سردرد
 • سردرد و عوامل ایجاد کننده آن

  علت سر درد چیست ؟ سردرد می‌تواند مدیریت امور روزمره را برای افراد فوق‌العاده دشوار کند. آن‌ها ممکن است باعث حالت تهوع، افزایش حساسیت به نور و ضربان درد شوند. اگرچه داروهای تجویزی برای کمک به درمان سر درد وجود دارد، برخی از آن‌ها برخلاف تسکین سر درد، عوارض جانبی نامطلوبی ایجاد می‌کنند.

  خوشبختانه، برخی از مکمل‌های غذایی می‌توانند فراوانی و شدت سردرد را کاهش دهند. در بسیاری از موارد، آنچه سر درد یک فرد را درمان می‌کند، ممکن است برای شخص دیگر تسکین ناچیزی داشته باشد یا هیچ‌گونه تسکینی نداشته باشد. برخی از راه حل‌های درمانی حتی ممکن است سردرد را برای دیگران بدتر کند. بنابراین، برای تعیین بهترین گزینه درمانی برای شما، مشورت با پزشک خود را در نظر بگیرید.

  برای هیچ مکمل غذایی یا ترکیبی از مکمل‌های غذایی ثابت نشده است که سردرد را به طور کامل تسکین بدهد.این به این دلیل است که همه سردردها متفاوت هستند و محرک‌های منحصر به فردی دارند. با این حال، برخی از مکمل‌های سر درد در درمان یا به حداقل رساندن سردرد مؤثر هستند.

  انواع سردردها

  انواع سردردها

  سردرد میگرنی

  یک علامت مشخص از سر دردهای میگرنی ماهیت یک طرفه آن‌ها است. درد همراه با میگرن ضربان دار است و معمولاً با حداقل فعالیت‌های بدنی یا شدید بدتر می‌شود . فعالیت‌های ساده‌ای مانند بیرون رفتن از خانه به داخل مسیر اتومبیل ممکن است سردردهای میگرنی را بدتر کند. درد همراه با سردردهای میگرنی از خفیف تا شدید متغیر است.

  علائم دیگر سردردهای میگرنی عبارتند از:

  • تهوع و استفراغ
  • افزایش حساسیت به نور، صدا و بو
  • درد شدیدی که حتی ممکن است شما را از خواب بیدار کند
  • این نوع سر درد ممکن است از چند ساعت تا حتی یک روز ادامه داشته باشد.

  سردردهای میگرنی ممکن است توسط موارد زیر ایجاد شود:

  • تغییرات هورمونی به خصوص توسط زنان در دوران قاعدگی
  • تغییرات احساسی شامل اضطراب، افسردگی، هیجان و شوک
  • مشکلات جسمی مانند کمبود خواب، خستگی، تنش گردن، وضعیت بد بدن و فشار بیش از حد
  • تغییرات غذایی مانند مصرف بیش از حد یا ناکافی الکل و کافئین
  • داروهایی مانند قرص‌های خواب آور، داروهای جایگزین هورمون و داروهای ضد بارداری
  • محرک‌های محیطی مانند چراغ های چشمک زن، دود، موسیقی با صدای بلند، چراغ‌های روشن و تغییرات دما

  سردرد سینوسی

  این نوع سر درد باعث ایجاد درد ضربان دار در پشت چشم‌ها، گونه‌ها، پل بینی و کنار دندان‌های بالایی می‌شو. درد دائمی است و باعث احساس فشار بر مناطق آسیب دیده می‌شود. ورزش و حرکات، معمولاً درد را بدتر می‌کند. این نوع سردرد اغلب به دلیل عفونت دستگاه تنفسی فوقانی ایجاد می‌شود.

  سردرد تنشی

  این نوع سردرد باعث ایجاد فشار یا احساس ناخوشایند در سر می‌شود. بر خلاف سایر سردردها، سردرد تنشی باعث درد ضربان‌دار نمی‌شود. علاوه بر این، درد با اعمال جسمی شدت نمی‌یابد. حالت تهوع و استفراغ به طور معمول با سردرد تنشی همراه نیست. با این حال، برخی از بیماران ممکن است حساسیت بیشتری به نور و سر و صدا داشته باشند.

  سردردهای تنشی ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

  • تنش عضلانی در شانه‌ها، گردن یا صورت
  • مصرف بیش از حد الکل
  • خستگی چشم
  • سیگار کشیدن
  • خستگی
  • مشکلات دندانی
  • فشار
  • سر درد خوشه‌ای

  این نوع سر درد باعث درد یک طرفه می‌شود. درد همراه با این نوع سردرد در یک طرف سر ایجاد می‌شود، اما به صورت خوشه‌ای است، از این رو نامگذاری شده است. سر درد خوشه‌ای اغلب به عنوان سوراخ کننده یا خنجر زدن توصیف می‌شود و می‌تواند بسیار شدید باشد.

  درد شدید معمولاً بین سه دقیقه تا چند ساعت طول می‌کشد و سپس برطرف می‌شود. از ویژگی‌های بارز سر درد خوشه‌ای این است که می‌تواند چندین بار در روز یا هفته رخ دهد. دراز کشیدن معمولاً سردردهای خوشه‌ای را بدتر می‌کند. این نوع سردرد ممکن است با موارد زیر همراه باشد:

  • چشمان اشک آلود
  • گرفتگی بینی
  • افتادگی پلک‌ها

  علت دقیق این نوع سر درد مشخص نیست. با این حال، سردردهای خوشه‌ای اغلب با مصرف الکل ایجاد می‌شوند. علاوه بر این، مردان بیشتر از زنان تحت تأثیر سردردهای خوشه‌ای قرار می‌گیرند. سر دردهای خوشه‌ای معمولاً در افراد بین 20 تا 50 سال رخ می‌دهد. از دیگر عوامل خطر سردردهای خوشه‌ای می‌توان به سابقه خانوادگی و سیگار کشیدن اشاره کرد.

  میگرن تنش مختلط یا مخلوط

  همانطور که از نامش پیداست، این سر درد دارای ویژگی‌های میگرن و سردرد تنشی است. درد معمولاً کسل کننده، اما مداوم و ضربان دار توصیف می‌شود. اغلب به دلیل تنش در گردن یا پوست سر ایجاد می‌شود.

  علت سر درد

  مکمل های تسکین‌دهنده سر درد

  منیزیم

  این ماده غذایی چندین نقش در بدن انسان دارد. این ترکیب متابولیسم را تقویت می‌کند، عملکرد آنزیم‌ها را تحریک می‌کند، کانال‌های یونی را تنظیم می‌کند و باعث ایجاد سنتز اسید نوکلئیک می‌شود. کارشناسان معتقدند که منیزیم با جلوگیری از تجمع پلاکت‌ها و به حداقل رساندن وازاسپاسم، سردرد را کاهش می‌دهد.

  مطالعات  نشان می‌دهد افرادی که مستعد سردرد هستند، در هنگام حملات، مقدار کمی منیزیم در سیستم خود دارند. بسیاری از آن‌ها کمبود سیستمیک منیزیم دارند. مصرف مکمل‌های منیزیم ممکن است به کاهش احتمال سردرد کمک کند.

  مصرف بیش از حد منیزیم ممکن است عوارض جانبی مانند اسهال و تحریک معده ایجاد کند. دوز مناسب منیزیم 400 میلی‌گرم در روز است. در صورت بروز حالت تهوع، ناراحتی شکمی و اسهال، دوز مصرفی را کاهش داده و یا مصرف آن را قطع کنید. برای بهبود جذب، مصرف منیزیم را با آجیل و سبزیجات برگ‌دار در نظر بگیرید.

  ملاتونین

  بسیاری از افراد ملاتونین را برای بهبود خواب مصرف می‌کنند، به ویژه هنگامی که استرس دارند یا با چرخه خواب-بیداری خود سازگار نیستند. ملاتونین یک هورمون طبیعی با اثرات مشابه ایندومتاسین است، یک ترکیب ضد التهابی است که درد و میگرن را درمان می‌کند .

  مطالعات نشان می‌دهد که افرادی که مستعد سردرد هستند، در هنگام حملات مقدار ملاتونین کمی دارند. برخلاف سایر روش‌های درمانی خواب آور، ملاتونین در درمان سردرد مؤثر است و عوارض جانبی بسیار کمی دارد.

  عوارض اصلی این مکمل دوره‌های نامنظم افسردگی، درد شکم و خواب آلودگی روزانه است. در صورت ابتلا به دیابت یا استفاده از داروهای ضد بارداری، در مورد مصرف مکمل با پزشک خود مشورت کنید.

  ویتامین D

  این ویتامین محلول در چربی است و نقش اساسی در بدن انسان دارد. جذب کلسیم توسط بدن، سلامت استخوان‌ها، عملکرد سیستم ایمنی بدن را افزایش می‌دهد و التهاب را به حداقل می‌رساند. این ماده مغذی به مقدار کم در غذا یافت می‌شود اما از طریق مکمل نیز می‌توان آن را بدست آورد. پوست همچنین در معرض آفتاب ویتامین D تولید می‌کند.

  تحقیقات نشان می‌دهد ویتامین D ممکن است به جلوگیری از سر درد کمک کند. هنگامی که با کلسیم ترکیب شود، ویتامین D می‌تواند به طور قابل توجهی دفعات سر درد، از جمله سر درد میگرنی را کاهش دهد. اندازه دوز سالم ویتامین 46 D میلی‌گرم در روز است.

  قبل از شروع مصرف مکمل، برای بررسی سطح فعلی ویتامین D خود به پزشک مراجعه کنید. غذاهای غنی از ویتامین D شامل غلات، شیر، جگر، ماهی و زرده تخم‌مرغ است. این ماده مغذی با به حداقل رساندن عوامل التهابی نوروژنیک از سر درد جلوگیری می‌کند.

  برای بهترین نتایج، از مقیاس دقیق برای اندازه گیری دوز استفاده کنید. مصرف بیش از حد ممکن است باعث عوارض جانبی سوء از جمله از دست دادن استخوان و هیپرکلسمی شود. از دیگر عوارض جانبی می‌توان به کاهش وزن، حالت تهوع، ضربان قلب نامنظم، تحریک پذیری و ضعف عمومی اشاره کرد.

  در صورت داشتن سابقه بیماری‌های کلیوی یا سل از مصرف مکمل ویتامین D خودداری کنید. اگر باردار یا شیرده هستید از مکمل‌های ویتامین D استفاده نکنید.

  زردچوبه

  این مکمل فواید زیادی برای سلامتی دارد. این ماده غنی از آنتی اکسیدان است که از اضافه بار رادیکال‌های آزاد در بدن انسان جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، زردچوبه ممکن است به حداقل رساندن التهاب، به ویژه در مفاصل کمک کند. این مکمل همچنین از سلامت چشم و مغز پشتیبانی می‌کند. حتی بسیاری از آن‌ها برای تقویت هضم غذا استفاده می‌کنند.

  زردچوبه حاوی کورکومینوئیدها و سایر ترکیباتی است که سردرد را به حداقل می‌رساند . همچنین تعداد رادیکال‌های آزاد بدن را که با سردرد نیز همراه هستند کاهش می‌دهد. اندازه مناسب مکمل زردچوبه بیش از 1000 میلی‌گرم در روز نیست.

  مصرف بیش از حد ممکن است باعث عوارضی مانند ناراحتی شکمی یا ناراحتی معده شود. در صورت داشتن سابقه فشار خون، عوارض لخته شدن خون و دیابت، در مورد مصرف مکمل با پزشک مشورت کنید. زنانی که در شرایط مادر قرار دارند، از جمله مادران شیرده، نباید از مکمل‌های زردچوبه برای سردرد استفاده کنند.

  باتربر

  بسیاری از متخصصان بر این باورند که گیاه باتربر می‌تواند یک درمان بالقوه برای سردرد باشد. این مکمل با تنظیم جذب کلسیم و مهار آبشار التهابی مرتبط با سر درد به درمان سر درد کمک می‌کند.

  تحقیقات نشان می‌دهد مصرف مکمل با گل سرخ می‌تواند باعث کاهش دفعات سردرد، به ویژه در کودکان و بزرگسالان شود. این مکمل به خوبی توسط کاربران تحمل می‌شود و عوارض جانبی منفی ایجاد نمی‌کند. با این حال، ممکن است باعث افزایش آروغ شود.اندازه وعده غذایی سالم برای پودر عصاره باتربر، بیش از 150 میلی‌گرم در روز نیست. در صورت بروز عوارض جانبی، دوز دارو را کاهش دهید.

  زنجبیل

  این مکمل دارای خواص ضد التهابی است و ممکن است به درمان درد و التهاب کمک کند. زنجبیل نقش‌های حیاتی بسیاری در بدن دارد. این از سلامت مفاصل، پوست و قلب و عروق پشتیبانی می‌کند. این ماده همچنین به تنظیم سطح کلسترول سالم در بدن  کمک می‌کند و از هضم غذا پشتیبانی می‌کند و سوزش معده را تسکین می‌دهد.

  زنجبیل اثرات مشابه سوماتریپتان، داروی رایج میگرن دارد. مطالعات  نشان می‌دهد که زنجبیل می‌تواند از شدت و دفعات سردرد بکاهد. برخلاف داروهای میگرن، زنجبیل عوارض جانبی نامطلوبی ایجاد نمی‌کند. مصرف بیش از حد فقط باعث ناراحتی شکمی می‌شود.

  وعده غذایی سالم برای پودر عصاره ریشه زنجبیل بیش از 100 میلی‌گرم در روز نیست. با این حال، مادران باردار و شیرده باید از مصرف کامل این مکمل خودداری کنند. اگر سابقه مشکلات قند خون دارید قبل از مصرف مکمل زنجبیل با پزشک مشورت کنید.

  ویتامین B12

  این مکمل فواید زیادی در بدن دارد. ممکن است با مهار اثرات اکسید نیتریک در انتقال درد، فرکانس و شدت سردرد را به حداقل برساند. مطالعات ارتباط بین اختلالات عملکرد در مسیرهای ویتامین B12 و سردرد را نشان می‌دهد. وعده توصیه شده برای ویتامین200 B12  میلی‌گرم در روز است.

  ویتامین B6

  مقادیر بالای هموسیستئین  اغلب با سر درد همراه است. ویتامین B6 میزان هموسیستئین بدن را تنظیم می‌کند. کمبود ویتامین B6 ممکن است باعث عدم تعادل در سطح هموسیستئین شود که منجر به سر درد شود.

  مصرف مکمل ویتامین B6 ممکن است از شدت و دفعات سر درد جلوگیری کند. این مکمل متابولیسم سروتونین  را تقویت می‌کند. سطح پایین هورمون سروتونین در بدن ممکن است باعث سردرد شود.

  اندازه دوز سالم این مکمل ویتامین 50 B6 میلی‌گرم در روز است. مصرف بیش از حد ممکن است باعث ایجاد مسمومیت در بدن نشود، اما ممکن است در حفظ تعادل و از دست دادن احساس در قسمت‌های خاصی از بدن مشکل ایجاد کند. اگر باردار یا شیرده هستید از مصرف مکمل ویتامین B6 خودداری کنید.

  ویتامین B9 (فولات)

  ویتامین B9 ممکن است دفعات و شدت سردردهای میگرنی را کاهش دهد. این ماده مغذی نقش اساسی در تنظیم انتقال‌دهنده‌های عصبی در مغز دارد. مصرف بیش از حد ویتامین‌های B9 تقریباً غیرممکن است زیرا میزان اضافی آن به طور معمول از طریق ادرار دفع می‌شود. (خرید اسید فولیک)

  مقدار توصیه شده برای پودر اسید فولیک ویتامین B9 بین 500 تا 1000 میلی‌گرم در روز است. از عوارض جانبی می‌توان به از دست دادن اشتها، بی‌خوابی، حالت تهوع و ناراحتی شکمی اشاره کرد.

  ویتامین E

  این یک آنتی اکسیدان قوی است که عملکرد ایمنی بدن و فرآیندهای متابولیکی را تقویت می‌کند. این محصول همچنین باعث سلامت قلب و عروق می‌شود. با به حداقل رساندن التهاب و بهبود جریان خون از سردرد جلوگیری می‌کند.

  بهترین اندازه وعده برای ویتامین E بیش از 350 میلی‌گرم در روز نیست. عوارض جانبی مرتبط با مکمل ویتامین E شامل حالت تهوع، بثورات پوستی، تاری دید، ناراحتی شکمی و استفراغ است. زنانی که مادران سنگین و شیردهی هستند باید از مصرف کامل ویتامین E خودداری کنند.

  علت سر درد

  ایمنی

  اگرچه مکمل‌های سر درد به طور کلی بی‌خطر تلقی می‌شوند، در نظر گرفتن چند نکته در هنگام خرید محصولات غذایی بسیار مهم است:همیشه قبل از استفاده از هر محصولی با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود درمورد مصرف مکمل صحبت کنیدزنان باردار و شیرده نباید از مکمل‌های سردرد به طور کامل استفاده کنند مگر اینکه با تجویز پزشک مصرف شود.مکمل‌ها ممکن است در همه افراد نتایج یکسانی نداشته باشند و نتایج بلافاصله اتفاق نیفتد.اگر محصولی که استفاده می کنید سر درد شما را بدتر می‌کند، مصرف مکمل را متوقف کنید.

  سخن آخر

  بسیاری از عوامل باعث سردرد می‌شوند، از جمله افسردگی، عناصر موجود در محیط، اعمال جسمی و کمبود برخی مواد مغذی در بدن. سردردها را می‌توان در دسته‌های مختلفی طبقه‌بندی کرد، از جمله تنش، تنش مختلط، میگرن، سردردهای سینوسی و خوشه‌ای. مصرف مکمل با برخی از محصولات غذایی ممکن است به حداقل رساندن یا درمان سر درد کمک کند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
  برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

  فهرست