نگرانی در مورد اثرات نور آبی بر روی پوست طی چند سال گذشته افزایش یافته است. این امر با افزایش قرار گرفتن در معرض این نوع نور توسط منابع نور مصنوعی (به عنوان مثال، لامپ‌های کم فشار) و دستگاه‌های الکترونیکی که از دیودهای ساطع‌کننده نور (LED) استفاده می‌کنند، بیشتر تشدید می‌شود، مانند صفحه‌های تلویزیون، مانیتورهای رایانه، تبلت‌ها و تلفن‌های هوشمند.

 اثرات نور آبی بر روی پوست

برای سالیان متمادی، بیشتر سیستم‌های روشنایی منزل بر اساس نور رشته ای بود که در آن یک رشته فلزی انرژی گرفته و باعث درخشش فلز می‌شود. با این حال، در دهه گذشته تغییرات اساسی در روشنایی داخلی و همچنین استفاده گسترده از دستگاه‌های الکترونیکی که نور آبی منتشر می‌کنند، ایجاد شده است. اکثر تکنسین‌ها موافقند که با افزایش استفاده از این منابع و دستگاه‌های روشنایی، قرار گرفتن در معرض نور آبی بیشتر خواهد شد.

بسیاری از ما در حال حاضر از اثرات مخرب اشعه ماورا بنفش (UV) بر روی پوست آگاه هستیم. این شامل نوری است که توسط خورشید در محدوده 280-400 نانومتر از طیف الکترومغناطیسی ساطع می شود که بیشتر به عنوان UVB (280-320 nm) و UVA (320-400 nm) طبقه‌بندی می‌شود. خوشبختانه، پرتوهای بسیار پرانرژی و مضر UVC (200-280 نانومتر) توسط ازن (O3) در استراتوسفر فیلتر می شوند و به سطح زمین نمی‌رسند. به طور کلی، قرار گرفتن در معرض نور ماورا بنفش منجر به تعدادی اثرات مضر بر روی پوست می‌شود، از جمله عکسبرداری، سرکوب سیستم ایمنی و فوتوکارسینوژنز.

نور آبی (400-500 نانومتر) بخشی از طیف الکترومغناطیسی مرئی (400-700 نانومتر) را نشان می‌دهد که از نظر طول موج ساطع شده یا انرژی امواج نور در مجاورت منطقه UVA قرار دارد. در واقع، با توزیع طیفی بنفش (400-450 نانومتر) و آبی (450-495 نانومتر) مطابقت دارد. اگرچه بسیاری از منابع نور مصنوعی سفید به نظر می‌رسند، اما نور شدیدتری در ناحیه آبی ساطع می‌کنند که از نور طبیعی خورشید قوی‌تر است.

به دلیل تأثیرات مخرب نور آبی بر روی فیزیولوژی چشم، نگرانی فزاینده‌ای وجود دارد که منجر به تخریب گیرنده‌های نور شبکیه می‌شود و می‌تواند در تخریب ماکولا نقش داشته باشد. از قضا، از نور آبی برای درمان اختلالات خواب استفاده می‌شود. همچنین برای درمان نوزادان مبتلا به زردی، جایی که بیلی روبین در خون و بافت‌ها (چشم، پوست و غیره) تجمع می‌یابد و بنابراین ظاهر زرد کاملاً مفید است. از آنجا که نور آبی می‌تواند به عمق پوست نفوذ کند، از آن به عنوان یک روش فوتودینامیکی برای حل بیلی روبین استفاده می‌شود تا بتواند از بدن دفع شود.

آکنه ولگاریس یک بیماری شایع است که گزارش می‌شود تقریباً 80٪ افراد را مبتلا می‌کند. باکتری پروپیونی آکنه در ایجاد آکنه نقش دارد و هدف اصلی بیشتر درمان‌های پزشکی است، معمولاً آنتی‌بیوتیک یا ایمونوتراپی، که نشان می‌دهد نور آب درمانی در درمان برخی بیماری‌های عفونی، به ویژه آکنه مؤثر است. در حالی که مکانیسم دقیق نحوه کار نور آبی برای مقابله با آکنه روشن نیست، به خوبی شناخته شده است که رنگ آبی روشن دارای فعالیت ضد میکروبی گسترده‌ای در برابر باکتری‌های گرم مثبت و گرم منفی است. برخلاف ماورا بنفش درمانی، دیگر نیازی به استفاده از حساس‌کننده‌های نور خارجی نیست و به طور کلی آسیب کمتری به سلول‌های پستانداران وارد می شود.

با وجود تأثیرات مفید نور آبی بر روی پوست، نگرانی قابل توجهی در جامعه تحقیقات پوست در مورد اثرات مخرب آن وجود دارد. مطالعه اخیر منتشر شده توسط محققان در بخش پوست در Charité-Universitätsmedizin Berlin، کاهش کاروتنوئیدها در پوست توسط نور آبی را برجسته می‌کند، که تصور می‌شود با تولید انواع اکسیژن واکنش‌پذیر تسهیل می‌شود. نشان داده شده است که قرار گرفتن در معرض نور مرئی باعث تحریک حساسیت به نور سلول و در نهایت تولید گونه‌های اکسیژن واکنش‌پذیر، به ویژه رادیکال‌های هیدروکسیل، آنیون‌های سوپراکسید و گونه‌های تک اکسیژن است. با این وجود، در سلول‌های غیر رنگدانه، حساسیت به نور ناشناخته مانده است، اگرچه اکسیدازهای حاوی ریبوفلاوین، به نظر می‌رسد سیستم سیتوکروم، پروتئین های حاوی co و پروتئین‌های غنی از تریپتوفان کاندیداهای بالقوه هستند.

تعدادی از مطالعات نشان داده اند که نور مرئی می‌تواند باعث ایجاد ملانوژنز و اریتم در پوست شود و منجر به تولید گونه‌های اکسیژن واکنش‌پذیر شود. از سوی دیگر، یک مطالعه بالینی در دانشگاه Radboud Nijmegen مرکز پزشکی در نایمگن، هلند نشان داد که استفاده کوتاه مدت از نور آبی در پوست درمانی باعث آسیب DNA یا عکس‌برداری زودرس نمی‌شود. صرف نظر از این، هنوز هم علاقه زیادی به این موضوع وجود دارد، که حتی منجر به راه‌اندازی یک محصول تجاری (Moonlight Primer توسط MAKE Beauty) که برای محافظت از پوست در برابر نور آبی ساطع شده از تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌ها طراحی شده است.

تحقیقات اساسی و مطالعات بالینی که از نظر آماری کاملاً خوب طراحی شده‌اند، باید به روشن شدن سوالات بی‌پاسخ در مورد تعادل هزینه و منفعت نور آبی در جمعیت انسانی کمک کند. تا آن زمان ممکن است تعجب کنیم که آیا “محافظت” در برابر نور آبی یک مد است یا یک ضرورت اساسی برای تقویت قدرت دفاعی پوست ما است.

منبع:

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست