مواد اولیه صنعتیمواد اولیه دارویی و پزشکیمواد اولیه شیمیایی

آمونیوم کلراید (نشادر)

سفارش محصول تماس با کارشناس

خرید آمونیوم کلراید صنعتی

خرید آمونیوم کلراید (نشادر)، که نمک آمونیاک و کلرید هیدروژن است. استفاده اصلی آن به عنوان یک منبع نیتروژن در کود و به عنوان یک الکترولیت در سلول‌های خشک است و همچنین به طور گسترده‌ای به عنوان یکی از اجزای گالوانیزه، تینینگ و جوش لحیم‌کاری برای حذف پوشش‌های اکسید از فلزات است و به این ترتیب میزانن چسبندگی را در لحیم‌کاری بهبود می‌بخشد.

قیمت نشادر صنعتی

به انگلیسی Ammonium chloride
اسامی دیگر نشادر ، نمک آمونیاک، سالمیاک
cas number ۱۲۱۲۵-۰۲-۹
فرمول شیمیایی NH۴Cl
درصد خلوص ۹۸%
شکل ظاهری پودر سفید رنگ
گرید صنعتی
بسته بندی کیسه ۲۵ کیلویی
محل تحویل تهران
قیمت تماس بگیرید

خرید نشادر که یک ترکیب معدنی با فرمول NH۴Cl و یک جامد سفید و بی‌بو است. که در آب بسیار محلول است. محلول‌های آمونیوم کلرید، کمی اسیدی هستند.نمک آمونیوم معمولاً روی زباله‌های حاصل از میعان گازهای مشتق شده از زغال سنگ تشکیل می‌شود. همچنین در بعضی از انواع دریچه های آتشفشانی یافت می‌شود. نمک آمونیوم عمدتاً به عنوان کود و ماده شیرین کننده در برخی از مشروبات الکلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نمک آمونیوم محصول واکنش اسید هیدروکلریک و آمونیاک است. آمونیوم کلرید در هر دو فرم بدون آب و سه هیدرات یافت می‌شود. ساختار شبکه آن سه‌گانه است.آمونیوم کلراید می‌تواند با ترکیباتی مانند هیدروکسید سدیم یا هیدروکسید پتاسیم واکنش دهد تا گاز آمونیاک تولید کند.

آمونیوم کلراید (نشادر)

خواص آمونیوم کلراید

NH4C فرمول شیمیایی

۵۳.۴۹ g·mol⁻¹

جرم مولی
بی‌بو خواص فیزیکی

۱.۵۱۹ g/cm3

چگالی

۳۳۸in ⁰C, 640 in ⁰F, and 611 in K

نقطه ذوب

۵۲۰ in ⁰C, 968 in ⁰F, and 793 in K

نقطه جوش
آمونیاک مایع، هیدرازین، به مقدار کمی محلول در استون و محلول در دی‌اتیل اتر، اتیل استات (۲۴۴ گرم در لیتر در -۱۵ درجه سانتی‌گراد، ۲۹۴ گرم در لیتر در ۰ درجه سانتی‌گراد، ۳۸۳ گرم در لیتر در دمای ۲۵  درجه سانتی‌گراد) انحلال پذیری

−۳۱۴.۴۳ kJ/mol

آنتالپی استاندار

−۲۰۲.۹۷ kJ/mol

انرژی آزاد گیبس

۱.۶۴۲ at 20 ⁰C

ضریب شکست (nD)

تولید آمونیوم کلراید

نشادر محصول فرآیند سلوی است. به غیر از کلرید آمونیوم، کربنات سدیم محصول دیگری از فرآیند سلوی است.

CO۲ + ۲ NH۳ + ۲NaCl + H۲O → ۲NH۴Cl + Na۲CO۳

معمولاً از این روش برای به حداقل رساندن آزادسازی آمونیاک از برخی فعالیت‌های صنعتی استفاده می‌شود.

از نظر تجاری، نشادر از ترکیب آمونیاک (NH۳) با هیدروژن کلرید (گاز) یا اسید هیدروکلریک تهیه می‌شود.

NH۳ + HCl → NH۴Cl

واکنش با آمونیوم کلرید – برای آزادسازی گاز آمونیاک، آمونیوم کلراید با باز قوی واکنش نشان می‌دهد.

NH۴Cl + NaOH → NH۳ + NaCl + H۲O

با گرم کردن این ترکیب، آمونیوم کلراید طبیعت خنثی را نشان می‌دهد، اما در واقعیت، آمونیوم کلراید به آمونیاک تجزیه می‌شود و گاز کلرید هیدروژن روی حرارت قرار می‌گیرد.

NH۴Cl → NH۳ + HCl

محلول نشادر در آب دارای pH در محدوده ۴.۶ تا ۶ است.

تاریخچه آمونیوم کلراید

اشاره باستان در مورد آمونیوم کلراید در ۵۴۴ بعد از میلاد مسیح در چین بود. در آن زمان دو منبع برای آمونیوم کلراید وجود داشت.
منبع اول منافذ ذخایر ذغال سنگ زیرزمینی در آسیای میانه، به طور خاص، در کوه‌های تیان شان بود.
منبع دوم نشادر فومارول‌های آتشفشان کوه تفتان در جنوب شرقی ایران بود.
کلمه نشادر از اصطلاح ایرانی نشادر گرفته شده است که به معنای دوباره جاودانه است.نشادر در آن زمان در امتداد جاده ابریشم از شرق به چین و از غرب به سرزمین‌های مسلمان و اروپا منتقل می‌شد. اعراب مصر آمونیوم کلراید را در ۸۰۰ A.D از سوزاندن سرگین  شتر کشف کردند، که  بعدها به عنوان منبع جایگزین آمونیوم کلراید در آسیای میانه تبدیل شد.

کاربردهای آمونیـوم کلراید (نشادر):

  • کودهای شیمیایی کاربرد اصلی نشادر به عنوان منبع نیتروژن در کودها است.
  • فلزکاری – در تهیه فلزاتی که با روکش قلع، گالوانیزه یا لحیم کاری شده اند، آمونیوم کلراید به عنوان یک ux استفاده می‌شود. آمونیوم کلراید به عنوان ux که سطح آن را تمیز می‌کند، کار می‌کند.
  • پزشکی – آمونیوم کلراید درحوزه پزشکی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. آمونیوم کلراید در داروهای سرفه استفاده می‌شود. نمک‌های آمونیوم برای کاهش تهوع و استفراغ مفید هستند. در درمان آلکالوز متابولیک شدید، آمونیوم کلراید به عنوان یک عامل اسیدی کننده سیستمیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. آمونیوم کلراید در آزمایش بارگیری اسید خوراکی برای تشخیص اسیدوز توبول دیستال کلیوی نیز مفید است.
  • غذا – آمونیوم کلراید به عنوان یک ماده مغذی مخمر در تهیه نان و به عنوان یک ترکیب اسیدی استفاده می‌شود. در شیرینی‌های تیره موسوم به سلمیاک، از نشادر به عنوان ادویه استفاده می‌شود. سلمیاک یک شیرین تیره است که در شمال اروپا و سایر کشورهای مجاور از محبوبیت بالایی برخوردار است. در کوکی‌های پخته شده از آمونیوم کلراید برای به دست آوردن بافت ترد استفاده می‌شود. آمونیوم کلراید به عنوان نشادر در ایران، تاجیکستان، هند، پاکستان و برخی از کشورهای عربی شناخته شده است. در سمبوسه‌ها و زلوبیا از نشادر برای بهبود تردی آن‌ها استفاده می‌شود.
  • آزمایشگاه – برای تولید دمای پایین در حمام‌های خنک کننده، از نشادر استفاده می‌شود. به عنوان یک محلول buer، آمونیوم کلراید همراه با آمونیاک استفاده می‌شود. در دیرینه شناسی، حذف شده و کاملاً بی‌ضرر است.
  • شناوری – با کمک محلول کلرید آمونیوم، ماهی مرکب غول پیکر و برخی دیگر از گونه‌های بزرگ ماهی مرکب، خاصیت شناوری خنثی در آب دریا را حفظ می‌کنند زیرا چگالی محلول آمونیوم کلراید کمتر از چگالی آب دریا است. محلول آمونیوم کلراید مانند سلیمیکی، به همین دلیل طعم ماهی مرکب غول پیکر زیاد مورد توجه انسان قرار نمی‌گیرد.
  • سایر کاربردها – برای کاهش مشکلات تورم خاک رس، از نشادر به میزان ۵ درصد در محلول آبی استفاده می‌شود. آمونیوم کلراید به عنوان الکترولیتی در باتری‌های روی و کربن استفاده می‌شود. آمونیوم کلراید در شامپو مو و مواد تمیز کننده نیز استفاده می‌شود. نشادر به عنوان چسب برای اتصال دو تخته سه لا استفاده می‌شود. برای رنگ آمیزی، برنزه کردن، چاپ نساجی و خوشه بندی پنبه از نشادر در صنایع نساجی و چرم استفاده می‌شود. در آغاز قرن بیستم در پیل لکلانشه، آمونیوم کلرید در محلول آبی به عنوان الکترولیت مورد استفاده قرار گرفت. آمونیوم کلراید در اتوی که برای لباس استفاده می‌شود، کاریرد دارد.

ایمنی استفاده از آمونیوم کلراید

قرار گرفتن در معرض نشادر به میزان متوسط خطرناک است و باعث تحریک، تنگی نفس، سرفه، حالت تهوع و سردرد می‌شود. بیشترین میزان قرار گرفتن در معرض نتیجه تماس با فرم دود این ماده شیمیایی (فوم آمونیوم موریات و بخور سالون آمونیونی) است که یک ذره کاملاً تقسیم شده و در هوا پراکنده است. دو‌د می‌تواند باعث تحریک شدید چشم شود. قرار گرفتن مداوم در معرض آن می‌تواند باعث حساسیت مانند آسم شود یا بر عملکرد کلیه تأثیر بگذارد. در صورت تماس تصادفی، فوراً به مراقبت‌های پزشکی توجه کنید و این اقدامات و کمک‌های اولیه را انجام دهید:
تماس با پوست: بلافاصله پوست را با آب و صابون ضد عفونی شستشو داده و از نرم کننده بر روی ناحیه تحریک شده استفاده کنید.
تماس چشمی: حداقل ۱۵-۲۰ دقیقه چشم را با آب بشویید.
بلع: دهان را کاملاً با آب بشویید. استفراغ را القا نکنید.
استنشاق: مصدوم را به هوای تازه منتقل کنید و در صورت لزوم از تنفس مصنوعی استفاده کنید.

برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض آمونیوم کلرید، رعایت نکات ایمنی مناسب هنگام کار با آمونیوم کلرید در محیط کار، بسیار اهمیت دارد. برای جلوگیری از بروز حوادث، کارمندان را در مورد نحوه استفاده و نگهداری مناسب آموزش دهید. در هر زمان از لباس‌های محافظ، عینک و دستکش‌های غیرقابل نفوذ استفاده کنید. حتماً بعد از دست زدن به آمونیوم کلرید، دستان خود را بشویید.اطمینان حاصل کنید که در هر مکانی که نشادر مورد استفاده قرار می گیرد، ایستگاه‌های تهویه مناسب و شستشوی چشم وجود دارد. در صورت آلودگی لباس، سریعا آن را تعویض کنید. همچنین مهم است که غلظت های موجود در هوا کنترل شود.

فروش نشادر صنعتی

فروش نشادر صنعتی در کیسه‌های ۲۵ کیلوگرمی باتری گرید تیانجین با کیسه زرد و چاپ مثلثی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد.شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، فروش آمونیوم کلراید مورد نیاز صنایع مختلف را با بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید