اسیدهای هیدروکسی (AHA و BHA): چرا باید از آنها استفاده کنید؟

لایه بردارهای AHA در مقابل BHA و تفاوت آن‌ها

لایه‌برداری کلید یک چهره درخشان است. بسیاری از متخصصان پوست معتقدند که این مهم‌ترین قسمت در یک برنامه مراقبت از پوست است. اگر قبلاً لایه‌برداری نمی‌کردید، باید سعی کنید فوراً این کار را شروع کنید – به خصوص اگر به دنبال بافت پوست صاف‌تر، آکنه کمتر، چین و چروک کمتر و درخشندگی بیشتری هستید. 

اگر در مورد انواع مختلف لایه‌بردارهای شیمیایی موجود در بازار سردرگم هستید، مخصوصاً وقتی صحبت از آلفا هیدروکسی اسید (AHA) و بتا هیدروکسی اسید (BHA) می‌شود، تنها نیستید. با این اوصاف، بیایید AHA و BHA و مزایای فراوان آن‌ها را تجزیه و تحلیل کنیم.

AHA در مقابل BHA

اسیدهای هیدروکسی آلفا و اسیدهای هیدروکسی بتا اشتراکات زیادی دارند. هر دو به عنوان لایه‌بردار برای از بین بردن منافذ پوست (با “چسباندن” سبوم (روغن) و پیوندهایی که سلول‌های پوست را به هم متصل می‌کنند) و سلول‌های مرده پوست را ضعیف می‌کنند تا پوستی صاف و درخشان ایجاد کنند.

هر دو می‌توانند:

 • بافت خشن را صاف و نرم کنند
 • خطوط و چین و چروک‌های ظریف را کاهش دهند
 • آبرسانی را برای پوست تأمین کنند
 • رنگ پوست را روشن و صاف کنند
 • منافذ را از حالت انسداد خارج کنند

تفاوت اصلی بین AHA و BHA به ترتیب در محلول در آب و محلول در روغن است. یکی لزوماً بهتر از دیگری نیست – همه این‌ها به آنچه از نظر درمان به دنبال آن هستید بستگی دارد.

مقاله مرتبط: اسیدهای هیدروکسی (AHA و BHA): چرا باید از آن‌ها استفاده کنید؟

AHA ها عمدتاً برای موارد زیر استفاده می‌شوند:

 • کم رنگ کردن بیش از حد رنگ‌آمیزی
 • کاهش چین و چروک‌های سطح پوست
 • افزایش تولید کلاژن
 • لایه‌برداری کامل پوست
 • محافظت از آنتی‌اکسیدان (بستگی به AHA دارد)

از لایه بردار AHA به طور معمول برای مزایای ضد پیری استفاده می‌شود، حتی اگر بتواند آکنه را نیز به طور مؤثر درمان کند. AHA برای انواع پوست طبیعی و خشک توصیه می‌شود زیرا توانایی مرطوب‌کنندگی بیشتری نسبت به BHA دارند.

اسیدهای هیدروکسی آلفا شامل اسیدهای محلول در آب مانند اسید گلیکولیک، اسید سیتریک و اسید لاکتیک است. اگرچه “اسید” می‌تواند یک اصطلاح ترسناک باشد، اما استفاده از این نوع در پوست برای کمک به از بین بردن منافذ پوست، مقابله با آکنه، بازگرداندن درخشندگی، محو شدن لکه‌های تیره و جوش‌های آکنه برای یکدست شدن رنگ پوست و بهبود بافت کلی، بی‌خطر است. از آنجا که AHA محلول در آب است، تمایل دارد بیشتر روی سطح پوست کار کند. به همین دلیل است که آن‌ها برای انواع پوست خشک تا طبیعی توصیه می‌شوند.

BHA به طور عمده برای موارد زیر استفاده می‌شود:

 • مبارزه با آکنه
 • کاهش التهاب
 • رنگ و بافت پوست را بهبود ببخشید
 • BHA محلول در روغن است و در داخل منافذ عمیق‌تر عمل می‌کند تا سلول‌های سبوم و مرده پوست را از بین ببرد (از اسیدهای هیدروکسی آلفا به عمق منافذ نفوذ می‌کند). آن‌ها برای پوست های ترکیبی تا چرب مستعد آکنه و بزرگ شدن منافذ پوست توصیه می‌شوند.

اسیدهای هیدروکسی بتا شامل اسید سالیسیلیک است که معمولاً در بسیاری از محصولات ضد آکنه یافت می‌شود. گاهی اوقات می توان اسید سیتریک را به عنوان BHA طبقه‌بندی کرد، گرچه این ماده رایج نیست. علاوه بر این، برخلاف اسیدهای هیدروکسی آلفا، اسیدهای هیدروکسی بتا می‌توانند التهاب را کاهش دهند و پوست قرمز و تحریک شده را آرام کنند. این یک ماده ایده آل است که برای پوست حساس یا روزاسه استفاده می‌شود زیرا در کل نسبتاً ملایم است.

AHA و BHA با هم

لایه بردارهای AHA در مقابل BHA

اگر آکنه و علائم پیری دارید، می توانید بین AHA و BHA جایگزین کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. لایه‌گذاری آنها روی هم ممکن است در صورت عدم استفاده صحیح، گاهی اوقات منجر به تحریک پست شود.

با این حال ، برخی از محصولات مراقبت از پوست به طور خاص با AHAs و BHAs برای ترکیبی قوی تولید می شود که با این وجود تحریک‌کننده نیست. 

جزئیات مربوط به AHA ها و BHA های مختلف

اسید گلیکولیک (AHA)

اسید گلیکولیک به طور معمول از نیشکر گرفته می‌شود. از همه اسیدها کمترین اندازه مولکولی را دارد (به این معنی که می‌تواند به طور مؤثر در پوست نفوذ کند). به عنوان یکی از بهترین مواد ضد پیری در بازار شهرت دارد.

اسید گلیکولیک چیست؟
فروش گلیکولیک اسید صنعتی

لایه‌برداری شیمیایی که در مطب‌های متخصص پوست انجام می‌شود معمولاً دارای اسید گلیکولیک است.

این کار اساساً با از بین بردن “چسبی” که سلول‌های پوست را بهم می‌چسباند، کار می‌کند. این “چسب” اساساً سبوم (روغن) و لیپیدهای دیگری است که سلول‌های مرده پوست را به هم می‌رساند و باعث گرفتگی می‌شود. با از بین بردن این سلول‌های مرده پوست، اسید گلیکولیک به محصولاتی که پس از آن لایه‌برداری می‌کنید کمک می‌کند تا نفوذ بهتری داشته باشد. علاوه بر این، نشان داده شده است که اسید گلیکولیک باعث تحریک تولید کلاژن می‌شود.

در مطب‌های متخصصان پوست، لایه‌بردارهای اسید گلیکولیک در غلظت‌های 70 درصد تجویز می‌شوند. در محصولات بدون نسخه، می‌توانید غلظت‌های بین هشت تا 30 درصد را پیدا کنید. سی درصد نسبتاً بالا در نظر گرفته می‌شود اما هنوز هم استفاده از آن بی‌خطر است. با این حال، می‌تواند بسیار تحریک‌کننده باشد.

به طور معمول به انواع پوست‌های حساس و کسانی که روزاسه دارند توصیه می‌شود از اسید گلیکولیک استفاده نکنند. علاوه بر این، در صورت استفاده منظم از اسید گلیکولیک، بهتر است از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کرده و با کرم ضد آفتاب سخاوتمند باشید. اسید گلیکولیک می‌تواند پوست را خشک کند، بنابراین برای مقابله با این مسئله مرطوب‌کننده را دنبال کنید. سرانجام، باید توجه داشته باشید که اگر هنگام استفاده از محصولات اسید گلیکولیک احساس سوزن سوزن شدن می‌کنید اشکالی ندارد، اما اگر به جای سوزن سوزن شدن احساس سوزش می‌کنید، باید استفاده از این محصول را متوقف کنید.

اسید سیتریک (AHA)

اسید سیتریک به طور طبیعی در مرکبات یافت می‌شود. این ماده به طور عمده برای تنظیم PH در برخی محصولات خاص استفاده می‌شود تا از این رو قلیایی نشود. گرچه به اندازه اسید گلیکولیک مورد مطالعه قرار نگرفته و یا تقریباً محبوب نیست، اما می‌تواند با اسید گلیکولیک و سایر اسیدها ترکیب شود تا لایه‌برداری عمیق‌تری ایجاد کند. مانند اسید گلیکولیک، این ماده همچنین با از بین بردن اتصال بین سلول‌های مرده پوست برای شل شدن آن‌ها کمک می‌کند.

فروش اسید سیتریک
فروش اسید سیتریک در تهران

اسید سیتریک می‌تواند به کمرنگ شدن تغییر رنگ پوست در یکدست شدن رنگ پوست، درمان لکه‌ها، از بین بردن منافذ پوست و نرم شدن خطوط ریز کمک کند. چین و چروک‌های عمیق‌تر، نیاز به درمان جدی‌تری مانند تزریق یا لیزر دارند.

همچنین از اسید سیتریک برای روشن‌سازی پوست (به لطف ویتامین C) و به عنوان قابض استفاده می‌شود. این می‌تواند عوارض جانبی خفیف مانند قرمزی و لایه‌برداری ایجاد کند و هنگام استفاده احساس سوزن سوزن شدن می‌کند.

اسید لاکتیک (AHA)

اسید لاکتیک به طور طبیعی در شیر یافت می‌شود. این یک عنصر محبوب برای مراقبت از پوست در ماسک لایه‌بردار، لوسیون، کرم، تونر و پاک‌کننده است. این سلول‌های مرده پوست را حل می‌کند تا پوستی روشن تر و درخشان تر را نشان دهد. مانند اسیدهای قبلی، می‌تواند بر روی آکنه، تغییر رنگ، بافت، تیرگی و خطوط ریز نیز تأثیر مثبت بگذارد.

اسید لاکتیک چیست
فروش اسید لاکتیک

برخلاف اسید گلیکولیک، برای افرادی که پوست حساس دارند مرطوب‌کننده‌تر است و بنابراین تحریک کمتری دارد. با این حال، غلظت‌های بالاتر این اسید هنوز هم می‌تواند تحریک‌کننده باشد. اگر مطمئن نیستید که این برای شما مناسب است، ابتدا یک تست پچ در قسمت داخلی بازو انجام دهید.

دیگر اسیدها

سایر AHA ها شامل اسید ماندلیک (ساخته شده از عصاره بادام)، اسید مالیک (ساخته شده از اسیدهای سیب) و اسید تارتاریک (مشتق شده از عصاره انگور) است. این‌ها کمتر شناخته شده اند اما می توانند اثر اسیدهای قوی تر و شناخته شده را در صورت ترکیب با آن‌ها بهبود دهند.

اسید سالیسیلیک (BHA)

SA معمولاً در محصولات آکنه بدون نسخه استفاده می‌شود، به طور معمول در غلظت‌های 0.5 تا 5 درصد، اگرچه 2 درصد متوسط ​​است. سالیسیلیک اسید محلول در روغن است و آن را برای پوست‌های چرب و مختلط مناسب می‌کند. برای لایه‌برداری روی سطح پوست کار می‌کند اما برای شکسته شدن سبوم در اعماق منافذ نیز حرکت می‌کند. سالیسیلیک اسید علاوه بر کمک به از بین بردن منافذ پوست و مقابله با آکنه، به رفع قرمزی و التهاب کمک می‌کند.

خرید سالیسیلیک اسید
خرید سالیسیلیک اسید در تهران

سالیسیلات بتائین (BHA)

این BHA که از چغندر قند گرفته شده ، جایگزینی ملایم برای اسید سالیسیلیک است و طبق این مطالعه، به همان اندازه نیز موثر است. تقریباً 4٪ سالیسیلات بتائین معادل 2٪ اسید سالیسیلیک در نظر گرفته می‌شود.

Salix Alba (عصاره پوست درخت بید؛ BHA)

BHA طبیعی، محتوای سالیسین آن به اسید سالیسیلیک تبدیل می‌شود، هر چند بسیار ضعیف‌تر از SA سنتی است.

لایه بردارهای AHA و BHA: حرف آخر

لایه‌برداری کلید یک چهره درخشان است. در واقع، بسیاری از متخصصان پوست معتقدند که این مهمترین قسمت در یک برنامه مراقبت از پوست است. اسیدهای هیدروکسی آلفا و اسیدهای هیدروکسی بتا اشتراکات زیادی دارند. هر دو به عنوان لایه‌بردار برای از بین بردن منافذ پوست (با “چسباندن” سبوم (روغن) و پیوندهایی که سلول‌های پوست را به هم متصل می‌کنند) و سلول‌های مرده پوست را ضعیف می‌کنند تا پوستی صاف و درخشان ایجاد کنند.

از لایه بردار AHA به طور معمول برای مزایای ضد پیری استفاده می‌شود، حتی اگر بتواند آکنه را نیز به طور مؤثری درمان کند. AHA برای انواع طبیعی و خشک پوست توصیه می‌شود زیرا توانایی مرطوب‌کنندگی بیشتری نسبت به BHA دارند. اسیدهای هیدروکسی آلفا شامل اسیدهای محلول در آب مانند اسیدهای گلیکولیک، سیتریک و لاکتیک است. از آنجا که AHA محلول در آب است، تمایل دارد بیشتر روی سطح پوست کار کند. به همین دلیل است که آن‌ها برای انواع پوست خشک تا طبیعی توصیه می‌شوند.

BHA محلول در روغن است و در داخل منافذ عمیق‌تر عمل می‌کند تا سلول‌های سبوم و مرده پوست را از بین ببرد (از اسیدهای هیدروکسی آلفا به عمق منافذ نفوذ می‌کند). آنها برای پوست های ترکیبی تا چرب مستعد آکنه و بزرگ شدن منافذ پوست توصیه می‌شوند.

اسیدهای هیدروکسی بتا شامل اسید سالیسیلیک است که معمولاً در بسیاری از محصولات ضد آکنه یافت می‌شود. گاهی اوقات می‌توان اسید سیتریک را به عنوان BHA طبقه‌بندی کرد، گرچه این ماده رایج نیست. علاوه بر این، برخلاف اسیدهای هیدروکسی آلفا، اسیدهای هیدروکسی بتا می‌توانند التهاب را کاهش دهند و پوست قرمز و تحریک شده را آرام کنند. این یک ماده ایده‌آل برای پوست حساس یا روزاسه است زیرا در کل نسبتاً ملایم است.

اسیدهای آلفا و بتا هیدروکسی یک افزودنی مؤثر در برنامه مراقبت از پوست شما است، اما این راهکار یافتن یک روش مناسب است. راهنمای ما در مورد بهترین لایه‌بردارهای شیمیایی در خانه را بررسی کنید تا به شما کمک کند بهترین لایه‌بردار را برای خود تعیین کنید.

منبع:

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • امیر
  2021-06-07 23:19

  سلام، برای لایه بردار خیلی قوی، bha رو پیشنهاد میدین یاaha?

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست