خرید نورجسترل

خرید نورجسترل

پیشگامان شیمی به عنوان یکی از بزرگترین واردکنندگان مواد اولیه دارویی با چندین دهه تجربه، ماده اولیه دارویی نورجسترل را با بالاترین و خالص‌ترین کیفیت برای چندین کاربرد در محصولات دارویی وارد می‌کند.

نورجسترل یک داروی ضد بارداری خوراکی است (قرص ضد بارداری). این محصول حاوی یک هورمون زنانه است که به عنوان پروژستین شناخته می‌شود و برای جلوگیری از بارداری استفاده می‌شود.

نورجسترل یک پروژسترون استروئیدی مصنوعی است که در ترکیب با اتینیل استرادیول برای پیشگیری از بارداری به صورت خوراکی استفاده می‌شود.

خرید نورجسترل
خرید نورجسترل

علم شیمی

نورجسترل، یک استروئید استران مصنوعی و یک مشتق تستوسترون است. این مخلوطی از استریوایزومرهای دکسترونورجسترل است، مورد اول غیرفعال است (ساختن نورجسترل دقیقاً نیمی به اندازه لوونورژسترل قوی). نورجسترل به طور خاص مشتق نورتیسترون (17α-اتیلن-19-نورتستسترون) است و عضوی از زیر گروه گونان (18-متیل استران) از خانواده پروژستین های 19-نورتستسترون است.

تاریخچه

نورجسترل برای اولین بار به عنوان یک قرص ضد بارداری در ترکیب با اتیلن استرادیول، با نام تجاری Eugynon در آلمان در سال 1966 معرفی شد. متعاقباً این دارو به عنوان یک قرص ترکیبی ضد بارداری با اتیلن استرادیول در ایالات متحده با نام تجاری Ovral در سال 1968 به بازار عرضه شد و در بسیاری از کشورهای دیگر نیز به بازار عرضه شد.

عرضه آن در ایالات متحده در سال 2019 متوقف شد.

مصارف پزشکی

نورجسترل در ترکیب با اتیلن استرادیول یا کوئینسترول در قرص های ترکیبی کنترل بارداری، به تنهایی در قرص های جلوگیری از بارداری فقط با پروژسترون و در ترکیب با استرادیول یا استروژن های کونژوگه در هورمون درمانی یائسگی استفاده می‌شود. همچنین در رژیم یوزپه به عنوان پیشگیری از بارداری اضطراری استفاده شده است.

فارماکودینامیک

نورجسترل یک پروژسترون یا آگونیست گیرنده پروژسترون است. فعالیت بیولوژیکی نورجسترل در لانو انانتیومر، لوونورجسترل نهفته است، در حالی که ایزومر دکسترو غیرفعال است. به همین ترتیب، نورجسترل از نظر فعالیت هورمونی با لوونورجسترل یکسان است با این تفاوت که از نظر وزنی نیمی از آن قوی است. لوونورجسترل، و از طرف دیگر نورجسترل، دارای فعالیت آندروژنی هستند، اما هیچ فعالیت استروژنی، ضد مینرالوکورتیکوئید یا گلوکوکورتیکوئید ندارند.

خرید نورجسترل
خرید نورجسترل

مکانیسم عمل نورجسترل

نورجسترل از مخلوط راسمیک از دو استریوایزومر، دکسترونورجسترل و لوونورجستل تشکیل شده است.

با این حال، فقط آنانتیومر لووروتاری (لوونورجسترل) از نظر بیولوژیکی فعال است. نورجسترل (و به طور خاص استریوایزومر فعال لوونورجسترل) به گیرنده های پروژسترون و استروژن در دستگاه تولید مثل زنان، غده پستانی، هیپوتالاموس و هیپوفیز متصل می‌شود.

هنگامی که به گیرنده متصل می‌شود، پروژسترون هایی مانند لوونورجسترل فرکانس ترشح هورمون آزادکننده گنادوتروپین (GnRH) را از هیپوتالاموس کاهش می‌دهند و موج LH (هورمون لوتئین ساز) قبل از تخمک گذاری را کند می‌کنند.

از بین رفتن موج LH تخمک گذاری را مهار کرده و در نتیجه از بارداری جلوگیری می‌کند. نورجسترل در ترکیب با اتینیل استرادیول برای پیشگیری از بارداری در زنانی که استفاده از این محصول را به عنوان روش پیشگیری از بارداری انتخاب می‌کنند، نشان داده شده است.

چگونه باید از این دارو استفاده کنیم؟

این دارو را به صورت خوراکی مصرف کنید. ممکن است آن را با غذا یا بدون غذا مصرف کنید. دستورالعمل روی برچسب نسخه را دنبال کنید. این دارو را هر روز در یک ساعت و به ترتیب مشخص شده روی بسته مصرف کنید. داروی خود را بیشتر ازدفعات تعیین شده مصرف ننمایید.

در مورد استفاده از این دارو در کودکان با پزشک متخصص اطفال خود تماس بگیرید. مراقبت های ویژه ممکن است لازم باشد. این دارو در کودکان مونث که دوره قاعدگی را شروع کرده‌اند مورد استفاده قرار گرفته است.

مصرف بیش از حد:

اگر فکر می‌کنید مقدار زیادی از این دارو را مصرف کرده‌اید بلافاصله با مرکز کنترل سم یا اورژانس تماس بگیرید.

چه عوارض جانبی را می توانم از دریافت این دارو مشاهده کنم؟

عوارض جانبی که باید در اسرع وقت به پزشک یا متخصص بهداشت خود گزارش دهید:

 • حساسیت یا ترشح پستان
 • درد در شکم، قفسه سینه، کشاله ران یا پا
 • سردرد شدید
 • بثورات پوستی، خارش یا کهیر
 • تنگی نفس ناگهانی
 • ضعیف یا خسته غیر معمول
 • مشکلات بینایی یا گفتاری
 • زرد شدن پوست یا چشم ها

عوارض جانبی که معمولاً به مراقبت پزشکی نیاز ندارند (در صورت ادامه یا آزار دهنده بودن به پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی گزارش دهید):

 • تغییر در میل جنسی
 • تغییر در جریان قاعدگی
 • رشد موهای صورت
 • احتباس مایعات و تورم
 • سردرد
 • تحریک پذیری
 • حالت تهوع
 • افزایش یا کاهش وزن
خرید نورجسترل
خرید نورجسترل

هشدارها در مصرف داروی پیشگیری از بارداری به صورت خوراکی (COC)

1. اختلال در عملکرد کبد

در زنان مبتلا به بیماری کبد مانند هپاتیت حاد ویروسی یا سیروز شدید (جبران نشده) کبد از این ترکیب دارویی استفاده نکنید.

در اختلالات حاد یا مزمن عملکرد کبد، تا زمانی که مارکرهای عملکرد کبد به حالت طبیعی برگردند و علت COC حذف نشود ممکن است قطع استفاده از COC را ضروری کند.

در صورت ایجاد زردی، مصرف دارو را قطع کنید.

وجود تومورهای کبدی، در زنان با تومورهای خوش خیم و بدخیم کبدی منع مصرف دارد.

آدنوم های کبدی با استفاده از COC در ارتباط هستند. برآورد خطر قابل انتساب 3.3 مورد در 100000 کاربر است. پارگی آدنوم کبدی ممکن است باعث مرگ از طریق خونریزی داخل شکمی شود. مطالعات افزایش خطر ابتلا به سرطان سلول‌های کبدی را در مصرف طولانی مدت COC (> 8 سال) نشان داده است. با این حال خطر ابتلا به سرطان های کبد در مصرف‌کنندگان COC به کمتر از یک مورد در هر میلیون کاربر نزدیک می‌شود.

2. فشار خون بالا

این ترکیب دارویی در زنان با فشار خون بالا کنترل نشده یا فشار خون بالا با بیماری عروقی منع مصرف دارد. برای زنان مبتلا به فشار خون بالا کنترل شده، فشار خون را کنترل کرده و در صورت افزایش قابل توجه فشار خون مصرف دارو را متوقف کنید.

افزایش فشار خون در زنانی که COC مصرف می‌کنند گزارش شده است و این افزایش در زنان مسن با مدت زمان طولانی استفاده بیشتر است. با افزایش مقادیر پروژستر، میزان فشار خون بالا افزایش می‌یابد.

3. بیماری کیسه صفرا

مطالعات حاکی از افزایش نسبی خطر ابتلا به بیماری کیسه صفرا در میان مصرف‌کنندگان COC است. استفاده از COC ممکن است بیماری موجود در کیسه صفرا را بدتر کند. تاریخچه قبلی کلستاز مربوط به COC پیش بینی افزایش خطر با استفاده از COC را نشان می‌دهد.

زنان با سابقه کلستاز مربوط به بارداری ممکن است در معرض خطر بیشتری برای کلستاز مربوط به COC باشند.

خرید نورجسترل
خرید نورجسترل

4. اثرات متابولیک کربوهیدرات و لیپید

زنان پیش دیابتی و دیابتی که از این مخلوط دارویی استفاده می‌کنند را به دقت کنترل کنید. COC ممکن است تحمل گلوکز را کاهش دهد. پیشگیری از بارداری جایگزین را برای زنان مبتلا به چربی خون کنترل نشده در نظر بگیرید.

بخش کوچکی از زنان در حالی که در COC هستند، دچار تغییرات نامطلوب چربی می‌شوند. زنان مبتلا به هایپرتری گلایسیریدمی یا سابقه خانوادگی آن، ممکن است در هنگام استفاده از COC در معرض خطر افزایش پانکراتیت باشند.

5. سردرد

اگر در خانمی که از این ترکیب دارویی استفاده می‌کند سردردهای جدیدی ایجاد شود که به طور مکرر، مداوم یا شدید بروز می‌کنند، علت را ارزیابی کرده و در صورت امکان، مصرغ دارو را قطع کنید.

قطع مصرف دارو را در صورت افزایش فرکانس یا شدت میگرن در طول استفاده از COC (که ممکن است پیش‌ساز یک واقعه عروقی مغزی باشد) در نظر بگیرید.

6. افسردگی

زنان با سابقه افسردگی را با دقت مشاهده کرده و در صورت قطع مصرف دارو، افسردگی تا یک درجه جدی عود می‌کند.

7. بی‌نظمی خونریزی و آمنوره

خونریزی و لکه بینی برنامه ریزی نشده، گاهی اوقات در بیماران مبتلا به COC اتفاق می‌افتد، به خصوص در طول سه ماه اول استفاده.

اگر خونریزی ادامه پیدا کرد یا بعد از چرخه های منظم قبلی رخ داد، علل مانند بارداری یا بدخیمی را بررسی کنید. اگر آسیب شناسی و حاملگی کنار گذاشته شود، بی نظمی های خونریزی ممکن است با گذشت زمان یا با تغییر در یک محصول ضد بارداری دیگر برطرف شود.

سایر مطالب: منیزیم آسپارتات

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست