اسیدهای هیدروکسی (AHA و BHA): چرا باید از آنها استفاده کنید؟
 • AHA و BHA برای پوست شما

  چه تازه کار مراقبت از پوست باشید و چه خود را یک متخصص مراقبت از پوست بدانید، به احتمال زیاد از محصولی استفاده کرده‌اید که حاوی نوعی هیدروکسی اسید است. در حالی که این نام در ابتدا کاملاً ناموزون به نظر می‌رسد، اما اجازه ندهید نام آن شما را فریب دهد.

  اسیدهای هیدروکسی دارای مزایای مختلفی هستند که می‌توانند به تغییر شکل پوست شما کمک کنند. انواع مختلفی از اسیدهای هیدروکسی وجود دارد و نیازهای پوست شما بهترین مورد را برای شما تعیین می‌کند. اسیدهای هیدروکسی مانند اسید گلیکولیک و اسید لاکتیک و همچنین اسیدهای هیدروکسی بتا مانند اسید سالیسیلیک وجود دارد. بسته به اینکه از کدام یک استفاده می‌کنید، می‌تواند به صافی، سفت شدن پوست و روشن شدن چهره کمک کند.

  بنابراین، دقیقاً از کجا می‌دانید به کدام اسید هیدروکسی نیاز دارید و چه کاری می‌تواند برای شما انجام دهد؟ بیایید نگاهی بیندازیم به اسیدهای اصلی – اسیدهای هیدروکسی آلفا، اسید گلیکولیک، اسید لاکتیک، اسید سالیسیلیک تا دقیقاً توضیح دهیم که هرکدام از این‌ها چه کاری انجام می‌دهند تا بتوانید ترکیب آن‌ها را در برنامه مراقبت از پوست خود انجام دهید.

  فروش آلفا هیدروکسی اسید (َAHA)

  اسیدهای آلفا و بتا هیدروکسی چیست؟

  وقتی از اسیدهای هیدروکسی صحبت می‌کنیم، دو نوع مختلف وجود دارد که به آن‌ها اشاره می‌کنیم. اسیدهای آلفا هیدروکسی، که به نظر می‌رسد نامی است که اکثر مردم با آن آشنا هستند، اسیدهای طبیعی گیاهی هستند.

  آلفا اسید هیدروکسی، که به آنها AHA نیز گفته می‌شود، از نیشکر، شیر یا میوه گرفته می‌شود. اسیدهای هیدروکسی آلفا را در محصولات مراقبت از پوست پیدا خواهید کرد که تمرکز آن‌ها بر تحریک روند بازسازی طبیعی پوست است که آن را به یک اسید مشترک در محصولات ضد پیری تبدیل می‌کند. از دیگر مزایای اسیدهای هیدروکسی آلفا می‌توان به ایجاد یک فرآیند لایه‌برداری ملایم و کمک به حفظ رطوبت پوست اشاره کرد.

  نوع دیگر اسید هیدروکسی اسید، بتا هیدروکسی اسید (BHAs) است. مانند اسیدهای هیدروکسی آلفا، اسیدهای هیدروکسی بتا نیز به طور طبیعی از گیاهان گرفته می‌شوند. حتی وقتی صحبت از پوست می‌شود برخی از مزایای اصلی را دارند.

  وقتی اسیدهای هیدروکسی در محصولات مراقبت از پوست مورد علاقه شما تزریق می‌شوند، قادر به تجزیه سلول‌های مرده پوست و پشتیبانی از لایه‌برداری سالم هستند. در غلظت‌های پایین، اسیدهای هیدروکسی می توانند به طور قابل توجهی به بهبود چهره کمک کنند. در غلظت‌های بالاتر، اسیدهای هیدروکسی آلفا قادر به نفوذ عمیق‌تر به لایه‌های زیرین پوست هستند که دارای مزایای اضافی مانند حمایت از کلاژن و الاستین – پروتئین‌های ضروری پوست شما – و کمک به بهبود سلامت پوست از درون است.

  تفاوت بین اسیدهای هیدروکسی آلفا و اسیدهای هیدروکسی بتا چیست؟

  تفاوت اصلی این دو در حلالیت آن‌هاست. اسیدهای هیدروکسی آلفا در آب حل می‌شوند در حالی که اسیدهای هیدروکسی بتا در روغن حل می‌شوند. این مفید است که بدانید نوع پوست شما روی اینکه کدام نوع اسیدهای هیدروکسی بهتر کار خواهد کرد تأثیر می گذارد.

  اکنون که دانستیم اسیدهای هیدروکسی آلفا و هیدروکسی اسیدهای بتا چیست، وقت آن است که نگاهی دقیق به اسیدهای اصلی بیندازیم. موارد زیر برخی از متداول ترین انواع اسیدهای هیدروکسی آلفا و اسیدهای هیدروکسی بتا است که در اکثر محصولات مراقبت از پوست مشاهده خواهید کرد.

  فروش ماندلیک اسید
  ماندلیک اسید

  برخی از اسیدهای آلفا هیدروکسی رایج کدامند؟

  رایج‌ترین AHA ها عبارتند از اسید ماندلیک، اسید گلیکولیک، اسید هیدروکسی کاپروئیک، اسید کاپریلیک، اسید لاکتیک، اسید سیتریک، اسید مالیک و اسید تارتاریک. BHA هایی که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل اسید سالیسیلیک، سالیسیلات بتائین و سالیکس آلبا از عصاره پوست بید است.

  در زیر تجزیه و تحلیل متداول‌ترین AHA ها و BHA ها و فواید آن‌ها آورده شده است.

  اسید گلیکولیک: انواع پوست

  که معمولاً به عنوان بهترین اسید آلفا هیدروکسی شناخته می شود اسید گلیکولیک است. از علاقه مندان به مراقبت از پوست گرفته تا متخصصان پوست، گلیکولیک اسید به عنوان مؤثرترین اسید آلفا هیدروکسی شناخته شده است. گلیکولیک اسید یک اسید آلفا هیدروکسی است که به طور طبیعی وجود دارد و از نیشکر گرفته می‌شود.

  این کوچکترین مولکول اسید آلفا هیدروکسی است که برخی توانایی‌های جدی نفوذ را در آن ایجاد می‌کند. گلیکولیک اسید آلفا هیدروکسی اسیدی است که قادر است به سرعت در عمق لایه‌های زیرین پوست نفوذ کند. گلیکولیک اسید اساساً برای حمایت از تولید کلاژن سالم و ایجاد لایه‌برداری روی پوست کار می‌کند.

  و از آنجا که اسید گلیکولیک قادر است به پوست نفوذ کند، یکی از اسیدهای آلفا هیدروکسی است که برای بهبود ظاهر خطوط ریز و چین و چروک بهترین عملکرد را دارد.

  گلیکولیک اسید همچنین برای کمک به بازگرداندن رطوبت به پوست مفید است. این امر نه تنها به حفظ رطوبت کمک می‌کند، بلکه برای جلوگیری از از دست دادن رطوبت نیز شناخته شده است. با استفاده از این مزایا، اسید گلیکولیک بر روی انواع مختلف پوست به خوبی کار می‌کند اما برای افرادی که پوستی خشک و بالغ دارند بهتر است.

  با این حال، کسانی که انواع حساس‌تری دارند، ممکن است توانایی نفوذ عمیق اسید گلیکولیک را بیش از حد شدید ببینند و به جای آن باید یکی از آلفا هیدروکسی اسیدهای محبوب را انتخاب کنند.

  اسید لاکتیک: پوست حساس

  آلفا هیدروکسی اسید محبوب دیگر اسید لاکتیک است. اسید لاکتیک یک اسید طبیعی است که از شیر حاصل می‌شود.برخلاف اسید گلیکولیک، اسید لاکتیک از نظر اندازه بسیار بزرگتر است و آن را به عنوان یک روش درمانی بهتر برای سطح پوست معرفی می‌کند. اسید لاکتیک بیشتر به دلیل فواید لایه‌بردار و بازیابی رطوبت در سطح پوست شناخته می‌شود.

  در غلظت‌های بالاتر، اسید لاکتیک به دلیل خاصیت روشن‌کنندگی پوست و توانایی افزایش ضخامت پوست شناخته شده است که آن را به یک درمان عالی برای تغییر رنگ پوست و کاهش ظاهر چین و چروک تبدیل می‌کند. اسید لاکتیک یکی از انواع ملایم‌تر اسیدهای آلفا هیدروکسی است بنابراین برای انواع پوست از جمله حساس به خوبی کار می‌کند.

  سالیسیلیک اسید: آکنه

  اگر تا به حال یک محصول ضد آکنه تهیه کرده‌اید، در مورد اسید سالیسیلیک چیزی شنیده‌اید. سالیسیلیک اسید نوعی اسید بتا هیدروکسی است که از پوست بید حاصل می‌شود.

  همانند اسیدهای هیدروکسی آلفا، سالیسیلیک اسید قادر به لایه‌برداری از پوست است که به از بین بردن سلول‌های مرده پوست کمک می‌کند. با این حال، به عنوان اسید بتا هیدروکسی در این لیست، اسید سالیسیلیک قادر به حل شدن در روغن و نفوذ در منافذ پوست به تجزیه آن‌ها و از بین بردن ترشحات پوستی است.

  سالیسیلیک اسید ضد باکتری است همچنین دلیل دیگری که یک ماده محبوب ضد آکنه است. یکی دیگر از مزایای مشترک سالیسیلیک که آنقدرها مورد بحث قرار نگرفته است، توانایی آن در مبارزه با هایپرپیگمنتیشن است.

  سالیسیلیک اسید اغلب توسط افراد با رنگ پوست تیره‌تر برای خنثی‌سازی تغییر رنگ پوست ناشی از هایپرپیگمنتاسیون استفاده می شود. البته اسید سالیسیلیک برای افرادی که پوستی مستعد آکنه دارند بهترین است، اما انواع دیگر پوست نیز می‌توانند مزایای آن را بدانند.

  این ماده می‌تواند در غلظت‌های بالاتر کمی خشک‌کننده پوست باشد، بنابراین همیشه این کار را با یک مرطوب‌کننده، به ویژه کسانی که پوست خشک دارند، دنبال کنید.

  آیا AHA و BHA می توانند به پوست شما آسیب برسانند؟

  در غلظت‌های بالا یا با استفاده مکرر AHAs و BHA ها می‌توانند پوست را تحریک کنند یا به مانع طبیعی پوست آسیب برسانند.

  اگر حساسیت دارید بهتر است غلظت یا دفعات استفاده را کاهش دهید. اگر تحریک یا حساسیت ادامه یافت، بهتر است مصرف را قطع کرده و با پزشک یا متخصص پوست خود صحبت کنید.

  چگونه از اسیدهای هیدروکسی آلفا استفاده می‌کنید؟

  یکی از بهترین موارد در مورد اسیدهای هیدروکسی این است که تقریباً همه قادر به استفاده از آن‌ها در پوست خود هستند. جنبه اصلی اثربخشی آن‌ها دانستن چگونگی استفاده از آن‌ها و میزان آن است. اگر می‌خواهید چند اسید هیدروکسی آلفا و هیدروکسی اسیدهای بتا به روال مراقبت از پوست خود اضافه کنید، در اینجا آنچه باید قبل از شروع بدانید را ما توضیح دادیم:

  آهسته شروع کنید

  هنگامی که برای اولین‌بار شروع به کار می‌کنید، ممکن است وسوسه‌انگیز باشد که بالاترین درصد ممکن را پیدا کنید و آن را به برنامه روزانه خود اضافه کنید. حتی اگر اسیدهای هیدروکسی آلفا و اسیدهای بتا هیدروکسی بتوانند برای انواع پوست کار کنند، شما باید دقیقاً ببینید که پوست شما چقدر تحمل می‌کند.

  یک روش خوب برای آزمایش این است که کمی از اسید آلفا هیدروکسی یا هیدروکسی بتا را در یک قسمت کوچک از پوست خود بمالید و صبر کنید. به طور کلی، سوزن سوزن شدن نشانه خوبی است که هیدروکسی اسید به پوست نفوذ می کند و باعث تحریک پوست شما می‌شود. اگر پوست شما شروع به گزگز و قرمز شدن می‌کند، ممکن است بخواهید دوز کمتری را امتحان کنید و ببینید آیا پوست واکنش کمتری نشان می‌دهد یا خیر.

  بدانید چه انتظاری دارید.

  استفاده از اسیدهای هیدروکسی آلفا و هیدروکسی اسیدهای بتا می‌تواند ظاهر پوست شما را به طور چشمگیری بهبود بخشد. با حمایت از تجدید سلول‌های پوستی و تشویق لایه‌برداری، پوست روشن‌تر، یکدست تر و صاف‌تر به نظر می‌رسد.

  توجه به این نکته حائز اهمیت است که اسیدهای هیدروکسی آلفا و اسیدهای هیدروکسی بتا در بهبود خطوط ریز و چین و چروک‌های عمیق کمک چندانی نمی‌کنند. اگرچه آنها یک ماده رایج در سرم‌های ضد پیری هستند، اسیدهای آلفا هیدروکسی و اسیدهای هیدروکسی بتا به عنوان یک روش پیشگیری در مراقبت از پوست در محصولات ضد پیری بخوبی عمل می‌کنند.

  همیشه با SPF پیگیری کنید.

  شما باید از قبل ضد آفتاب با کیفیت در کلکسیون مراقبت از پوست خود داشته باشید اما اگر از اسیدهای هیدروکسی آلفا استفاده می‌کنید، این ضروری است.

  ثابت شده که اسیدهای هیدروکسی آلفا باعث افزایش حساسیت پوست به اشعه ماورا بنفش خورشید می‌شوند. اگر رژیم آلفا هیدروکسی اسید را شروع می‌کنید، حتماً کرم ضد آفتاب روزانه را مصرف کنید و تا آنجا که ممکن است در معرض آفتاب قرار بگیرید.

  اسید گلیکولیک چیست؟

  محصولات آلی آلفا هیدروکسی اسید و محصولات مراقبت از پوست

  امروزه انواع مختلفی از محصولات مراقبت از پوست آلفا هیدروکسی اسید و بتا هیدروکسی اسید در بازار وجود دارد که می‌تواند در کمک به بهبود ظاهر پوست شما بسیار خوب عمل کند. اما برای کسانی که بدنبال چیزی کمی شدیدتر هستند، ممکن است بخواهند در مورد امتحان لایه برداری آلفا هیدروکسی اسید فکر کنند.

  یک لایه‌بردار آلفا هیدروکسی اسید روند لایه‌برداری شدیدتری را ارائه می‌دهد که طی چند ماه انجام می‌شود. این نوع لایه‌بردارهای آلفا هیدروکسی معمولاً از اسید گلیکولیک استفاده می‌کنند و استفاده از آن ممکن است از 10 دقیقه تا نیم ساعت طول بکشد.

  می‌توانید یک لایه بردار آلفا هیدروکسی اسید خریداری کنید یا می‌توانید در مطب پزشک عمل را انجام دهید. لطفا توجه داشته باشید که بعد از لایه‌برداری آلفا هیدروکسی اسید، پوست تمایل به تحریک و سرخی بیشتری نسبت به محصول استاندارد آلفا هیدروکسی اسید دارد. این عارضه جانبی معمولاً کوتاه مدت است و طی چند روز برطرف می‌شود.

  عوارض جانبی AHA و BHA چیست؟

  برخی از عوارض جانبی قابل تجربه با AHA و BHA عبارتند از سوزش، ورم، خارش، قرمزی، لایه‌برداری و تغییر رنگ پوست.احتمال و شدت این عوارض به ضخامت و تحمل پوست برای محصولات AHA و BHA بستگی دارد. بعضی از افراد فقط قادر به تحمل غلظت کم AHA و BHA هستند. در حالی که دیگران می‌توانند غلظت های بالاتر را بدون هیچ گونه عوارض جانبی تحمل کنند.

  آیا AHA ها و BHA ها وگان هستند؟

  بسته به ماده تشکیل‌دهنده، برخی از AHA ها و BHA ها می‌توانند گیاهی باشند. بیشتر BHA ها و AHA ها می توانند به صورت همزمان ساخته شوند و آنها را وگان کنند. با این حال، برخی از مواد تشکیل‌دهنده از مواد حیوانی تولید خواهند شد. در زیر لیستی از مواد مختلف و محل تولید آن‌ها آمده است.

  • گلیکولیک اسید – از قند گرفته شده است
  • اسید لاکتیک – از شیر گرفته می‌شود
  • مندلیک اسید – از بادام گرفته می‌شود
  • اسید مالیک – از سیب گرفته شده است
  • اسید تارتاریک – از انگور گرفته شده است
  • اسید سیتریک – از مرکبات گرفته شده است
  • هیدروکسی کاپروئیک اسید – از ژل رویال گرفته شده است
  • هیدروکسی کاپریلیک اسید – از حیوانات گرفته شده است

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
  برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

  فهرست