مقالات

جایگزینی hpmc بجای کربومر در تولید ژل ضدعفونی کننده دست

امتیاز شما:
[کل: 0 میانگین: 0]

ویروس کرونا می تواند با غلظت 75 درصد الکل از بین برود. استفاده از ضد عفونی‌کننده الکل برای تمیز کردن دست می تواند به محافظت از سلامتی و جلوگیری از شیوع ویروس کمک کند. تقاضای زیادی برای ضد عفونی‌کننده‌های دست در سطح جهان وجود دارد که باعث شده ماده اولیه آن وجود نداشته باشد- کربومر 940 همچنان در انبارها موجود نیست و قیمت‌ها به شدت افزایش یافته است. برای مقابله با کمبود کربومر، HPMC معرفی شد تا بعد از تحقیقات و آزمایشات ما به عنوان ماده غلیظکننده ضد عفونی‌کننده دست استفاده شود. عملکرد محصولات HPMC می‌تواند به طور کامل به اثر کربومر در ضخیم شدن و شفافیت برسد.

ما می‌توانیم دو گرید HPMC-4000cps و 10000cps استفاده کنیم. با توجه به انواع مختلف ویسکوزیته، مقدار مصرف می‌تواند برای بهینه‌سازی روش تولید و هزینه کمتر تنظیم شود.

فرمول ضد عفونی کننده دست با HPMC

ردیف عناصر %W/V مقدار
1 اتانول 96% 70.0 700kg
2 هیدروکسی پروپیل متیل سلولز (HPMC) 1.0 1kg
3 گلیسیرین گیاهی 98% 2.5 2.5kg
4 مونو پروپیلن گلیکول 2.5 2.5kg
5 آب 24.0 24kg
نکته می توانید بجای اتانول از ایزوپروپیل الکل 99 درصد نیز استفاده کنید

یادداشت:

  • گلیسیرین، پروپیلن گلیکول و سایر محصولات دارای اثرات مرطوب‌کنندگی هستند و به پوست آسیب نمی رسانند.
  • مقدار دوز HPMC را می توان با توجه به ویسکوزیته مختلف تنظیم کرد تا در هزینه صرفه‌جویی شود.

روش تولید A

1/3 تا 2/3 آب را تا بالای 85 درجه گرم کنید، HPMC را اضافه کنید تا پراکنده شود و آن را در دوغاب داغ مخلوط کنید. دوغاب را با بقیه آب سرد خنک کنید و مخلوط را برای 30 تا 60 دقیقه ادامه دهید تا یک محلول چسبناک HPMC بدست آورید.

الکل، گلیسیرین 98٪ و پروپیلن گلیکول را به تناسب حل کنید. محلول HPMC را در مخلوط از قبل حل شده بریزید. برای 10 ~ 20 دقیقه حل می‌شود تا همه مواد به طور مساوی پراکنده شوند.

روش تولید B:

24٪ آب تهیه کنید و 1٪ پودر HPMC را به آرامی به آن اضافه کنید تا از جمع شدن جلوگیری شود. مخلوط کردن را ادامه دهید تا محلول شفاف شود، که حدود 30 ~ 60 دقیقه طول خواهد کشید.

محلول HPMC را به آرامی در محلول  الکل، گلیسیرین 98٪ و پروپیلن گلیکول بریزید. 10 تا 20 دقیقه مخلوط کنید تا همه مواد به طور مساوی پراکنده شوند.

نکته: روش B یک گزینه جایگزین است، زیرا مخلوط شدن مدت زمان بیشتری طول می‌کشد و هزینه بیشتری را صرف می‌کند اگر انحلال HPMC ناهموار باشد، شفافیت ژل بدتر می‌شود و درون آن ذرات ژل وجود دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + هجده =

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonبرای مشاوره تماس بگیرید