ویتامین سی چیست و چرا باید استفاد شود

ویتامین c برای چی خوبه ؟ در حالی که برخی از مواد مراقبت از در حاله‌ای از ابهام قرار دارند، برخی دیگر بسیار بیشتر آشنا هستند. یکی از موارد دیگر ویتامین سی است. ما حاضریم شرط ببندیم که شما در مورد این آنتی‌اکسیدان قدرتمند شنیده‌اید. اما اگر هنوز یک محصول ویتامین سی را در روتین پوست خود وارد نکرده‌اید، به ما اجازه دهید تا شما را از دلایل زیادی برای این کار قانع کنیم.

پیش از این، دکتر سلامی، متخصص پوست، دکتر روانشناس، شیمی‌دان لوازم آرایشی و زیبایی، متخصص زیبایی، تمام جزئیات لازم در مورد ویتامین سی را از جمله مزایای آن مؤثرترین روش‌های استفاده از آن در میان می‌گذارند.برای راهنمای کامل درباره این ماده محبوب آنتی‌اکسیدان، به خواندن ادامه دهید.

ویتامین سی چیست؟

به گفته رابینسون، ویتامین سی یک ماده مغذی ضروری است که برای رشد و ترمیم بافت‌ها در تمام قسمت‌های بدن، از جمله پوست مورد نیاز است، اما ما نمی‌توانیم آن را به تنهایی تولید کنیم. این آنتی‌اکسیدان قوی به طور طبیعی در میوه ها و سبزیجات یافت می‌شود و معمولاً به صورت مصنوعی در محصولات مراقبت از پوست مانند مرطوب‌کننده‌ها، تونرها و اغلب سرم‌ها تولید می‌شود.

اولین شکل ویتامین سی که قابل ذکر است، فرم خالص، اسید اسکوربیک بوده که می توانید جهت خرید اسید اسکوربیک خالص با مشاوران ما تماس بگیرید. دکتر سلامی می‌گوید این از نظر بیولوژیکی فعال‌ترین شکل ویتامین سی است، اما همچنین مشتقات زیادی از ویتامین سی وجود دارد، مانند سدیم آسکوربیل فسفات، آسکوربیل پالمیتات، رتینیل آسکوربات، تتراهکسی الدسیل آسکوربات و منیزیم آسکوربیل فسفات. رابینسون توضیح می‌دهد: “این مشتقات ویتامین سی خالص نیستند، بلکه با سایر ترکیبات ترکیب می‌شوند، که ممکن است به حفظ ثبات ویتامین سی کمک کند.”

“بنابراین وقتی این مشتقات با پوست تماس می‌گیرند، ویتامین C خالص را روی پوست آزاد می‌کنند.” به عنوان مثال، او می‌گوید اگر محصولی حاوی 10 درصد از این مشتقات باشد، ممکن است فقط 3 درصد ویتامین سی خالص روی پوست آزاد کند. هرمان اضافه می‌کند که این انواع بیشتر در آب دوستی (توانایی حل شدن آسان در آب) و pH متفاوت هستند.

ویتامین c برای چی خوبه

برای درک عملکرد ویتامین C، ابتدا باید بدانیم که رادیکال های آزاد چگونه به پوست آسیب می‌رسانند. رادیکال‌های آزاد سه نوع هستند، اما عمدتاً مربوط به گونه‌های اکسیژن واکنش‌پذیر (ROS) است. وی می‌گوید: “ما از هوای تنفسی (اکسیژن)، دود سیگار، نور خورشید ماورا UV بنفش، استرس و دود در معرض ROS قرار می‌گیریم.” اثرات ROS شوخی ندارد: آن‌ها به درم پوست آسیب می‌رسانند و DNA، سد رطوبت، بافت پوست، رنگ و عملکرد سلول را تغییر می دهند.

رولو برای نشان دادن اثرات ROS و استرس اکسیداتیو با چشم غیر مسلح – و اثبات نحوه کار ویتامین C برای مقابله با آن‌ها – یک آزمایش ساده را با یک سیب ابداع کرد. او یک انتهای برش را با یک لایه نازک سرم ویتامین سی پوشاند و طرف دیگر را کاملاً دست نخورده رها کرد. سپس، او سه ساعت منتظر ماند. آنچه اتفاق افتاده است:همانطور که مشاهده می‌کنید، طرف سیبی که با سرم ویتامین C پوشانده شده است، به هیچ وجه اکسید نمی‌شود. رولو می‌گوید: “این نشان می‌دهد که چگونه ویتامین سی موضعی می‌تواند از اکسیداسیون جلوگیری کند و بنابراین، ظاهر پیری را کند می‌کند.”

ویتامین سی بسیار واکنش‌پذیر است و هنگام قرار گرفتن در معرض گرما، نور، هوا و سایر مواد شیمیایی به راحتی خاصیت آنتی‌اکسیدانی خود را از دست می‌دهد. برای جلوگیری از اکسید شدن و غیرفعال شدن آن، از محصولات ویتامین سی استفاده کنید که در بسته‌بندی‌های مات وجود داشته باشد و آن‌ها را ذخیره کنید در یک محیط تاریک و خنک. اگر محصول شما قهوه‌ای شده است، هرمان می‌گوید بهتر است آن را بریزید و یک بطری جدید جایگزین کنید، زیرا این تغییر رنگ نشان می‌دهد که فرمول اکسید شده است و دیگر مؤثر نیست.

فواید ویتامین سی برای پوست؟

ویتامین سی یک عنصر چشمگیر برای مراقبت از پوست است که در مناطق زیر مؤثر است:محافظت در برابر عوامل استرس‌زای محیطی: به عنوان یک آنتی‌اکسیدان، یکی از عملکردهای اصلی ویتامین سی محافظت از پوست است. هرمان توضیح می‌دهد: “فرآیندهای طبیعی سلولی، و همچنین اهانت‌های محیطی مانند نور  ماورابنفش و آلودگی، باعث ایجاد رادیکال‌های آزاد در پوست می‌شوند.” “رادیکال‌های آزاد ذاتاً مولکول‌های ناپایداری هستند که به سلول‌ها آسیب می‌رسانند، باعث تیرگی پوست، چین و چروک و حتی سرطان می‌شوند.” با مهار این رادیکال‌های آزاد، ویتامین سی از پوست محافظت می‌کند، آن را سالم نگه می‌دارد و علائم قابل مشاهده پیری را بهبود می‌بخشد.

تولید کلاژن را تقویت می‌کند: ویتامین سی نیز نقش مهمی در سنتز کلاژن دارد. هرمان توضیح می‌دهد: “کلاژن به پوست ما پشتیبانی و ساختار می‌بخشد، و با پایین آمدن سن، ما متوجه چین و چروک و خطوط می‌شویم.” “ویتامین سی یک فاکتور لازم برای ساخت بسته‌های کلاژن است، بدون این روند متوقف می‌شود.”لکه‌های قهوه‌ای را روشن می‌کند: به گفته Herrmann، ویتامین سی همچنین در روشن شدن لکه‌های ناخواسته قهوه‌ای یا کاهش تغییر رنگ قهوه‌ای با مسدود کردن مسیر سنتز رنگدانه ها مفید است.

عوارض جانبی ویتامین سی چیست

به طور کلی، ویتامین سی برای استفاده روزمره بی‌خطر است. هرمان می‌گوید، در غلظت‌های بالا، ممکن است تحریک‌کننده باشد، به خصوص اگر با سایر اسیدها مخلوط شود. 5 هرمان می‌گوید کسانی که پوست بسیار حساس دارند، نمی‌توانند آن را تحمل کنند و در این صورت، باید از آن اجتناب کنند. بسیاری از محصولات ویتامین سی نیز روغنی هستند که می‌تواند برای کسانی که پوست چرب دارند مشکل‌ساز شود، بنابراین هرمان توصیه می‌کند با یک متخصص پوست دارای مجوز از هیئت مدیره خود مشورت کنید تا یک مارک یا محصول مناسب برای نوع پوست شما پیدا کند.

نحوه استفاده از ویتامین سی

در مورد ویتامین c یکی از موضوعات بسیار بحث برانگیز این است که چه زمانی از روز برای استفاده مناسب است. در حالی که برخی معتقدند صبح برای محافظت از پوست بهترین است، برخی دیگر طرفدار زمان شب هستند که ویتامین C پوست بیشتر تخلیه شود. به گفته هرمان، قوام مهم است، چه تصمیم بگیرید صبح بخورید یا قبل از خواب، اما از استفاده همزمان با بنزوئیل پراکسید خودداری کنید. وی همچنین پیشنهاد می‌کند روزانه یا یک روز در میان از آن استفاده کنید و اگر از سرم (رایج‌ترین وسیله برای ویتامین C) استفاده می‌کنید، آن را پس از پاک‌سازی استفاده کنید.

انواع دیگر معایت و فواید ویتامین C

به همان اندازه که عالی است، ویتامین C بدون مانع نیست. اول از همه، ذاتاً ناپایدار و واکنش‌پذیر است و به راحتی در معرض گرما، نور و هوا خاصیت آنتی‌اکسیدانی خود را از دست می‌دهد. به عنوان یک راه حل، شرکت‌های لوازم آرایشی و بهداشتی برای کمک به بهبود پایداری از فرم پودر ویتامین سی استفاده کرده‌اند که به طور تئوری باعث ماندگاری بیشتر و افزایش ماندگاری می‌شود.

متأسفانه، هرمان می‌گوید که این ساده نیست که فقط یک قسمت پودر C را با یک قسمت مرطوب کننده مورد علاقه خود مخلوط کنید. ویتامین سی همچنین به راحتی به موانع پوست نفوذ نمی‌کند .4 برای اثرگذاری، هرمان می‌گوید ویتامین سی باید حداقل 10٪ غلظت داشته باشد و PH هر آنچه را که به آن اضافه می‌کنید باید اسیدی باشد تا امکان آن فراهم شود. جذب آن “دانستن PH محصولات دشوار است و حتی اگر آن را درست دریافت کنید، پودر قبل از اینکه فرصتی برای جذب پیدا کند، می‌تواند روی پوست متبلور شود، که برای اثربخشی امری ضروری است.”

به همین دلیل، هرمان در مورد روند DIY توصیه می‌کند. Herrmann می گوید: “من فکر می‌کنم که عاقلانه تر است که به محصولات با کیفیت بالا که در نتیجه تحقیقات و توسعه گسترده حاصل شده‌اند اطمینان حاصل شود که ویتامین سی آن‌ها در فرمولاسیون بهینه برای افزایش ثبات و نفوذ پوست در دسترس است.رابینسون می‌گوید اگرچه می توان از طریق خوراکی نیز مصرف کرد، اما به دلیل سطح ویتامین C لازم برای بهبود چشمگیر پوست، لازم است به صورت موضعی استفاده شود. خوردن آن احتمالاً به اندازه کافی تأمین نمی‌کند.

منابع: byrdie

پیشنهاد میکنیم مقالات و محصولات زیر را دنبال کنید:

جستجو در پیشگامان شیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست