ریزش مو

اگر نگران ریزش مو اخیر هستید، ممکن است علت آن شامپو مصرفی شما باشد. در اینجا ترکیبات شیمیایی رایجی که احتمالاً در شامپوها استفاده می‌کنید و مواد طبیعی تقویت کننده فولیکول را که به جای آن‌ها می‌توان استفاده کرد را معرفی می‌کنیم.چیزی آزار دهنده‌تر از این وجود ندارد که انگشتان را از رشته‌های مو خود عبور داده و با مشت پر از مو بیرون بیایند.

واکنش فوری شما احتمالاً وحشت دارد و از خود می‌پرسد چه عواملی باعث ریزش بیش از حد معمول موهای شما می‌شود. در حالی که افزایش ریزش مو می‌تواند نتیجه هر چیزی باشد، از تحریکات پوست سر گرفته تا هورمون‌ها، یک عامل عظیم وجود دارد که بسیاری از مردم در نظر نمی‌گیرند: مواد شیمیایی موجود در محصولات مو.

به نظر می‌رسد مقدار زیادی مواد شیمیایی در شامپو و نرم کننده شما وجود دارد که می‌تواند در ریزش مو شما مؤثر باشد یا حتی به طور مستقیم باعث آن شود.

ریزش مو
ریزش مو

7 ماده شیمیایی که باعث ریزش مو می‌شوند

سدیم لوریل سولفات

سدیم لوریل سولفات (SLS) یک ماده شوینده و سورفکتانت شیمیایی سخت است که در بسیاری از شامپوهای تجاری برای از بین بردن آلودگی، روغن و سایر ناخالصی‌ها استفاده می‌شود، در عین حال کف زیادی که همه ما عادت داریم از شامپوها استفاده کنیم را ایجاد می‌کند.

اگرچه این ترکیب  ظاهرا ویژگی های خوبی دارد اما مهم است که بدانید SLS پاک‌کننده ملایم نیست. در واقع، این ماده معمولاً در پاک‌کننده رنگ، محصولات تمیز کننده خانگی و مواد شوینده ماشین ظرفشویی استفاده می‌شود. البته تصور اینکه پوست سر خود را با مواد پاک‌کننده رنگ بپوشانید، سخت است، اما آیا می‌توانید تأثیری که در پوست شما ایجاد می‌کند را تصور کنید؟

تحقیقات تأیید می‌کند که SLS در موانع پوستی نفوذ می‌کند و می‌تواند غشای سلول و پروتئین‌های موجود در پوست سر شما را از بین ببرد.

تحقیقات تأیید می‌کند که SLS در جایی که می‌تواند غشای سلولی و پروتئین های موجود در پوست سر شما را از بین ببرد، به سد پوست نفوذ می‌کند. این مسئله به ویژه در مورد ریزش مو نگران کننده است زیرا آخرین کاری که می‌خواهید هنگام حفظ بقای موهای خود انجام دهید، تجزیه بلوک های سازنده پروتئین آن‌ها است!

مشکل دیگر SLS این است که برای از بین بردن روغن‌ها طراحی شده است. این شامل روغن‌های محافظتی است که پوست سر شما به عنوان یک مرطوب‌کننده طبیعی تولید می‌کند. اگر این روغن‌ها خیلی زیاد یا خیلی زود از بین بروند، خشکی حاصل می‌تواند منجر به شکستگی و ریزش مو شود.

پارابن‌ها

پارابن‌ها یک گروه محبوب از مواد نگهدارنده آرایشی هستند که به منظور جلوگیری از باکتری و طولانی شدن ماندگاری، به محصولات اضافه می‌شوند. متأسفانه، انواع پارابن‌ها به شدت برای پوست تحریک کننده هستند و حتی می‌توانند واکنش های آلرژیک را در برخی افراد ایجاد کنند.

همچنین نشان داده شده است که پارابن‌ها شامل متیل پارابن و پروپیل پارابن به عنوان برهم‌زننده غدد درون ریز عمل می‌کنند، به این معنی که آن‌ها با سیستم هورمونی ظریف در بدن شما اختلال ایجاد می‌کنند. پارابن‌ها توانایی تقلیدی از استروژن را دارند که منجر به عدم تعادل هورمونی مرتبط با رشد تومور و تغییرات خلقی می‌شود. این اختلال هورمونی می‌تواند منجر به ریزش مو در زنان شود.

پروپیلن گلیکول

پروپیلن گلیکول ماده شیمیایی است که در محصولات آرایشی و مو به عنوان نرم کننده و مرطوب کننده پوست استفاده می‌شود و به حفظ رطوبت کمک می‌کند.

جالب توجه است، حتی اگر “هدف” آن تهویه پوست باشد، پروپیلن گلیکول هنوز هم توسط گروهی از محققان به عنوان خطرناک ذکر شده است، نگرانی های زیادی در مورد تحریک پوست و سمیت آن برای اعضای بدن است.

ریزش مو
ریزش مو

دی اتانول آمین (DEA)

دی اتانول آمین یک ماده امولسیون‌کننده و کف‌ساز است که در صنایع نساجی و کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور مکرر در تولید مواد شوینده، پاک‌کننده‌ها، حلال‌های پارچه‌ای، مایعات فلزکاری و متأسفانه مواد آرایشی از جمله شامپوها و نرم‌کننده‌ها استفاده می‌شود.

مطالعات نشان داده است که استفاده پوستی از DEA در موش‌ها باعث ایجاد ضایعات پوستی و هایپرکراتوز و همچنین اثرات مخرب بر روی کبد می‌شود. برای سالم نگه داشتن پوست سر، قطعاً می‌خواهید استفاده از DEA را محدود کنید.

عطر

در حالی که همیشه باعث نشاط است که دوش را با بوی شامپوی مورد علاقه خود معطر کنید، اما عوارض جانبی رایحه های شیمیایی یا “عطر” بسیار زیاد است.

مطالعات نشان داده است که عطرهای شیمیایی می‌توانند به عنوان برهم زننده غدد درون ریز عمل کرده، باعث آسیب و تغییر سطح برخی از هورمون ها مانند استروژن و تستوسترون شوند. همانطور که قبلاً بحث کردیم، سطح هورمون ها می‌توانند به شدت روی ریزش مو و رشد مو تأثیر بگذارند، بنابراین هر ترکیبی که با سطح طبیعی هورمون های شما تداخل ایجاد کند، ممکن است منجر به ریزش موی ناخواسته شود.

همچنین مشخص شده است که رایحه های شیمیایی باعث درماتیت تماسی و کهیر می‌شوند – نوعی بثورات جوش مانند روی پوست.

ریزش مو
ریزش مو

ایمیدازولیدینیل اوره

ایمیدازولیدینیل اوره یک ماده نگهدارنده ضدمیکروبی است که در محصولات آرایشی و مو برای افزایش ماندگاری استفاده می‌شود و عملکرد آن بسیار هشدار دهنده است.

ایمیدازولیدینیل اوره آزاد کننده فرمالدئید است، به این معنی که فرمالدئید گازی با بوی قوی را در محصولات آرایشی تشکیل می‌دهد. شما ممکن است با فرمالدئید به عنوان یک ضد عفونی‌کننده یا نگهدارنده صنعتی در خانه‌های تشییع جنازه یا پیوند تایید شده آن با برخی سرطان‌ها آشنا باشید. وقتی نوبت به ریزش مو می‌رسد، فرمالدئید می‌تواند با افزایش تحریک به پوست سر شما آسیب برساند، در عین حال باعث واکنش‌های آلرژیک و تاول‌های برجسته می‌شود.

کلرید سدیم

کلرید سدیم، معروف به نمک خوراکی، اغلب به شامپوهای حاوی سولفات اضافه می‌شود تا به غلیظ شدن کف کمک کند. گرچه احتمالاً طبیعی‌ترین ماده موجود در محصولات تجاری مو است، اما در مورد ریزش مو هنوز نگران‌کننده است.

نمک می‌تواند همانطور که احتمالاً بعد از یک روز حضور در ساحل تجربه کرده‌اید، بر روی ساقه مو شما اثر خشک کنندگی ایجاد کند. این خشکی می‌تواند منجر به شکستگی و از بین رفتن آن شود، مخصوصاً اگر هر روز آن را مرتباً با یک شامپو و نرم‌کننده مملو از نمک خشک می‌کنید.

4 ماده طبیعی قابل استفاده به جای ترکیبات شیمیایی که باعث ریزش مو می‌شوند

اکنون که دانستید از چه موادی برای کاهش ریزش مو در محصولات مو اجتناب کنید، بیایید گزینه های طبیعی را بررسی کنیم.

سرکه سیب (ACV) و خاک رس

به جای استفاده از شامپوهایی که دارای مواد شیمیایی ساینده هستند و روغن‌های محافظتی را از موهای شما بیرون می‌کشند، به دنبال محصولات سالم باشید که از مواد پاک کننده طبیعی مانند سرکه سیب یا خاک بنتونیت استفاده می‌کنند. هر دوی اینها بدون از بین بردن موها یا ایجاد عوارض جانبی خطرناک، به از بین بردن آلودگی و جمع شدن آن کمک می‌کند.

یکی دیگر از مزایای استفاده از سرکه سیب خواص ضد باکتری طبیعی آن است که می‌تواند به مبارزه با شوره سر و سایر بیماری های پوست سر که باعث تشدید ریزش مو می‌شوند، کمک کند .اگر سر شما مستعد پوسته پوسته شدن است، به دنبال مارک های طبیعی باشید که حاوی سرکه سیب و سایر مواد طبیعی هستند.

ریزش مو
ریزش مو

روغن‌های مرطوب‌کننده

در محصولات طبیعی موی خود به دنبال روغن‌های طبیعی مانند روغن زیتون فوق‌العاده بکر، روغن نارگیل، روغن جوجوبا و / یا روغن شاهدانه باشید. این روغن‌ها به محافظت از پوست سر و مو از خشکی بیش از حد کمک می‌کنند و برای بازگرداندن سطح رطوبت در تارهای مو شما که ممکن است به دلیل سال‌ها استفاده از محصولات شیمیایی رنج برده باشند، کار می‌کنند.

روغن‌های ضروری

فرار از محصولات تجاری مو لزوماً به این معنی نیست که شما از داشتن موهای خوشبوی دست می‌کشید! رایحه‌های غیر طبیعی را با روغن‌های گیاهی مانند روغن نعناع فلفلی، روغن پرتقال، روغن لیمو و روغن اسطوخودوس عوض کنید. نه تنها روغن‌های اساسی عطرهای شگفت‌انگیزی ایجاد می‌کنند، بلکه برخی از روغن‌ها مانند روغن رزماری دارای مواد ضد میکروبی هستند که می‌توانند به مبارزه با شوره سر و تجمع بافت نیز کمک کنند.- فقط مطمئن شوید که روغن‌های ضروری را همیشه هنگام استفاده روی پوست خود با روغن حامل رقیق کنید.

جلبک، چای سبز و آلوئه ورا

همانند غذا، یکی از بهترین راه‌ها برای نرم کردن و تغذیه مو برای تشویق رشد، “تغذیه” مواد طبیعی و کامل آن است. بدنبال محصولات پر از ویتامین‌ها و مواد معدنی باشید که به تغذیه پوست سر شما کمک می‌کند، مانند جلبک ها و چای سبز.

آلوئه ورا خالص یکی دیگر از محصولات طبیعی عالی است که حاوی مقدار زیادی ویتامین E است که به محافظت از پوست سر در برابر آسیب رادیکال های آزاد کمک می‌کند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست