مواد اولیه دارویی و پزشکی

کاربردهای داروی استامینوفن

سفارش محصول تماس با کارشناس

استامینوفن از یک حلقه بنزن تشکیل شده است که توسط یک گروه هیدروکسیل و اتم نیتروژن یک گروه آمید در موقعیت پارا جایگزین شده است. این ماده به صورت پودر کریستالی سفید رنگ است. استامینوفن، همچنین به عنوان پاراستامول و APAP شناخته می‌شود، از گروه داروهای شناخته‌شده به عنوان “ضد دردهای آنیلین” است که برای درمان درد و تب استفاده می‌شود.

این ماده با نام‌های تجاری از جمله تیلنول و پانادول موجود است. معمولاً برای تسکین درد خفیف تا متوسط و به صورت قرص مصرف می‌شود، اما به صورت تزریق داخل رگ نیز موجود است.

استامینوفن برای اولین‌بار در سال ۱۸۷۷ ساخته شد و در حال حاضر در لیست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی است. این ماده جزو مؤثرترین و بی‌خطرترین داروهای مورد نیاز در یک سیستم بهداشتی است.

روش سنتز آن به صورت شماتیک در زیر نشان داده شده است. 

کاربردهای داروی استامینوفن:

تب:

پاراستامول برای کاهش تب در هر رده سنی قابل استفاده می‌باشد. در صورتی که سازمان بهداشت جهانی (WHO) توصیه می‌کند که استامینوفن برای درمان تب در کودکانی که دمای آن‌ها بالاتر از ۳۸.۵ درجه سانتی‌گراد (۱۰۱.۳ درجه فارنهایت) باشد مورد استفاده قرار گیرد.

درد:

استامینوفن برای تسکین درد خفیف تا متوسط استفاده می‌شود. استفاده از فرم داخل وریدی برای درد کوتاه مدت در افراد در بخش اورژانس در موارد محدودی گزارش شده است. استامینوفن برخلاف سایر مسکن‌های ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) آسپیرین و ایبوپروفن فعالیت ضد التهابی نسبتاً کمی دارد، اما ایبوپروفن و استامینوفن اثرات مشابهی در درمان سردرد دارند. داروهای ترکیبی پاراستامول و مواد مخدر قوی مانند مرفین اثر ضد درد را بهبود می‌بخشد.

آرتروز:

کالج روماتولوژی آمریکایی، استامینوفن را به عنوان یکی از چندین گزینه درمانی برای مبتلایان به ورم مفاصل لگن، دست یا زانو توصیه می‌کند که با ورزش و کاهش وزن بهبود نمی‌یابد.

کمر درد:

براساس یک بررسی منظم، پاراستامول توسط کالج پزشکان آمریکایی و انجمن درد آمریکا به عنوان اولی گزینه درمانی برای کمردرد توصیه شده است.

دندان:

NSAID هایی مانند:

  • ایبوپروفن
  • ناپروکسن
  • دیکلوفناک

بیشتر از استامینوفن برای کنترل درد دندان یا درد ناشی از اقدامات دندانپزشکی هستند.

ترکیبی از NSAID و استامیـنوفن مؤثرتر از هر یک به تنهایی است.

عوارض مصرف دارویی استامینوفن:

پاراستامول به طور کلی در دوزهای توصیه شده بی خطر است. حداکثر دوز روزانه توصیه‌شده برای یک بزرگسال سه یا چهار گرم است. دوزهای بالاتر ممکن است منجر به سمیت و عوارضی از جمله نارسایی کبد شود. بثورات پوستی جدی به ندرت ممکن است رخ دهد. مصرف آن در دوران بارداری و هنگام شیردهی بدون ضرر است. در مبتلایان به بیماری کبد، ممکن است در دوزهای پایین تر استفاده شود. مصرف بیش از حد استامینوفن می تواند باعث آسیب احتمالی و کشنده کبد شود.

خطر مصرف بیش از حد ممکن است با مصرف مکرر الکل (اتانول) افزایش یابد به همین دلیل استامینوفن مهمترین علت نارسایی حاد کبد در غرب است.

در تاریخ ۱ اوت ۲۰۱۳، سازمان غذا و داروی ایالات متحده هشدار جدیدی درباره استامینوفن صادر کرد که اظهار داشت که این دارو می‌تواند باعث واکنش‌های پوستی نادر و احتمالاً کشنده مانند سندرم استیونز-جانسون (SJS) و نکرولیز اپیدرمی سمی (TEN) شود.

کاربردهای داروی استامینوفن

سایر محصولات: متفورمین هیدروکلراید

فروش استامینوفن:

این شرکت آمادگی دارد ماده اولیه استامینوفن را در بسته‌بندی‌های کیلوگرمی جهت داروسازان محترم ارئه دهد.

کاربردهای داروی استامینوفن

این محتوا رو هم بخون...
تینیدازول

سیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید