مواد اولیه صنعتی

مواد اولیه صنعتی
[کل: 0 میانگین: 0]

مواد اولیه صنعتی مواد شیمیایی هستند که استفاده آن‌ها به طور چشمگیر و روز افزون در ایران و سراسر جهان پیشرفت کرده است. در ادامه به مواد اولیه صنعتی می‌پردازیم.

حلال‌ها و مواد شیمیایی

مواد شیمیایی بنیادی و صنعتی در مقادیر زیادی تولید می‌شوند و مواد ضروری برای محصولات مورد استفاده هم در صنعت و هم برای مصارف عمومی هستند.

آن‌ها شامل مواد خام شیمیایی مشتق شده از روغن (پتروشیمی)، مواد معدنی پایه و واسطه برای فرآیندهای شیمیایی می‌باشند. درک فرآیندهای تولید و ترکیب شیمیایی این مواد شیمیایی اساسا برای رسیدن به اهداف کاهش هزینه و رعایت مقررات زیست محیطی و ایمنی به طور فزاینده‌ای مهم است.

دانشمندان مواد شیمیایی اساسی و مواد اولیه صنعتی را که در صنایع مختلف از قبیل مواد شیمیایی، پلیمرها، مواد شیمیایی کشاورزی، دارویی، مواد شوینده، حلال‌ها، پارچه و بسیاری دیگر استفاده می‌شود را آزمایش و تحلیل می‌کنند.

تست‌ها شامل ترکیب شیمیایی و خواص فیزیکی است که با استانداردهای بین‌المللی ارایه شده است و روش‌های داخلی در کنترل تست کیفیت، تجزیه و تحلیل ردیابی و مسائل مربوط به آلودگی کمک می‌کند.

مواد اولیه صنعتی

انواع مواد اولیه صنعتی

 • اسید سولفوریک (H2SO4)

استفاده عمده از اسید سولفوریک در تولید کودهای سولفات آمونیوم و سوپر فسفات می‌باشد. با این حال، اسید سولفوریک نیز در سایر محصولات، از جمله موارد زیر استفاده می‌شود:

 • پاک‌کننده‌ها
 • باتری‌های سرب اسید خودرو
 • سایر مواد شیمیایی مانند اسید هیدروکلریک، رنگ، مواد منفجره، رنگ‌دانه‌ها

 

 • نیتروژن (N2)

نیتروژن عمدتاً یک گاز بی‌اثر است، زیرا معمولاً به عنوان یک گاز پوشیده شده است، به این معنی که از مواد حساس به اکسیژن از تماس با هوا محافظت می‌کند.

در زیر برخی از کاربردهای مواد اولیه صنعتی نیتروژن مایع در بسیاری از موارد وجود دارد. برای سرعت انجماد مواد برای پردازش. به عنوان مثال معمولاً استفاده می‌شود تا لاستیک‌های قدیمی را فریب دهد تا آن‌ها را برای اهداف بازیافت آماده کند.

 • اتیلن (C2H4)

اتیلن یکی از مهم‌ترین مواد برای صنایع شیمیایی، موارد کاربرد آن:

برای تولید اتیلن گلایکول (ضد یخ)، استایرن (برای ساخت پلی استایرن برای استفاده به عنوان بسته‌بندی و عایق)، و پلی اتیلن، یکی از پلاستیک‌های به طور گسترده استفاده می‌شود؛ در واقع، حدود نیمی از اتیلن تولید شده برای ساخت انواع پلی اتیلن استفاده می‌شود.

 • اکسیژن (O2)

بعضی از نقش‌های اصلی اکسیژن در فرآیند احتراق به شرح زیر می‌باشد. اکسیژن تولید شده به صورت تجاری در مشعل‌های جوشکاری اکسید استیلن و اکسیژن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اکسیژن در صنعت فولاد سازی برای کمک به سوختن ناخالصی‌ها در سنگ معدن استفاده می‌شود. حدود یک تن اکسیژن در هر تن فولاد تولید می‌شود.

 • پروپیلن (C3H6)

استفاده عمده پروپیلن به عنوان یک واسطه در تولید سایر ترکیبات شیمیایی و مواد اولیه صنعتی مانند:

تولید پلی اتیلن مورد نیاز برای تولید الیاف مصنوعی برای فرش‌های داخلی / در فضای باز

تولید پروپیلن گلایکول برای مایع ترمز خودکار، مواد شوینده و رنگ

 • کلر (Cl2)

کلر دارای کاربردهای بسیاری از جمله موارد زیر است: برای تولید محصولات مصرفی و مواد اولیه صنعتی مانند پلاستیک، داروها، رنگ‌ها، پاک‌کننده‌های خانگی (از جمله سفیدکننده‌ها و سایر مواد ضدعفونی‌کننده)، حشره‌کش‌ها و منسوجات به کار برده می‌شود.

 • سدیم متابی‌ سولفیت

در صنعت کاغذ و خمیر‌کاغذ استفاده می ‌شود در صنعت عکاسی و در صنایع مختلف دیگر به عنوان سفید کننده یا دکلورناتور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مواد اولیه صنعتی

گرید غذایی سدیم متابی ‌سولفیت ممکن است به عنوان نگهدارنده مواد غذایی استفاده شود. از سدیم متابی‌ سولفیت همچنین می ‌توان در ساخت سایر مواد شیمیایی استفاده کرد.

 • اسید اکریلیک

بسیار متنوع و با ارزش است زیرا یک ماده شیمیایی واسطه‌ای است که در تولید بسیاری از محصولات صنعتی و مصرفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اسید اکریلیک به عنوان هموپلیمرها به صورت پلیمریزه می‌شود و با استرهای آن‌ها و دیگر مونومرهای وینیل قابل کوپلیم ‌شدن است.

 • سولفات مس

یک ترکیب معدنی است که گوگرد را با مس ترکیب می‌کند. این می‌تواند باکتری‌ها، جلبک‌ها، ریشه‌ها، گیاهان، حلزون‌ها و قارچ‌‌ها را از بین ببرد. سمیت سولفات مس بستگی به میزان مس دارد. مس یک ماده معدنی اساسی است. این ماده در محیط، غذاها و آب یافت می‌شود.

 • سدیم مولیبدات

یک پودر کریستالی است که برای سوخت و ساز و رشد گیاهان و حیوانات به عنوان کوفاکتور برای آنزیم‌ها ضروری است.

مولیبدات سدیم یک نمک معدنی است و در مکمل‌های غذایی به عنوان منبع مولیبدن یافت می‌شود و در مواد اولیه صنعتی کاربرد دارد.

تهیه مواد اولیه صنعتی

حلال‌ها و مواد اولیه صنعتی در تنوع زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرند و کاربرد آن‌ها از جمله رنگ‌ها و پوشش‌ها، محصولات مراقبت شخصی، داروها، آفت‌کش‌ها، پاک‌کننده‌های خانگی و صنعتی و جوهر می‌باشد.

شما می‌توانید برای تهیه این مواد اولیه به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. شما مي‌توانيد بهترين مواد در هر زمينه‌اي را كه مي‌خواهيد از اين شركت تهيه كنيد. موادي كه توسط اين تيم تامين مي‌شود در تمامي زمينه‌هاي پزشكي، دارويي، صنعتي و… است.

سایر مقالات:

عکس زانتان گام
خرید آنزیم همی سلولاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + یازده =

Call Now Buttonبرای مشاوره تماس بگیرید