اسید اسکوربیک در صنایع غذایی

اسید اسکوربیک در صنایع غذایی کاربردهای بسیاری دارد. چرا که امروزه استفاده از مواد شیمیایی در صنایع غذایی بسیار گسترده شده است. این اسید را می‌توان در مواد طبیعی بسیاری نیز یافت. اما استفاده از آن امروزه به عنوان‌های متفاوت در خوراکی‌ها رواج یافته است. شما عزیزان نیز می‌توانید از این ماده در تولیدات خود استفاده کنید.پیشگامان شیمی یکی از شرکت‌های وارد کننده انواع مواد اولیه شیمیایی مورد استفاده در صنایع غذایی است. این شرکت همچنین به فروش مواد شیمیایی مورد نیاز شرکت‌های دارویی نیز می‌پردازد. با این حساب می‌توان گفت سلامت‌ترین محصول ممکن را به شما ارائه می‌دهد.پیشگامان شیمی روند خرید ساده‌‌ای نیز دارد. کافی است با یک تماس از ما محصولات مدنظر خود را سفارش دهید. کارشناسان ما آماده ارائه مشاوره و محصولات به شما عزیزان می‌باشند.

کاربرد اسید اسکوربیک در صنایع غذایی

این محصول نوعی ماده غذایی است که موردنیاز بدن انسان است. البته این محصول نیز همانند هر چیز دیگر تا زمانی که از آن به اندازه کافی استفاده کنید مفید است. در غیر اینصورت می‌تواند مضر باشد. این اسید در صنایع متفاوتی به کار گرفته می‌شود. از جمله این صنایع می‌توان به صنایع دارویی، آرایشی بهداشتی و غذایی اشاره کرد. از اسید اسکوربیک در صنایع دیگر نیز به میزان بسیار کم استفاده می‌شود.

با این حال طبیعت در خوراکی‌های متفاوت از این محصول استفاده کرده است. پرتقال، گریپ فروت و کلم بروکلی تنها تعدادی از محصولاتی هستند که این ماده را به صورت طبیعی در خود دارند. جالب است بدانید اسید اسکوربیک در صنایع غذایی باعث جذب بسیاری از ویتامین‌ها نیز کمک می‌کند. از جمله این ویتامین‌ها می‌توان به ویتامین C اشاره کرد.

از اسید اسکوربیک در صنایع آرایشی بهداشتی نیز به عنوان یک آنتی اکسیدان طبیعی استفاده می‌شود. می‌دانیم که رادیکال‌های آزاد می‌توانند آسیب‌های بسیاری به پوست برسانند. همچنین به کنترل میزان PH پوست کمک می‌کند. از جمله مصارف دیگر اسید اسکوربیک در صنایع می‌توان به استفاده در صنایع تولید عکس و تصفیه آب اشاره کرد. در صنایع تصفیه آب این محصول می‌تواند ید درون آب را حذف کند.میکروسکوپ فلورانس یکی دیگر از محصولاتی است که با استفاده از اسید اسکوربیک می‌توان آن را تولید کرد. از این میکروسکوپ برای درک زیست شناسی سلولی استفاده می‌شود.

استفاده از اسید اسکوربیک در صنایع غذایی

این محصول می‌تواند موجب حفظ سلول‌ها از آسیب‌های سلولی و هر آنچه که می‌تواند به سلول‌های لایه‌های زیرین پوست آسیب بزند شود. همچنین از اسید اسکوربیک برای بهبود عملکرد درون سلولی استفاده می‌شود. این محصول یکی دیگر از موادی است که می‌تواند به حفظ سلامت عروق خونی کمک کند. همچنین این محصول به حفظ بافت‌های خاص بدن همانند بافت غضروفی کمک می‌کند.اصلی‌ترین کاربرد این محصول در غذاهای صنعتی امروز به عنوان نگهدارنده است. به خصوص درباره محصولات گوشتی می‌توان از این ماده به عنوان نگهدارنده استفاده کرد. اسید اسکوربیک در صنایع غذایی پروتئینی می‌تواند از ایجاد تغییر در رنگ و طعم در بلند مدت جلوگیری کند. البته این محصول می‌تواند در زمان‌های مختلفی به محصول افزوده شود.

استفادها ز این محصول در بافت‌های گوشتی تنها به برخی از انواع گوشت محدود می‌شود. برای مثال در بسته بندی برخی ماهی‌ها مشاهده شده افزودن اسید اسکوربیک می‌تواند باعث زنگ زدگی در احشام داخلی ماهی شود.اما این محصول به عنوان قاتل میکروب‌ها در بافت‌های گوشتی شناخته می‌شود. یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث شده از این محصول در صنایع نگهدارنده استفاده شود نیز همین است. اسید اسکوربیک می‌تواند میزان PH را در گوشت تغییر دهد. به همین دلیل از انواع تغییرات در حجم و رنگ گوشت جلوگیری می‌کند.

اسید اسکوربیک به عنوان طعم‌دهنده‌

این اسید نیز همانند اسیدهای دیگر که در طبیعت یافت می‌شوند می‌تواند روی طعم محصولات غذایی تاثیر گذار باشد. به یاد داشته باشید که تمام اسیدهایی که در میوه‌ها و مرکبات یافت می‌شود، می‌توانند در شرایط مختلف روی طعم خوراکی‌ها تاثیر گذار باشند. این محصول می‌تواند به عنوان طعم دهنده در انواع تارت مورد استفاده قرار گیرد. همچنین در آب نبات‌ها، مرباها، ژله‌ها، انواع آب‌میوه‌های صنعتی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اسید اسکوربیک در صنایع نانوایی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این محصول می‌توان در تولید انواع بهبود دهنده‌های آرد استفاده کرد. چرا که خواص بسیاری به آرد اضافه می‌کند. یکی از این خواص طعم بهتر نان است. زمانی که از اسید اسکوربیک در صنایع غذایی و نانوایی استفاده می‌شود، میزان گلوتن در نان افزایش می‌یابد. در نتیجه نانواها می‌توانند نان‌های بزرگ‌تری تولید کنند. بدون اینکه نان خرد یا در وسط آن خشکی ایجاد شود.

از سوی دیگر این محصول می‌تواند زمان پخت نان را کاهش داده و کیفیت آن را از نظر طعم افزایش دهد. همچنین می‌تواند نان‌های نازک‌تر و نرم‌تری به شما بدهد. همچنین ماندگاری نان با استفاده از اسید اسکوربیک بیشتر می‌شود. به یاد داشته باشید که این محصول ممکن است در زمان تولید آرد به آن اضافه شود. یا اینکه با استفاده از بهبود دهنده‌ها نانواها آن را به نان اضافه کنند.

اسید اسکوربیک در میوه‌ها

فرآوری میوه‌ها زمان و هزینه زیادی طلب می‌کند. با استفاده از این محصول می‌توان به بهبود روند فرآوری میوه‌ها کمک کرد. آن هم بدون اینکه آسیبی به میوه‌ها برسد.میوه‌هایی همانند سیب زمانی که در فضای باز و در معرض اکسیژن قرار گیرند، به سرعت اکسید شده و قهوه‌‌ای می‌شوند. این میوه‌ها دیگر قابل استفاده نبوده و دور ریخته می‌شوند. با افزودن اسید اسکوربیک به این محصولات می‌توان روند اکسید شدن را کند کرد. همچنین می‌توان فساد کلی محصولاتی مانند میوه‌ها را کاهش داد.

این محصول همانطور که اشاره کردیم قاتل میکروب‌ها است. میکروب‌ها و موادی که باعث فساد می‌شوند، با استفاده از اسید اسکوربیک کاهش می‌یابند. پس شما محصولاتی سالم‌تر، شاداب‌تر و با طراوت بیشتر در دسترس دارید. در بسیاری از محصولاتی که با فرآوری میوه‌ها تولید می‌شوند، لازم است میوه‌ها خرد یا فشرده شوند. طی این فرآیند ممکن است بخش بزرگی از ویتامین‌ها و مواد مغذی از بین می‌روند.

بسیاری از تولید کنندگان نوشیدنی‌های میوه‌‌ای و آب میوه‌ها به دنبال افزایش فروش هستند. مصرف کننده‌ها نیز به دنبال خواص میوه‌ها هستند. یکی از خواص اسید اسکوربیک در صنایع غذایی بازگشت دادن برخی از این خواص از دست رفته است. فراموش نکنید استفاده از اسید اسکوربیک در صنایع غذایی تاثیر خاصی روی طعم این محصولات ندارد. بنابراین یکی از بهترین گزینه‌ها برای استفاده در صنایع میوه می‌باشد.

اسید اسکوربیک در غذای حیوانات

بسیاری از غذاهای سگ و گربه که تهیه می‌کنید مواد افزودنی دارند. یکی از این مواد اسید اسکوربیک است. استفاده از این اسید علاوه بر خواص نگهدارنده و حفظ کننده، به دلایل دیگری نیز صورت می‌گیرد. عفونت‌های ویروسی زیادی هست که می‌تواند حیوانات خانگی به خصوص گربه‌ها را درگیر خود کند. با استفاده از قرص اسید اسکوربیک می‌توان از بروز این عفونت‌های ویروسی جلوگیری کرد. همچنین به دلیل طعم ندادن این ماده به غذای حیوانات استفاده از اسید اسکوربیک در صنایع غذایی حیوانی بیشتر از پیش رواج یافته است. حیوانات شما نیز تمایل به استفاده از این محصول دارند.

پیشگامان شیمی یکی از شرکت‌های توزیع اسید اسکوربیک در صنایع غذایی است. شما عزیزان می‌توانید با یک تماس از مشاوره تخصصی این شرکت و محصولات این شرکت بهره‌مند شوید. ما آماده ارائه بهترین خدمات به شما عزیزان هستم. اما نظرات شما می‌تواند دلگرمی ما در ارائه این اطلاعات باشد.

منابع: Ascorbic Acid

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست