انتخاب آلفا هیدروکسی اسید به عنوان بهترین لایه بردار
 • انتخاب آلفا هیدروکسی اسید به عنوان بهترین لایه بردار

  انواع مختلفی از اسیدها وجود دارند که در دنیای مراقبت از پوست استفاده می‌شوند. با نگاهی سریع به مواد تشکیل‌دهنده هر یک از محصولاتی که در حال حاضر استفاده می‌کنید، بدون شک نوعی اسید در حداقل یکی از آن‌ها وجود دارد. در حالی که تمام اسیدهای موجود در محصولات مراقبت از پوست دارای ویژگی‌های خاصی هستند – عمدتاً همه آن‌ها به عنوان لایه‌بردارهای شیمیایی عمل می‌کنند – به هیچ وجه به صورت مشابه و یکسان تولید نمی‌شوند.

  آنها به طور معمول در سه گروه آلفا هیدروکسی اسید ها، بتا هیدروکسی اسیدها و پلی هیدروکسی اسیدها دسته‌بندی می‌شوند. (غالباً با نام اختصاری AHAs ،BHA و PHA مربوط به آن‌ها ذکر می شود.) اما در میان این سه گروه، بیشتر کاربرد و استفاده مربوط به AHA می‌باشد.

  با در نظر گرفتن انواع مختلفی از اسیدها به عنوان گزینه‌ای برای هر نوع پوست و نگرانی در مورد رنگ، آن‌ها را بیش از قدرت لایه‌برداری مورد ستایش قرار داده‌اند.

  آلفا هیدروکسی اسید چیست؟

  آلفا هیدروکسی اسیدها گروهی از ترکیبات اسیدی هستند که غالباً از منابع گیاهی حاصل می‌شوند. دارای انواع مختلفی هستند که برخی از متداول‌ترین آن‌ها عبارتند از: گلیکولیک اسید (از نیشکر)، اسید لاکتیک (از شیر ترش)، اسید سیتریک (از لیمو) و اسید مالیک (از سیب).

  در حالی که همه آن‌ها به عنوان لایه‌بردارهای شیمیایی بر روی سطح پوست عمل می‌کنند، اما از نظر اندازه ، متعاقباً از نظر نفوذ و قدرت تفاوت دارند. طق تحقیقات انجام شده: “هر چه مولکول کوچک‌تر باشد، نفوذ عمیق تر و در نتیجه کارآمدتر است.”

  با این حال، از طرف دیگر، افزایش کارایی همچنین می‌تواند به معنای افزایش احتمال تحریک باشد، به خصوص اگر پوست شما از ابتدا حساس باشد. به همین دلیل نوع آلفا هیدروکسی اسید انتخابی، غلظت آن و محصولی که در آن وارد می شود بسیار مهم است.

  فواید آلفا هیدروکسی اسیدها برای پوست

  طبق تعریف، هر نوع اسیدی قصد لایه‌برداری از پوست را دارد، اما AHA بیش از آن وظیفه است.

  آن‌ها یک لایه‌بردار سطحی هستند:

  با از بین رفتن سلول‌های پوست، آن‌ها اغلب می‌توانند با هم جمع شوند و در بالای پوست گیر کنند. هیدروکسی آلفا اسیدها “چسبی” را که آنها را بهم می چسبد حل می‌کند و به آن‌ها کمک می‌کند تا به آرامی دور شوند. نتیجه؟ تقریباً تمام چیزهایی که می‌خواهید، یعنی افزایش درخشندگی، بافت صاف و لکه‌های تیره کمتر.

  این لایه‌برداری شیمیایی باعث می‌شود آلفا هیدروکسی اسیدها گزینه خوبی برای کسانی باشد که پوست حساسی دارند، که ممکن است لایه‌برداری فیزیکی منجر به قرمزی و التهاب شود.

  تولید کلاژن را افزایش دهید:

  AHA فقط روی اپیدرم کار نمی‌کند. آن‌ها همچنین می‌توانند بر روی لایه عمیق پوست (یا درم) تأثیر بگذارند.این AHA است که بیشتر در محصولات ضد پیری یافت می‌شود. “مطالعات نشان می‌دهد که همه AHA ها تا حدی باعث توسعه کلاژن می‌شوند، اما هیچ چیزی بیشتر از گلیکولیک اسید نیست.” و کلاژن بیشتر برابر با خطوط و چین و چروک کمتر است.

  هیدراته کردن پوست:

  اسید گلیکولیک، اسید مالیک و اسید لاکتیک ماده مرطوب‌کننده است، به این معنی که آب را به پوست جذب می کند. با توجه به مطالعات انجام شده اسید لاکتیک برای کسانی که پوست خشک دارند یک انتخاب عالی است.

  مزایای آنتی‌اکسیدانی ارائه دهید:

  در میان آلفا هیدروکسی اسید ها، اسید سیتریک به دلیل خاصیت آنتی‌اکسیدانی خود به صورت ویژه برجسته است، و آن را به یک انتخاب عالی برای مبارزه با آسیب رادیکال‌های آزاد و روشن شدن لکه‌های تیره تبدیل می‌کند.

  آلفا هیدروکسی اسید ها در مقایسه با سایر اسیدها

  به طور کلی، AHA نسبت به BHA کمتر باعث تحریک می‌شود. آن‌ها همچنین مزایای کمی متفاوتی دارند: “BHA ها در کاهش تولید چربی بهتر هستند، بنابراین برای پوست‌های مستعد آکنه بسیار مناسب هستند، اما تهاجمی‌ترند.” در همین حال، PHA ها حتی از بزرگترین AHA نیز دارای مولکول‌های بزرگتری هستند. به همین ترتیب، آن‌ها کمترین تحریک را نسبت به اسیدهای موجود دارند، اما در عین حال کمترین کارآیی را دارند.

  اثرات جانبی

  طبق توصیه محققان: “همه باید در یافتن غلظت مناسب و ترکیب مناسب آلفا هیدروکسی اسید برای نوع پوست خود کوشا باشند.” “استفاده بیش از حد، یا استفاده از غلظت بیش از حد بالا، می‌تواند منجر به تحریک و ملتهب شدن پوست شود و سایر موارد زمینه‌ای مانند روزاسه و اگزما را شعله‌ور کند.” همچنین لازم به ذکر است: آلفا هیدروکسی اسید باعث حساسیت بیشتر پوست شما در برابر نور خورشید می‌شود، بنابراین در مورد استفاده روزانه کرم ضد آفتاب و استفاده مجدد از آن هر دو ساعت یکبار بیشتر دقت کنید.

  نحوه استفاده از آن

  ابتدا در نظر بگیرید که می‌خواهید از کدام آلفا هیدروکسی اسید استفاده کنید.

  “گلیكولیك كوچكترین این اسیدها است و مهمترین نتایج را به بار می‌آورد.” اگر حساس هستید، اطمینان حاصل کنید که از غلظت کم آن استفاده می‌کنید. غلظت‌های بالاتر برای کسانی که پوستی نرمال و چرب دارند اختصاص داده می‌شود.

  اسید لاکتیک یک مولکول بزرگتر است، انتخاب خوبی برای کسانی که پوست حساس دارند، در حالی که اسید مالیک حتی بزرگتر است و بنابراین احتمالاً کمتر باعث تحریک می‌شود. هنوز هم، یک قانون اساسی خوب این است که محصولی را انتخاب کنید که مقادیر کمتری از چندین نوع مختلف AHA را با هم مخلوط کند، نه اینکه فقط از یک مقدار فوق‌العاده زیاد استفاده کنید.

  “در حالی که قدرت بالای هر یک از اسیدها می‌تواند نتایج قابل توجهی به همراه داشته باشد، اما ترکیب اسیدهای مختلف در مقاومت های کمتر ممکن است کمتر تحریک‌کننده باشد زیرا در عمق‌های مختلف نفوذ می‌کنند و توانایی‌های مختلف آبرسانی را ارائه می دهند.” نوع محصول نیز مهم است.

  AHA ها را در همه موارد از پاک‌کننده‌ها گرفته تا کرم ها پیدا خواهید کرد، اما “کسانی که پوست حساس دارند ابتدا باید با فرمول‌های شستشو شروع کنند تا در معرض مواد فعال قرار بگیرند.” و البته، رعایت دستورالعمل‌های کالایی که انتخاب می‌کنید ضروری است. به آرامی شروع کنید و به تدریج مقادیر استفاده را افزایش دهید تا سطح تحمل شما بالا برود، هرگز بیش از مقادیر توصیه شده استفاده نکنید.

  منبع: https://www.byrdie.com/alpha-hydroxy-acid-for-skin-4844378

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
  برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

  فهرست