مواد اولیه صنعتیمواد اولیه شیمیایی

اسید استیک

سفارش محصول تماس با کارشناس

خرید اسید استیک

به انگلیسی Acetic Acid
شناسه محصول ۹۰۰۰-۶۹-۵
فرمول شیمیایی C2H4O2
نام‌های دیگر جوهر انگور، جوهر سرکه، جوهر انگور, جوهر سرکه
شکل ظاهری مایع شفاف بی‌رنگ
گرید غذایی، صنعتی
بسته‌بندی گالن ۳۵ و ۶۰ کیلویی
کشور تولید کننده ایران
خلوص ۹۹% – ۵%
قیمت تماس بگیرید 📞
کاربرد
 • اسید کننده
 • سرکه‌سازی
 • بافر
 • مواد رنگی
 • آبکاری
 • سرویس میدان نفتی
 • دارویی
 • عکاسی
 • تکمیل پارچه
شرایط نگهداری
شرایط سرد و خشک. ظرف ۶ ماه از باز شدن استفاده کنید

اسید استیک از کجا تهیه کنیم؟

شرکت پیشگامان شیمی این محصول را در گالن‌های ۳۵ لیتری عرضه می‌کند. بوی ترش و تند سرکه به دلیل داشتن اسید استیک است. اسید استیک (Acetic Acid) به دلیل دارا بودن در سرکه بیشتر شناخته شده است، اما کاربردهای بسیاری نیز دارد. در این درس با ساختار، کاربردها و آن بیشتر آشنا می‌شویم.

اسید استیک
فروش عمده اسید استیک

اسید استیک چیست؟

اسید استیک (CH3COOH)، همچنین اسید اتانولی، مهم‌ترین اسید کربوکسیلیک است. محلول اسید استیک تولید شده توسط تخمیر و اکسیداسیون کربوهیدرات‌های طبیعی رقیق‌شده (تقریباً ۵ درصد حجمی) سرکه است؛ نمک، استر، یا Acetic Acid نامیده می‌شود.

استفاده اصلی اسید استیک در سرکه و ایجاد استات سلولز و پلی‌ وینیل‌ استات است. اسیداستیک به عنوان یک افزودنی غذایی (E260)، که برای عطر و طعم و اسیدیته اضافه می‌شود، می‌توان نام برد. این یک معرف مهم در شیمی است.در سراسر جهان، حدود ۶٫۵ تن فروش اسید استیک در هر سال استفاده می‌شود که حدود ۱٫۵ تن در سال از طریق بازیافت تولید می‌شود. بیشتر اسیداستیک با استفاده از مواد شیمیایی پتروشیمی تهیه می‌شود.

کاربردهای اسید استیک

این ماده عملکردهای بسیاری دارد، اما بیشتر به عنوان یک ماده شیمیایی قارچ‌کش، علف‌کش، میکروبیوژن، تنظیم‌کننده pH، ضد ماده و حلال در صنایع مختلف از جمله صنایع غذایی، کشاورزی، بهداشتی کاربرد دارد.

 • در صنعت، در تهیه استات‌های فلزی مورد استفاده در برخی از فرآیندهای چاپ استفاده می‌شود.
 • وینیل استات، مورد استفاده در تولید پلاستیک
 • استات سلولز، مورد استفاده در ساخت فیلم‌های عکاسی و منسوجات
 • استرهای آلی فرار (مانند اتیل و استیل‌های بوتیل)

به طور گسترده‌ای به عنوان حلال برای رزین‌ها، رنگ‌ها و لاک‌ها استفاده می‌شود. از نظر بیولوژیکی، این اسید یک ماده مهم متابولیک است و به طور طبیعی در مایعات بدن و آب‌میوه‌ها اتفاق می‌افتد.

Acetic Acid به‌وسیله دیاستزیلاسیون بخش هیم سلولز از بیوماس تشکیل شده و اسید لوولینیک در طی تجزیه HMF در دمای بالا و شرایط اسیدی تولید می‌شود.این اسید، همچنین به عنوان اسید اتانوئیک و متان کربنیک اسید شناخته می‌شود، مایع بی‌رنگ است که دارای بوی قوی و متمایز است.

فرمول شیمیایی اسید استیک

فرمول شیمیایی این اسید C2H4O2 است که دارای:

 • ۲ اتم کربن (C)
 • ۴ اتم هیدروژن (H)
 • ۲ اتم اکسیژن (O) است.

به این دلیل که در فرمول شیمیایی آن کربن بکار رفته، پس یک ترکیب ارگانیک است. فرمول شیمیایی آن می‌تواند چندین روش نوشته شود، همان‌طور که در اینجا نشان داده شده است:

 • C2H4O2
 • CH3COOH
 • CH3CO2H
حالا که فرمول شیمیایی این اسید را می‌شناسیم، اجازه دهید در مورد ساختار شیمیایی آن صحبت کنیم. ساختار شیمیایی آن در تصویر زیر نشان داده شده است.
در اینجا، ما می‌توانیم دو روش برای ترسیم ساختار شیمیایی آن ببینیم. در سمت چپ (۱)، تمام اتم‌های کربن، هیدروژن و اکسیژن و نحوه پیوند آن‌ها به یکدیگر نشان داده شده است. در سمت راست (۲)، به جای نوشتن اتم کربن، توسط یک لبه یا خم در خط نشان داده می‌شود، و اتم‌های هیدروژن متصل به اولین کربن در سمت چپ نیست.
ساختار شیمیایی اسید کربوکسیلیک نشان می‌دهد که اولین کربن در سمت چپ پیوندهای منفرد با سه اتم هیدروژن دارد. از طرف دیگر کربن دوم پیوند مضاعف با اتم اکسیژن دارد و به طور جداگانه با کربن اول و گروه -OH پیوند می‌خورد.
اجازه دهید نگاهی دقیق‌تر به ساختار شیمیایی اسید بیاندازیم. Acetic Acid به عنوان یک اسید کربوکسیلیک طبقه‌بندی می‌شود. اسید کربوکسیلیک، به عنوان RCOOH نشان داده می‌شود، گروهی از ترکیبات آلی است که حاوی یک گروه کربوکسیلی است.
در اینجا، گروه R در ساختار اسید کربوکسیلیک ممکن است حاوی یک یا چند اتم کربن و یا هیدروژن باشد. گروه کربوکسیلی گروه -COOH با رنگ قرمز است. از آنجا که اسید استیک همچنین حاوی یک گروه کربوکسیلی است، به عنوان یک اسید کربوکسیلیک طبقه‌بندی می‌شود. در حقیقت، اسید استیک به عنوان دومین اسید کربوکسیلیک ساده نیز شناخته می‌شود. در تصویر نیز نشان داده شده است که گروه R اسید استیک حاوی -CH3 است.

ویژگی‌های اسید استیک

این اسید یک حلال اسیدی چند منظوره است. به عنوان یک حلال، یک حلال پروتئینی هیدروفیلی است که بسیار شبیه آب یا اتانول است. اسید استیک هر دو ترکیب قطبی و غیر قطبی را تجزیه می‌کند و در حلال‌های دو قطبی (آب) و غیر قطبی (هگزان، کلروفرم) می‌باشد. با این حال، با الکل‌های بالاتر مانند اکتان کاملاً مخلوط نیست.

صنایع غذایی از خرید اسید استیک سود زیادی می‌برند. به ترشی مواد غذایی کمک می‌کند و همچنین در چاشنی‌هایی مانند کچاپ، سس مایونز و خردل نیز یافت می‌شود. علاوه بر این، این اسید در حالی که چاشنی انواع مختلف مواد غذایی از جمله سالادها نیز به کار می‌رود.

علاوه بر این، در فرآیند پخت نیز بسیار مفید است. سرکه با عناصر قلیایی مانند جوش شیرین واکنش نشان می‌دهد. این نتیجه در تولید گازی است که به مواد پخته شده کمک می‌کند تا پف کنند.اسید استیک برای ایجاد استات در pH فیزیولوژیک یونیزه می‌شود. گروه استیل برای زندگی ضروری است. باکتری‌های این اسید (به عنوان مثال، Acetobacter و Clostridium acetobutlicum) اسیداستیک تولید می‌کنند.

میوه‌ها هنگام رسیدن اسید استیک تولید می‌کنند. این اسید در انسان‌ها عنوان عامل ضد باکتری عمل می‌کند. هنگامی که گروه استیل به کوآنزیم A متصل می‌شود، هولو آنزیم در متابولیسم چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها استفاده می‌شود.

ایمنی

طبق FDA، اسید استیک خوراکی و نمک سدیم آن، دی اکسید سدیم، GRAS یا “عموماً بی‌خطر” شناخته شده‌اند. EPA خاطرنشان می‌کند نیازی به نگرانی نیست.

این محتوا رو هم بخون...
گلیکولیک اسید و چه کاربردی دارد

با این حال، اسید سیتریک برخی از نگرانی‌های ایمنی و سلامتی، به ویژه برای کسانی که با مواد شیمیایی کار می‌کنند، همانطور که در مؤسسه ملی ایمنی و بهداشت کار (NIOSH) کارت ایمنی شیمیایی بین‌المللی (ICSC) در مورد اسید استیک ذکر شده است.

فروش اسید استیک

فروش اسید استیک در بشکه‌های ۳۵ و ۶۰ کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد.شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول اسید استیک مورد نیاز صنایع غذایی و دارویی را بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

اسید استیک از کجا تهیه کنیم؟

شرکت پیشگامان شیمی این محصول را در گالن‌های ۳۵ لیتری عرضه می‌کند. بوی ترش و تند سرکه به دلیل داشتن اسید استیک است. اسید استیک (Acetic Acid) به دلیل دارا بودن در سرکه بیشتر شناخته شده است، اما کاربردهای بسیاری نیز دارد. در این درس با ساختار، کاربردها و آن بیشتر آشنا می‌شویم.

سوالات متداول

تفاوت بین استیک اسید ، استیک گلاسیال و سرکه چیست؟
اسید استیک در شکل خالص (غلظت ۹۹.۵ درصد) به اسید استیک (یخبندان) نیز معروف است. اسید استیک یخبندان کاربردهای صنعتی متعددی دارد. سرکه حاوی ۴ تا ۸ درصد استیک اسید است و از تخمیر میوه ها یا آب میوه ها یا مایعات دانه تهیه می شود.

آیا اسید استیک برای محیط زیست خطرناک است؟
با توجه به اطلاعاتی که در طبقه بندی ریسک اکولوژیکی مواد آلی در نظر گرفته شده است، استیک اسید دارای پتانسیل خطرات زیست محیطی کم است.

چقدر احتمال دارد در معرض استیک اسید قرار بگیرم؟
قرار گرفتن در معرض مصرف Acetic Acid معمولاً به سرکه محدود می‌شود، این محلول حاوی ۵ درصد استیک اسید است و در آن شکل خطرناک نیست. قرار گرفتن در معرض اسید استیک گلاسیال می‌تواند خطرناک باشد و باید احتیاط‌هایی را برای محدود کردن قرار گرفتن در معرض استنشاق و تماس پوست و چشم انجام داد.

آیا می توان از سرکه به عنوان ضدعفونی‌کننده خانگی استفاده کرد؟
از سرکه می توان برای تمیز کردن سطوح خانگی و شیشه استفاده کرد زیرا خواص اسیدی آن می‌تواند خاک، چربی و آلودگی را حل کند. با این حال، بین تمیز کردن و ضدعفونی کردن تفاوت وجود دارد. سرکه یک ضدعفونی‌کننده خانگی ثبت شده توسط EPA نیست و ممکن است برای از بین بردن عوامل بیماری‌زا مثر نباشد.

آیا می‌توان از سرکه به عنوان ضد میکروبی برای از بین بردن ویروس جدید کرونا استفاده کرد؟
EPA تأثیر مواد اولیه خانگی مانند سرکه را بررسی نمی‌کند و نمی‌تواند تأیید کند که چگونه می‌توان کروناویروس جدید را که باعث COVID-19 می‌شود از بین برد.

اسید استیک از کجا بخرم؟

شرکت‌های زیادی در ایران اقدام به فروش اسد استیک می‌کنند ولکن قبل از خرید این ماده بایستی از سلامت بار مطمعن شویم. این ماده به شکل خالص و با کیفیت عالی و قیمت مناسب توسط شرکت پیشگامان عرضه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید