید.اما مطالعات بیشتری لازم است – زیرا همه انواع شراب قرمز حاوی مقادیر یکسان رسوراترول نیستند. اما در غیر این صورت، اگر نوشیدنی را انتخاب کردید، بگذارید شراب قرمز اولین انتخاب باشد – زیرا می‌تواند از مغز محافظت کند.

7. افزایش طول عمر

مطالعات انجام شده بوسیله دانشمندان فرانسوی نشان می‌دهد که رسوراترول در شراب قرمز می‌تواند طول عمر را تا 60٪ بالا ببرد. آنتی‌اکسیدان همچنین می‌تواند سطح انرژی بالاتری را فراهم کند. اگرچه این آزمایشات روی کرم‌ها انجام شده است، محققان معتقدند که اثرات مشابهی را می‌توان در انسان مشاهده کرد. رسوراترول امکان دارد یک واکنش استرسی تکاملی را در سلول‌های انسانی فعال کند که امکان دارد طول عمر را بالا ببرد. آنتی‌اکسیدان در برخی از توت‌ها، انگور، بادام‌زمینی و دانه‌های کاکائو وجود دارد در این گیاهان به عنوان پاسخ به استرس تولید می‌شود.

این یک فیتوآلکسین است که به طور طبیعی وجود دارد (همچنین به عنوان مدافع گیاه نیز شناخته می‌شود) که در پاسخ به ضربه مکانیکی (مانند آسیب)، نور ماورا بنفش یا عفونت بوسیله قارچ‌ها تولید می‌شود. این وسیله‌ای برای دفاع است. مطالعات نشان می‌دهد که می‌تواند به طور مشابه در انسان نیز کار کند.یک مطالعه ایتالیایی می‌گوید شراب با القای ژن‌های طول عمر می‌تواند طول عمر را بالا ببرد. و طبق مرکز استنفورد در مورد طول عمر، رسوراترول موجود در شراب قرمز می‌تواند سلول‌های عصبی ما را از اثرات نامطلوب پیری محافظت کند.

8. استرس را کم می‌کند.

رسوراترول شراب قرمز سبب تحریک پروتئین خاصی می‌شود که ژن‌های خاصی را که باعث ترمیم DNA می‌شوند فعال می‌نماید، ژن‌های تومور را سرکوب می‌نماید و ژنهای ماندگاری را تقویت می‌نماید. بهترین راه برای دستیابی به این مهم، نوشیدن یک لیوان شراب به همراه شام ​​است و نه درست قبل از خواب. این می‌تواند بدون ایجاد مزاحمت در چرخه خواب، بر شما اثر آرام بخشی بگذارد. اما اثرات تسکین دهنده شراب قرمز در زنان باردار قابل استفاده نیست.

زنانی که استرس زیادی را متحمل می‌شوند، نوشیدن شراب قرمز بهترین گزینه برای مقابله با آن نیست. الکل به هر شکل امکان دارد برای کودک مضر باشد. 

9. قدرت استخوان را بهبود می‌بخشد.

یک مطالعه منتشر شده در آکسفورد آکادمیک ژورنال نشان داده است که رسوراترول در شراب قرمز می‌تواند تراکم استخوان نخاع را در مردان مبتلا به سندرم متابولیک بهبود بخشد. رسوراترول با تحریک تشکیل یا کانی‌سازی بر استخوان تأثیر مثبت می‌گذارد. این ترکیب همچنین دارای خواص ضد التهابی است که می‌تواند از تحلیل رفتن استخوان جلوگیری کند. سلولهای استخوان ساز را در بدن تحریک می‌نماید. یک یا دو لیوان شراب می‌تواند به اندازه داروها مفید باشد تا از زنان مسن در برابر نازک شدن استخوان محافظت کند. مصرف متوسط ​​الکل پس از یائسگی برای حفظ قدرت استخوان در سال‌های بعد مشخص شد.

جالب‌تر از همه، عدم تعادل بین حل شدن یک استخوان قدیمی و تولید یک استخوان جدید است که سبب پوکی استخوان در زنان مسن‌تر می‌شود. با این وجود، انجمن ملی پوکی استخوان نسبت به نوشیدن الکل بیشتر برای محافظت از استخوان ها هشدار می‌دهد. مصرف بیش از حد الکل می‌تواند خطر شکستگی را بالا ببرد.

10. خطر آب مروارید را کم می‌کند.

طبق مطالعات، رسوراترول و سایر آنتی‌اکسیدان‌های موجود در شراب قرمز می‌توانند به جلوگیری از نابینایی کمک کنند. در مطالعه دیگری بوسیله دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن، رسوراترول موجود در شراب از رشد خارج از کنترل رگ‌های خونی چشم و از رتینوپاتی دیابتی و از بین رفتن ماکولای وابسته به سن جلوگیری می‌نماید. رسوراترول همچنین امکان دارد با افزایش سطح گلوتاتیون در سیستم شما خطر آب مروارید را کم کند.

11. سلامت کبد را ارتقا می‌دهد.

مصرف متوسط ​​شراب نه تنها برای کبد بی‌خطر است بلکه حتی می‌تواند خطر ابتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی را کم کند. برعکس، مصرف آبجو یا مشروبات الکلی می‌تواند خطر بیماری را چهار برابر بالا ببرد.

12. امکان دارد به جلوگیری از آلزایمر کمک کند.

رسوراترول موجود در شراب قرمز سبب ترمیم موانع نشتی مغز خون شده و اجازه می‌دهد خون از بدن وارد مغز شود. این ترمیم پیشرفت مسائل شناختی در بیماران آلزایمر را کند می‌نماید. بیماران آلزایمر در اثر التهاب بافت عصبی که اغلب ناشی از ترشح مولکول‌های ایمنی مضر از بدن به مغز است، با مشکلات بیشتری روبرو می‌شوند.رسوراترول این مولکول‌های ایمنی را خاموش می‌نماید، که در غیر این صورت سبب التهاب و تخریب سلول‌های عصبی می‌شود. محققان همچنین در حال مطالعه ترکیباتی هستند که پس از عبور شراب قرمز از روده باقی‌مانده‌اند آنها این ترکیبات را متابولیت‌های روده انسان می‌نامند. این متابولیت‌ها می‌توانند از مرگ سلول‌های مغزی جلوگیری کنند.

13. سلامت مغز را تقویت می‌نماید.

طبق مطالعه انجام شده بوسیله دانشکده پزشکی ییل، ​​گرچه مولکول‌های شراب طعم و مزه ندارند، اما مغز را تحریک می‌کنند تا این احساس را ایجاد کند. این سبب می‌شود ماده خاکستری شما بیشتر کار کند و سلامت مغز را تقویت کند. همچنین مشخص شد دوزهای متوسط ​​و منظم شراب قرمز دارای اثر آنتی‌اکسیدانی در هیپوکامپ بیماران دیابتی است. رسوراترول اثرات مشابهی بر روی هیپوکامپ و قشر فرونتال دارد. اما در غیر این صورت، مصرف زیاد الکل می‌تواند مهارت‌های تفکر شما را خراب کرده و سبب آسیب مغزی شود.

14. با افسردگی مقابله می‌نماید.

طبق مطالعات، 2 تا 7 لیوان شراب قرمز در هفته امکان دارد افسردگی را کم کند.

15. خواب را بهبود می‌بخشد.

شراب قرمز انگور سرشار از ملاتونین است، همان ترکیبی که سبب خوابیدن در انسان می‌شود. این هورمون بوسیله غده صنوبری در مغز ما تولید می‌شود. تقریباً انگورهایی که برای تولید شراب قرمز استفاده می‌شوند، بیش از خون ما حاوی ملاتونین هستند. به گفته دانشمندان، مقدار ملاتونین موجود در شراب قرمز می‌تواند به قدری زیاد باشد که به خوابیدن کمک کند. ملاتونین موجود در شراب قرمز می‌تواند ریتم شبانه روزی را تنظیم کند، در نتیجه به خواب کمک می‌نماید. در یک مطالعه دیگر، افرادی که شراب قرمز نوشیدند دارای کیفیت خواب بهتری هستند نسبت به کسانی که آب ساده می‌نوشیدند.

16. عملکرد ریه را تقویت می‌نماید.

طبق مطالعه، رسوراترول در شراب قرمز می‌تواند روند التهابی را که در بیماری انسداد ریوی مزمن (COPD) اتفاق می‌افتد، کم کند. به گفته محققان بنیاد ملی قلب و ریه در کالج امپریال لندن، استعمال دخانیات علت اصلی ابتلا به بیماری COPD است و این بیماری غیرقابل برگشت است. یک مطالعه در یونان نشان داد که دو لیوان شراب قرمز آسیب عروق ناشی از یک سیگار را کم می‌کند. طبق یک مطالعه در اوهایو، رسوراترول می‌تواند به درمان فشار خون ریوی کمک کند.

17. از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌نماید.

مطالعات نشان داده است که شراب قرمز با جلوگیری از ایجاد حفره می‌تواند از دندان‌های شما محافظت کند. شراب می‌تواند به از بین بردن باکتری‌ها از دندان کمک کند. پلی‌فنول‌های موجود در شراب قرمز می‌توانند به از بین بردن این باکتری‌ها کمک کنند. این مطالعات منع مصرف دارد. در مرحله اول، این مطالعه در یک آزمایشگاه انجام شد و منتقدان خاصی ادعا می‌کنند که شرایط داخل آزمایشگاه بسیار متفاوت از شرایط داخل دهان است. همچنین امکان دارد الکل، اسیدها و قندهای موجود در شراب قرمز فواید پلی‌فنل‌های آن را باطل کند. مصرف متوسط ​​چیزی است که ما در اینجا درباره آن صحبت می‌کنیم و حتی قبل از آن با دندانپزشک خود مشورت کنید و از او مشاوره بگیرید.

18. سطح اسیدهای چرب امگا 3 را افزایش می‌دهد.

لازم نیست به شما بگوییم که اسیدهای چرب امگا 3 چقدر مهم هستند. براساس تحقیقی از دانشگاه کاتولیک، مصرف متوسط ​​شراب قرمز می‌تواند سطح اسیدهای چرب امگا 3 را در گلبول‌های قرمز خون بالا ببرد. این مطالعه همچنین نشان می‌دهد که شراب قرمز عملکرد بهتری نسبت به سایر نوشیدنی‌های الکلی دارد.محققان حدس می‌زنند این اثر می‌تواند به پلی فنل‌های شراب نسبت داده شود. این امر همچنین می‌تواند دلیل ارتباط مصرف شراب قرمز با سلامت قلب باشد – زیرا امگا 3 به عنوان سلامتی قلب شناخته می‌شود.

19. سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌نماید.

مطالعات نشان داده است که یک لیوان شراب روزانه (به طور خاص شراب قرمز) می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و به مقابله با عفونت کمک کند. یک یا دو لیوان شراب قرمز نیز می‌تواند به شما کمک کند تا آن سرماخوردگی‌های آزار دهنده را از بین ببرید. طبق مجله اپیدمیولوژی آمریکا، این محافظت می‌تواند با شراب قرمز قوی‌تر از نوع سفید باشد. این مطالعه بیان می‌نماید که شراب قرمز می‌تواند نوعی مصونیت ایجاد کند که می‌تواند 200 ویروس تحریک‌کننده سرما را دفع کند.

طبق مطالعه دانشگاه فلوریدا، شراب قرمز پاسخ ایمنی را سرکوب نمی‌نماید. که اساساً بدان معناست که شراب به سیستم ایمنی بدن شما آسیب نمی‌رساند (البته اگر به میزان متوسط ​​مصرف شود). شما می‌توانید از مزایای شراب قرمز بدون هیچ‌گونه آسیبی به عملکرد ایمنی بدن خود بهره‌مند شوید.

20. به مقابله با بیماری پارکینسون کمک می‌نماید.

طبق مطالعه‌ای که در سال 2008 در مجله دارویی اروپا منتشر شد، رسوراترول می‌تواند از سلول‌ها و اعصاب محافظت کند و همچنین آسیب مغزی را در بیماران مبتلا به پارکینسون کم کند. این مطالعه بر روی موش‌های صحرایی با نتایج مثبت انجام شد.

رسوراترول از سلول‌های مغز در برابر آسیب‌های ناشی از لوله های وارد شده به مغز برای درمان DBS (تحریک عمیق مغز) محافظت می‌نماید. یک مطالعه آمریکایی دیگر بیان می‌دارد که رسوراترول و کوئرستین موجود در شراب قرمز امکان دارد در بیماران مبتلا به پارکینسون محافظت از نور را ایجاد کند. کاتچین‌های موجود در شراب قرمز همچنین می‌توانند از مغز در برابر صدمات ناشی از نوروتوکسین‌ها (که در شروع بیماری پارکینسون نقش دارند) محافظت کنند.

21. پیری را کند می‌نماید و سبب درخشش پوست می‌شود.

ما قبلاً دیدیم که چگونه شراب قرمز پیری بدن و مغز شما را کند می‌نماید. خوب، همچنین در جوان نگه داشتن پوست شما نیز مؤثر است. یک لیوان شراب قرمز در روز سبب درخشش پوست شما شده و خطر ضایعات پوستی پیش سرطانی را کم می‌کند. در واقع، محققان پیش‌بینی می‌کنند که کرم‌های پوستی با رسوراترول می‌توانند مورد مهم بعدی در صنعت لوازم آرایشی باشند.

شراب قرمز همچنین می‌تواند درخشش اصلی پوست شما را بازگرداند. پلی‌فنول‌های موجود در شراب می‌توانند از اکسیداسیون سلول که پوست را پیر می‌نماید جلوگیری کنند. همچنین، خواص آنتی‌اکسیدانی رسوراترول در برابر استرس اکسیداتیو که سلول‌های پوست اغلب تحت آن قرار دارند، بسیار خوب عمل می‌کنند.این آنتی‌اکسیدان به قدری قوی است که اکنون در مورد توانایی جلوگیری از سرطان پوست و سایر بیماری‌های خطرناک پوست مورد مطالعه قرار گرفته است. رسوراترول موجود در شراب قرمز همچنین از پوست در برابر اثرات مضر ناشی از اشعه ماورا بنفش محافظت می‌نماید.

22. با آکنه مقابله می‌نماید.

طبق مطالعه اخیر، رسوراترول موجود در شراب قرمز می‌تواند رشد باکتری‌های ایجاد کننده آکنه را کاهش دهد. همچنین از تکثیر کراتینوسیت‌ها، که می‌تواند سبب ضایعات آکنه شود، جلوگیری می‌نماید. ترکیب رسوراترول و بنزوئیل پراکسید می تواند اثرات ضد باکتری طولانی مدت بر روی باکتری‌های آکنه ایجاد کند.

23. آفتاب سوختگی را درمان می‌نماید.

آیا می‌دانید آفتاب‌سوختگی فقط در 20 دقیقه اتفاق می‌افتد اما 6 ساعت طول می‌کشد تا ظاهر شود؟ این بزرگترین عامل در بروز سرطان پوست است. مالیدن شراب قرمز بر روی مناطق آسیب دیده می‌تواند آفتاب‌سوختگی را تسکین دهد. فلاونوئیدهای موجود در شراب قرمز از ایجاد گونه‌های واکنش‌پذیر اکسیژن در پوست جلوگیری می‌نماید، ترکیباتی که با اشعه ماورا بنفش واکنش می‌دهند و سبب آفتاب سوختگی می‌شوند. استفاده از ضد آفتاب خود را ادامه دهید، اما همچنین هر از گاهی یک جرعه شراب قرمز بنوشید.

24. شراب قرمز موها را تقویت می‌نماید.

اعتقاد بر این است که نوشیدن شراب قرمز سبب بهبود گردش خون می‌شود که می‌تواند ریزش مو را کم کند. همچنین می‌توانید موهای خود را با شراب قرمز بشویید. بعد از شستن مو و استفاده از نرم‌کننده و شستن موها می‌توانید با شراب قرمز آبکشی کنید. اعتقاد بر این است که رسوراترول موجود در شراب قرمز سبب کاهش التهاب و تشکیل سلول‌های مرده در پوست سر شما می‌شود، در نتیجه رشد مو را تقویت می‌نماید و آن را ضخیم‌تر می‌نماید.

خواص شراب قرمز برای پوست صورت

خواص شراب قرمز برای پوست صورت را می‌شناسید؟ پوست صاف و لطیف چیزی است که بسیاری از ما به دنبال آن هستیم. انگور خواص شگفت‌انگیزی برای زیبایی و لطافت پوست دارد، این خواص در شراب قرمز هم وجود دارد. شاید برای شما جالب باشد که در انگور به‌خصوص در پوست آن، ماده‌ای وجود دارد که به زیبایی بیشتر پوست صورت کمک می‌کند. همه ما می‌دانیم که پوست برای برطرف کردن چین‌وچروک‌ها به‌صورت طبیعی کلاژن تولید می‌کند. با افزایش سن، تولید کلاژن هم کم می‌شود و به همین دلیل چین‌وچروک‌ها خود را نشان می‌دهند. خوردن روزی یک لیوان شراب قرمز، کمک می‌کند که این تولید کلاژن همچنان انجام شود و چین‌وچروکی به وجود نیاید.

خواص شراب قرمز برای خانم‌ها

خواص شراب قرمز برای خانم‌ها گاهی بیشتر از آقایان است. این شراب برای نورون‌های عصبی تأثیرات مثبتی دارد. این تأثیر در خانم‌ها بیشتر از آقایان است. خانم‌ها به زیبایی پوست خود بیشتر از آقایان اهمیت می‌دهند و به همین دلیل خواص شراب قرمز برای پوست هم برای آن‌ها اهمیت بیشتری دارد. در بدن ما آنزیمی به نام اکسیژناز وجود دارد که وظیفه آن محافظت از مغز و سلول‌های آن است. شراب قرمز بر روی ترشح این آنزیم تأثیرات مثبتی دارد و این تأثیرات در خانم‌ها بیش از آقایان است. البته این خاصیت‌ها زمانی وجود دارند که شراب به مقدار مناسب مصرف شود.

خواص شراب قرمز برای لاغری

تابه‌حال به خواص شراب قرمز برای لاغری فکر کرده‌اید؟ یعنی شما شراب بنوشید و لاغر شوید. باید بگوییم که لاغری نتیجه متابولیسم بدن است، یعنی زمانی که میزان کالری دریافتی شما کمتر از میزان کالری باشد که در طول روز می‌سوزانید، لاغر خواهید شد. شراب قرمز به شما کمک می‌کند که متابولیسم بدن خود را کنترل کنید. البته این تنها خواص شراب قرمز برای لاغری نیست. رزوراترول بر روی چربی‌ها هم تأثیر می‌گذارد و باعث هضم سریع‌تر آن‌ها می‌شود.

خواص شراب انگور برای کبد چرب

اکثر ما شنیده‌ایم که شراب برای کبد ضرر دارد اما عده کمی با خواص شراب قرمز برای کبد آشنایی دارند. کبد عضوی از بدن است که به‌نوعی وظیفه پاک‌سازی قسمت‌های مختلف را بر عهده دارد. به همین دلیل خودش سریع‌تر از عضوهای دیگر دچار آسیب می‌شود. با پاک‌سازی کبد شما می‌توانید بدنی سالم‌تر و پوستی زیباتر داشته باشید. خواص شراب قرمز به شما کمک می‌کند که کبد خود را پاک‌سازی کنید و از نتایج آن شگفت‌زده شوید.

خواص شراب قرمز برای فشارخون

فشارخون بالا یکی از بیماری‌هایی است که نه‌ تنها به‌تنهایی خطرناک است، بلکه باعث بیماری‌های مزمن دیگری هم می‌شود. نوشیدن شراب قرمز باعث گشادشدن شریان‌های خونی می‌شود، همین موضوع به کاهش فشارخون کمک به سزایی می‌کند. در مطالب بالا گفتیم که مصرف شراب قرمز به کاهش کلسترول خون کمک می‌کند، این موضوع هم به کاهش فشارخون ارتباط مستقیم دارد. درصورتی‌که رگ‌های قلب گرفته باشند، نوشیدن شراب قرمز کمک می‌کند که این رگ‌ها باز شوند. از دیگر خواص شراب قرمز می‌توان به رقیق کردن خون هم اشاره کرد.

خواص شراب انگور برای کلیه

استفاده از شراب انگور و خواص آن به منظور سلامت بیشتر کلیه و دفع سنگ کلیه

شراب انگور به عنوان یکی از مشروبات الکلی شناخته می‌شود که می‌تواند مضرات بسیاری را داشته باشد. با اینکه استفاده از این الکل در اسلام حرام اعلام شده است، این ماده که در کنار مضرات خود، مزایایی نیز دارد. مزایای که بر روی سلامتی برخی از دستگاه‌های بدن تاثیرات مثبت گذاشته و می‌تواند مشکلات سیستم‌های مختلف بدن را حل کند. یکی از شناخته شده‌ترین مزایای استفاده از شراب انگور را می‌توان بر روی سلامت کلیه‌ها و دفع سنگ کلیه دانست. خواص شراب انگور برای کلیه به گونه‌ای است که می‌تواند سبب کاهش مشکلات کلیه و دفع شدن ساده و راحت سنگ کلیه شود. با استفاده به اندازه از شراب انگور می‌توان کلیه را از وجود سنگ در آن پاک‌سازی کرد و سلامتی بیشتری را برای کلیه‌های خود به ارمغان آورد.

بهترین شراب قرمز

به دنبال بهترین شراب قرمز برای لذت بردن در تعطیلات آخر هفته هستید؟ چگونه بهترین شراب قرمز را برای خود انتخاب کنیم؟  شراب‌های قدیمی قیمت بیشتری نسبت به شراب‌های غیر قدیمی دارند. نقطه مقابل شراب قدیمی، یک شراب غیر قدیمی است، که معمولاً ترکیبی از محصول دو یا چند سال است. این یک روش معمول برای شراب‌سازانی است که سال به سال به دنبال سبکی ثابت از شراب هستند.

چه چیزی شراب قرمز را “عالی” می‌کند؟

یک شراب قرمز عالی به ذائقه شخصی بستگی دارد. برای انتخاب شراب عالی برای کام خود، مهم است که تا حد امکان انواع انگور را امتحان کنید. طعم شراب قرمز با شراب سفید از چند جهت متفاوت است:

 • سطوح بالاتر تانن
 • سطوح بالاتر الکل
 • بدن سنگین تر
 • مشخصات طعم متفاوت
 • پتانسیل افزایش پیچیدگی در مزه

همه این خصوصیات از فرآیند تخمیر ناشی می‌شود، جایی که پوست انگور همراه با آب در مخزن باقی می‌ماند. کهنه شدن بشکه و بطری نیز نقش مهمی ایفا می‌کند، با سبک هوازی تر شراب سازی که روش بلوغ شراب را تغییر می‌دهد. ماهیت این فرآیندها و کیفیت انگور است که بیشترین تأثیر را بر طعم و ویژگی شراب دارد.

شراب قرمز چگونه تهیه می‌شود؟

می‌بینید که این یک روند جالب است. در مرحله اول، انگور چیده می‌شود. سپس مرحله پردازش فیزیکی را طی می‌کنند. انگور را درون سطل ریخته و به کارخانه شراب‌سازی منتقل می‌کنند.

متابی سولفیت سدیم از مواد نگهدارند لازم برای جلوگیری از کپک زدن شراب میباشد.

سپس، فرآیند سرنوشت‌سازی وجود دارد. انگورهایی که به کارخانه شراب‌سازی می‌رسند ترکیبی از ساقه و برگ و سایر قسمت‌های گیاه است که امکان دارد طعم تلخی به شراب تمام شده بدهد. از این رو، ساقه‌ها و برگ‌ها از میوه جدا می‌شوند. انگور کمی له می‌شود. شدت خرد کردن بنا به ترجیح شراب ساز می‌تواند متفاوت باشد. مخلوط خرد شده برای تخمیر در ظرف فولاد ضد زنگ (یا بتن) پمپ می‌شود.

سوربات پتاسیم یکی از انواع مواد شیمیایی لازم برای نگهداری از شراب است.

اینجاست که جدایی فازهای جامد و مایع اتفاق می‌افتد. پوست میوه‌ها به سطح شناور می‌شوند و یک کلاهک تشکیل می‌دهند. دما نیز کنترل می‌شود زیرا تخمیر سبب آزاد شدن گرما می‌شود که اگر کنترل نشود، می‌تواند عطر و طعم را مختل کند. آب از انگور استخراج می‌شود. سپس، مرحله دوم تحول میکروبیولوژیکی وجود دارد. جایی که اسید مالیک موجود در انگور تحت تأثیر باکتری‌ها به اسید لاکتیک تبدیل می‌شود. سپس شراب قرمز دفع می‌شود (یک ماده نگهدارنده دی اکسید گوگرد برای جلوگیری از فساد باکتری اضافه می‌شود).

و سپس قبل از بطری گذاری (دوره از چند روز تا چند ماه متغیر است) در مخازن فولادی ضد زنگ یا بتن پیر می‌شود. شراب سپس تحت جریمه قرار می‌گیرد، جایی که در نهایت هرگونه نقص (مانند تانن‌های اضافی) اصلاح می‌شود. تصفیه بعد از این اتفاق می‌افتد، جایی که شراب با از بین بردن سلول‌های مخمر یا باکتری باقی‌مانده کاملاً شفاف می‌شود (این، به ترجیح شراب ساز بستگی دارد). در پایان، شراب در بطری‌های شیشه‌ای با درپوش‌های چوب پنبه‌ای پر می‌شود (بطری‌سازی نامیده می‌شود).

بنزوات سدیم یکی از مواد نگهدارنده اسیدی موثر میباشد که برای جلوگیری از تخمیر شدن شراب استفاده میشود.

شراب قرمز به مراتب بهتر از شراب سفید است. تفاوت اصلی مربوط به نحوه تخمیر آب انگور است. برای تهیه شراب سفید، انگور فشرده می‌شود و پوست، دانه‌ها و ساقه‌های آن قبل از تخمیر برداشته می‌شود. اما در مورد شراب قرمز، انگور خرد شده مستقیماً با پوست، دانه‌ها و ساقه‌ها تخمیر می‌شوند (غالباً در صورت وجود ساقه ها و برگ‌ها از بین می‌روند). این پوست‌های انگور رنگ آن را به شراب می‌دهند. از آنجا که شراب قرمز با پوست انگور غوطه‌ور است (و شراب سفید چنین نیست)، در آن ترکیبات مفیدتری نسبت به شراب سفید وجود دارد.

عوارض شراب قرمز چیست؟

1-اثرات رقیق شدن خون

رسوراترول همچنین به دلیل خاصیت ضد انعقادی خود شناخته شده است. این بدان معنی است که این ترکیب می‌تواند خاصیت انعقادی پلاکت‌های خون را که برای لخته شدن خون لازم است، مهار کند. همه اینها هنگامی که به همراه داروهای رقیق‌کننده خون رسوراترول مصرف می‌کنید تهدید می‌شوند. نتیجه می‌تواند خونریزی بیش از حد باشد.

2- اثرات آن در دوران بارداری و شیردهی

مصرف الکل به هر شکل در دوران بارداری بی خطر است. این می‌تواند سبب نقایص مادرزادی در نوزاد شود و حتی می‌تواند سبب سقط جنین شود. شراب قرمز نیز منع بزرگی برای مادران شیرده است. الکل از طریق شیر مادر منتقل می‌شود و منجر به اختلال در مهارت‌های یادگیری در کودک می‌شود.

3- مانع بهبودی عضلات می‌شود.

در صورت مصرف مقادیر زیاد، رسوراترول می‌تواند چرخه ترمیم عضلات را مختل کرده و به پیری کمک کند. مصرف شراب همچنین امکان دارد خطر ابتلا به سرطان پستان را بالا ببرد.

4-سردرد

این وضعیت اغلب همراه با گرگرفتگی و حالت تهوع است. سردرد در عرض 15 دقیقه پس از مصرف یک لیوان شراب قرمز ایجاد می‌شود. این وضعیت در شراب سفید یا سایر مشروبات الکلی مشاهده نمی‌شود. غلظت بالای سولفیت، تانن، هیستامین و پروستاگلاندین در شراب قرمز می‌تواند سبب این سردردها شود.

چند روش برای جلوگیری از این سردردها:

 • نوشیدن یک لیوان آب بعد از هر لیوان شراب.
 • دو آسپرین مانند ایبوپروفن یا پاراستامول مصرف کنید که رقیق‌کننده خون هستند. این موارد فقط در صورت چسبیدن به یک یا دو لیوان شراب توصیه می‌شود و نه بیشتر.
 • از خوردن مواد قندی همراه با شراب خودداری کنید.

سایر عوارض جانبی مصرف شراب قرمز

نوشیدن شراب همچنین می‌تواند سبب آسم، نقرس، بی‌خوابی، فشار خون بالا و پانکراتیت شود. اگر فردی هستید که در معرض خطر یکی از این شرایط قرار دارید یا از آن رنج می‌برید، از مصرف شراب قرمز خودداری کنید.مصرف بیش از حد شراب قرمز می‌تواند سبب ایجاد یک یا چند مورد از این عوارض شود. با این حال، طبق متوسط ​​مطالعات، مصرف متوسط ​​خوب است. اما برای داشتن امنیت لازم، در صورت خطر احتمالی از مصرف خودداری کنید.

با توجه به انواع شراب قرمز، جدا از آنچه در ابتدا مشاهده کردیم، ما می‌خواهیم چند مورد دیگر را به لیست اضافه کنیم.

 • شراب قرمز آلمانی، که شامل ترولینگر، اسپوتبوروندر و دورنفلدر است.
 • شراب‌های قرمز خشک، همان چیزی است که قبلاً دیده‌ایم – Merlot ،Pinot Noir ،Red Zinfandel ،Cabernet Sauvignon و شیراز.
 • شراب پاتریتی، یک مارک شراب استرالیایی که در سال 1926 تولید شد.

طرز تهیه شراب انگور سیاه مست کننده

1. ماهی قزل آلا کبابی با کره شراب قرمز

 • 1 عدد موسیر خرد شده
 • ½ فنجان شراب قرمز
 • ½ فنجان کره نمک
 • ¼ فنجان سرکه بالزامیک
 • 1 ½ فنجان برگ آویشن، تازه
 • 2 فیله ماهی سالمون وحشی
 • روغن زیتون، در صورت لزوم
 • نمک و فلفل برای چشیدن

طرز تهیه شراب انگور

دستورالعمل پخت شراب انگور

در یک قابلمه، روی حرارت متوسط ​​و کم، موسیر، شراب و سرکه بالزامیک را با هم مخلوط کنید. حدود 10 دقیقه بپزید یا مایع آن به نصف کاهش یابد. بعد از خنک شدن، کره، آویشن و چند اینچ فلفل را اضافه کنید. مواد را با استفاده از کفگیر کاملاً مخلوط کنید. مخلوط را روی یک بسته پلاستیکی بریزید.آن را بغلتانید، انتهای آن را بچرخانید و هنگام پخت ماهی، آن را در فریزر ذخیره کنید.یک کوره را روی متوسط ​​تا زیاد گرم کنید. ماهی قزل آلا را با روغن زیتون، نمک و فلفل مالیده و آن را روی گریل بگذارید. به مدت 4 تا 5 دقیقه بپزید. دوباره برای 2 تا 3 دقیقه بپزید. با یک تکه کره شراب قرمز که روی آن آب شده سرو کنید.

2. شراب قرمز ریسوتو

آنچه شما نیاز دارید:

 • 500 میلی‌لیتر آب مرغ یا سبزیجات
 • 85 گرم کره
 • 1 پیاز متوسط ​​خرد شده
 • 200 گرم برنج ریزوتو دانه گرد
 • 500 میلی‌لیتر شراب قرمز (ترجیحاً مرکبات)
 • پارمزان رنده، یا هر جایگزین دیگر، برای سرو

طرز تهیه شراب انگور

دستورالعمل پخت شراب انگور

در یک قابلمه، آبگرم را گرم کرده و در کنار اجاق گاز گرم کنید. در یک قابلمه کم عمق دیگر، نیمی از کره را ذوب کنید. پیاز را با نمک و فلفل اضافه کرده و به مدت 5 تا 7 دقیقه یا تا زمانی که نرم شود تفت دهید. باید کره را جذب کند. نیمی از شراب را به همراه کمی نمک و فلفل هم بزنید. 5 تا 7 دقیقه بپزید تا برنج شروع به خشک شدن کند. مرتبا هم بزنید. می‌توانید چند ملاقه مایع گرم اضافه کنید و به جوشیدن ادامه دهید – به آرامی هم بزنید. پس از خشک شدن برنج و نیاز به مایعات بیشتر، شراب باقیمانده را اضافه کنید.

به صورت دسته‌ای مقدار بیشتری ذخیره کنید و هم بزنید. تا وقتی کار با پخت و پز تمام شد، برنج نرم می‌شود. نشاسته از دانه‌ها شسته می‌شود.این امکان دارد حدود 30 دقیقه طول بکشد. اما از مقدار زیادی سهام استفاده کنید. ریزوتو را از روی حرارت برداشته و کره باقی‌مانده را قطعه قطعه کنید. با ذوب شدن آن را درون برنج هم بزنید. می‌توانید چاشنی را بچشید و تنظیم کنید.در کاسه‌های کم عمق و با پاشیدن پارمزان سرو کنید. ظرف چند دقیقه به بهترین وجه ارائه می‌شود.

3. سس شراب قرمز

آنچه شما نیاز دارید

 • ¼ فنجان موسیر خرد شده
 • ½ فنجان آب گوشت گاو
 • ½ فنجان شراب قرمز
 • 2 قاشق غذاخوری کره
 • 1 قاشق غذاخوری گل محمدی خرد شده، اختیاری
 • روغن زیتون، در صورت لزوم، برای پوشش ظرف

دستور پخت

 • روی حرارت متوسط، روغن زیتون را به اندازه کافی در قابلمه بریزید و آن را بپوشانید.
 • موسیر را اضافه کرده و بپزید تا نیمه شفاف شود.
 • شراب قرمز و مایع اضافه کنید.
 • اکنون کره و رزماری خرد شده را اضافه کنید.

چگونه شراب قرمز را انتخاب و نگهداری کنیم؟

ذخیره مناسب شراب برای حفظ کیفیت، رنگ، طعم و طعم آن ضروری است. شراب به دلیل محتوای الکلی کم کاملاً فساد پذیر است، بنابراین باید با احتیاط فراوان ذخیره شود. بطری‌های شراب قرمز بهتر است به صورت ایستاده ذخیره شوند. این سبب می‌شود که چوب پنبه مرطوب بماند. اگر چوب پنبه‌ها به مرور خشک شوند، هوا می‌تواند به شراب نفوذ کرده و آن را اکسید و خراب کند. نگاهی به مواد نگهدارنده شراب بیاندازید. مردم معمولاً فکر می‌کنند که طعم شراب با افزایش زمان بهتر می‌شود، اما این مورد در مورد همه شراب‌ها وجود ندارد. بیشتر شراب‌های قرمز ساخته شده امروزه برای مصرف فوری مصرف می‌شوند.

این شراب‌ها باید ظرف یک یا دو ماه مصرف شوند. شراب قرمز باید به دور از اشعه ماورا بنفش خورشید و حتی نور شدید و مهتابی نگهداری شود زیرا سبب خراب شدن آن می‌شود. شراب معمولاً در بطری‌های تیره ذخیره می‌شود. اما این طعم آن را کاملاً تضمین نمی‌نماید زیرا حتی کمی نور می‌تواند در آن نفوذ کند. می‌توانید شراب را در یک جعبه نگه دارید یا آن را در یک پارچه بپیچید. شراب باید دور از مواد شیمیایی، غذا و سایر بوهای خانگی نگهداری شود زیرا چوب پنبه بطری کاملاً متخلخل است.

استفاده از اسید اسکوربیک جهت تثبیت شراب:  فروش اسید اسکوربیک که یک ماده ضروری برای جلوگیری از اکسیداسیون شراب می باشد. این ماده خوراکی درست قبل از تصفیه و بطری کردن شراب به آن افزوده می شود ، و نه تنها از کپک شراب جلوگیری می کند بلکه باعث تشدید رنگ  ، عطر و طعم آن می شود. استفاده از اسکوربیک اسید باعث می شود که میزان استفاده از متابی سولفیت پتاسیم که برای تثبیت شراب استفاده می شود را کم کنید.

می‌تواند بو را به راحتی جذب کند و طعم و مزه شراب را از بین ببرد. می‌توانید شراب قرمز خود را در یک انبار مخصوص شراب ذخیره کنید تا حداکثر ظرفیت ذخیره‌سازی را داشته باشد. شراب نباید تحت هیچ نوع ارتعاشی قرار گیرد زیرا ارتعاش با پیری تداخل می‌نماید و رسوباتی را که به روند بلوغ کمک می‌کنند، تحریک می‌نماید. دما یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر کیفیت و توسعه شراب است. دمای مناسب سرو شراب بین 50 تا 65 درجه فارنهایت است. نوشیدن بیش از حد شراب سبب می‌شود که طعم الکل بیش از حد مشهود باشد و سرد بودن آن سبب تلخی و قابض شدن آن می‌شود.

قبل از سرو کردن بطری را برای چند لحظه به حالت ایستاده بگذارید تا رسوبات موجود در شراب برطرف شود. پس از باز شدن، سعی کنید بطری را ظرف دو تا سه روز تمام کنید زیرا اکسیژن وارد بطری می‌شود و سبب خراب شدن و تخریب شراب قرمز می‌شود. می‌توانید آن را به مدت یک یا دو روز در یخچال نگهداری کنید و از قبل آن را خارج کنید تا در دمای مناسب گرم شود.

بهترین موارد استفاده از شراب قرمز چیست؟

شراب قرمز در آشپزی، به عنوان ماریناد، به عنوان یک ماده پخت و پز، و به عنوان یک ماده طعم دهنده در یک ظرف آماده استفاده می‌شود. افزودن شراب به آشپزی طعم و عطر غذا را تشدید می‌نماید. باید در مورد مقدار شراب مصرف شده در هنگام پخت و پز دقت شود. افزودن مقدار کمی شراب بی‌نتیجه خواهد بود و مصرف آن بسیار زیاد خواهد بود.

برای افزایش عطر و طعم ظرف از مقدار کمی در عین حال قابل توجه استفاده کنید. درست قبل از سرو، شراب را به غذا اضافه نکنید زیرا کیفیت خشن به غذا می‌بخشد. شربت را به مدت 10 دقیقه با غذا یا سس بپزید تا ظرف بیشتر شود. از آنجا که شراب های قرمز از نظر ماهیت بسیار اسیدی هستند، سبب می‌شوند طعم‌های موجود در ظرف شکسته شود، به شرطی که تانن زیادی در آنها نباشد. شراب قرمز به طور عمده برای طعم دادن به دسرها استفاده می‌شود. برای آشپزی حتی از شراب قرمز خشک استفاده می‌شود.

نتیجه‌گیری نهایی درباره شراب و مصرف آن

خواص شراب قرمز برای بسیاری هنوز ناشناخته است. ازآنجایی‌که نوشیدن شراب در دین اسلام حرام است، بسیاری تصور می‌کنند که این نوشیدنی فقط ضرر و معایب دارد، درصورتی‌که این‌طور نیست. در مطالب بالا 7 مورد از مهم‌ترین خاصیت‌های شراب قرمز برای بدن و سلامتی را بیان کردیم. نکته مهمی که باید به آن دقت داشته باشید، میزان شرابی است که شما مصرف می‌کنید.

تمام خواص گفته شده برای زمانی است که شما روزانه یک لیوان شراب بنوشید، مصرف بیشتر از این مقدار نه‌تنها مزیتی برای شما ندارد، بلکه ضررهایی هم برای سلامتی خواهد داشت.به شما توصیه می‌کنیم که در مصرف هیچ چیز، به‌خصوص شراب قرمز افراط نکنید، مصرف کم و مداوم برای شما مزیت‌ها و خواص بیشتری دارد

بهترین شراب دنیا برای کجاست؟

انسان ها بیش از 6000 سال است که از شراب لذت می برند و محبوبیت این نوشیدنی تنها با گذشت زمان افزایش یافته است. از طریق استفاده از فناوری کشاورزی و ظهور تجارت جهانی، کشورهای بیشتری نسبت به قبل در قرن بیست و یکم شراب تولید می‌کنند.

اما فقط 10 کشور 80 درصد شراب روی کره زمین را تولید می کنند. 4 منطقه اصلی شراب در جهان فرانسه، ایتالیا، ایالات متحده آمریکا و اسپانیا هستند. آنها بیش از نیمی از شراب جهان را تولید می کنند. این 4 کشور برتر شراب برای پر کردن 5771 استخر در اندازه المپیک شراب تولید می‌کنند! اما کدامیک بهترین هستند؟ بهترین شراب دنیا برای کجاست؟ پاسخ این سوال واقعاً به ترجیحات شخصی بستگی دارد.

یک رتبه‌ بندی که سالانه  کارخانه شراب سازی Zuccardi Valle de Uco واقع در استان مندوزا آرژانتین در صدر فهرست سال 2021 قرار گرفت و برای سومین سال متوالی به عنوان بهترین کارخانه شراب سازی جهان انتخاب شد.

21 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • محمد

  با سلام. تقلید در همه جا بد نیست. شما در همین تولید این نوشیدنی حرام و نجس دارید از طرف مقابل سؤال می کنید (و انجام دستور العمل او حکم همان تقلید کردن را دارد) برای خرید خانه یا خودرو از بنگاه مربوطه یا متخصصین مربوطه پرس و جو و تقلید می کنیدو صریح قرآن کریم شراب را عملی پلید و از جانب شیطان معرفی کرده و انسان ها را به اجتناب از آن فرماند میدهد. جایگاه انسان، حیوانیت و این دنیایی بودن نیست بلکه خداگونه شدن است و مقام خلیفه اللهی . جایگاهی صد البته برتر از کره مریخی این جهانی . کمی تفکر کافیه

  پاسخ
 • حیدری

  درود
  شراب انگور قرمز از انگورشانی،درست میشه وخواص زیادی داره به حرام و حلال بودن کاری ندارم از هر چیزی زیاده روی در آن خوب نیست روزانه یه استکان کوچیک،کافی است یا هفته ای یه فنجان پس بخورید وحرام اسلام را حلال کنید

  پاسخ
  • ناشناس

   وقتی اسلام شرابخواری رو حرام کرده ،پس یقینا مضره ، نمیشه با فتاوای من درآوردی حلالش کرد…

   پاسخ
 • علیداد ارزمند

  سلام میخواستم بدونم آیا فواید خوردن شراب ناشتا اثبات شده ؟ چون تو چندتا سایت خوندم که اگر شراب رو قبل صبحانه مصرف کنید فواید زیادی داره. ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
 • دکتر علی احدیان

  فواید شراب در طب سنتی ثابت شده ، بنظرم در تولیدش راهکاری شاید وجود داشته باشه که بتونیم از خواصش استفاده کنیم

  پاسخ
  • حامد

   شراب واقعا عالیه از هز لحاظ

   پاسخ
 • طهماسب علی یاری

  شراب انگور چقدر طول میکشه تا جا بیوفته ، و آیا روشی وجود داره که بشه حلال استفاده بشه؟

  پاسخ
 • مشتی باش روزگار همیشگی نیست

  با این همه خواص خداییش چرا باید اسلام این نوشیدنی رو حرام کنه

  پاسخ
 • احمد متوسلیان

  سلام‌ در مورد خواص شراب انگور برا کلیه هم زیاد خوندم هم زیاد شنیدم..ولی مسئله اصلی اینکه دینمون مصرف شراب رو حرام دونسته
  حالا باید برای مصرف شراب چیکار کرد؟

  پاسخ
 • حسین ایمانی

  با سلام و خسته نباشید. تمامی مطالب شما را مطالعه کردم مفید و قابل استفاده هستند خیلی متشکر وقدردانی از زحمات شما دست اندرکاران محترم و عزیز گرامی .

  پاسخ
 • جواد

  سلام
  در شراب منافع مادی نیز وجود دارد
  اما بدونید مضرات معنوی و دنیایی آن بیشتر و شدید تره

  پاسخ
  • امیر

   کی میخایید این حرف هایه احمقانه دست بکشید کدوم مضرات معنوی و دنیایی ؟؟ اصن یعنی چی این حرف سلامت خودمونو ب خطر بندازیم و شراب نخوریم ک مضرات معنوی نصیبمون نشه ؟
   کشور هایه دیگه دارن مریخ میرن اقامت کنن شما احمق ها هنوز ب فکره مضرات معنوی هستید.؟

   پاسخ
   • آوا

    👌🏼👌🏼👌🏼

    پاسخ
   • صابر

    ای ول دمت گرم . مشکل از آن شروع میشه که ما ایرانی بجای فکر کردن تقلید میکنیم

    پاسخ
   • آرتمیس

    از نظر علم انرژی و متافیزیک
    مشروب چاکرا تاج و چشم سوم میبنده
    و رنگ هاله انرژتیکی انسان عوض میکنه

    پاسخ
    • ناشناس

     ثابت کن متافیزیک هست

     پاسخ
  • Saeedeh

   🤣🤣🤣🤣

   پاسخ
 • بهنوش امینی

  در مورد روش تولید یکم بیشتر توضیح بدین

  پاسخ
  • وحید

   برای از بین بردن کپک چیکار کنیم

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست