مواد اولیه صنعتیمواد اولیه شیمیایی

استونیتریل

سفارش محصول تماس با کارشناس

خرید استونیتریل

خرید استونیتریل که ساده ترین نیتریل آلی و یک مایع بی‌رنگ می‌باشد. این ماده معمولا تحت عنوان محصول فرعی در مراحل تولید تولید آکریلونیتریل ایجاد می‌شود. همچنین به شکل انبوه در سنتز آلی و تصفیه محصول بوتادین بکار برده می‌شود.

بیشترین کاربرد و فروش استونیتریل در تولید باتری‌های لیتیوم، تحت عنوان یک حلال و برای چرخش الیاف می‌باشد. استونیتریل دارای ماهیت قطبی بوده و به همین دلیل نوعی حلال برای سایر ترکیبات آلی می‌باشد. همچنین نقطه جوش زیاد این ماده باعث می‌شود که ماده‌ای ایده‌آل برای واکنش‌های شیمیایی حتی در دماهای بالا باشد.

استونیتریل در درجه اول در اگزوز اتومبیل و صنایع یافت می‌شود. قرار گرفتن در معرض استنشاق کوتاه مدت می‌تواند باعث تحریک غشای مخاطی شود. در حالی که، قرار گرفتن در معرض طولانی مدت ممکن است باعث سردرد، لرزش و بی‌حسی شود.

خرید استونیتریل
خرید استونیتریل

استونیتریل چیست؟

استونیتریل (Acetonitrile) ترکیب شیمیایی با فرمول CH۳CN است. این مایع بی‌رنگ ساده‌ترین نیتریل آلی است (هیدروژن سیانید نیتریل ساده‌تر است، اما آنیون سیانید به عنوان ترکیب آلی طبقه‌بندی نمی‌شود).

این ماده عمدتاً به عنوان محصول جانبی سنتز آکریلونیتریل تولید می‌شود. این ماده به عنوان یک حلال غیرپروتیک قطبی در سنتز آلی و تصفیه بوتادین استفاده می‌شود. در آزمایشگاه از آن به عنوان یک حلال قابل امتزاج با آب و طیف وسیعی از حلال‌های آلی استفاده می­‌شود اما با حلال­‌های آلی اشباع قابل انحلال نمی­‌باشد.

اسامی مترادف این ماده:

  • متیل سیانید
  • سیانومتر اتیل نیتریل
  • اتاننیتریل
  • متانکاربونیتریل

می‌باشد.

استونیتریل چیست
استونیتریل چیست

استونیتریـل طیف گسترده‌ای از ترکیبات یونی و غیر قطبی را حل می‌کند و به عنوان یک فاز متحرک در HPLC و LC-MS کاربرد دارد.

این ماده اولین‌بار در سال ۱۸۴۷ توسط شیمی‌دان فرانسوی ژان باپتیست دوماس تهیه شد. استونیتریـل به عنوان یک حلال در تصفیه بوتادین در پالایشگاه‌ها استفاده می‌شود. به طور ویژه، استونیتریـل در بالای ستون تقطیری پر از هیدروکربن‌ها از جمله بوتادین قرار می‌گیرد، و چون از طریق ستون فرو می‌رود، بوتادین را جذب می‌کند که از پایین برج به یک برج جداکننده دوم فرستاده می‌شود که در آنجا با استفاده از گرما در برج جداکننده بوتادین جدا می‌شود.

نقطه جوش

نقطه جوش این ماده فردر ۷۶۰ میلی متر جیوه ۱۷۸.۹ درجه فارنهایت است.

نقطه ذوب

نقطه ذوب استونیتریل -۴۹ درجه فارنهایت است. تراکم چگالی آن ۰.۷۸۷ در ۶۸ درجه فارنهایت است.قطبیت در شاخص قطبیت، ۵.۸ است.

جرم مولی استونیتریل ۴۱.۰۵۳ گرم در مول است.

ویسکوزیته

ویسکوزیته استونیتریل در دمای ۲۰ درجه سانتی‌گراد ۰.۳۵ cP است.

هیدروژناسیون کامل

هیدروژناسیون این ماده از سه مرحله تشکیل شده است. نیتریل ابتدا هیدروژنه می‌شود تا ایمین شود. سپس ایمین هیدروژنه شده و آمین اولیه را تشکیل می‌دهد. پس از آن، ایمین و آمین اولیه واکنش می‌دهند و آمین ثانویه را می‌سازند. سرانجام، ایمین میانی و آمین ثانویه واکنش نشان می‌دهند و آمین سوم را می‌سازند.

فروش استونیتریل

کاربرد استونیتریل

به دلیل ثابت دی‌الکتریک نسبتاً بالای آن و توانایی انحلال الکترولیت، به طور گسترده‌ای در ساخت باتری استفاده می‌شود. علاوه بر این به دلیل همین ویژگی‌های عنوان شده حلال مناسب در ولتامتری چرخه‌­ای می‌­باشد.

استونیتریل به عنوان حلال غالب مورد استفاده در تولید الیگونوکلئوتیدهای DNA از مونومرها نقش مهمی ایفا می‌کند. از نظر صنعتی، از آن به عنوان حلال در ساخت داروسازی و فیلم عکاسی استفاده می‌شود.

این ماده یک ترکیب دو کربنه که در سنتز بسیاری از مواد شیمیایی آلی مفید است، از جمله:

  • استامیدین هیدروکلراید
  • تیامین
  • اسید α-نفتالن استیک است.

واکنش آن با سیانوژن کلراید، مالونیتریل را فراهم می­‌سازد.

همچنین به عنوان لیگاند در بسیاری از کمپلکس‌­های فلز نیتریل است.

از استونیتریل به عنوان حلال در صنعت داروسازی برای تشکیل داروها استفاده می‌شود. همچنین به عنوان واسطه شیمیایی در تولید عطر عمل می‌کند.

کمبود استونیتریل در سال ۲۰۰۸-۲۰۰۹:

از اکتبر ۲۰۰۸، میزان عرضه این ماده در سراسر جهان کم بود زیرا تولید چین برای برگزاری المپیک خاموش بود. علاوه بر این، یک کارخانه ایالات متحده هنگام طوفان ایکه آسیب دیده بود. به همین دلیل تولید آکریلونیتریل که در الیاف آکریلیک و رزین‌های آکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS) استفاده می‌شود، کاهش یافته بود.

استو نیتریل یک محصول فرعی در تولید آکریلونیتریل است و تولید آن نیز کاهش یافته در نتیجه باعث کمبود بیشتر آن می‌شد. کمبود جهانی آن تا اوایل سال ۲۰۰۹ ادامه داشت.

هیدرولیز استونیتریل

هیدرولیز یک روش مصنوعی است که به طور گسترده استفاده می شود. هیدرولیز به معنای افزودن یک مولکول آب به پیوند سه گانه استونیتریل است. فلزات قلیایی (سدیم (سدیم) و پتاسیم (K)) متصل به گروه سیانور (‒C≡N) واکنش را سمی می‌کند. عامل دیگر مسئول واکنش سمی این است که بیشتر سیانورهای معدنی هنگام حل شدن در آب یونیزه می‌شوند. واکنش هیدرولیز به شرح زیر شرح داده شده است.

CH₃CN + 2 H₂O → CH₃COOH + NH₃

اسید استیک و آمونیاک در نتیجه هیدرولیز آن تولید می‌شود.

سمیت استونیتریل

متانکاربونیتریل در دوزهای کوچک سمیت متوسطی دارد. استونیتریل می‌توان به سیانید هیدروژن، که منبع اثرات سمی است، متابولیزه شود. به طور کلی اثرات سمی این ماده نسبت به سیانید هیدروژن کمتر است (به دلیل زمان لازم برای متابولیسم استونیتریل به سیانید (حدود ۲ تا ۱۲ ساعت)).

این ماده سمی است. تماس با چشم یا پوست ممکن است باعث تحریک شود. در صورت استنشاق، ممکن است جهش در کروموزوم جنسی ایجاد شود و منجر به از دست دادن کروموزوم جنسی و عدم انشعاب شود و یا باعث جهش در هنگام تبادل کروماتید خواهر شود.

اندامهای هدف آن کلیه، کبد، سیستم تنفسی، سیستم عصبی مرکزی و سیستم قلبی عروقی هستند. قرار گرفتن مزمن استونیتریل در انسان باعث مسمومیت با سیانید پس از جذب به دلیل آزاد شدن سیانور می‌شود. اثرات قرار گرفتن در معرض مزمن ممکن است باعث سردردهای شدید، بی‌حسی و لرزش شود.

مطالعات حیوانی نشان داده است که آن ممکن است باعث اثرات رشد و تولید مثل شود، به عنوان مثال، کاهش متوسط ​​وزن بدن جنین و افزایش احتمال بد شکلی فرزندان. هیچ اطلاعاتی در مورد پتانسیل سرطان‌زایی استونیتریل گزارش نشده است.

دفع استونیتریل

زباله‌ها را طبق مقررات آزمایشگاهی دفع کنید. زباله‌های خطرناک را با زباله‌های دیگر مخلوط نکنید. دفن زباله و تخلیه آن در زهکش‌ها انجام نشود. زباله‌ها را به درستی خارج کرده و از دستگاه زباله سوز مجاز استفاده کنید.

پلیمریزاسیون استونیتریل

این ماده مخلوط با اسید سولفوریک در عرض چند ثانیه با گرم شدن (یا خود گرم شدن) تا ۵۳ درجه سانتی‌گراد تا ۱۶۰ درجه سانتی‌گراد تحت واکنش گرمازایی غیرقابل کنترل قرار می گیرد و پلیمریزاسیون نیتریل اتفاق می‌افتد.

فروش استونیتریل

شرکت پیشگامان شیمی این محصول از کشورهای آلمان و چین با نازل‌ترین قیمت وارد می‌کند. شما مشتریان عزیز می‌توانید جهت دریافت قیمت با ما تماس بگیرید.

منابع:

Hydrolysis of Acetonitrile

پیشنهادات ما:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید