ضد عفونی کننده دست (فرمول WHO)

استونضد عفونی کننده دست

آیا نمی‌توانید ضد عفونی کننده دست در سوپرمارکت یا داروخانه محلی خود پیدا کنید؟ شما تنها نیستی. مغازه‌های محلی هفته‌ها قبل همه ضدعفونی کننده ها را فروخته‌اند. خوشبختانه، تولید ضد عفونی کننده دست آسان بوده و در خانه انجام می‌شود. من امروز صبح یک سری از دستورالعمل توصیه شده توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) تهیه کردم. این دستورالعمل برای استفاده در منزل (توسط مجله علمی G. Chang) کوچک شده است.

ضد عفونی کننده دست خانگی (فرمول WHO)

برای تهیه ضد عفونی کننده دست خانگی، موارد زیر را در اندازه 2 لیوان مخلوط کنید:

  • یک لیوان ایزوپروپیل الکل 99٪ یا یک لیوان الکل اتانول 96 %
  • یک قاشق غذاخوری هیدروژن پراکسید
  • و یک قاشق چایخوری گلیسیرین گیاهی. گلیسیرین یک مرطوب‌کننده است. آن را در بخش لوازم آرایشی در داروخانه‌ها، سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های مواد غذایی سالم جستجو کنید.
  • به اندازه کافی آب اضافه کنید تا نسبت آب به سایر مواد به 30 درصد برسد. سپس کاملاً مخلوط کنید.

توجه: دوستانم محمد و مهسا در مورد یک ضد عفونی کننده دست که از 2 قسمت 91٪ ایزوپروپیل الکل و 1 قسمت ژل آلوئه‌ورا ساخته شده است، به من گفتند. نمی‌دانم آیا این فرمول به اندازه فرمول پیشنهادی WHO مؤثر است. بر اساس آنچه خوانده‌ام، هدف دستیابی به یک ضد عفونی کننده دست است که 75٪ ایزوپروپیل الکل داشته باشد. فرمول WHO این هدف را برآورده می‌کند.

نکته دیگر: مقامات بهداشتی به ما می‌گویند که شستن دست با آب و صابون کافی است، به شرط آنکه حداقل 20 ثانیه کاملاً (از جمله ناخن‌های خود را بکشید). هنوز هم مواردی وجود دارد که به آب و صابون دسترسی ندارید. مانند وقتی که مجبور شدید در ماشین خود غذا بخورید، پس از توقف در فروشگاه مورد علاقه خود. یا وقتی صابون رستوران تمام شده است، یا دستشویی آنقدر ناخوشایند است که به هر حال آرزو ندارید دستان خود را در آنجا بشویید. بله، بطری‌های ضد عفونی کننده دست گاهی راحت هستند.

ممکن است دوست داشته باشید قبل از پر کردن بطری‌ها، آن‌ها را لیبل بزنید. من چند شیشه از این محلول تهیه کردم و هرکدوم را در یکی از جاهای زیر گذشتم: کشوی میز کارم، جیب کتم و محفظه ماشینم.

ایزوپروپیل الکل 99٪، یا IPA 99٪، یک مایع قابل اشتعال، بی‌رنگ و قابل اشتعال است و بوی مشخص دارد. این است که در ساخت استون و مشتقات آن و به عنوان یک حلال استفاده می‌شود. به طور موضعی به عنوان آنتی‌بیوتیک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ایزوپروپیل الکل، همچنین 2 پروپانول نامیده می‌شود، یکی از رایج‌ترین اعضای خانواده الکل از ترکیبات آلی است. این الکل اولین الکل تجاری مصنوعی بود؛ شیمی‌دانان شرکت استاندارد نفت نیوجرسی  اولین‌بار در سال 1920 در هنگام مطالعه محصولات جانبی نفتی آن را تولید کردند. این به راحتی از واکنش پروپیلن با اسید سولفوریک تهیه می‌شود و سپس هیدرولیز می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست