مواد اولیه صنعتی

هگزافلوئوروفسفریک اسید

سفارش محصول تماس با کارشناس

هگزافلوئوروفسفریک اسید ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی H۲FPF۶ (همچنین به صورت [H۲[PF۶) است. محلول آبی این ماده به صورت مایع بی‌رنگ تا قهوه‌ای روشن قابل مشاهده است.

این اسید برونستد قوی دارای آنیون غیر کوردینه، هگزافلوروفسفات (PF۶) است. این ماده از واکنش هیدروژن فلوراید با فسفر پنتافلوراید تشکیل می شود.

مانند بسیاری از اسیدهای قوی، هگزافلوئوروفسفریک اسید غیر محلول نیست بلکه فقط در محلول قابل حل است. این ماده با آب واکنش گرمازایی نشان می‌دهد تا اکسیونیوم هگزافلوئوروفسفات (H۳OPF۶) و هیدرو فلوئوریک اسید که هر دو اسیدهای قوی هستند تولید کند. علاوه بر این، چنین محاول‌های غالباً حاوی محصولات حاصل از هیدرولیز پیوند بین P-F، از جمله:

H۳OPF۶ – HPO۲F۲ – H۲PO۲F – H۳PO۴ و اسید های مزدوج آن‌ها می‌باشد. ۶ HPF کریستالی به عنوان هگزاهیدرات که در آن PF۶ در قفس‌های هشت‌ضلعی توسط آب و پروتون‌ها محصور شده است به‌دست آمده است. طیف‌سنجی NMR نشان می‌دهد که محلول های حاصل از این هگزا هیدرات حاوی مقادیر قابل توجهی HF هستند. هگزافلوئوروفسفریک پس از گرم‌شدن، به HF تجزیه می‌شود.

کاربرد هگزافلوئوروفسفریک اسید:

هگزافلوئوروفسفریک اسید به عنوان پاک‌کننده‌های فلزی، مواد پرداخت‌کننده الکترولیتی یا شیمیایی برای تشکیل پوشش‌های محافظ برای سطوح فلزی، و به عنوان یک کاتالیزور کاربرد دارد.

واکنش‌پذیری:

هگزافلوئوروفسفریک اسید با بازهای شیمیایی واکنش نشان می‌دهد (مثال: آمین‌ها، آمیدها و هیدروکسیدهای معدنی). این واکنش‌ها می‌توانند مقادیر زیادی گرما را به میزان خطرناکی در فضاهای کوچک ایجاد کنند. رقیق‌کردن این ترکیب ممکن است گرمای قابل توجهی ایجاد کند. با فلزات فعال از جمله فلزات ساختاری مانند آلومینیوم و آهن واکنش نشان می‌دهد تا گاز هیدروژن قابل اشتعال را آزاد کند. می‌تواند به عنوان آغازگر پلیمریزاسیون آلکن‌های خاص عمل کند. با ترکیبات سیانید واکنش نشان می‌دهد و گاز سیانید هیدروژن را آزاد می‌کند.

ایمنی:

استنشاق، بلع یا تماس پوست با هگزافلوئوروفسفریک اسید ممکن است باعث صدمه شدید یا مرگ شود. تماس با ماده مذاب آن ممکن است باعث سوختگی شدید پوست و چشم شود. در هنگام استفاده از آن از هرگونه تماس پوستی خودداری کنید. آثار تماس یا استنشاق ممکن است با تأخیر همراه باشند. آتش‌سوزی ممکن است گازهای سوزش‌آور، خورنده و یا سمی تولید کند. رواناب‌های حاصل در اثر آتش‌سوزی یا آب رقیق‌کننده می‌تواند خورنده و یا سمی باشد و باعث آلودگی شود.

سیدی

این محتوا رو هم بخون...
روغن سیلیکون امولشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید