مواد اولیه صنایع غذاییمواد اولیه شیمیایی

صمغ عربی

سفارش محصول تماس با کارشناس

خرید صمغ عربی خوراکی

شما می‌توانید برای تهیه این محصول در کیسه‌های ۲۵ کیلوگرمی وارداتی از کشور آلمان و نیجریه و فرانسه با درجه خلوص ۹۹.۹% در گریدهای غذایی و دارویی به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید.قرن‌هاست که از صمغ عربی در داروها، مواد پخت، وسایل و چوب استفاده می‌شود. این سابقه طولانی در تمدن‌هایی به قدمت مصری‌ها و قبایل بومی استرالیا دارد. این پادشاهی‌ها و قبایل به طرز شگفت‌آور متنوعی از این صمف استفاده می‌کردند، از تهیه دسر گرفته تا درمان بواسیر. صمغ عربی، که گاهی صمغ اکاسیا یا پودر اکاسیا نیز نامیده می‌شود، محصولی الیافی است که از شیره طبیعی سخت شده دو نوع درخت آکاسیا وحشی ساخته می‌شود. در سراسر جهان، صمغ عربی با نام‌های مختلفی از جمله صمغ آکاسیا، پودر آکاسیا، صمغ سنگال، صمغ هندی و دیگران نامگذاری می‌شود.

صمغ عربی چیست؟

صمغ عربی (Acasia senegal) نوعی فیبر مشتق‌ شده از گیاه است که ساختار آن اجازه می‌دهد تا در آب سرد یا گرم (به معنی آن “محلول در آب”) حل شود، از آن‌جا که این یک محصول طبیعی و گیاهی است، مناسب برای گیاه‌خواران است (بر خلاف سایر محصولات دارای کیفیت مشابه مانند ژلاتین).این ماده ترکیبی پیچیده از پلی ساکاریدها و گلیکوپروتئین‌ها، در درجه اول در صنایع غذایی به عنوان یک تثبیت‌کننده مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده خوراکی بوده و دارای عدد  E414 است. هنگام خرید صمغ عربی به این نکته توجه کنید که این ماده با نام صمغ آکواریا یا پودر آکاسیا نیز خوانده می‌شود، یک محصول فیبر دار ساخته شده از دو نوع درخت آکواریک وحشی است. در سراسر جهان، این صمغ به نام‌های بسیاری از جمله:

 • صمغ آواکیا
 • صمغ عربی
 • پودر آکاسیا
 • صمغ سنگال
 • صمغ هند و دیگران نام‌گذاری می‌شود.

جهت خرید صمغ عربی با ما تماس بگیرید.

بیشترین میزان تولید صمغ عربی

درخت آکاسیا یک درخت در خانواده گیاهان است که بیشتر برای تولید محصولات صمغ عربی استفاده می‌شود. این درختان بیشتر در سودان رشد می‌کنند، اما در سایر نقاط آفریقا مانند:

 • کنیا
 • مالزی
 • نیجر
 • نیجریه
 • سنگال

نیز یافت می‌شود. آنچه که در مورد درختان آکاسیا جالب است این است که آن‌ها بیشترین میزان صمغ عربی را تولید می‌کنند وقتی که آن‌ها شرایط “نامطلوب” مانند خاک فقیر، خشک‌سالی یا گرمای زیاد را تجربه می‌کنند. این عوامل در واقع برخی از درختان را آسیب می‌زند اما باعث افزایش تولید این نوع فیبر می‌شود. بیشترین خرید صمغ عربی توسط کشور فرانسه صورت می گیرد.

خواص صمغ عربی

۳. صمغ عربی می تواند مانع از تشکیل کریستال‌های قند، به عنوان عامل ضد تبلور در آب‌نبات‌ها شود. از ریزش کریستال جلوگیری می‌کند، همچنین می‌تواند به طور مؤثری چربی شیر را در قند شیر امولسیون کند تا از ریختن آن جلوگیری شود.
۴. خرید صمغ عربی به منظور لعاب روی سطح شکلات انجام می شود، به طوری که شکلات فقط در دهان آب می‌شود و در دست‌ها آب نمی‌شود.
صمغ عربی
خرید عمده صمغ عربی
۵. صمغ آکاسیا در نوشابه‌های امولسیون شده مانند کولا برای امولسیون و پراکندگی روغن‌های اساسی و رنگدانه‌های محلول در روغن استفاده می شود تا از رنگدانه شدن تنگناها در جایی که روغن‌های اساسی و رنگدانه‌ها در طول ذخیره‌سازی شناور می شوند جلوگیری شود.
۶. صمغ اَقاقیا همچنین به عنوان ماده مهار نوشیدنی‌های دارای روغن نباتی و رزین به منظور افزایش تنوع ظاهری نوشیدنی استفاده می‌شود.

کاربرد صمغ عربی

امروزه در بسیاری از صنایع مرتبط با غذا استفاده می‌شود. به عنوان مثال، ژلاتین، نشاسته اصلاح‌شده، صمغ عربی و پکتین انواع اصلی از صمغ‌های مورد استفاده در بسیاری از محصولات شیرینی می‌باشد. صمغ برای کمک به تثبیت محصولات از جمله:

 • در پوشش‌های انواع شکلات و دراژه استفاده می‌گردد.
 • به عنوان بافت‌دهنده در پاستیل عمل می‌کند.
 • در محصولات غذایی جهت پایدارکننده و افزایش ویسکوزیته محصول مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • در صنایع چاپ به جهت خاصیت روان‌کنندگی در انواع جوهرهای چاپ به‌کار برده می‌شود.
 • در تولید انواع نوشابه‌ها و آب‌نبات‌ها و آدامس نیز مصرف دارد.
 • در نقاشی از آن به عنوان یک ماده چسبنده در آبرنگ استفاده می‌شود.
 • به آبرنگ حجم یا غلظت می‌دهد بدون آن‌که رنگ ارزش رنگی خود را از دست دهد.
 • برای آبرنگ‌ها یک ترکیب اتصال‌دهنده استدر تولید ذغال از آن استفاده فراوانی می‌شود.
 • در تولید سیگار نیز به عنوان چسبنده کاغذ سیگار می‌باشد.
 • ماده چسبنده در تمبرهای پستی نیز صمغ عـربی می‌باشد.
 • در آبرنگ نقاشی و نیز تمبر پستی به‌عنوان یک ماده چسبنده به‌کار می‌رود.
 • تثبیت‌کننده مواد تشکیل‌دهنده عطر و ادکلن می‌باشد.

شایع‌ترین استفاده از این فیبر در تولید نوشیدنی‌ها و در پخت و پز است، به ویژه برای تثبیت بافت محصولات، افزایش ویسکوزیته مایعات و کمک به حجم‌ دادن به محصولات پخته‌شده (مانند کیک).

مزایای دارویی عربی صمغ:

مطالعات بر روی حیوانات و انسان نشان می‌دهد که مزایای مرتبط با صمغ عربی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تأمین منبع پری بیوتیک و فیبر محلول.
 • تغذیه باکتری‌های سالم (پروبیوتیک‌ها) در روده.
 • کمک به افزایش سیری و سیری.
 • کمک به کاهش وزن و به طور بالقوه جلوگیری از چاقی.
 • خرید صمغ عربی به عنوان خرید مواد اولیه دارویی به منظور درمان علائم IBS و یبوست.
 • کمک به تنظیم سطح کلسترول.
 • مبارزه با مقاومت به انسولین، از جمله در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲.
 • کاهش پلاک دندان روی لثه و دندان، به علاوه مبارزه با التهاب لثه.
 • به لطف تانن‌ها، فلاونوئیدها و رزین‌ها، دارای اثرات ضد سرطان، ضد التهاب و آنتی‌اکسیدان است.
 • کمک به کاهش التهاب و قرمزی پوست.

صمغ عربی طبیعی، خوراکی و به طور کلی برای مصرف انسان بی‌خطر تلقی می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که غیر سمی است، به ویژه هنگامی که در مقادیر نرمال / متوسط ​​استفاده می‌شود و توسط افراد دارای حساسیت به گلوتن تحمل می‌شود. در حالی که صمغ شناخته شده برای انسان و حیوانات قابل هضم است، از دهه ۱۹۷۰ توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده به عنوان یک فیبر غذایی بی‌خطر در نظر گرفته شده است.استفاده از صمغ عربی نه تنها به افزایش کالاهای پخته شده، مانند کیک کمک می‌کند، بلکه فیبر محلول طبیعی را به دستور العمل‌ها اضافه می‌کند. صمغ عربی یک پروبیوتیک طبیعی و منبع فیبرهای غذایی محلول است (یک پلی‌ساکارید پیچیده)، به این معنی که انسان نمی تواند کربوهیدرات‌های آن را هضم کند. این امر در حقیقت هنگامی که صحبت از سلامت روده، هضم و حتی سلامت قلب و عروق می‌شود، فوایدی دارد زیرا فیبر محلول به اتصال کلسترول کمک می‌کند.هنگامی که صمغ آکاسیا را می خورید، با کمک باکتری‌ها / میکروارگانیسم‌ها در روده بزرگ تخمیر می شود. این امر به “تغذیه” باکتری‌های پروبیوتیک خوب در روده کمک می‌کند که نقش‌های مهمی در بدن دارند.

یک مطالعه نشان داد که مکمل چهار هفته‌ای با ۱۰ گرم در روز صمغ عربی منجر به افزایش قابل توجهی در باکتری‌های Bifidobacteria ،Lactobacteria و Bacteriodes می شود که نشان دهنده اثر پری بیوتیک است.از آنجا که منبع غلیظ فیبر در رژیم غذایی است، صمغ اَقاقیا می‌تواند به احساس سیری در افراد کمک کند، به مهار اشتیاق و پرخوری و احتمالاً در کاهش وزن و کاهش سطح کلسترول کمک می‌کند. نتایج حاصل از یک مطالعه نشان داد که دو ترکیب مختلف صمغ عربی قادر به کاهش قابل توجه کالری مصرف‌کنندگان در سه ساعت پس از مصرف صمغ عربی است. در دوزهای ۴۰ گرم، کاهش قابل توجهی در مصرف انرژی ۱۰۰-۲۰۰ کیلوکالری حاصل شد، در حالی که دوزهای ۱۰ یا ۲۰ گرمی منجر به کاهش مصرف انرژی در حدود ۱۰۰ کیلوکالری شد.مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۲ در مجله تغذیه منتشر شد برای تعیین اثرات مصرف منظم عربی لثه (GA) بر شاخص توده بدن و درصد چربی بدن در زنان بالغ سالم انجام شد.

این آزمایش دو بازو، تصادفی، کنترل شده با دارونما، دوسوکور شامل ۱۲۰ زن سالم که به دو گروه تقسیم شدند: یک گروه آزمایشی متشکل از ۶۰ داوطلب که به مدت شش هفته GA (30 گرم در روز) دریافت می‌کنند و یک گروه دارونما ۶۰ داوطلب دریافت پکتین (۱ گرم در روز) برای مدت زمان مشابه. نتایج حاصل از این مطالعه نشان می‌دهد که “مصرف GA باعث کاهش قابل توجه BMI و درصد چربی بدن در زنان بالغ سالم می‌شود” و این اثر می‌تواند به طور بالقوه در درمان چاقی استفاده شود. در صنعت غذا بحث درمورد اینکه چه مقدار کالری مقادیر کمی صمغ عربی می‌تواند وجود داشته باشد، وجود دارد و از هم اکنون صمغ عربی صمغی حدود یک تا دو کالری در هر گرم در نظر گرفته می‌شود. از آنجا که قابل هضم نیست، در صورت مصرف در مقادیر نرمال، هیچ مقدار کالری ندارد. این بدان معناست که شما نباید نگران کمک صمغ عربی قند، کربوهیدرات یا “کالری خالی” در رژیم غذایی خود باشید. از آنجا که اکثر دستورالعمل‌ها یک تا ۱۰ گرم در کل دستورالعمل را می‌طلبند، بنابراین می‌توانید انتظار داشته باشید که در هر وعده فقط چندین کالری از لثه عربی مصرف کنید.

تاریخچه صمغ عربی

در سال ۱۴۴۵، شاهزاده هنری ناوبر یک پست تجاری در جزیره آرگین (خارج از ساحل موریتانیای مدرن) برپا کرد، که صمغ اَقاقیا را برای پرتغال به دست آورد. با ادغام تاج‌های پرتغال و اسپانیا در سال ۱۵۸۰، اسپانیایی‌ها به نفوذ غالب در طول ساحل تبدیل شدند. در سال ۱۶۳۸، آن‌ها توسط هلندی‌ها جایگزین شدند، که اولین کسانی بودند که شروع به سوء استفاده از تجارت صمغ اَقاقیا کردند. این صمغ تولید شده توسط درختان اَقاقیا از طارزا و برانا، برتر از آنچه قبلاً در عربستان سعودی به دست آمده بود، در نظر گرفته می‌شد.تا سال ۱۶۷۸، فرانسوی‌ها، هلندی‌ها را به بیرون رانده بودند و در سنت لوئیز در دهانه رود سنگال مستقر شده‌اند. صمغ آکاسیا به نقش اساسی در چاپ نساجی و بنابراین در اقتصادهای پیش صنعتی فرانسه، بریتانیا و سایر کشورهای اروپایی پرداخت.

در طول قرن ۱۸th، رقابت آن‌ها در مورد این کالا چنان شدید بود که برخی در مورد جنگ لثه صحبت کردند.قبایل آفریقای غربی برای تجارت صمغ عربی در باکل در رود سنگال، ۱۸۹۰، ملاقات می‌کنند برای بیشتر قرن ۱۸ و ۱۹، صمغ عربی عمده صادرات مستعمرات تجاری فرانسه و انگلیس در سنگال و موریتانی مدرن بود.غرب آفریقا تا قرن ۱۸ میلادی تنها تأمین‌کننده آدامس جهانی اَقاقیا بود و صادرات آن در مستعمره فرانسه سنت لوئیس تنها در دهه ۱۸۳۰ به دو برابر افزایش یافت. آفریقا به صادرات صمغ عربی در مقادیر زیادی ادامه داد – از مناطق ساحل در آفریقای غربی آفریقا (سنگال مدرن، موریتانی، مالی، بورکینا فاسو، و نیجر) و آفریقای استوایی فرانسه (چاد مدرن) تا زمانی که این کشورها استقلال خود را در سال ۱۹۵۹- ۱۹۵۹ به دست آوردند.

صمغ عربی از کجا بخریم؟

شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی از برترین شرکت‌های فعال در زمینه خرید و فروش مواد اولیه شیمیایی در ایران می‌باشد.این شرکت واردکننده مواد اولیه دارویی، صنعتی، آرایشی بهداشتی، اسانس‌ها، غذایی با بهترین قیمت و کیفیت می‌باشد. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

صمغ عربی از کجا تهیه کنیم

صمغ عربی / صمغ اقاقیا یکی از مواد افزودنی صمع های محبوب در اکثر کشورهاست. به عنوان یک تامین کننده و وارد کننده حرفه ای صمغ عربی / صمغ اقاقیا ، شرکت بین المللی پیشگامان شیمی تقریباً ۱۵ سال است که انواع صمغ های گیاهی را از چین تهیه و صادر می کند ، لطفا اطمینان حاصل کنید که خرید صمغ عربی را از شرکت ما انجام می دهید.
لطفا قبل از خرید درباره ما بدانید و در صورت بروز هرگونه سوال و مشکل لطفاً از طریق sales@irchem.ir برای ما ایمیل ارسال کنید ، ما در عرض ۱ روز کاری به شما پاسخ خواهیم داد.

یک دیدگاه

 1. سلام برای تولید موبر از کدوم صمغ باید استفاده کرد و این که موجود دارید ازش ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید